Як роблять комп'ютерну томографію легень і бронхів - підготовка до дослідження, що показує вартість

Стандартна рентгенографія передбачає створення знімка досліджуваного органу або його частини, при цьому із-за скупчення в певних зонах відразу декількох шарів тканин незначні патологічні новоутворення можуть бути непоміченими або погано помітними. КТ легенів, на відміну від даної процедури, що забезпечує більш точне сканування і надає можливість отримати зображення поперечних шарів органу; крім того, комп'ютерна томографія відрізняється мінімальним рівнем випромінювання, тому може використовуватися для обстеження грудних дітей.

Що таке КТ легенів

Комп'ютерна томографія органів грудної клітки (КТ ОГК) є рентгенологічним дослідженням, при якому за допомогою комп'ютерної візуалізації створюються поперечні знімки обстежуваного органу. Видає зображення спеціальний рентгенівський апарат, який робить знімки легенів з різних ракурсів, що дозволяє побачити орган під всіма кутами. Головною перевагою даного методу обстеження визнана висока чутливість томографії до виявлення патологій дихальних органів.

Показання до КТ легенів

Рентгенівська комп'ютерна томографія найчастіше використовується лікарями для первинної постановки діагнозу або уточнення раніше встановленої патології легень/бронхів. РКТ, як правило, призначається за наявності підозри на розвиток захворювань органів грудної клітки. Даний інформативний метод обстеження легенів допомагає:

 • визначити, чи є збої у функціонуванні вилочкової залози;
 • відстежити зміни структури легень, що могло бути викликано тією чи іншою патологією;
 • виявити патологію серцевої сумки;
 • відстежувати процес поширення запалення в плевральній області, для якого характерно скупчення рідини;
 • контролювати перебіг туберкульозу, пневмонії;
 • діагностувати збільшення грудних лімфатичних вузлів;
 • визначити, чи є у пацієнта пухлини і будь-які інші новоутворення в області бронхів, легень, плеври;
 • встановити, чи є порушення цілісності аорти, вен або більш дрібних судин легенів, бронхів;
 • виявити причину болю в ребрах, грудині;
 • усунути чужорідний предмет при його попаданні в органи дихання;
 • контролювати хворобу бронхоектатичної типу, коригувати з допомогою такої діагностики, методи лікування.

При туберкульозі

Комп'ютерна томограма легких допомагає з високою точністю виявити наявність цього захворювання. КТ для пацієнтів з туберкульозом призначається лікарем для визначення розміру вогнища, масштабу ушкоджень, оперативного відстеження ефективності проведеної терапії. Показаннями для сканування легень є:

 • зміни в органі, встановлені за допомогою проведеної флюорографії або рентгена;
 • позитивна реакція проби Манту;
 • необхідність уточнення локалізації і розмірів пошкоджень, спричинених туберкульозом;
 • томографія легень при туберкульозі допомагає здійснювати контроль динаміки хвороби під час лікування.

Переваги

Обстеження легенів і бронхів способом КТ здійснюється швидко, займаючи не більше 30 хвилин. Крім того, оскільки процедура не відноситься до категорії інвазивних, пацієнт не відчуває якогось дискомфорту під час її проведення. Які ще переваги має КТ легенів:

 • томографія гарантує максимально чіткі знімки високої якості;
 • за допомогою сканування можна оцінити стан м'яких, кісткових тканин та судин пацієнта;
 • ціна проведення КТ нижче, ніж МРТ;
 • за допомогою даного методу діагностики у пацієнта можна виявити рак легенів навіть на самих ранніх його стадіях;
 • процедура є незамінною для обстеження пацієнтів з туберкульозом;
 • КТ здатна стати альтернативою іншим аналогічним діагностичним методикам, що потребують оперативного втручання.

Підготовка

КТ легенів не вимагає якої-небудь попередньої підготовки. З хворим проводиться роз'яснювальна бесіда, в ході якої лікар попереджає пацієнта про можливу шкоду випромінювання, пояснює мету і прогнозує можливі результати. Безпосередньо перед процедурою пацієнту необхідно зняти з себе всі металеві предмети і оповістити фахівця про наявність хронічних захворювань. У разі, якщо судини і сегменти органів дихання обстежуються з введенням дози контрастує препарату, то пацієнту варто утриматися від прийому їжі за 6-7 годин до сканування.

Як робиться

Томографія виконується із застосуванням спеціального апарату, який має вигляд циліндричної камери, куди поміщається стіл з пацієнтом. Попередньо пацієнт роздягається до пояса і знімає прикраси, пірсинг. Стіл заїжджає в томографическую камеру і включається рентгенівське випромінювання, промінь якого спрямований на грудну клітку пацієнта. Отримані знімки безпосередньо передаються на монітор спеціаліста (при необхідності, з радіологом можна зв'язатися по селектору з камери). Сканування, як правило, роблять не довше 20 секунд, при цьому пацієнт не відчуває дискомфорту.

