Виплати при народженні дитини в 2019 році

Для стимулювання народжуваності та фінансової підтримки батьків і усиновителів державою передбачено ряд виплат. Кошти виділяються з федерального і регіональних бюджетів щомісяця або одноразово. Призначаються допомоги за заявницьким принципом за ініціативи з боку потребує.

Одноразові виплати

Допомога при народженні дитини відноситься до разових заходів підтримки. На відміну від декретних грошей, які належать тільки жінці, вона виплачується кожному з батьків.

Сума фіксована, з 1 лютого 2019 р. вона становить 17 479,73 рубля. При появі на світ двійні або трійні гроші виділяються на кожного малюка.

Для отримувачів, які проживають в складних кліматичних умовах, допомога збільшується з урахуванням районного коефіцієнта. Розмір матеріальної підтримки переглядається щорічно пропорційно інфляції за минулий період.

Працевлаштовані громадяни отримують гроші за місцем служби. Студенти очних відділень та безробітні – через органи Фонду соціального страхування (ФСС). Для призначення виплат потрібно надати:

 • Заяву;

 • Довідку про народження малюка.
 • Свідоцтво про розлучення, якщо шлюб розірвано.
 • Завірену копію трудової книжки, якщо допомога призначається органами ФСС.
 • Довідку з місця служби другого з батьків про те, що йому не призначено і не виплачено допомогу.

Звернутися за допомогою можна в 6-місячний термін з моменту народження малюка.

Зарахування коштів відбудеться до 10 днів з дати подання заяви. При оформленні допомоги через роботодавця гроші будуть переведені протягом 10 днів. ФСС виплачує гроші не пізніше 26 числа наступного місяця.

Щомісячні виплати

Допомога по догляду за дитиною до 1,5 років може отримати:

 • Мати, батько, опікун або інші родичі, які перераховують внески на обов'язкове соцстрахування.

 • Матері – військовослужбовці за контрактом.
 • Батьки або опікуни, що навчаються на очному відділенні.
 • Родичі, які не підлягають обов'язковому соціальному страхуванню, якщо біологічні мати і батько померли або позбавлені батьківських прав.

Розрахунок посібники для працевлаштованих громадян:

 1. Складіть зарплату за два попередніх роки в календарному обчисленні. Наприклад, при народженні малюка в 2019 р., за основу беруться дані по 2017 і 2018 роках Верхній поріг нарахованої суми обмежений законодавчо. У 2017 р. – 755 тис. р., в 2018 – 815 тис. р.

 2. Отриманий результат поділіть на кількість реально відпрацьованих днів. Відпустка, лікарняний, декрет і догляд за дитиною до 1,5 років в облік не беруться. Середньоденний заробіток не може перевищувати значення 2 150,68 р. Така сума виходить діленням максимальної зарплати на 730 – кількість днів в 2018 і 2019 рр. (750 000 + 815 000) / 730 = 2 150,68
 3. Результат помножте на 30,4 – середнє число днів в місяці (365 / 12 = 30,4).
 4. З одержаного підсумку виведіть 40% – законодавчо визначений коефіцієнт.

В інших випадках розмір допомоги встановлюється в абсолютних цифрах.

Мінімалка на першого малюка складає 3 227,45 рубля, на другого і наступних – 6 554,89 рубля. Максимальна величина не може перевищувати 26 152,27 рубля, якщо були факти працевлаштування в розрахунковому періоді.

Звернутися за допомогою можна, поки дитині не виповниться 2 роки. З документів потрібні:

 • Заяву.

 • Свідоцтво про народження на кожного неповнолітнього.
 • Довідка з роботи другого з батьків, що йому матдопомогу не призначена.

Малозабезпеченим сім'ям

Допомогу отримують лише малозабезпечені сім'ї. Такий статус присвоюється, якщо дохід на кожного її члена в місяць не перевищує 1,5 розміру регіонального прожиткового мінімуму (ПМ). При розрахунку малозабезпеченості враховуються всі надходження: зарплата, соціальні виплати, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна, відсотки від депозитів і цінних паперів. Підсумкова сума ділиться на кількість членів сім'ї незалежно від їх віку.

На первістка

Президентські виплати нараховують з 2018 року. Для отримання допомоги необхідно звернутися в органи соцзахисту за місцем проживання. Сума допомоги дорівнює ПМ на неповнолітнього за 2 квартал попереднього року.

Кошти перераховують щомісяця до досягнення новонародженим 1,5 років.

За другу дитину

Незаможної сім'ї, в якій друга дитина з'явилася після 1 січня 2018 року, належить допомога за рахунок коштів материнського капіталу. Документи подаються до територіального відділення Пенсійного фонду (ПФР). Виплати за другу дитину в 2019 році нараховуються до виповнення новонародженій 1,5 років або повного використання коштів маткапитала.

Сума щомісячної підтримки – розмір ПМ на неповнолітнього за 2 квартал попереднього року.

На третього і наступних

Виплати багатодітним матерям передбачені тільки на регіональному рівні. Сума підтримки, критерії її надання та вимоги до претендентів на призначення допомоги обумовлюються в законодавчих актах суб'єкта.

