Порядок обліку та розслідування нещасних випадків на виробництві

Якщо з працівником стався нещасний випадок на виробництві, в результаті якого його здоров'я постраждало (або навіть ситуація спричинила за собою смерть), то за законом роботодавець повинен провести розслідування і відшкодувати завдану шкоду потерпілому. Ознайомтеся, які обов'язки в сфері страхування співробітників регламентує чинне законодавство РФ, дізнайтеся, що є виробничою травмою, які гарантії та компенсації працівнику надає трудове законодавство.

Що таке нещасний випадок на виробництві

Це подія, внаслідок якого застрахованій особі були завдані каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, поки він виконував обов'язки, прописані в трудовому договорі. Під дане поняття потрапляють і трагічні ситуації, що сталися при направленні працівника до дому або на роботу, воно зачіпає час перерв між робочими змінами. Якщо працівник отримав каліцтво, будучи у відрядженні, то це теж вважається нещасним випадком. Дане визначення взято з Федерального закону 125-ФЗ.

Правове регулювання

Порівняно з правовим регулюванням, яке діяло до 01.01.2007 року, в нинішній час коло надзвичайних ситуацій, які вважаються сталися на виробничій території нещасними випадками, окреслено Федеральним законом №125-ФЗ. Всі інші трагічні інциденти, коли у працівника настає тимчасова непрацездатність, регулюються Федеральним законом №255-ФЗ і іншими нормативними актами.

Трудовий кодекс РФ

Розгорнуте визначення про те, що таке нещасний випадок на виробництві, написано в ТК РФ (ст. 227). Так, виробнича травма – це подія, результатом якого для потерпілого стали:

 • поразка випромінюванням, електричним струмом, блискавкою;
 • опік;
 • утоплення;
 • пошкодження внаслідок вибухів, стихійних лих, руйнування будівель, конструкцій, споруд, аварій та інших надзвичайних обставин;
 • тепловий удар;
 • обмороження;
 • тілесні ушкодження, в тому числі і травми, заподіяні іншою особою;
 • інші ушкодження здоров'я, що сталися внаслідок впливу зовнішніх факторів, з-за яких з'явилася необхідність перевести працівника на інше місце роботи, виникла стійка або тимчасова втрата ним працездатності або травми спричинили за собою смерть потерпілого.

ФЗ «Про обов'язковому соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань»

Законодавство РФ передбачає страхування професійних захворювань і обов'язкове соціальне страхування від виробничих травм. Федеральний закон передбачає відшкодування шкоди, який заподіяно життю та здоров'ю застрахованої особи, поки він виконував свої обов'язки, зазначені в трудовому договорі чи інших установлених чинним ФЗ випадках. Відшкодування надається в повному обсязі, сюди ж буде включатися і оплата витрат на лікування у медзакладі, професійну реабілітацію та соціальну.

Що стосується нещасних випадків на виробництві

Основними ситуаціями кваліфікації трагічних подій як виробничої травми є:

 1. Якщо каліцтва були отримані на робочому місці, на шляху прямування працівника на виробництво (з нього) на службовому транспорті (або на особистому авто в обумовлених сторонами ситуаціях) або в місці відрядження.
 2. При виконанні працівником службових обов'язків згідно з розпорядженням начальника або службових дій, передбачених трудовим договором.

Розгляньте приклади нещасних випадків на виробництві, у відрядженні та на транспорті, що належить організації:

 1. Автомеханік П. П. Іванов, ремонтуючи транспортний засіб компанії, обпік руки гарячим машинним маслом. Іванов в робочий час виконував свої прямі обов'язки. Якщо автомеханік працевлаштований офіційно, має страховку від НС, опіки викликали тимчасову непрацездатність, то ця ситуація – 100% нещасний випадок на виробництві.
 2. Виконроб Петров був відправлений у відрядження на будівельний об'єкт. Виробничої буде вважатися, наприклад, закрита травма голови, яку працівник отримав під час огляду будмайданчика.
 3. Водій Сидоров по дорозі на роботу на службовій машині, наданої йому організацією, потрапив у ДТП, в якому зламав руку або ногу.

Класифікація

Виробничий травматизм поділяється за наступившим наслідків і кількості постраждалих осіб За кількістю постраждалих виділяють індивідуальний і груповий (від двох і більше потерпілих осіб). За наслідками розрізняють легкий, важкий і смертельний травматизм. Ступінь тяжкості завданої здоров'ю шкоди визначається згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я №160 «Про визначення ступеня тяжкості ушкодження здоров'я при НС на виробництві».

