Як і куди подати касаційну скаргу на апеляційне визначення по цивільній або кримінальній справі

У ситуації, коли рішення, що набрало чинності цивільного, кримінального або арбітражного суду не влаштовує одну із сторін, є можливість перегляду вироку шляхом подачі касаційної скарги. Її розглядає суд касаційної інстанції. Необхідно серйозно поставитися до складання касаційного заяви, адже від його аргументів залежить остаточний висновок касаційного суду. Скарга подається на рішення або ухвалу суду апеляційної інстанції з метою виграти справу і скасувати вирок.

Що таке касаційна скарга

Існує спосіб оскаржити прийняте ухвалу суду першої інстанції (крім Верховного суду РФ) – це касаційна скарга. Подається особами, які беруть участь у справі, або їх законними представниками (адвокатами). Складається протягом шести місяців з дня набрання судовим рішенням чинності. У Росії існує дві касаційних інстанцій – Президія обласних судових органів і Колегія в цивільних справах Верховного суду РФ.

Хто може подати

Скарга на скасування або перегляд вироку подається особами, які безпосередньо приймають участь у справі, або ставляться до нього опосередковано:

 • позивач, відповідач або їх законні представники;
 • прокурор
 • треті особи, які заявляють про свої самостійні вимоги, представники владних структур (органи місцевого самоврядування і державні органи).

Нормативно-правове регулювання

Основний документ, де повністю прописаний процес подання та розгляду скарги – Глава 41 Цивільно-Процесуального кодексу РФ, редакція від 14.11.2002 номер 138-ФЗ (ред. Від 19.12.2016 та змінами і доповненнями від 01.01.2017 року). Там міститься вся інформація про порядок звернення, терміни розгляду та вимоги до змісту заяв.

Крім того, процес касації має таку нормативну основу:

 • глава 45 Кримінально-процесуального кодексу від 18.12.2001 номер 174-ФЗ, редакція від 01.07.2017;
 • глава 35 Арбітражно-процесуального кодексу, редакція від 24.07.2002 закон 95-ФЗ, редакція від 01.07.2017 року.
 • глава 35 Кодексу Адміністративного судочинства РФ від 08.03.2015 номер 21-ФЗ (редакція від 28.05.2017 року, із змінами і доповненнями від 01.01.2017 року).

Касація в цивільному процесі

Особливість касації цивільного процесуального законодавства – це третя інстанція для розгляду справи (після судового процесу та відхилених апеляцій). Перегляду підлягають вироки будь-яких судових органів (крім Верховного суду РФ). Підставами скасування вироку є істотне порушення процесуального права, що вплинуло на результат справи, що були порушені права учасника процесу або основні норми російського законодавства. Строк подання касаційної скарги по цивільній справі – півроку з моменту винесення вироку.

Касаційне провадження в кримінальному процесі

В касації заяву подає засуджений, потерпілий чи особи, які їх представляють, держобвинувач або представник Прокуратури. Скарга розглядається Судовою колегією у кримінальних справах обласних судових органів або колегією Верховного суду з цивільних справ. Привід для скасування вироку – порушення судового процесу або грубому порушенні кримінального кодексу. Враховується відповідність поданих представником або учасником висновків суду, які були наведені у вироку, обставин кримінальної справи.

Касаційна скарга на апеляційне визначення арбітражного суду

Касаційні заяви в арбітражному процесуальному кодексі розглядаються, коли судовий акт прийнятий, арбітражні суди і апеляції відхилені. Термін подачі – два місяці з моменту винесення визначення арбітражних судів. Правом на подачу скарги наділені сторони, які беруть участь у справі та інші особи. При розгляді справи перевіряє законність судових рішень і відповідність їх нормам права. Подання підлягає скасуванню при невідповідності висновків фактам і обставинам справи, порушення або неправильне застосування істотних процесуальних норм.

Як скласти

Рішення касаційного суду приймається на основі заяви, тому до його складання необхідно підійти відповідально. Перед складанням заяви треба ретельно вивчити вирок, протокол судового засідання, документи, долучені до справи. Проаналізувати відповідність матеріалу справи нормами права РФ і докладно описати у скарзі всі помилки і невідповідності. Заява складається за формою, яку можна знайти на офіційному сайті судової інстанції.

Обов'язкові реквізити

Касаційна скарга повинна містити:

 • назва судової інстанції, куди подається скарга, її повну адресу;
 • відомості про особу, подаючому скаргу: ПІБ, точну адресу;
 • реквізити судового рішення, яке підлягає процедурі оскарження (дата, найменування судового органу);
 • написання докладно викладених підстав, за якими вирок необхідно переглянути;
 • нормативні акти, на які посилається подавач заяви;
 • вимоги;
 • перелік доданих документів.

Структура документа

Касаційні судові інстанції виносять рішення на основі інформації заяви, в тексті скарги повинно бути зазначено:

 • шапка документа – реквізити суду, інформація про заявника;
 • резолютивна частина (формулювання вироку);
 • описова частина: виклад аргументів, заперечень, чому позивач вважає рішення неправомірними і вимагає відновлення справи;
 • мотивувальна частина: підтвердження неспроможності вироку прикладами з матеріалів справи, доказова база;
 • прохальна частина: вимога перевірки законності винесеного рішення, не виходить за рамки судових повноважень.

До скарги додається (докази подаються і в електронному вигляді):

 • копію вироку чи судового акту, яку слід оскаржити;
 • підтвердження про сплату державного мита або право на пільгу при сплаті державного мита, або клопотання про надання розстрочення (відстрочення), зменшенні вартості;
 • копія скарги;
 • копії всіх наданих документів, які можуть бути для всіх осіб, які беруть участь у справі;
 • якщо у заявника є законні представники його інтересів, додається довіреність, яка дає право на підпис.

Зразок касаційної скарги на апеляційне визначення

Касаційна скарга у цивільному законодавстві є третьою вищестоящої інстанцією, це означає, що перед тим як подати касаційну скаргу по цивільній справі треба підготувати судове рішення, всі відхилені апеляційні визначення. Заява складається за загальноприйнятим вимогам – реквізити суду і учасників, суть скарги, вимога, докладені документи.

Приклад описовій частині заяви приватної скарги: «12.06.2005 р. Мною було направлено заяву в районний світовий суд Мурманської області про визнання недійсним укладення шлюбу з Людмилою Івановою Аркадьевной, 1985 року народження. Вартість позову була визначена – 100000 рублів. Рішення суду частково задовольнив мої вимоги – виплата позову склала 50000 рублів (купівля весільної сукні і туфель).

Була направлена апеляція, але в її задоволенні було відмовлено. Вважаю, що суд прийняв рішення, грунтуючись на сфабрикованих доказів (неперевірених словах подруги). Прошу скасувати рішення Мурманського районного та апеляцію Мурманського обласного суду, стягнути з відповідача залишилися 50000 рублів і направити справу на новий розгляд»

У кримінальному праві касаційне оскарження можливе при рішенні суду першої і другої інстанції, його складання не відрізняється від загальноприйнятих норм. Приклад розгляду кримінального процесу: «02.03.2015 року Петров Сергій Іванович був засуджений судом Виборзького району р. Санкт-Петербурга за ч. 3 ст. 159 КК РФ до двох років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму. 11.04.2015 року пройшов Апеляційний суд залишив вирок без змін.

У розгляді справи були допущені грубі невідповідності нормам права РФ. Було зазначено, що підсудний вступив у змову з громадянином М, той надав фальшиві документи і отримав у банку 100 000 рублів. Однак підтвердження, що підсудний отримав гроші на руки, немає, як немає доказів факту наявності змови. Як прописано в правилах ст. 14, ч. 1 ст. 88, ст. 307 КПК РФ всі сумніви тлумачаться на користь обвинуваченого. Прошу скасувати судові постанови, передати справу на новий розгляд.

Касаційна скарга в арбітражний суд повинна містити максимум інформації, адже подання розглядається з матеріалами, поданими у заяві. Приклад касації в арбітражний суд: «Арбітражним судом р. Кірова розглянуто справу за позовом ТОВ «Некрополь» до «ТОВ «Альфа» про стягнення неустойки за договором поставки №12 від 15.07.2006 в розмірі 250 122 рублів. Суд задовольнив вимоги позивача та стягнув зазначену суму. Апеляція була відхилена, до справи додаються документи.

У справі є невідповідності – позивач порушив строки оплати, значить, згідно п. 2 ст. 314 ГК РФ, терміни неустойки вказані неправильно, сума повинна бути значно нижче. Згідно статті 404 ЦК РФ невиконання зобов'язань сторін може знизити розмір відповідальності відповідача. Прошу скасувати постанову Арбітражного суду по виплаті неустойки та держмита, розділити відповідальність по сплаті держмита на обидві сторони, прийняти нове судове рішення».

Порядок подання скарги

Для процедури подачі заяви треба з'ясувати, надано законом право на касацію, потім зібрати всі необхідні документи, копію судового рішення або апеляції. Звернути увагу на строки, в різних галузях судочинства вони розрізняються. Знайти документи, що підтверджують межі доводів і доводять неправомірність вироку, сплатити державне мито. При залишенні касаційного заяви без розгляду залишається подати касацію на розгляд справи в наглядові судові органи.

Касаційна інстанція

Прохання про касації направляють в судовий орган, який займається касаційними заявами. Першою касаційною інстанцією вважається Президія обласного суду суб'єкта Федерації, який розглядає справу і виносить рішення. Коли скасування вироку або судового рішення не відбувається, можна звернутися до Президії ЗС РФ. У арбітражному судочинстві касація подається в Федеральний арбітражний суд по певному округу.

Терміни подачі касації

Згідно з нормами процесуального законодавства в цивільному діловодстві термін подання заяви становить шість місяців з моменту винесення судового рішення. Для арбітражного судочинства цей період коротший і становить два місяці. Кримінальні справи – строк касаційного подання заяви необмежений, тобто можна подати в будь-який момент.

Розмір і оплата державного мита

Для цивільного і кримінального судочинства держмито становить 150 рублів для фізичних осіб і 3000 рублів для підприємств. Держмито для оплати заяви в Колегію у цивільних справах Верховного суду обійдеться 150 рублів фізичним особам і 3000 юридичним. Арбітражний суд – державний збір обійдеться для приватних та юридичних осіб однаково – 3000 рублів.

Існує кілька категорій пільговиків, які можуть не платити держмито:

 • за рішеннями про розірвання шлюбу;
 • інваліди 1 і 2 групи та організації інвалідів;
 • позивачі (справи про захист прав споживачів);
 • ветерани
 • пенсіонери (подача позовів до пенсійних організаціям).

Касаційне визначення

Судово-касаційна інстанція розглядає законність і обґрунтованість судового рішення, яке оскаржувалося шляхом передачі касаційних заяв. Містить:

 • реквізити інстанцій, які виносили оспорюване рішення або вирок;
 • перерахування членів судової колегії, виносить вирок;
 • короткий зміст рішення;
 • розкриття рішення: виявлення помилок з підтвердженням нормативними актами і посиланням на норми ЦПК;
 • резолютивна частина – саме рішення, вказівка щодо подальшого розгляду, підписи членів судової колегії.

Причини повернення скарги без розгляду

Іноді касаційні інстанції повертають заяви про перегляд судової справи без розгляду через 10 днів з дня їх надходження. Причини повернення касаційних заяв:

 • документ не відповідає вимогам, немає програми всіх документів;
 • подавець не володіє належними повноваженнями;
 • закінчення терміну подачі;
 • є прохання про прийняття відмови або відкликання касаційної скарги;

Відео

Касаційна скарга по цивільній справі. Подача касаційної скарги

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!