Кому надається відпустка по догляду за дитиною до 1,5 або 3 років - як оформляється і оплачується

Для отримання відпустки по догляду за дитиною і виплати щомісячного посібники, жінці потрібно подати заяву за місцем роботи, і додати до нього ще ряд документів. Зробити це можуть і інші родичі дитини, наприклад, батько, опікуни або один з батьків після усиновлення. Такий вид відпочинку від робочих обов'язків є соціальною гарантією, що надається за бажанням. Вона дозволяє майбутній мамі підготуватися до пологів, а після них присвятити час новонародженому. Про правила оформлення, документах і видах виплат ви дізнаєтеся з інформацією нижче.

Що таке відпустка по догляду за дитиною

Це час, що визначається Трудовим кодексом РФ (ТК РФ) як надається працюючому громадянину для відпочинку від виконуваних ними обов'язків, щоб той мав можливість доглядати за дитиною. Не варто плутати це поняття з декретом. Так держава визначає відпустку по вагітності та пологах. Він підлягає оформленню тільки самої породіллею, а надається на рідних та усиновлених дітей, вік яких становить менше 3 місяців.

Логічним тут є питання, зі скількох тижнів йдуть в декретну відпустку. На законній підставі жінка може піти відпочивати на 30 тижні, щоб підготуватися до пологів. Для цього потрібно декретний лікарняний від лікаря. У цьому документі зазначаються підстави надання відпочинку з датами початку та закінчення. Вихід у декретну відпустку покладено:

 • з 27 тижнів – при проживанні майбутньої мами на певних територіях;
 • з дня пологів при передчасних пологах між 22 і 3 - тижнем;
 • з 28 тижнів – у разі якщо вагітність багатоплідна.

В законодавстві не існує поняття «Декрет». Це народна назва, яке увійшло в побут. З цієї причини термін «федеральний закон про декретній відпустці» теж не має бути місця. Згідно ТК РФ є інше поняття. Воно звучить, як «відпустка по вагітності та пологах» (Бір), який і означає декрет. Відпочинок по догляду за малюком починається вже після цього періоду. Формально це декретну відпустку до 3 років.

Відпустку до 1.5 років

Починається відразу після закінчення декрету. Триває до моменту виповнення дитині 1,5 років. Тривалість же визначається по-різному для кожної жінки в залежності від того, яку кількість днів було надано в післяпологовому періоді на декрет. Відповідно до статті 255 ТК РФ, на підставі заяви матері та листка, що підтверджує непрацездатність, їй надають відпустку по вагітності та пологах у розмірі наступного кількості календарних днів:

 • до пологів - 70 днів (84 при багатоплідної вагітності);
 • в післяпологовому періоді - 70 (84 при ускладненнях, 110 при народженні 2 і більше дітей).

Декрет до 3 років

Враження, що відпускні періоди до 1,5 років та з 1,5 до 3 років є різними, помилково. У трудових відносинах між співробітницею і роботодавцем це один період. Заява на нього матір'ю або іншими родичами подається один раз. Різниця лише в тому, що після 1,5 років припиняються соціальні грошові виплати. Потім матері надається лише невелика компенсація, яку сплачує роботодавець у розмірі 50 рублів. З цієї причини багато жінок просто не використовують наданий їм відпочинок до кінця і виходять на роботу.

Кому надається відпустка по догляду за дитиною

Згідно ст. 256 ТК РФ догляд за дитиною можуть здійснювати частково або повністю не тільки мати, але й інші трудящі родичі. В їх число входять:

 • дідусь чи бабуся;
 • інші члени сім'ї;
 • батько дитини;
 • опікун.