Види

У законодавстві РФ розділяють такі види нещасних випадків на виробництві:

 1. Транспортні пригоди: на водному транспорті, наземному, повітряному, залізничному при прямуванні на місце виконання робіт на транспорті роботодавця, під час пересування на особистому транспорті у службових цілях, під час службової поїздки на громадському транспорті, при пішому пересуванні до місця роботи.
 2. Падіння працівника з висоти, падіння на рівній поверхні, яке включає: падіння на слизькій поверхні; падіння в результаті спотикання, прослизання або помилкового кроку.
 3. Падіння при різних рівнях висот, на глибину.
 4. Падіння, обвали предметів, землі, обвалення матеріалів та ін.: обвали стін, сходів, будівель, будівельних лісів і ін; осип і обвал скель, снігу, землі, каміння.
 5. Ударів падаючими деталями та предметами (включаючи їх частинки та уламки) під час роботи з ними.
 6. Удари різного роду падаючими предметами.
 7. Вплив часток, що рухаються, обертаються, деталей, предметів і т. д.: контактні забої, отримані в результаті зіткнення з нерухомими деталями, предметами, машинами, до них відносяться і удари, отримані в результаті вибуху; контактні удари, отримані при зіткненні працівника з рухомими деталями, предметами, машинами, в результаті вибуху.
 8. Защемлення людини та інші контакти з рухомими або нерухомими машинами, предметами, деталями.
 9. Сильні фізичні навантаження, перенапруження.
 10. Попадання стороннього тіла через шкіру або природні отвори в організмі.
 11. Вплив природних факторів, екстремальних температур (низьких або дуже високих).
 12. Вплив блискавки, електричного струму, випромінювань.
 13. Вплив вогню, диму, полум'я.
 14. Вплив шкідливих речовин.
 15. Занурення у воду, утоплення.
 16. Пошкодження, отримані в результаті навмисних дій працівника, спрямованих, щоб не завдати шкоди власному здоров'ю.
 17. Пошкодження при надзвичайних ситуаціях техногенного, природного, криміногенного і ін. характеру.
 18. Вплив будь-яких інших некласифікованих факторів, що призводять до травм.

Які нещасні випадки підлягають розслідуванню

Якщо працівникові було завдано каліцтва на підприємстві, то начальник зобов'язаний розслідувати інцидент. Відповідно до положень Трудового кодексу, розслідуванню підлягають наступні ситуації:

 1. Коли отримав каліцтва робочий або інші особи, які беруть участь у виробничому процесі, але за умови, що НС мав місце бути, поки працівник виконував свої обов'язки або діяв за дорученням керівника.
 2. Травмування робітника при прямуванні його до місця роботи як змінника або під час междусменных інтервалів.
 3. Трагічні ситуації, що сталися тоді, коли співробітник виходив на роботу чи з неї, причому тут не має значення, з використанням якого виду транспорту здійснювалася перевезення: особистого транспорту або керівника. До цього пункту належить час, поки співробітник добирається до місця виконання своїх обов'язків за дорученням начальника.
 4. Ситуації, результатом яких стали травми і каліцтва, за умови, що робочий їх отримав, перебуваючи на території, підконтрольній начальнику, на робочому місці і це було в робочий час. До цього пункту належать і травми, отримані в період, відведений для підготовки робочого місця або після завершення робіт.

Дії при нещасному випадку на виробництві

Отримав травму на виробництві працівник, насамперед, повинен звернутися за медичною допомогою. Якщо ж потерпілий є застрахованою особою і претендує на допомогу з тимчасової непрацездатності, то він повинен пред'явити начальнику компанії лікарняний. Крім цього, співробітник, який в результаті отриманої травми став тимчасово непрацездатним, повинен якомога скоріше повідомити про подію підприємство-роботодавця.

Згідно з постановою №73 Мінпраці Росії від 24.10.2002 працівник, який отримав травму на території компанії, зобов'язаний негайно проінформувати свого роботодавця (або керівництво) про те, що сталося. Терміни подачі заяви на проведення розслідування виробничого травматизму, про який не був повідомлений начальник компанії, законодавством РФ не встановлені.

Обов'язки роботодавця

Керівник, у компанії якого працівник отримав травму, має ряд зобов'язань згідно ст. 228 ТК РФ. Так, роботодавець або керівник виробництва зобов'язаний:

 1. Надати невідкладну допомогу травмованому співробітнику, при необхідності здійснити транспортування його в медичний заклад.
 2. Прийняти заходи, щоб запобігти розвиток аварійної ситуації або інший НС та впливу травмуючих чинників на інших осіб, які перебувають на виробництві.
 3. Зберегти обстановку, якою вона була, якщо це не веде до аварії, виникнення інших надзвичайних ситуацій, що не несе загрози життю або здоров'ю інших осіб, до початку розслідування. Якщо обстановку зберегти неможливо, начальник повинен її зафіксувати (провести відеозйомку, сфотографувати, скласти схему або провести інші заходи).
 4. Проінформувати організації та органи, зазначені у чинному кодексі, інших нормативно-правових актах РФ та інших ФЗ про травму співробітника. Якщо мав місце важкий травматизм або нещасний випадок на виробництві із смертельним результатом, то в обов'язки роботодавця входить і повідомлення родичам потерпілого.
 5. Прийняти заходи, щоб організувати процедуру розслідування, оформити матеріали розслідування відповідно до вимог ТК РФ.