Компенсаційні

При догляді за малюком від 1 до 3 років держава виплачує щомісячну компенсацію. Її розмір з 2001 року не змінився і становить 50 рублів. У майбутньому уряд планує внести зміни в закон і збільшити цю суму.

Дитяче посібник до 3 років оформляється через бухгалтерію за місцем працевлаштування.

Дружинам військовослужбовців

На кожну дитину солдата-строковика виплачується щомісячна допомога в розмірі 11 863,27 р. Сума підлягає періодичній індексації з урахуванням інфляції за попередні 12 місяців. Кошти виплачуються, поки новонародженому не виповниться 3 роки або його батько не закінчить службу.

Дружинам курсантів такі дотації не призначаються.

Батькам на дитину-інваліда

Щомісячна виплата по догляду за дитиною-інвалідом покладена батькам, усиновителям, опікунам або піклувальникам. Сума підтримки становить 5 500 рублів. Для отримання щомісячної виплати необхідно подати заяву в ПФР або портал Держпослуг.

Обов'язкова умова – людина, яка здійснює догляд, повинен бути працездатним, але не працювати офіційно.

Додатково держава виплачує пенсію дитині з обмеженими можливостями. Її розмір становить 12 681,09 р. Підвищення суми проводиться щорічно з 1 квітня. Для жителів північних регіонів передбачена надбавка – застосування районного коефіцієнта. Значення варіюється від 1,15 до 2 і залежить безпосередньо від місця проживання.

Материнський капітал

Сім'ї, у яких з'явився другий і наступний дитина, з 2007 року отримують сертифікат на материнський капітал. Оформляється післяпологове посібник з заявою в ПФР за місцем проживання.

Сума федеральної підтримки становить 453 026 рубля.

Допустиме законом використання коштів:

 • Отримання щомісячної виплати на дітей до 1,5 річного віку.

 • Формування накопичувальної пенсії матері.
 • Погашення іпотечної позики.
 • Освіта дітей.
 • Адаптацію дитини-інваліда.

Спочатку привілей отримання сертифіката належить матері. При позбавленні батьківських прав або смерті маткапитал покладається батькові чи самого неповнолітнього, якщо допустимий термін оформлення сертифіката вийшов.

Опікунство не дозволяє отримати цей тип державної підтримки.

Регіональний

Кожен суб'єкт самостійно визначає заходи соцпідтримки сімей з дітьми. У всіх регіонах за винятком Москви, Криму та Ставропольського краю є власні програми регіонального капіталу. Джерело фінансування – бюджет суб'єкта, тому сума підтримки і умови виділення розрізняються:

 • Московська область. 100 тис. грн. при народженні другої дитини. Спрямувати кошти можна на освіту або поліпшення житлових умов.

 • У Чувашії покладено 300 тис. р. при усиновленні.Цільове використання коштів – оздоровлення, лікування, освіту, житло.
 • Ярославська область. 56 606 р. При народженні третьої дитини і перебування на території суб'єкта не менше півтора років. Витратити кошти можна на будь-які потреби сім'ї.

Допомоги при народженні дитини у Москві

У столиці передбачено додаткове заохочення молодим сім'ям. Гроші видають, якщо батькам або усиновителям немає 30 років, і хоча б один з них має російське громадянство і постійну прописку в Москві. Оформити виплату можна через сайт міра протягом 12 місяців з моменту народження дитини. Оформлення займає до 10 днів з дати передачі всіх документів та заяви.

Якщо шлюб не зареєстрований, допомога не нараховується.

Сума підтримки залежить від черговості народження:

 • На першого– 5 ПМ або 82 315 р.

 • На другого– 7 ПМ або 115 241 р.
 • На третю і наступних– 10 ПМ або 164 630 р.

Одноразову компенсаційну виплату батьки та усиновителі оформляють через сайт мера Москви, опікуни – при зверненні в МФЦ «Мої документи». Це треба зробити не пізніше півроку з часу появи малюка на світ. Сума становить:

 • На першого– 5,5 тис. р.;

 • Другого і наступних – 14,5 тис. р.
 • При одночасному народженні чи усиновленні трьох і більше дітей– 50 тис. р.

Для нарахування фінансової підтримки надайте паспорти дорослих членів сім'ї та свідоцтва про народження неповнолітніх.

Нові виплати, запропоновані Президентом в 2019 році

У квітневому посланні глава держави запропонував переглянути деякі пункти законів про грошову підтримку та пільги сім'ям з дітьми:
 • З 1 липня зросте розмір допомоги по догляду за дитиною-інвалідом до 10 тис. р.

 • З 2020 року при визначенні потреби підвищать планку середньодушового доходу на кожного члена сім'ї збільшити до двох прожиткових мінімумів.
 • З 1 січня 2019 року при народженні в сім'ї третьої дитини держава погашає 450 тис. на рахунок іпотечного кредиту.

Відео

Одноразова допомога при народженні дитини в 2019 році

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!