Яким має бути стаж для виходу на пенсію з урахуванням останніх змін: терміни та умови

Для того, щоб держава почала виплачувати вам пенсію, досягти певного віку мало. Крім цього, російське пенсійне законодавство не є ідеальною і постійно зазнає змін. З цієї причини пересічних громадян цікавить, яким повинен бути стаж для виходу на пенсію з врахуванням останніх змін, а також різниця між трудовим і страховим стажем.

Що таке трудовий стаж для виходу на пенсію

Під трудовий вислугою років прийнято розуміти сукупну тривалість трудової, громадської, підприємницької та інші види діяльності згідно із законодавством. На підставі цих даних розраховуються відпускні, надбавки до заробітної плати, пенсійні та інші виплати. Прийнято виділяти три види трудового стажу:

 • страховий. Для обліку приймається час, протягом якого відраховувалися страхові внески в Пенсійний фонд. Внески сплачуються роботодавцем з кожного перерахування коштів на користь працівника на протязі всієї трудової діяльності.
 • безперервний. Поняття включає зайнятість в одній організації. Зберегти безперервний стаж можна, працюючи в різних організаціях, але перерва між зміною місцем зайнятості не повинен перевищувати одного місяця.
 • спеціальний. Облік відпрацьованого часу відбувається в рамках певної трудової діяльності.

Загальний страховий

Страховий стаж – це час, коли громадянин здійснював внески в ПФР, при цьому він міг працювати як на території Росії, так і за кордоном, якщо це не суперечить законодавству і міжнародними договорами. Крім цього, в загальну трудову вислугу з урахуванням останніх змін включається час служби в армії, тимчасова непрацездатність та період догляду за дитиною до півтора років. Якщо ви отримували допомогу по безробіттю, теж можете розраховувати на зарахування в страховий стаж.

Спеціальний пенсійний стаж

При наявності трудового стажу деякі люди має право дострокового виходу на заслужений відпочинок або для нарахування пенсійних виплат. Під поняттям спецстажу мається на увазі виконання певної діяльності протягом певного часу до певної місцевості і за певною професією. До такого виду відносять, наприклад, працевлаштування в районах Крайньої Півночі, педагогічну діяльність, роботи під землею та інші складні умови праці.

Безперервний

Зважаючи на останніх змін стаж роботи для виходу на пенсію вважається безперервним, коли людина весь час працював на одному місці. Якщо ж він переходив з одного місця на інше, загальний стаж теж може вважатися безперервним, але при дотриманні певних вимог. По-перше, перерва між змінами роботи не повинен становити більше місяця, а при звільненні за власним бажанням – не більше трьох тижнів.

Тільки тут є одне «але»: при звільненні за власним бажанням необхідно відпрацювати на наступному місці не менше 12 місяців. Дострокова причина звільнення повинна бути поважною – скорочення, закінчення контракту тощо, але ніяк не звільнення за статтею або розрив трудових відносин за власним бажанням. В такому випадку трудовий стаж буде вважатись перерваним.

Який стаж враховується при розрахунку трудової пенсії

До 2002 р. пенсійні виплати нараховувалися в залежності від того, скільки років пропрацював людина. Для жінок цей показник дорівнював 20 років, а для чоловіків – 25. За кожен додатковий рік нараховувалася доплата. У зв'язку з проведеними реформами і з урахуванням останніх змін у законодавстві, трудовий стаж для нарахування пенсії більше не грає головну роль, оскільки для підрахунку береться страховий. Сьогодні від перерахувань, які були вироблені в ПФР, і термінів їх сплати залежить величина пенсійних виплат.

Що входить в страховий стаж

Крім відрахувань до ПФ є ряд «нестрахових періодів», коли час буде зараховуватися в стаж, але тільки, якщо до і після цього чоловік був офіційно працевлаштований. До їх числа відноситься:

 • декретну відпустку з 1, 2, 3 і 4 дитиною до досягнення нею півтора року, але в цілому не більше шести років;
 • робота в органах прикордонної служби, внутрішніх справ і федеральної служби виконання покарань;
 • служба в армії або прирівняна до неї;
 • хвороба, внаслідок чого настала тимчасова непрацездатність;
 • участь у громадських і соціальних роботах;
 • доведене пізніше необґрунтоване ув'язнення і перебування у в'язниці;
 • одержання допомоги по безробіттю;
 • догляд за родичами старше 80 років, дітьми, інвалідами;
 • чоловік(а) перебуває на військовій або державній службі за межами РФ або за місцем проходження служби, але не має(а) можливості працевлаштуватися.