Порядок повідомлення про нещасні випадки

У разі групового виробничого травматизму, важкого нещасного випадку або ситуації, результатом якої стала смерть працівника, керівник (або представник) зобов'язаний протягом доби направити повідомлення у такі інстанції:

 • державну інспекцію з праці;
 • місцеву прокуратуру;
 • орган виконавчої влади суб'єкта РФ або (і) орган місцевого самоврядування, де фізична або юридична особа зареєстрована як ПІДПРИЄМЕЦЬ;
 • роботодавцю, яка направила працівника на виробництво, де той отримав виробничу травму;
 • територіальний орган відповідного федерального органу виконавчої влади, що здійснює наглядають та контролюючі функції у встановленій сфері діяльності, якщо виробничий травматизм був отриманий на підконтрольному цьому органу виробництві або об'єкті;
 • виконавчий орган страховика, де розглядаються питання обов'язкового соціального страхування від виробничих нещасних випадків і професійних захворювань;
 • об'єднану організацію профспілок.

Формування комісії

Щоб провести розслідування отриманої працівником виробничої травми, керівник повинен створити комісію, до складу якої будуть включатися:

 • представник роботодавця;
 • спеціаліст з охорони праці або інше, відповідальну за роботу особу;
 • представник виборного органу, який є членом профспілкової організації.

Склад комісії визначається, виходячи зі ступеня тяжкості отриманої виробничої травми. Так, якщо каліцтво легкого ступеня, то крім очолює комісію роботодавця, в неї включаються ще представник роботодавця і фахівець з охорони праці. Якщо травма кваліфікована як важка (або настала смерть працівника), то головою комісії виступає державний інспектор праці. Крім цієї посадової особи, до складу комісії повинні входити:

 • представник профспілки;
 • представник органу місцевого самоврядування або виконавчої влади суб'єкта РФ;
 • представник органу страхової компанії (якщо потерпілий був застрахований).

Якщо виробничу травму отримав співробітник, який за вказівкою свого начальства виконував роботу в іншого роботодавця, то у складі комісії повинен бути присутнім направив його туди начальник (представник). В комісію заборонено включати осіб, на яких покладено забезпечення дотримання виконання вимог охорони праці на території, де сталася трагічна ситуація.

Які встановлені строки розслідування

Проводиться розслідування нещасних випадків на виробництві протягом 3 (якщо травми легені) або 15 календарних днів (при тяжких травмах або смерті). Строк обчислюється з дня, коли був виданий наказ про створення комісії. Якщо є необхідність, голова комісії може продовжити термін розслідування ще на 15 днів. При неможливості завершення розслідування у встановлені терміни через необхідність розгляду обставин ситуації органами дізнання, слідства або судом рішення про продовження приймається за погодженням з цими організаціями.

Аналіз причин

Визначити причини виробничого травматизму – одна з головних цілей розслідування. Призводять до каліцтва причин може бути декілька: організаційні причини, технічні, технологічні, психологічні, санітарно-гігієнічні причини. Щоб визначення і виклад причин було правильним і об'єктивним, члени комісії повинні керуватися такими принципами:

 1. Причини випливають з обставин НС і органічно пов'язані з попередніми пунктами, заповненими в акті про розслідування.
 2. Формулювати причину потрібно лаконічно, чітко, юридично і технічно грамотно.
 3. В більшості випадків причиною виробничого травматизму є організаційно-технічні причини, тому в документах потрібно вказувати справжню причину того, що сталося.
 4. Формулюючи і обґрунтувавши причину, в акт необхідно вносити конкретні порушення працівника, які були встановлені комісією.
 5. Супутні причини трагедії потрібно викладати безпосередньо за основною причиною. Вказувати прямо і побічно пов'язані з трагічною подією причини необхідно послідовно, враховуючи їх значущість.

Оформлення та облік нещасних випадків на роботі

На основі результатів розслідування виробничої травми збираються матеріали, перелічені ч. 3 і 4 ст. 229.2 ТК, потім оформляється два примірники акта рівної юридичної сили за формою Н-1. При інциденті із застрахованою особою потрібно скласти додатковий примірник акта. У документі докладно викладаються причини виробничої травми, обставини, потрібно вказати особи, які порушили вимоги охорони праці. Акт підписується всіма особами, які брали участь у розслідуванні, затверджується роботодавцем, завіряється печаткою.

При важкому травматизм один примірник акта про розслідування та копії матеріалів розслідування відправляються в прокуратуру, куди раніше вже повідомлялося про подію. Після цього копії акта та копії матеріалів розслідування передаються в ГІТ, територіальний орган, що здійснює державний контроль у встановленій сфері і виконавчий орган страховика.

Крім цього, роботодавець зобов'язаний прозвітувати перед Росстатом за всім виробничим травмам, що були зареєстровані на виробництві. Для цього необхідно скласти звіт за формою 7-травматизм (форма у додатку №2 до наказу Росстату №216 від 19.06.2013). Цей звіт надається за місцем відокремленого підрозділу Росстату або до його територіального відділення за місцем знаходження.

Роботодавець також зобов'язаний провести реєстрацію кожної виробничої травми, записуючи дані за формою №9 в спеціальний журнал. Туди необхідно внести дату та час трагічної події, дані про потерпілого працівника, описати обставини події, наслідки і вказати, які були прийняті заходи по усуненню призвели до цього причин.

Відшкодування шкоди

Якщо результати проведеного розслідування виявили, що потерпілому було заподіяно матеріальну шкоду, додатково можна підняти питання про його компенсації. Наприклад, мова може йти про відшкодування витрачених коштів на:

 • лікування потерпілого;
 • проходження реабілітаційного курсу;
 • оплату послуг фахівця, який доглядав за плату в період його реабілітації.

Крім цього, шкодою може стати і недоотриманий через ушкодження здоров'я заробіток (дохід). Відшкодування може стягуватися як у судовому порядку, так і в досудовому. Варто зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 1085 ГК РФ на визначення розміру компенсації не впливають призначені потерпілому до або після отримання каліцтв виплати, пенсії по інвалідності, допомоги.

Страхові виплати при нещасному випадку на виробництві

Страховик зобов'язаний здійснити страхову виплату (кошти формуються за рахунок страхових внесків страхувальників), якщо буде підтверджений факт ушкодження здоров'я потерпілого, доведена його приналежність до кола застрахованих чи є причинний зв'язок між нещасним випадком та фактом травматизму. До страхових виплат належать:

 1. Одноразова виплата. Розмір визначається, залежно від ступеня втрати потерпілим працездатності, виходячи з максимальної суми (в 2019 році вона становить 92339,10 рубля).
 2. Щомісячна виплата. Визначається як частка середнього заробітку працівника за місяць, обчислюється, виходячи зі ступеня втрати потерпілим працездатності. Максимальний розмір страхової виплати за місяць не може перевищувати 71000 рублів – на 2019 рік.

Допомога по тимчасовій непрацездатності

Потерпілий, з яким трапився нещасний випадок на роботі, повинен отримати допомогу з тимчасової непрацездатності, однак сума не повинна перевищувати максимальної – чотирьох розмірів щомісячних страхових виплат. Щомісячна страхова виплата, починаючи з 1 січня 2019 року, становить 72290,4 рубля, тому максимальний розмір допомоги буде дорівнює 289161,6 рубля.

Оплата додаткових витрат

ФСС РФ сплачує потерпілому додаткові витрати у випадку, якщо у нього є довідка, видана медико-соціальною експертизою, в якій сказано, що працівник має потребу в протезуванні, догляд, санаторно-курортному лікуванні та ін. На сторонній медичний догляд встановлено максимальний розмір витрат – 900 рублів на місяць, на побутовий догляд розрахована сума, що дорівнює 225 грн. Інші витрати, необхідні на реабілітацію потерпілого, не обмежені максимальним розміром, вони лише повинні бути документально підтверджені.

Наслідки нещасного випадку та відповідальність роботодавця

На підприємців за неповідомлення про подію накладається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 1 до 5 тисяч рублів, на посадових юросіб – від 30 до 50 тисяч рублів (або призупинення діяльності підприємства на термін до 90 діб). Якщо в ході перевірки розслідування буде виявлено порушення роботодавцем законодавства про охорону праці і про працю, то його можуть притягнути до відповідальності, згідно статті 5.27 Кодексу про адміністративні правопорушення. Стаття 15.34 Кодексу передбачає штрафи за приховування виробничих травм:

 • для юридичних осіб – 5000-10000 рублів;
 • для посадових осіб – 500-1000 рублів;
 • для фізичних осіб – 300-500 рублів.

Відео:

Оформлення матеріалів розслідування, облік і реєстрація нещасних випадків на виробництві

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!