Ендемічний зоб щитовидної залози

Захворювання, про яке піде мова, є наслідком порушення балансу речовин в організмі. В більшості випадків його виявляють у людей з генетичною схильністю або генетичними дефектами біологічного синтезу тиреоїдних гормонів. Ендемічний зоб – серйозне відхилення, здатне призвести до обтяжливих наслідків, проте його можна легко запобігти. Що стосується діагностики та медицини, з цим також не виникає істотних труднощів. Більш докладно про все, що стосується цього захворювання, читайте в продовженні статті.

Що таке ендемічний зоб

Дане захворювання проявляється у збільшенні щитовидної залози. Причина виникнення цього відхилення – нестача йоду в організмі. Баланс речовин в щитовидній залозі порушується, що призводить до зміни її функцій. Збій роботи ендокринної системи, що виник із-за хронічного дефіциту йоду, тягне за собою погіршення загального стану здоров'я. Цей процес загрожує численними порушеннями інших органів і систем. Патологічні відхилення в щитовидній залозі поділяються за кількома ознаками. Давайте познайомимося з цією класифікацією більш докладно.

Дифузний

Рівномірне збільшення щитовидної залози називають дифузною формою ендемічного порушення роботи ендокринної системи. При цьому відхилення відзначається частковий фіброз і неоднорідність тиреоїдних тканин. Крім того, нерідко виявляється знижена ехогенність щитовидної залози. Розвиток дифузного зобу з ендемічним відхиленням супроводжується гіперплазією і гіпертрофією тиреоцитов. Стан пацієнта ускладнюється дистрофією, склерозом та некробіозом. Кров насичується гормонально-неактивними сполуками, що перешкоджають синтезу тироксину.

Вузловий та багатовузловий

Вузлові форми дисфункції щитовидної залози характеризуються наявністю вузлів в масі залози. Всередині утворюються пухлинні освіти (як правило, доброякісні), що відрізняються від прилеглих тканин складом і будовою. При відсутності своєчасного лікування у людей з вузловими порушеннями наголошується утруднення дихання і сглатывания. Щитовидна залоза збільшується і іноді навіть опускається в загрудинную частина. Прогресуючий кутовий зоб призводить до ожиріння, уповільнення всіх функцій організму, погіршення душевного стану і зниження функцій мозку.

Патогенез зоба щитовидної залози 1 і 2 ступеня

Ендемічна патологія 1 ступеня проявляється незначним збільшенням часток щитовидної залози. Утворився зоб пальпується, але при цьому помітити неозброєним оком практично неможливо. На цій стадії дисфункція ендокринної системи обумовлена прямою реакцією на недостатність йоду в організмі. Спостерігається процес компенсаторної гіперплазії щитовидної залози. За цим слідує зниження секреції тиреоїдних гормонів. Організм збільшує обсяг щитовидної залози для нормалізації рівня тиреоїдних гормонів, проте цього, як правило, недостатньо.

Розвиток ендемічної дисфункції до другого ступеня – наслідок тривалої нестачі йоду в організмі. Так трапляється при відсутності належного лікування на першій стадії розвитку патології зобу. Стан хворого ускладнюється гіперплазією і гіпертрофією тиреоцитов. Разом з тим, прогресує дистрофія, склероз і некробіоз. Наступний етап розвитку захворювання ознаменовується проявом аутоімунних факторів. Останні тягнуть за собою эутиреоз. Якщо не почати лікування до цього моменту, функції щитовидної залози поступово знизяться, що призведе до гіпотиреозу.

Дізнайтеся, що такеэутиреоз щитовидної залози - симптоми і лікування захворювання.

