Як звільнитися без відпрацювання - підстави та зразок заяви, обов'язкові строки для працівників та керівників

Процедура звільнення з роботи відпрацьована в законодавстві до дрібниць – у більшості випадків працівнику необхідно попередити керівника, написавши заяву про звільнення і відпрацювати ще 2 тижні. Питання, як звільнитися без відпрацювання, може бути актуальним для тих працівників, хто йде з роботи за власним бажанням, але в силу життєвих обставин не має можливості працювати ще 2 тижні. Наприклад, це може бути пов'язане з життєвими обставинами – станом здоров'я або переїздом в іншу місцевість.

Можна звільнитися без відпрацювання двох тижнів

Стаття 80 Трудового кодексу РФ докладно розбирає питання, пов'язані зі звільненням з ініціативи працівника і як раз тут законодавчо визначається необхідність відпрацювати покладені два тижні. Цей строк починає спливати в день отримання директором заяви про звільнення, незалежно від того, коли він його візування і почнеться підготовка відповідного наказу.

При цьому тим, хто шукає відповідь на питання, чи обов'язково відпрацьовувати 2 тижні при звільненні, необхідно знати, що дана стаття ТК РФ свідчить і про ситуаціях, коли трудовий договір повинен бути розірваний у строк, зазначений працівником, або припинення трудових відносин за взаємною домовленістю між працівником і роботодавцем з часу відпрацювання.

Строки при звільненні в ТК РФ

Якщо підходити строго формально, то ст. 80 Трудового кодексу РФ вимагає не 2-тижневого відпрацювання, а свідчить про необхідність попередження керівника у цей строк (щоб він міг підібрати заміну та ін). Наприклад, якщо працівник напише заяву про припинення трудових відносин перед виходом у 28-денну відпустку, то відразу ж по завершенні відпочинку його чекає звільнення за власним бажанням без відпрацювання. Так само вважають термін, якщо працівник попереджає директора, перебуваючи на лікарняному – при пред'явленні потім у відділ кадрів листка непрацездатності можна врахувати дні хвороби.

Три дні

Законодавством нашої країни передбачені ситуації, коли можна написати заяву на звільнення без відпрацювання і припинити роботу в організації вже через 3 дні. Це відноситься до випадків, коли:

 • у працівника ще не закінчився випробувальний період (ст. 71 ТК РФ);
 • строк договору, укладеного з ним – менше 2 місяців (ст. 292 ТК РФ);
 • працівник залучався до виконання сезонних робіт (ст. 296 ТК РФ).

2 тижні

За Трудовим кодексом двотижневий термін є періодом, в який потрібно попередити начальника, що ви хочете змінити роботу. У цьому випадку працівникові потрібно відпрацювати покладені два тижні з моменту написання заяви, і отримати розрахунок та трудову книжку у відділі кадрів, щоб влаштуватися на нове місце. Фактично дату звільнення визначає керівництво, домовившись з яким, можна розірвати трудовий договір раніше. У цьому випадку обов'язковим є наявність письмового доказу досягнутої домовленості (наприклад, візи на вашій заяві).

Зручним є те, що, якщо ситуація зміниться і працівник передумає звільнятися, то заява може бути відкликана. У разі, коли трудові відносини припиняються за згодою сторін або при звільненні після відпустки, цього зробити не можна. Однак, якщо на місце, що звільняється співробітника був знайдений інший чоловік, який оформляє документи про прийом на роботу, то відкликати заяву не вийде.

1 місяць при роботі на керівній посаді

Окремо Трудовий кодекс РФ передбачає ситуації, коли мова йде про звільнення керівного працівника. Ст. 280 свідчить про необхідність попередження за місяць з часу отримання роботодавцем заповненої заяви. Аналогічні вимоги поширюються на тренерів і спортсменів – при звільненні їм належить відпрацювання протягом місяця (якщо договором не передбачено інший, як правило, більш тривалий термін). У всіх розглянутих випадках це пов'язано зі специфікою праці, що не дозволяє відразу залишити колишню роботу.

З яких причин можна звільнитися без відпрацювання

Згідно ст. 80 ТК РФ обов'язковим атрибутом є не відпрацювання, а своєчасне повідомлення керівника про звільнення через підписання заяви, причому немає різниці, чи пропрацює співробітник цей період буде на лікарняному. Тому з юридичної точки зору правильніше було б говорити не про те, як працівникові звільнитися без відпрацювання, а як припинити трудові відносини з мінімальним терміном попередження або взагалі без нього (наприклад, пенсіонерів). Як правило, це пов'язано з наявністю поважних причин, до яких законодавство відносить:

 • Вступ у навчальний заклад – ВНЗ або ССНЗ на денну форму навчання, коли графік не дає нормально виконувати трудові обов'язки. При цьому до заяви слід додати підкріплюють документи.
 • Вихід на заслужений відпочинок для тих працівників, які досягли пенсійного віку, визначеного російським законодавством. При цьому, якщо такий працівник пенсійного віку знову влаштуватися на роботу, він втрачає право на звільнення без відпрацювання.
 • Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду РФ 7.03.2004 № 2, поважною причиною, яка вирішує проблему, як звільнитися без відпрацювання, є також нове призначення чоловіка зі зміною місця проживання – переїзд в інше місто або країну. У цьому разі до заяви додається довідка про переведення подружжя на іншу роботу.