Тривалість відпустки

Тривалість відпустки по догляду за дитиною становить не рівно 3 роки. Вона менше на 2-4 місяці з-за декрету, рівного 70, 84 або 110 днів після пологів. Це важливо при призначенні допомог. Як оплачується відпустка по вагітності та пологах? На цьому етапі мати одержує допомогу, що дорівнює 100% зарплати за кожний з повних місяців з декретного лікарняного. Потім зазначена сума зменшується до 40%. Її перестають платити після виповнення дитині 1,5 років. Те ж стосується ситуації з усиновленням. Якщо немовля на момент, коли вступило в силу рішення суду, менше 3 місяців, то матері покладено декрет.

Як оформити декретну відпустку

Щоб скористатися законним правом на відпочинок, новоспеченій мамі необхідно звернутися на своє підприємство з заявою і низкою документів, причому не пізніше останнього дня декрету. Замість неї це може зробити і інший батько або родич. Відпочинок надається тільки одному з них. При роботі відразу на декількох підприємствах заяву треба подати в кожному з них, але допомога тільки одним керівником виплачуватиметься допомога.

Які документи потрібні

Відділу кадрів підприємства потрібно пред'явити довідку, яку видають за місцем другого з батьків про те, що йому не надано відпочинок для догляду за малюком і супутні цьому виплати. Разом з нею потрібно докласти дитяче свідоцтво про народження та заяву про надання відпускного періоду. В бухгалтерії потрібно звертатися з проханням про призначення соціальної допомоги і компенсації. Тут теж буде потрібно свідоцтво про народження. Загальний список необхідних документів згідно з правовими нормами:

 • окремі заяви про надання відпочинку, допомоги і компенсації;
 • довідку, що підтверджує, що іншому батькові не надано відпустку;
 • свідоцтво про народження малюка.

Заяву на відпустку по догляду за дитиною

Єдиної форми заяви немає. Документ пишуть довільно. Крім заяви на відпускний період потрібно окремо написати ще кілька заяв. Сюди відносяться прохання на отримання допомоги з державного соціального страхування та компенсацію в 50 рублів. Якщо подивитися на зразок заяви, то в оригінальному документі повинно зазначатися:

 • кому – найменування підприємства, а потім ПІБ керівника;
 • від кого – ПІБ пише заяву із зазначенням посади;
 • заява – назва документа;
 • пояснення суті питання – прохання про надання відпочинку з конкретної дати до досягнення малюком триріччя, при цьому повинні бути вказані його ПІБ і дата народження;
 • додаткові обставини – прохання про призначення допомоги;
 • перелік доданих документів;
 • дата;
 • розпис та прізвище заявника.

Як оплачується декретну відпустку

Законодавчо за жінкою закріплено право не тільки відпочинку після пологів, але і отримання певних соціальних виплат. Вони складають певний розмір, що розраховується на основі середньої заробітної плати за минулі роки. Щомісяця жінці надається матеріальна підтримка у вигляді:

 • посібники соціального страхування, рівного 40% від розміру середньої зарплати – до 1,5 років;
 • компенсації від роботодавця, визначеної як 50 рублів за місяць – аж до 3 років.

Щомісячне посібник на дитини до 1,5 років

До настання 1,5-річного віку малюка жінці виплачує допомогу Фонд соціального страхування Російської Федерації (ФСС РФ). Щомісяця воно становить 40% від середнього доходу. Методика, як розрахувати цю величину, заснована на використанні даних про заробітну плату. Її беруть за певний період – останні 2 роки. Допомога виплачується з моменту закінчення декрету аж до 1,5-річчя малюка. Воно має певні межі максимуму і мінімуму:

 • мінімальне – 3065,69 рублів на першого та 6131,37 р. на другого і наступних дітей;
 • максимальна – 23089,04 р. з урахуванням наявних у страхової бази засобів і 12262,74 для звільнених під час декрету.

Компенсація на дитину до 3 років

ФСС РФ перестає виплачувати допомогу з моменту виповнення дитині 3 років. За заявою матері їй надається щомісячна компенсація від роботодавця. На підставі Указу Президента № 1110 «Про розмір компенсаційних виплат окремим категоріям громадян» вона становить 50 р. При роботі відразу в декількох місцях жінка може подати заяву на оплату в кожному. Причиною скасування компенсації виступає закінчення періоду відпустки або достроковий вихід з нього, звільнення матері за власним бажанням або нарахування допомоги при ліквідації підприємства.