Етіологія або причини виникнення

Недостатнє надходження в організм йоду може виникати через безлічі фізіологічних факторів. Коли це відбувається, щитовидна залоза намагається адаптуватися до виниклого дефіциту. З метою компенсації дефіциту підвищується захоплення йоду із крові, що тягне за собою синтез і секрецію трийодтироніну. Первинне порушення балансу може бути викликана наступними факторами:

 • спадковістю, обтяженою по зобу;
 • забрудненням води, яку вживає людина, нітратами/урохромом або підвищеним вмістом у ній гумінових речовин/кальцію (у таких умовах істотно ускладнюється процес всмоктування йоду);
 • генетичними дефектами біологічного синтезу тиреоїдних гормонів;
 • застосуванням препаратів, здатних порушити органификацию йоду в тканинах щитовидної залози;
 • дефіцитом мікроелементів марганцю, молібдену, міді, цинку, селену та кобальту в продуктах харчування та навколишнього середовища;
 • впливом запальних процесів інфекційного характеру (особливо хронічних), глистових інвазій;
 • незадовільними соціальними і санітарно-гігієнічними умовами.

Симптоми захворювання

Ендемічний зоб щитовидної залози заявляє про себе однозначно. Самопочуття людини безпосередньо залежить від тривалості дефіциту на йод. Загальна симптоматика включає наступні прояви:

 • загальна слабкість;
 • знижена фізична витривалість;
 • дискомфортні відчуття в області серця, схожі на здавлення;
 • сильний головний біль;

При погіршенні стану пацієнта відзначаються більш серйозні симптоми:

 • відчуття здавлювання в області горла і шиї;
 • безперервний сухий кашель;
 • утруднене ковтання/дихання;
 • регулярні напади задухи.

Лікування ендемічного зоба у дітей та дорослих

Тактика лікування ендемічної патології щитовидної залози у дорослих вибирається з урахуванням ступеня її гіперплазії. Якщо має місце незначне збільшення тканин, лікарі, як правило, призначають звичайний курс йодиду калію. Крім того, пацієнту обов'язково призначається дієтична терапія, що передбачає вживання натуральних продуктів, що містять йод.

У тих випадках, коли патологія зобу ускладнена гіпотиреозом, призначається замісна гормональна терапія. В якості штучного аналога гормону щитовидної залози використовується левотироксин. Препарат систематично вводиться в організм пацієнта і поступово нормалізує рівень йоду. При цьому хворому потрібен постільний режим, абсолютний спокій і постійний догляд.

На пізніх стадіях ендемічні патології лікуються переважно хірургічним шляхом. Під загальним наркозом пацієнту проводять субтотальну резекцію щитоподібної залози. При цьому зоб майже повністю забирається. З метою профілактики рецидивів гіперплазії після операції призначається гормональна замісна терапія з застосуванням штучного гормону левотироксину.

Для дітей і підлітків, які страждають від ендемічної патології щитовидної залози, сучасна медицина застосовує аналогічні методи лікування. Вся різниця між тактикою боротьби з проблемою у дорослих полягає в тому, що лікарі роблять основний упор на компенсацію йоду в організмі натуральними ліками. Дитині призначається 6-месяцный йодиду калію, але, якщо це не допомагає, залишається єдиний варіант – застосування згаданого раніше левотироксину.

Профілактика за допомогою правильного харчування

Добова норма споживання йоду становить 100-200 мкг (залежить від віку). При цьому статистичні дані показують невтішні результати: середня цифра по всьому населенню Росії ледве сягає позначки 60 мкг на добу. Висновок: переважна більшість випадків ендемічних патологій щитовидної залози викликано недотриманням елементарних правил здорового харчування. Незалежно від віку та стану здоров'я, людина повинна регулярно вживати такі продукти, що містять йод:

 • овочі: зелений салат, редиску, помідори, баклажани, картопля, морква;
 • бобові;
 • фрукти: виноград, апельсини, абрикоси, сливи, яблука;
 • злаки: рис, пшоно, гречку;
 • морепродукти;
 • молочні продукти: кефір, молоко коров'яче, вершки, сир, сир.

Сестринський процес при ендемічному зобі

Для пацієнтів лікарень, що надійшли з діагнозом «ендемічна патологія щитовидної залози», передбачена спеціальна науково обґрунтована технологія сестринського догляду. Медсестра, яка доглядає за пацієнтом, суворо дотримується встановлених правил. В її обов'язки входить допомога пацієнту в самообслуговуванні, створення комфортних умов для відпочинку і забезпечення обізнаності щодо важливості правильного харчування і застосування призначених лікарських препаратів.

Як виглядає зоб

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!