Стаж при особливих умовах праці

З урахуванням останніх змін для того щоб отримувати спецпенсію, чоловік повинен відпрацювати в особливих умовах праці мінімум 10, а жінка 7 років. Однак цього буде недостатньо, якщо загальна вислуга складе менше 20 років для представників сильної статі і 15 – для слабкого. До особливих умов праці відноситься:

 • зайнятість у шкідливих умовах;
 • зайнятість у важких умовах;
 • робота в особливих професіях;
 • робота на Крайній Півночі чи на прирівняних до нього районах.

Умови для виходу на пенсію

Кожна людина самостійно вирішує, коли він хоче піти на заслужений відпочинок, але для цього необхідно виконати певні вимоги. З урахуванням останніх змін законодавства основними показниками є:

 1. досягнення певного віку. Якщо людина трудився при звичайних умовах, закон встановлює поріг 60 років для чоловіків і 55 років для жінок. При роботі з особливими умовами цей показник знижується до 55 і 50 років.
 2. загальний трудовий стаж. Мінімальний показник для представників сильної статі дорівнює 25 рокам, а слабкого – 20.
 3. Обов'язкове пенсійне страхування. Людина, що претендує на пенсію, повинен бути застрахований і платити внески до Пенсійного фонду.

Достроковий вихід на пенсію незалежно від віку та страхового стажу

Для всіх категорій громадян вимога щодо наявності мінімального страхового стажу є беззаперечним. З іншого боку, є певні особи, які можуть претендувати на дострокове призначення пенсійних виплат незалежно від кількості років страхового стажу. До них можна віднести людей, які працювали на шахтах і рудниках, рятувальників аварійно-рятувальних служб, медичних працівників, осіб, які працювали на суднах рибної промисловості та ін Основний критерій для виходу на пенсію – це тривалість трудової виробітку.

Соціальні підстави для отримання пенсії достроково

З урахуванням останніх змін деякі особи, які мають певний страховий стаж, соціальних підстав можуть претендувати на дострокове отримання виплат. До їх числа відносяться:

 • багатодітні матері;
 • інваліди по зору і стали ними внаслідок військової травми;
 • особи, які працювали в районах Крайньої Півночі.

Крім цього, вийти на відпочинок раніше загальновстановленого віку можуть безробітні передпенсійного віку, і громадяни, які стоять на обліку в Центрі зайнятості, але не раніше ніж за 2 роки до настання пенсійного віку.

Скільки років треба відпрацювати, щоб отримати пенсію

Пенсійних виплат чекають багато громадян, тому їх цікавить, який на сьогоднішній день мінімальний стаж для пенсії в Росії з урахуванням останніх змін. Оскільки законодавство в сфері пенсійних реформ постійно зазнає змін, стежити за змінами необхідно постійно, щоб забезпечити собі хоч невеликий, але стабільний достаток в похилому віці.

Для встановлення страхової виплати по старості

Якщо звернутися до закону «Про страхові пенсії», можна впевнитися, що чоловіки йдуть на заслужений відпочинок у 60 років, а жінки – у 55. Там же можна побачити, що страховий стаж для виходу на відпочинок по старості залежить від певних вимог. Крім цього, страхова пенсія по інвалідності призначається за наявності будь вислуги незалежно від часу і причин настання інвалідності. Ці ж вимоги притаманні і для нарахування виплат з причини втрати годувальника.

Для призначення пенсії по гособеспечению

З федерального бюджету пенсійні гроші виділяються:

 • за вислугу років: федеральним державним цивільним службовцям, космонавтам, військовослужбовцям та прирівняним до них особам, працівникам льотно-випробного складу;
 • по інвалідності: постраждали внаслідок техногенних або радіаційних катастроф , космонавтам, військовослужбовцям та прирівняним до них особам, учасникам ВВВ, працівникам льотно-випробного складу;
 • при втраті годувальника: сім'ям військовослужбовців, працівникам льотно-випробного складу та космонавтів;
 • по старості: постраждали внаслідок техногенних або радіаційних катастроф;
 • соцпенсии: дітям-інвалідам (у тому числі за народженням), інвалідам, особам, які не мають права на страхову пенсію.

