Порушення тиші у вихідні та святкові дні: відповідальність за шум за законом

Єдиного «закону про тишу» в Російській Федерації немає. У відповідності з Федеральним законом № 52-ФЗ «ПРО санітарно-епідеміологічне благополуччя населення» порушення тиші у вихідні та святкові дні регулюється законодавством суб'єктів РФ.

Закон про тишу

Згаданий федеральний закон був прийнятий Держдумою в 1999 році. У 2015 році він був доповнений статтею 5.1, згідно з якою федеральні органи виконавчої влади передають повноваження по забезпеченню санітарно-епідеміологічного благополуччя громадян на регіональний рівень.

Нормативні акти суб'єктів РФ можуть регламентувати гранично допустиму гучність шумів, дні, час, коли можна ремонтні роботи та інші гучні звуки. Під порушенням тиші розуміється перевищення дозволеного рівня гучності всередині багатоквартирних будинків, готелей, лікарень, ДНЗ та інших соціальних установ. Порушенням вважається:

 • включення музики та інших фонограм;
 • спів пісень;
 • заняття з музичним інструментом;
 • голосна мова, крики, лайка, свист;
 • включення електроприладів (телевізор, радіо, пилосос);
 • тупіт, стукіт, пересування меблів;
 • ремонтні, будівельні, вантажно-розвантажувальні роботи;
 • звуки, що видаються тваринами (наприклад, гавкіт);
 • використання піротехніки;
 • включення автомобіля або сигналізації;
 • шум від підприємств, розважальних закладів, що знаходяться поблизу будинку та ін.

По міському закону Москви № 42 «Про дотримання спокою громадян і тиші...» граничний рівень шуму вдень – до 55 дБ (децибел), вночі – до 45 дБ. Режим нічного часу триває з 23:00 до 7:00. У зазначений нічний проміжок, включаючи святкові дні, заборонені будь-які шуми, які перевищують норми, затверджені вищезазначеним законом на основі Гостів.

Окремі вимоги пред'являються до ремонтних і будівельних робіт (якщо приміщення не відносяться до загального майна мешканців):

 1. Їх заборонено проводити по буднях з 19:00 до 9:00.
 2. Вдень передбачений ще один 2-годинна перерва з 13:00 до 15:00 (щоб не порушувати дитячий сон або відпочинок літніх людей).
 3. По вихідним і святковим дням (офіційним) роботи повністю заборонені.

Оскільки норми інших регіонів можуть відрізнятися від московських, дізнатися абсолютно точно, коли і яким способом дозволяється шуміти, можна, вивчивши законодавство свого суб'єкта.

Шум у вихідні дні

Під повною забороною в суботу і неділю ремонтні та будівельні роботи (не можна свердлити, штробити, довбати, стукати, користуватись перфоратором тощо). Московський закон про тишу у вихідні дні, як і у будні, забороняє будь-який шум, що перевищує норму гучності (55 або 45 дБ – в залежності від часу доби). Важливо відзначити, що порушення фіксується не на місці джерела звуку, а в приміщеннях, де знаходяться люди, яким він може перешкодити або нашкодити.

Згідно останньої редакції московського закону, переходити за показники норми дозволено в новорічну ніч. Іноді влади дозволяють створювати шум у вихідні дні (у т. ч. вночі), призупиняючи дію закону. Причиною може стати проведення значущого заходу, наприклад, чемпіонату світу з футболу. Є ще кілька важливих винятків, які стосуються всієї календарної тижня, включаючи святкові і вихідні дні:

 • ремонти, що проводяться мешканцями новобудов перші півтора роки після введення будинків в експлуатацію;
 • роботи, пов'язані із забезпеченням безпеки громадян;
 • обряди, що проводяться релігійними організаціями.

Коли можна робити ремонт у вихідні

Коли справа не терпить зволікання, без шуму не обійтися. Ремонтні роботи у вихідні дні, а також у святкові і будь-які інші можна робити:

 1. В новобудовах, яким не більше півтора років. За цей період будівельні та ремонтні роботи дозволяється проводити коли завгодно без обмежень. Тому у жителів новобудов перший час не повинно виникнути проблем з облаштуванням нових квартир.
 2. Якщо це аварійні роботи, вироблені з метою запобігання псування комунальних систем, усунення пошкоджень, ліквідації наслідків стихійних лих. Сюди входять будь-які інші роботи, пов'язані з безпекою людей.

Штраф за порушення тиші

Розмір санкцій варіюється по регіонах. Відповідно до КоАП РФ (ст. 3.13) по Москві за порушення однієї години тиші громадянам загрожує:

 • фізичним особам - від 1 до 2 тис. р.;
 • посадових осіб – від 4 до 8 тис. р.;
 • юридичним особам, ІП – від 40 до 80 тис. р.

Інші суб'єкти РФ накладають на порушників менші суми. Штрафи виписуються правоохоронними органами, Росспоживнаглядом або за рішенням суду. Щоб залучити сусідів до відповідальності, необхідно довести, що звуки перевищують норму. Найпростіше викликати поліцію, співробітники якої зафіксують галасливі дії і складуть протокол про адміністративне правопорушення.

Оскаржити штраф можна за 10 днів, після чого він починає діяти. Сплатити штраф громадянин, який порушив тишу, повинен протягом 60 днів. Це можна зробити у відділенні будь-якого банку, обов'язково зберігши квитанцію з печаткою. Реквізити по оплаті видає орган, який виписав штраф.

Відео

Час гучних робіт! Закон про тишу по Москві і Московській області!

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!