Абонплата... за корову

А й справді, чи не час селянам ввести абонплату за корову, бо ж покупець — байдуже, чиновник то, бюджетник чи навіть депутат — купує молоко, сир та масло час від часу, а годувати її потрібно щодня. Та й доглядати треба, турбуватись про «паспорт» і лікувати, коли захворіла. А вартість цієї абонплати варто визначити із врахуванням максимально можливого надою молока від кожної конкретної корови...

Такі думки виникли після того, як в інформаційному просторі країни прокотилася ціла буря незадоволення щодо введення абонплати за користування газом. Чиновники захищаються, одні депутати — залежно від фракції — кажуть, що так і мало бути, другі — стверджують про недолугість тих, хто приймав згадане рішення, «експерти» поводяться залежно від того, який бік у цій суперечці вони обстоюють. То й події розвиваються карколомно. Не встигла ще Нацкомісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та житлово-комунальних послуг, проголосувати за введення абонплати за газ, як той таки міністр соціальної політики Андрій Рева запевнив усіх, що зростання тарифів не буде. Однак уже до суботи (за збігом обставин це був так званий День дурнів — 1 квітня) уряд передумав, та, як розповів Прем’єр-міністр В. