Дачна амністія: як оформити будинок і ділянку

Реєстрація та приватизація власності в спрощеному порядку за законом називається дачна амністія. У таку програму державного зразка потрапили земельні ділянки з наявними на них будівлями, що розташовані за межами міста. В даний час амністія продовжена до 2020 року, хоча було кілька пропозицій і спроб вже не раз скасувати цей закон. Оформити землю за дачної амністії може кожен громадянин при наявності відповідної нерухомості. Тому цій темі варто приділити особливу увагу.

Що таке дачна амністія

Нерухоме майно, яке фактично перебуває у громадян на особистому користуванні, може бути оформлено у власність за спрощеною програмою. Власники нерухомості при знанні закону повинні наполягати на безкоштовне оформлення, безстроковому користуванні. Так, амністія поширюється на нерухомість і землю. Для громадянина РФ — це хороша можливість офіційно отримати документи на побудований на ділянці будинок без особливих тимчасових і грошових витрат. Не варто плутати амністію з безкоштовною приватизацією земельної ділянки, оскільки суть дещо відрізняється.

Закон про дачної амністії

Цей юридичний термін був офіційно внесений у чинне російське законодавство 30.06.2006 р. Федеральний закон № 93-ФЗ, прийнятий у всіх трьох читаннях, отримав назву «Про внесення змін у деякі законодавчі акти Російської Федерації з питання оформлення в спрощеному порядку прав громадян на окремі об'єкти нерухомого майна». Другий федеральний закон від 13.07.2015 N 218-ФЗ «ПРО державну реєстрацію нерухомості» з поправками і доповненнями набув чинності 02.01.2017 року. Обидва прийняті у відповідності з Земельним Кодексом.

Для чого потрібна

Якщо громадянином до 30.10.2001 року був отриманий ділянку від держави, то, згідно з амністією, його можна офіційно узаконити, отримати документи про право власності.
Отриманий документ буде трохи коротше, а сам процес з фінансової сторони менш витратний. Державному обліку не тільки земельні ділянки, але і господарські будівлі, житлові приміщення, гаражі, лазні, будівництво дачних будиночків. Амністія передбачає і такі об'єкти нерухомості, які перебувають у користуванні громадянина РФ.

Що дає дачна амністія

Таке питання особливо гостро стоїть в дачних товариствах, причому викликає масу суперечок і сперечань. Серед основних недоліків амністії відразу варто виділити необхідність оплати податку після отримання права власності на нерухоме майно, виникнення розбіжностей при визначенні межі земельної ділянки (при відсутності акту про межуванні). Однак переваг все ж таки більше, і ось про якихось позитивних моментах дачної амністії йдеться:

 • відсутність необхідності постановки на кадастровий облік, межуванні;
 • можливість офіційно узаконити самобуди;
 • можливість розпоряджатися нерухомістю на свій розсуд;
 • захист майнових інтересів;
 • шанс отримання прописки, офіційного доступу до енергоресурсів.

Які споруди можна узаконити

Використання спрощеної процедури, щоб перевести земельну ділянку або побудований будинок у приватну власність, доречно не для всіх зацікавлених осіб. Під можливість володіння потрапляють такі об'єкти нерухомості:

 • об'єкти ІЖС;
 • садові, дачні, гостьові будинки;
 • індивідуальні гаражі;
 • лазні;
 • літні кухні;
 • сараї, побутовки, хозблоки.

Терміни дії дачної амністії

В даній ситуації оформлення нерухомого майна є безстроковим, винятком є реєстрація дачного будинку в СНП за спрощеною системою. З 1.03.2018 року знадобиться додаткова документація для введення приватних будинків в експлуатацію, наявність кадастрових паспортів, що істотно ускладнює суть дачної декларації. Часу залишилося не так багато. Виходить, що для житлових будинків амністія передбачена вже не буде. Зареєструвати володіння доведеться вже в ускладненому порядку.

Для СНП

Термін дії дачної амністії в садових товариствах встановлений законом до 2020 року. Закінчення періоду постійно переносилося рішенням чинного законодавства. Необхідність процедури межування на зазначений термін відсутній, встановлено порядок оформлення нерухомості. Згідно з федеральним законом 93-ФЗ передбачена безкоштовна приватизації дачних, садових ділянок і городніх земельних наділів.

На житловий будинок

Період процедури реєстрації індивідуальних житлових будов скорочений до 1.03. 2019 року, тому важливо своєчасно звернутися в кадастрову палату і, згідно з установленими правилами оформлення, надати пакет правовстановлюючих документів. Важливо розуміти, що реєстрація дачних будівель можлива тільки за наявності права власності на земельну ділянку, де він зведені. Зареєструвати житловий будинок можна до 2020 року, але вже з березня 2019 будуть введені нововведення кадастрового плану та інших документів щодо введення споруди в експлуатацію.

На землю

Щоб оформити земельну ділянку під амністію, важливо, щоб земля потрапила в законне володіння раніше 30 жовтня 2001 року. В даному питанні багато підміняють зазначений термін на «приватизувати». Це неправильно, оскільки в дійсності відбувається переклад власності від держави до громадянина на безкоштовній основі. Підстави для проведення процедури приватизації носять ринковий характер. З питаннями на тему: «Земельна амністія» рекомендується звернутися в кадастрову палату.

Реєстрація за дачної амністії

Знаючи, до якого року продовжили дачну амністію, необхідно з'ясувати, як відбувається сам процес, які документи можуть знадобитися. Обов'язковими документами є акт про надання землі, свідоцтво про право власності, а при зміні первісного власника договір купівлі-продажу, дарування, свідоцтво про спадщину. Така документація може перебувати на руках або в муніципальних установах, наприклад, в БТІ. Поки скасування дачної амністії перенесена на 2020 році, діяти показано в установленому порядку.

Оформлення землі у власність

Ділянка потрапляє під амністію, якщо на руках є будь-правовстановлюючий документ. Строк давності такого роду документації не має значення. При відсутності такої право власності належить відстоювати в судовому порядку. Для реєстрації земельної ділянки потрібно звернутися в органи Росреестра, при цьому обов'язково заповнити на спеціальному бланку декларації акт про об'єкт нерухомості, заяву і прикласти всі необхідні документи. Це:

 • квитанція про платі держмита;
 • стандартне заяву;
 • документи, що підтверджують особу заявника;
 • виписки з господарських книг;
 • документи права власності або інші довідки, що підтверджують права заявника.

Як оформити житловий будинок

Кінцева мета заявника – поставити житлова споруда, відповідне єдиним житловим нормам і стандартам, на реєстраційний облік, отримати у перспективі адресу і прописку. Для цього потрібно надати муніципальним органам влади відповідну заяву, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, розташовану на ньому капітальну споруду. На будівництво приватних будинків необхідно дозвіл, скласти проект, підготувати технічний план, розрахувати площу і комунікації.

За дачної амністії отримати адресу можна 30 днів з моменту подачі заяви. Потім з виданих на руки документом показано оформити кадастровий паспорт. Житлового будинку буде надано нову адресу. Заявник отримає свідоцтво про право власності лише після державної реєстрації прав на певне нерухоме майно. Першим ділом потрібно керуватися частиною другою статті 15 ЖК щодо поняття «житловий будинок».

Оформлення дачного будинку

Якщо у громадянина є ділянка у власності, і на ньому був зведений житловий будинок, потрібно дачної амністії його зареєструвати. До весни 2019 року зробити це можна безкоштовно, потім послуга буде надаватися на платній основі. Власнику земельної ділянки необхідно звернутися в житлову палату, при цьому надати наступний пакет документів:

 • внутрішній паспорта заявника;
 • технічного паспорта об'єкта (декларація);
 • правовстановлюючий документ на земельну ділянку, наприклад, виписка з господарської книги, свідоцтво про право довічного успадкованого володіння;
 • кадастровий план ділянки і паспорта будинку;
 • квитанції про оплату держмита.

Реєстрація лазні

Хозблоки, времянки, гаражі, лазні відносяться до категорії допоміжних приміщень, на які теж можна заявити право власності, поставити на реєстраційний облік від імені власника. Необхідність у цьому виникає, якщо зазначені будови вважаються капітальними, наприклад, мають фундамент. Так надалі їх можна буде вигідніше продати.

Обов'язкова умова – наявність правовстановлюючого документа, який підтверджує право власності на земельну ділянку для ведення підсобного господарства. Щоб надалі не платити великі податки після завершення реєстрації та постановки на облік, потрібно юридично довести, що лазня має площу менше 50 м2, а це вже додаткова платна послуга.

Відео

Актуальна розмова - "Дачна амністія"

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!