Мокрота в горлі-як прибрати. Причини скупчення мокротиння в горлі і лікування
- 1. Причини мокротиння в горлі
- 1.1. Клубок у горлі при ковтанні
- 1.2. Соплі в горлі
- 1.3. Без кашлю
- 1.4. З неприємним запахом
- 1.5. Слиз із шлунка в горлі
- 1.6. Якщо болить горло
- 1.7. З кров'ю
- 2. Як позбутися від мокротиння в домашніх умовах
- 2.1. З допомогою ліків
- 2.2. Народними засобами
- 3. Особливості лікування слизу в горлі
- 3.1. При вагітності
- 3.2. У дитини
До терапевтів нерідко звертаються пацієнти, які скаржаться на неприємні відчуття в горлі: скупчення густого мокротиння, присутність грудки, утруднене ковтання. Поліпшити самопочуття іноді допомагають відкашлювання і відхаркування, але ці методи не завжди дієві. Мокротиння у горлі може буквально прилипнути до глотки, викликаючи нудоту або блювоту. Щоб позбавитися від неї, необхідно відвідати лікаря для з'ясування причин неприємної симптоматики. Дізнайтеся, чим може бути викликана мокротиння і якими способами вона лікується.
Причини мокротиння в горлі
Найпоширеніша причина постійної слизу – гострі інфекційні захворювання, застуда. Перші дні мокрота рясно виробляється з носа, в подальшому – з бронхів і трахеї. Такі виділення тимчасові, вони припиняються після одужання. Якщо ж гострого захворювання немає, але слиз утворюється стабільно, можна говорити про патології, неправильному способі життя або розвитку будь-якої складної хвороби.
Клубок у горлі при ковтанні
Пацієнти скаржаться на те, що в горлі постійно накопичується слиз, застрягло щось чужорідне. З цієї причини вони не можуть повністю ковтнути і відчувають від цього великий дискомфорт. Основні причини, що викликають дану симптоматику:
- Порушення роботи щитовидної залози, спричинені нестачею йоду (дифузний зоб, аутоімунний тиреоїдит).
- Патології ШЛУНКОВО-кишкового тракту (виразка, рефлюксна хвороба, гастрит).
- Неврологічні причини. Відчуття, ніби «душить горло» може виникнути, наприклад, при остеохондрозі шийного відділу хребта.
- Хронічний тонзиліт, синусит, гнійні пробки.
- Депресії, стреси та інші психологічні проблеми. Жінки часто відчувають ком у горлі при вагітності.
- Онкологічні захворювання.
Соплі в горлі
Цей неприємний симптом значно ускладнює життя: заважає приймати їжу, провокує кашель. Коли стікає слизу по задній стінці горла і накопичується в носоглотці, можна припустити наявність:
- бронхолегеневих захворювань;
- запальних процесів пазух (фарингіт, гайморит);
- хвороби стравоходу (хронічний езофагіт);
- алергічних реакцій;
- різного роду подразнень (якщо людина багато курить, їсть пряні страви, організм включає «захисну реакцію» – слиз починає активно покривати всі органи).
Без кашлю
Якщо з'являється мокрота, але ні кашлю, не можна виключити одну вищевказану причину. Недуга провокують захворювання органів дихальної системи, ШЛУНКОВО-кишкового тракту, запалення гланд, простудні хвороби, спосіб життя, стреси. Якщо слиз в горлі не отхаркивается, причиною цього можуть стати низька вологість повітря, сторонні предмети в носовій порожнині, різні м'язові захворювання.
З неприємним запахом
Згідно з дослідженнями, надлишок слизу і в'язкої слини підживлює бактерії, що знаходяться в горлі – вони і є джерелом неприємного запаху. Серед основних причин:
- простудні захворювання, хронічний нежить, ангіна;
- захворювання шлунково-кишкового тракту;
- хворі зуби;
- хронічний тонзиліт і інші захворювання носоглотки;
- патології носоглотки, сфеноидит.
Слиз із шлунка в горлі
Спостерігається при захворюваннях, патології травної системи: панкреатиті, гастриті, холециститі, грижі стравоходу, рефлюксної хвороби. При всіх них слизовий секрет спочатку закидається в стравохід, далі – в глотку. Вміст шлунка потрапляє наверх мимоволі, людина не може контролювати цей процес. Особливо багато слизу накопичується до ранку.
Якщо болить горло
Причиною мокротиння можуть бути бактеріальні інфекції горла і запальні процеси (тонзиліт, фарингіт). Якщо у людини дере в горлі, є кашель, можливий ларингіт. Існують і інші причини, що викликають болі і скупчення слизу – приміром, невралгія язикоглоткового, пухлинні процеси, захворювання щитовидної залози. При цих хворобах підвищення температури не спостерігається.
З кров'ю
Можливі причини:
- Запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, що супроводжуються ушкодженням дрібних судин. Для визначення точної причини необхідно звернути увагу на колір мокротиння. Приміром, якщо вона жовта або зелена з домішкою крові, значить, у людини запальні захворювання хронічного характеру. Біла слиз з кров'ю може бути ознакою кровотечі стравоходу, легенів.
- Вірусні захворювання респіраторного тракту.
- Сильний кашель та інші причини, що призводять до розриву дрібних судин.
- Тромбози, мітральні пороки легеневої артерії.
- Захворювання легень (бронхіт, туберкульоз).
Як позбутися від мокротиння в домашніх умовах
Оскільки мокрота – не самостійне захворювання, а лише симптом, слід лікувати основну хворобу. Щоб прибрати слиз із горла, варто пити багато рідини або намагатися вивести її з допомогою відхаркування і кашлю. Рекомендується приймати стандартні аптечні ліки, здатні розпушити мокротиння, і використовувати народні методи. Останні, на жаль, приносять результат тільки через 2-3 тижні використання.
З допомогою ліків
Залежно від причини мокротиння прописують пацієнтові певні ліки. Якщо займатися самолікуванням, можливо, вдасться усунути симптом, але не основну хворобу. Після діагностики лікар виписує:
- антибактеріальні препарати («Амокисклав», «Флемоксин»);
- противірусні таблетки («Арбідол», «Віферон»);
- спеціальні спреї («Інгаліпт»);
- відхаркувальні препарати («Мукалтин», «Лазолван», «Синупрет»);
- інгаляції з допомогою муколітиків («Амбробене», «Лазолван»).
Народними засобами
Якщо слиз в горлі не отхаркивается, поряд з медикаментозними засобами рекомендується використовувати рецепти народних цілителів. При мокротинні, викликаної застудою, слід пити відвари трав. Відмінними відхаркувальними властивостями володіють ромашка, материнка, звіробій, мати-й-мачуха, кора дуба. Готується відвар просто: 1 ст. ложку будь-якої трави залити 1 ст. гарячої води, закип'ятити, відсудити і приймати кілька разів в день. Можна пити мінеральну воду, підігрів її і додавши мед.
Ефективні полоскання:
- Сольовим розчином. Розчинити в 1 склянці води 1 ст. ложку солі.
- Сумішшю солі, йоду, соди. Взяти по 1 чайній ложці соди і солі, залити склянкою води (теплою), додати пару крапель йоду.
Особливості лікування слизу в горлі
Організми дітей і вагітних жінок специфічно реагують на лікарські речовини, тому не всяке лікування мокротиння їм підходить. Приміром, у немовлят дуже слабкий імунітет, погано розвинені ферментні системи, відповідальні за розподіл таблеток. Вагітним жінкам протипоказано більшість лікарських засобів: багато антибіотики, відхаркувальні препарати.
При вагітності
Якщо вагітну жінку мучать першіння, відчуття мокроти в горлі, викликані вірусною інфекцією, лікарі, швидше за все, порекомендують їй утриматися від противірусних засобів і робити прості полоскання травами. Антибактеріальна терапія теж небажана – її прописують вкрай рідко. Позбавлятися від мокротиння в гортані при вагітності безпечно тільки народними методами і підтримкою нормальної вологості в приміщенні.
У дитини
Як вивести у дитини мокротиння? Вилікувати малюків набагато складніше, ніж дорослих. Не варто відразу давати їм медикаменти – спочатку варто використовувати більш безпечні методи народної медицини. Педіатри рекомендують полоскати горло настоями трав, зрошувати спреями, лікувати медом. Якщо мокрота не проходить, прописують антибактеріальну терапію, імунокорекцію.