Для отримання пенсійних виплат по лінії федеральних органів вимоги пред'являються тільки до загальної вислугою:

 • для федеральних держслужбовців з 2019 р. він становить 15,5 років (з 2019 – 16,5 років);
 • для космонавтів і льотчиків – 25 років для чоловіків і 20 - для жінок;
 • військовослужбовцям встановлюється відповідно до закону РФ від 12.02.1993 №4468-1 про пенсійне забезпечення зазначених осіб;
 • ліквідаторів – 5 років;
 • інвалідів – вимоги відсутні.

Мінімальний стаж для призначення пенсії по старості

До недавнього часу мінімальний страховий стаж для пенсії по старості становив 5 років, але з урахуванням останніх змін з 2015 р. обчислення стало наступним:

 • з 01.01.2015 мінімум становив 6 років;
 • з 01.01.2016 піднявся до 7 років;
 • з 01.01.2017 необхідно 8 років;
 • з 01.01.2018 буде 9 років.

Таким способом до 2024 р. планується поступове підвищення цього показника до 15 років. Якщо значення на момент виходу на заслужений відпочинок буде меншим, людині призначать соціальну пенсію, до якої буде йти доплата до прожиткового мінімуму того регіону, де він проживає.

Порядок обчислення стажу

У відповідність з Федеральним законом «Про трудові пенсії в Російській Федерації» кожній застрахованій особі повинна бути проведена оцінка його пенсійних прав, причому кількість років на цей показник не впливає. Оцінка пенсійних прав відбувається в два етапи, виходячи з відпрацьованого періоду трудової діяльності: до 1 січня 2015 року і після. В першому випадку обчислення відбувається із застосуванням діяли тоді правил підрахунку і з урахуванням пільгового порядку. У другому – порядок обчислення вислуги регулюється положеннями закону №400-ФЗ «ПРО страхові пенсії».

Підвищувальні коефіцієнти

Коли відсутні особливі умови, нараховується вислуга в календарному порядку. Однак з урахуванням останніх змін до деяких категорій використовуються поправочні коефіцієнти:

 • 1,5. Застосовуються для громадян, які зазнали радіаційного випромінювання під час дій з ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС (виняток становлять військовослужбовці);
 • 2,0. Враховується зайнятість в лепрозоріях або інших установах по боротьбі з небезпечними епідеміями. Під цей коефіцієнт підпадають проходять військову службу.
 • 3,0. Для учасників бойових дій та які перебувають на лікуванні та реабілітації після воєнних травм.

Які періоди не враховуються

Кожна людина повинна розуміти, що існують певні часові відрізки, які не враховуються у страховому стажі. До них відносяться:

 • періоди, враховані при призначенні пенсії згідно з нормами законодавства іншої держави, проте іноземці можуть розраховувати на призначення пенсії за віком, якщо постійно проживають на території Росії;
 • періоди служби перед призначенням пенсії по інвалідності, або трудова діяльність, що врахована при визначенні величини пенсійних виплат за вислугу років.

Пенсія за відсутності страхового стажу

З урахуванням того, що людина не працював взагалі, йому призначається соціальна пенсія по старості (якщо відсутні інші можливі підстави для одержання іншого виду державної пенсії). Це законодавчо встановлена мінімальна сума – отака гарантія держави. Однак початок пенсійного віку збільшується до 65 років у чоловіків і 60 - у жінок.

Представники нечисленних народів Сибіру та Півночі, що займаються натуральним працею, теж отримують соцпенсию, але чоловіки з 55, а жінки з 50 років. Крім цього, при повній відсутності факту зайнятості в інваліда або померлого годувальника, призначається відповідна соціальна пенсія, розмір якої індексується у відповідність з розпорядженням Уряду Росії.

Відео

Стаж роботи для отримання пенсії у 2017 році

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!