Особливі обставини, передбачені законом

Трудове законодавство розглядає особливі ситуації, коли співробітнику можна не відпрацьовувати 2 тижні при звільненні. Це такі ситуації, як:

 • Вагітність та інші причини сімейного характеру (догляд за хворим членом сім'ї, дитиною-інвалідом, наявність трьох і більше неповнолітніх дітей) при відповідному документальному підтвердженні.
 • Недотримання/порушення адміністрацією компанії норм ТК РФ або локальних нормативних актів. Ситуація із затримкою заробітної плати більше 15 днів розглянута ст. 142 ТК РФ – в цьому випадку працівник має право припинити виконання своїх обов'язків. Якщо разом з цим він звертається з проханням про звільнення, а зарплату на підприємстві не виплачують ще два тижні, то відпрацьовувати нічого не потрібно. Аналогічна ситуація при порушенні правил сплати за період лікарняного, перерахування допомоги вагітним жінкам та ін. Судова практика показує, що правосуддя в цих випадках буде на боці працівника.

Як звільнитися з роботи без відпрацювання

Так як ця процедура може мати декілька різних причин, залежно від ситуації, то і дії працівника або роботодавця теж будуть різними. Сюди може відноситься:

 • мінімізація терміну до розірвання трудового договору, якщо співробітнику потрібно звільнитися як можна швидше (наприклад, якщо знайшлася більш приваблива робота);
 • скорочення часу знаходження на роботі (наприклад, при конфлікті з колективом працівник відчуває дискомфорт, перебуваючи в такому оточенні).

За угодою сторін

У випадку угоди сторін звільнити працівника можуть і без відпрацювання двох тижнів, якщо керівник не проти такого припинення трудових відносин і документально оформив це рішення, пославшись на статтю 80 ТК РФ. У багатьох випадках таке положення буде зручніше для співробітника, чим двотижнева відпрацювання. Однак при цьому випадку може знадобитися деякий час, адже необхідно видати відповідний наказ, бухгалтерії провести розрахунок, а кадровій службі заповнити трудову книжку.

Лікарняний лист

Перебуваючи на лікарняному, і отримавши відповідне медичне заключення про неможливість виконувати колишні обов'язки (наприклад, унаслідок травми), працівник може звільнитися за власним бажанням. У цьому випадку він надає листок непрацездатності відповідальної за ведення табеля в організації, і може бути звільнений одразу після закінчення лікарняного. Якщо термін менше, ніж встановлені законом 14 днів на попередження директора, питання можна вирішити за погодженням сторін.

Відпустка з подальшим звільненням

Згідно із законодавством, можна вийти в черговий відпустку і звільнитися відразу після його завершення. Це можуть бути ситуації, дозволені трудовим законодавством, коли:

 • Працівник хоче «догулювати» належні йому дні і просить надати відпустку, адже він має на це право.
 • Співробітник в силу різних причин (наприклад, раптово знайденої нової роботи), вирішує оформити заяву, вже перебуваючи на відпочинку. У цьому випадку, якщо до кінця відпускного періоду залишається 14 днів і більше, він буде звільнений відразу ж по виходу з відпустки. Якщо ж цей термін більше, то питання може вирішуватися за погодженням сторін.

За ініціативою роботодавця

Стаття 81 ТК РФ розглядає ситуації, коли звільнення відбувається з ініціативи роботодавця. Ці причини можна поділити на дві групи. До першої відносяться не залежать від самого працівника причини (наприклад, скорочення штату, про який його повинні попередити не пізніше, ніж за два місяці). Друга група пов'язана з виною самого працівника і не передбачає відпрацювання. Це може бути внаслідок:

 • грубого порушення трудової дисципліни (прогул, поява на роботі в стані сп'яніння, розкриття довіреної таємниці, аварії внаслідок порушення правил охорони праці, вчинення майнового злочину);
 • неодноразового невиконання трудових функцій без поважних причин;
 • при роботі з матеріальними цінностями, здійснення вчинку, що підриває довіру;
 • аморальної дії особи, що здійснює виховні функції.

Зразок заяви про звільнення

У цьому разі документ складається на ім'я директора організації, в якій працює співробітник. Текст пишеться у вільній формі, але там має бути вся необхідна інформація:

 • У шапці документа пишеться, кому він призначений і від кого, наприклад, «Директору ТОВ «Бумеранг» Смирнову А. В. від водія Іванова А. С.».
 • Далі по центру рядка пишеться назва документа – «Заява».
 • Базова частина містить прохання про звільнення без відпрацювання у разі необхідності підкріплену посиланням на законодавство, наприклад, «Прошу звільнити мене за власним бажанням без відпрацювання (згідно статті 80 ТК РФ) з 1.11.2017 з причини переведення подружжя на роботу в інше місто (довідка додається)».
 • В кінці ставиться дата і підпис.

Відео

Звільнення за власним бажанням

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!