КТ легенів з контрастом

У певних ситуаціях, для більш точної діагностики, лікар рекомендує проведення сканування з контрастом. При цьому в процесі томографії застосовується спеціальний фарбувальний реагент, який вводиться пацієнту в артерію або вену за допомогою інжекторного пристрої. Перед ангіографією фахівець обов'язково запитує, чи є у хворого алергія на контрастну речовину. Основна мета такої діагностики полягає у детальному вивченні судинного малюнка для визначення можливих захворювань кровоносної системи і виявлення наявної патології легень.

Мультиспіральна комп'ютерна томографія легенів

З метою отримати максимально точні знімки певних частин тіла при мінімальному рівні випромінювання проводять мультиспиральную КТ. Даний метод діагностики допомагає виявити найменші гранульоми, інші новоутворення, різноманітні порушення в органах дихання. Крім того, подібне до сканування незамінне для хворих у дуже важкому стані і для постійного спостереження за серцем при реаниматологических діях, наприклад, штучному вентилюванні легенів.

Що показує томографія легенів

Сканування дає послідовну серію знімків, що демонструють всі сегменти легень, при цьому кожне зображення – певний зріз тканини, що знаходиться в тій чи іншій площині. В ході розшифровки отриманих результатів, діагност ретельно вивчає щільність сегментів органу і звертає увагу на відсутність або наявність у тканинах саркоидных гранульом. Режим КТ із застосуванням контрасту здатний виявити чіткі межі ракової пухлини, яка, як правило, ускладнює дихальний процес і порушує кровообіг.

Спеціаліст-рентгенолог видає висновок з результатами томографії легень на руки пацієнтові приблизно через 30-60 хвилин після процедури. З цими документами пацієнт відправляється до лікаря. При наявності підозри на туберкульоз або інші важкі патології, медик призначає додаткові методи діагностики, однак найчастіше результатів КТ вистачає на постановки діагнозу і вибору терапевтичних заходів.

Як часто можна робити

З-за наявності рентгенівського випромінювання проводити процедуру часто не рекомендується. Перед КТ легенів лікар зобов'язаний ретельно вивчити карту пацієнт і визначити отриману ним променеве навантаження. Якщо ліміт опромінення перевищений, робити томографію допускається лише у випадку, коли вона може врятувати життя пацієнта, при цьому ні один з альтернативних способів діагностики не виявився ефективним. Максимально підходящим варіантом у такій ситуації є спіральна КТ, яка значно скорочує дозу опромінення.

Протипоказання

Не існує строгих протипоказань до проведення томографії легенів, однак, перш, ніж іти до радиологу, необхідно порадитися з лікарем і розповісти йому про всі наявні у вас хронічних захворюваннях. Утриматися від КТ слід у разі декомпенсованого стану пацієнта, що загрожує його життю. Не рекомендується проводити діагностику легенів при:

 • неадекватній поведінці хворого, який страждає психічними захворюваннями;
 • важкою формою інсульту;
 • з печінковою або нирковою комі;
 • гіпоглікемічної або гіпекглікемічної комі;
 • легеневої недостатності в термінальній стадії;
 • серцевої недостатності, яка була викликана гострою формою інфаркту міокарда.

Що краще - КТ або МРТ

Некоректно порівнювати ефективність чи якість цих методів діагностики, оскільки проведення МРТ або комп'ютерної томографії залежить від показань і особливостей захворювання. Кожна методика має індивідуальні негативні і позитивні характеристики, тому в певних ситуаціях краще використовувати МРТ, в інших – КТ. В деяких випадках лікар призначає послідовну діагностику: спочатку проводять КТ, потім МРТ.

При вивченні особливостей обох методик, з'ясувалося, що комп'ютерна томографія краще показує особливості кісткової тканини, в той час, як МРТ погано її «бачить». Тим не менш, використовуючи магнітно-резонансну діагностику, краще виходить детально вивчити м'які тканини, будь то м'яза, диски або нервові закінчення. Для вибору максимально відповідної методики, слід орієнтуватися на свідчення МРТ і КТ, а також обов'язково враховуються протипоказання.

Ціна комп'ютерної томографії легень

Завдяки комп'ютерній томографії можна отримати точні дані про стан легенів і інших органів дихальної системи – легеневої артерії, судин, аорти, трахеї. Цей метод діагностики допомагає своєчасно виявляти різні важкі захворювання дихальної системи і підбирати адекватні лікувальні програми. Де можна зробити комп'ютерну томографію легень? Процедуру проводять у приватних клініках Москви та інших міст Росії. Нижче наведена таблиця з перерахуванням деяких з них, у ній зазначено, скільки коштує КТ легенів у тому чи іншому медичному закладі столиці.

Назва клініки

Адреса

Ціна (в рублях)

Центр Ендохірургіі та Літотрипсії

Шосе Ентузіастів, д. 62

7500

До+31

вул. Тестовская, д. 10

4500

Клініка Здоров'я

вул. Маросейка, д. 2/15 1 стор.

3000

Відкрита клініка

вул. Партизанська, д. 41

4500

Міжнародний хірургічний центр

вул. 1905 року, д. 7, стор 1

4800

Відео

КТ легенів

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!