До скількох років оплачується декретну відпустку

При виході в декрет з 30 тижня жінці виплачують 100% заробітної плати за кожен повний місяць цього періоду. Закінчується через 70, 84 або 110 днів, як було зазначено вище. Далі починається період, призначений для догляду за малюком. До 1,5 років жінці належить виплачувати допомогу, розмір якого становить 40% від величини середньої заробітної плати за останні 2 роки або ж мінімальну суму, якщо батько офіційно не працевлаштований. Як тільки малюкові виповнилося 1,5 року, ця сума перестає нараховуватися. Залишається лише компенсація 50 р. за рахунок роботодавця.

Чи можна працювати у відпустці по догляду за дитиною

Жінка може здійснювати роботу у відпустці вдома або вибрати варіант з неповним робочим днем. Тоді її не позбавляють права на виплату соціальної допомоги до 1,5 років. Залишається за жінкою і компенсація в розмірі 50 рублів від підприємства. При бажанні працювати віддалено або на умовах неповної зайнятості потрібно подати заяву на ім'я керівника, попередньо погодивши з ним цей момент. На підставі статей 93 і 256 ТК РФ начальник не може не піти на зустріч. У такій ситуації жінці надається право на оплачуваний лікарняний у відпустці.

Вихід на роботу після декретної відпустки

Згідно з трудовим законодавством, день виходу жінкою на роботу вважається наступний за тим, в якому дитині виповнюється 3 роки. Хоча за бажанням вона може це зробити набагато раніше. Це регламентується статтею 256 ТК РФ. У ній говориться, що жінка в праві використовувати наданий їй період відпочинку повністю або частинами. Передбачається навіть розрив строку так, що пару місяців співробітниця працює, а потім знову йде, і так до моменту дорослішання малюка до 3 років.

Достроковий вихід

Щоб видати наказ про достроковий вихід жінки на роботу, потрібно її заяву. При цьому роботодавець повинен заздалегідь обговорити умови, адже можливий варіант зі скороченим днем. Ніякого додаткового наказу не потрібно. Все відбувається так, як було б при виході з щорічної відпустки. Бажано, щоб наказ був виданий за день до початку роботи жінкою, адже на її місці може бути вже інший працівник, прийнятий на час. Вихід з відпустки стає підставою для припинення виплати допомоги. Решту відпочинку може використовувати інший родич.

Входить відпустка по догляду за дитиною до трудового стажу

Період відпусток по догляду за малюком враховується при розрахунку загального трудового стажу. Його враховують і в безперервному стажі і розраховує за спеціальністю, але тільки не у випадку призначення страхової пенсії по старості достроково. Період відпусток по догляду за малюком ділиться на 2 частини: до 1,5 років та з 1,5 до 3 років. Жінка отримує грошові виплати в перший період, тому тільки він включається у страховий стаж, який враховують при обчисленні пенсії. Друга половина сюди не входить. Виходить, що період відпусток по догляду за малюком:

 • входить в стаж за спеціальністю;
 • є частиною безперервного та загального стажу;
 • входить в страховий стаж, потрібний для отримання пенсії, але тільки у вигляді періоду до 1,5 років.

Звільнення за ліквідації підприємства в декреті

Звільнення працівника можливе лише при ліквідації організації. Це крайні заходи, якщо не виходить надати декретнику іншу посаду або навіть роботу замість втраченої. За статтею 256 ТК РФ роботодавець не має права це зробити тільки при реорганізації, відсутності роботи або скорочення. Ліквідація підприємства може бути підставою для звільнення. У цьому випадку декрет вважається закінченим, а щомісячне посібник буде виплачувати ФСС РФ.

Відео

Це важливо знати про відпустку по догляду за дитиною – Олена Пономарьова А.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!