Ревматоїдний артрит у дітей - причини виникнення, ознаки, діагностика і методи лікування

Для маленької дитини рух – це і є життя. Однак навіть найменших підстерігає підступна хвороба – реактивний або ревматоїдний артрит. Ця патологія хоч і прогресує повільно, але з часом може призвести до серйозних проблем: затримку росту, розвитку і повної інвалідності. Щоб попередити такі ускладнення, важливо вміти розрізняти симптоми запалення суглобів у дитини, вчасно поставити діагноз і знати, як лікується ревматоїдний артрит у дітей.

Що таке ревматоїдний артрит у дитини

Це найпоширеніше захворювання нетравматического характеру з аутоімунної природою. За статистикою від ревматоїдного артриту частіше страждають діти шкільного віку до 16 років, причому більша частина з них дівчатка. Починається захворювання з ураження суглобів, але з часом набуває системний характер, зачіпаючи внутрішні органи. У медицині ця хвороба більше відома як ювенільний (юнацький) реактивний артрит (коротко ЮРА).

Причини виникнення

До кінця причини того, чому виникають аутоімунні артрити у дітей, не ясні. Запалення ревматоїдного характеру вважається багатофакторним захворюванням, тобто велику роль для його розвитку відіграє спадкова схильність, так і зовнішні фактори. Вчені з'ясували, що якщо у дитини є близькі родичі, які страждають від цієї недуги, то шанси захворіти істотно зростають. До іншим чинникам ризику ставляться:

 • часті хвороби вірусної природи ангіну, ГРВІ, грип, ГРЗ;
 • бактеріальні інфекції;
 • травми, розтягнення, пошкодження кінцівок;
 • гормональні порушення, що відбуваються в організмі при статевому дозріванні;
 • зовнішні фактори – часте перебування на сонці, різка зміна клімату, погана екологія;
 • профілактична вакцинація;
 • переохолодження організму.

Симптоми

Захворювання може стартувати різко або розвиватися роками, потроху підточуючи здоров'я. На ранніх етапах розвитку артрит у дітей проявляється підвищеною стомлюваністю, загальною інтоксикацією організму, незначним збільшенням лімфовузлів. Дитина може схуднути, але не настільки, щоб ця ознака став приводом забити тривогу. З часом прогресування захворювання з'являються симетричні болі в суглобах. Для цієї патології характерна скутість кінцівок, тривала більше години.

Перші ознаки захворювання

Ревматоїдний артрит у дітей може протікати за різними схемами розвитку, але частіше в патологічний процес відразу втягуються суглоби. Тоді першими ознаками захворювання можуть бути наступні симптоми:

 • Ранкові болі в кінцівках. Дитина буде скаржитися на те, що йому важко вставати з ліжка. У малюків можуть виникнути проблеми з тим, щоб сісти на горщик, взяти в руки кухоль.
 • Скутість рухів. Втрачається рухова активність, яка була раніше притаманна дітям. Вони намагаються обмежувати руху, менше стрибають і бігають.
 • Безпричинна кульгавість. Дитина може кульгати на одну ногу, при цьому раніше її не травмувавши.

Позасуглобові симптоми

У малюка може несподівано підвищуватися температура, з'являтися озноб. Іноді початкова стадія ревматоїдного артриту у дітей супроводжується висипом. Це можуть бути рожеві плями або смужки на грудях, спині, животі, над суглобами. Уважні батьки помітять, що дитина стала апатичною, у нього пропав апетит, він намагається уникати рухливих ігор і сторониться дотиків.

Специфічна симптоматика

Ревматоїдний артрит у дітей – дуже небезпечне захворювання. Воно може вражати не тільки хрящову тканину, але і впливати на роботу інших органів і систем організму. При тяжкому перебігу захворювання лікарі виділяють характерну тріаду симптомів:

 1. Передній увеїт (іридоцикліт) – запальне ураження райдужної оболонки ока і циліарного тіла. При гострому перебігу увеїту спостерігаються набряк століття, почервоніння і біль в оці, сльозотеча. Хронічний іридоцикліт призводить до деформації зіниці, зміни кольору райдужки і зниження гостроти зору.
 2. Катаракта – помутніння переднього відділу кришталика. Процес майже завжди застрагивает обидва ока. Катаракта ускладнюється зрощенням зіниці, помутнінням склоподібного тіла, появою косоокості.
 3. Дистрофія рогівки – розвивається через кілька років після виявлення іридоцикліту. При тяжкому перебігу захворювання спостерігаються мимовільні посмикування очного яблука, відкладення солей на верхньому шарі рогівки, з'являються відчуття сухості і лущення.

Стадії розвитку ревматоїдного артриту

Крім класифікації на підгостру, гостру і хронічну стадію, медики виділяють дві стадії перебігу хвороби: ранню (ексудативна фаза) і пізню (проліферативна фаза). Такий поділ є важливим діагностичним критерієм. На першому етапі запальні процеси протікають виключно всередині суглоба. Лікарі вважають цю фазу найсприятливішою для успішного лікування. Якщо ж дитячий артрит перейшов у проліферативну фазу дегенеративні зміни поширюються далі, торкаючись найближчі м'які тканини і органи.

Ексудативна фаза

Характеризується появою болючості і припухлості. Частіше запальні процеси починаються у великих суглобах: колінному, гомілковостопному, ліктьовому. Через кілька місяців процес плавно перетікає на іншу кінцівку, викликаючи аналогічні симптоми. На цій стадії пацієнт скаржиться на біль при пальпації, йому стає важко зігнути ногу, руку або взяти кухоль. Над дрібними суглобами шкіра може бути злегка гіперемована, при ураженні великих хрящів часто підвищується шкірна температура.

В результаті запалення виникають рефлекторні спазми м'язів, різко обмежуються рухи, що з часом призводить до повної м'язової атрофії. Тривалість першої стадії для кожного пацієнта індивідуально. При первинному ураженні суглобів ця фаза може тривати роками. Артрит прогресує швидко, перетікаючи у другу фазу через 4-6 місяців після початку.

Проліферативна стадія

Разом із загальними симптомами (слабкістю, схудненням, апатією) починає прогресувати суглобовий синдром. Запальний процес призводить до потовщення хрящових тканин, появи стійкої припухлості, змінює конфігурацію кінцівок. Спочатку страждають дрібні суглоби кистей рук, стоп, зап'ястя. З часом з'являються фіброзні зміни в м'яких тканинах, виражена деформація суглобів з підвивихом або контрактурами. За ступенем деформації визначають стадію інвалідності.

Форми прояву

При діагностиці ревматоїдного артриту виділяють дві клінічні форми даного захворювання: суглобову і висцерально-суглобову. Перша зустрічається майже в 75% випадках, друга діагностується дуже рідко. При цьому суглобова форма з часом може стати вісцеральної, але не навпаки. У кожного типу захворювання є свої особливості і характерні симптоми.

Суглобова форма

Старт захворювання протікає дуже плавно. Ревматоїдний артрит у дітей починається із запалення одного великого суглоба. Він сильно розпухає, стає болючим при пальпації або спроби згинання. На даному етапі порушується хода дитини, він може кульгати на одну ногу, косолапить. Зовсім маленькі діти можуть повністю відмовитися від самостійного пересування.

Суглобовий ревматоїдний артрит у дітей супроводжується ранковою скутістю, коли рухомість обмежена тільки в перші кілька годин після пробудження і зникає протягом дня. Суглобова форма може проходити з ураженням очей, запалення райдужних оболонок, які швидко призводять до істотного зниження гостроти зору або повної його втрати. Однак такі ускладнення зустрічаються не часто.

Висцерально-суглобова

Це системний варіант ревматоїдного захворювання, коли запальний процес зачіпає не тільки суглоби, але й інші органи: порушується ритм серця, функція нирок, печінки, легенів. При вісцеральному дитячому артриті хрящове поразку прогресує дуже швидко. За кілька місяців у хворого вже спостерігається стійка деформація кінцівок, що в кінцевому підсумку призводить до інвалідності.

Висцерально-суглобова форма характеризується гострим початком, для якого характерний різкий підйом температури, гостра біль, набряклість, значне набухання лімфатичних вузлів. Запалення носить симетричний характер і зачіпає не тільки великі кістки, але і дрібні суглоби стопи, кистей рук, шийного відділу. При такому варіанті розвитку хвороби часто присутні алергічні висипання на шкірі.

Як діагностувати

Скарги дитини, імунологічні показники крові, рентгенографія та ультразвукове дослідження (УЗД) – є основою для постановки діагнозу ревматоїдний артрит. Останнє дослідження вважається найбільш інформативним і може показати стан не тільки суглобових порожнин, але і розташованих поруч органів. У зв'язку з цим для виявлення ускладнень лікарі часто призначають УЗД серця, печінки, нирок.

Клінічні симптоми

Спочатку лікар зверне увагу на ряд діагностичних критеріїв, які притаманне для запалення ревматоїдного характеру. Якщо у пацієнта наявна більше 4 із семи зазначених подібностей, доцільно припустити гостре розвиток запального процесу. Серед клінічних особливостей даної патології виділяють:

 • тугоподвижность, скутість суглобів в ранкові години, які тривають більше однієї години;
 • біль при пальпації, набряклість м'яких тканин, підвищення температури шкіри в місцях запалення;
 • наявність симетричних уражень суглобів однієї групи;
 • зниження ваги, загальна слабкість;
 • наявність ревматоїдних вузликів;
 • виявлення імунних клітин синовіальної рідини;
 • характерні зміни кісткових тканин на рентгенівському знімку.

Лабораторна діагностика

Крім опитування батьків, збору скарг та загального візуального огляду, лікар-ревматолог обов'язково вдасться до сучасних інструментальних методів діагностики. Для уточнення діагнозу призначаються:

 • Загальний і біохімічний аналізи крові – допомагають виявити ознаки запального процесу. При наявності захворювання аналізи покажуть велику кількість імунних клітин, прискорення ШОЕ, зниження кількості еритроцитів, зниження гемоглобіну.
 • Аналіз венозної крові – необхідний для визначення кількості С-реактивного білка.
 • Аналіз на ревматоїдний фактор – дозволяє підтвердити аутоіммунну природу захворювання. Якщо організм почав вироблення аутоантитіл, кількість імунних клітин у крові або суглобової рідини буде понад 10 Од/л. При лабораторному обстеженні суглобової рідини також звертають увагу на вміст лейкоцитів, білка, концентрацію глюкози.

Рентгенологічні дослідження

Цей метод інструментальної діагностики не втратив своєї актуальності навіть в наші дні. За допомогою рентгенівського знімка лікар може побачити зміни в будові суглоба вже через 1-3 місяці після старту захворювання. Один з ранніх симптомів ревматоїдного артриту у дітей – руйнування кісткової тканини. У міру перебігу ЮРА, на рентгенограмі виявляють:

 • руйнування окремих частин кістки;
 • ерозії на різних частинах кінцівки, які звернені до порожнини суглоба;
 • зрощення уражених тканин суглоба, що призводить до обмеження рухів.

Лікування реактивного артриту у дітей

Першочергове завдання лікаря – уповільнити розвиток хвороби за допомогою спеціальних медикаментів. Після того, як ця задача буде вирішена, приступають до відновлювальної терапії. Так як в гострій стадії ревматоїдного артриту заборонено навіть легка гімнастика, застосовуються тільки спеціальні накладки і пасивні руху з допомогою кваліфікованого методиста.

На етапі реабілітації рекомендують лікувальний масаж, легку фізкультуру, для корекції порушень руху рук, ніг, хребта вдаються до спортивно-реабілітаційної апаратурі. Якщо ж суглоби деформовані настільки, що медикаментозні засоби не допомагають відновити їх функціональність, може знадобитися хірургічне втручання. При цьому хворий суглоб повністю замінюють протезом.

Медикаментозне лікування

Для уповільнення перебігу хвороби лікарі впливають на процес запалення за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів, які приймають курсами від трьох місяців. Одночасно з ними призначають інші таблетки, які знімають больовий синдром, поліпшують рухливість суглоба, знижують захисний бар'єр організму і зменшують активну вироблення антитіл. Тривалість курсу медикаментозного лікування залежить від ступеня ураження суглоба та індивідуальних особливостей пацієнта.

Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП)

Ця група препаратів має здатність пригнічувати активність ферментів, які провокують руйнування хрящової тканини, знімають біль, знижують ознаки запалення. Нестероїдні протизапальні засоби завжди призначають з особливою обережністю, оскільки при тривалому лікуванні або комбінуванні декількох препаратів вони здатні викликати серйозні побічні ефекти. До групи НПЗП відносяться наступні препарати:

 • Диклофенак;
 • Німесил;
 • Моваліс;
 • Ібупрофен;
 • Індометацин.

Глюкокортикоїди

Гормональні препарати, що випускаються у формі таблеток або ін'єкцій. Ця група медикаментів призначається при наявності системних проявів ревматоїдного артриту у дітей. Вони відмінно купируют больовий синдром, запобігають подальше руйнування суглобової частини. Пацієнтам молодше 5 років призначають глюкокортикоїди тільки у вигляді уколів. Ін'єкції роблять безпосередньо в суглобову порожнину. Підлітки можуть приймати гормональні препарати в таблетках. До цієї групи відносяться медикаменти:

 • Преднізолон;
 • Дексаметазон;
 • Метилпреднізолон;
 • Триамцинолол.

Цитостатики

Вважаються ліками другої лінії або препаратами для базисної терапії. Вони подовжують період ремісії, уповільнюють руйнування суглобів, але не володіють протизапальними ефектами. При прийомі цитостатиків поліпшення настає через 2-4 тижні після початку лікування. До цієї групи препаратів відносяться:

 • Метотрексат;
 • Арава;
 • Імуран;
 • Эндоксан;
 • Циклоспорин;
 • Екворал.

Иммуноподавляющая терапія

Біологічні препарати, ліки, розроблені на протеїнової основі завдяки досягненням сучасної генної інженерії. Ці препарати діють швидко, майже миттєво знімають запалення, зменшують біль. До групи біологічних препаратів відносяться медикаменти:

 • Інгібітор ФНП этанерцепт (Енбрел);
 • Анакинра (Кінерет);
 • Хуміра (Адалимубаб);
 • Актемра (Тоцилизумаб);
 • Рітуксімаб (Ритуксан, Мабтера);
 • Оренция (Абатацепт).

Фізіотерапевтичні процедури

Контролювати розвиток ревматоїдного артриту у дітей можна не тільки за допомогою ліків. З цією метою нерідко призначається фізіотерапія, яка допоможе зняти запалення, здатна поліпшити процеси кровообігу. Добре зарекомендували себе такі методи:

 • Електростимуляція за Герасимову – стимуляція м'яких тканин навколо ураженого суглоба низькочастотними імпульсами електричного струму. Мінімальний курс такого лікування 3 процедури, ефект від яких зберігається на 2-3 роки.
 • Гальванічні струми.
 • Фонофорез.
 • Опромінення ультрафіолетовими хвилями.
 • Діатермія – прогрівання суглоба за допомогою низькочастотних імпульсів струму.
 • Ванни – радонові, сірководневі, йодобромні, нафталановиє.

Лікування фізіопроцедурами, як правило, поєднують з використанням засобів народної медицини. Маленьким пацієнтам призначають зігріваючі компреси, підліткам рекомендують ходити в лазню, робити припарки. На етапі реабілітації хороші результати дає ароматерапія, плавання, аутогенні тренування. Всі ці методи не повинні замінювати медикаментозного лікування, а лише доповнювати його.

Відновлення нормального функціонування суглобів

Щоб запобігти рецидивам захворювання, після лікування в стаціонарі і в періоді ремісії лікарі радять дотримуватися особливих заходів профілактики. Щоб уникнути загострення і для відновлення нормального функціонування кінцівок, лікарі рекомендують:

 • побоюватися навіть незначного переохолодження;
 • обмежити перебування на сонці незалежно від місця проживання і погодних умов;
 • відмовитися від профілактичних щеплень;
 • не використовувати для лікування медикаменти, які підвищують імунний захист організму;
 • намагатися уникати відвідування людних місць в період загострення інфекційно-вірусних захворювань;
 • регулярно відвідувати басейн, робити вправи спрямовані на відновлення працездатності.

Прогноз і можливі наслідки

Ювенільний артрит у дітей – пожиттєвий діагноз, з яким необхідно навчитися жити. При своєчасній діагностиці захворювання та грамотному лікуванні можна досягти стійкої ремісії без залучення запально-дегенеративні процеси інших органів і систем організму. Приблизно у чверті випадків захворювання припиняється протягом півроку. При цьому інвалідність діагностується лише у 25% пацієнтів. Якщо ж діагноз був поставлений невірно або хвороба почали лікувати неправильно, можливий розвиток таких ускладнень, як:

 • первинний і вторинний амілоїдоз;
 • м'язова дистрофія;
 • перикардит;
 • плеврит;
 • міокардит;
 • некроз печінки;
 • гломерулонефрит.

Відео

Юнацький (ювенільний) артрит, як уникнути ускладнень? Поради батькам - Союз педіатрів Росії.Артрит у дітей - лікуємо народними засобами

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!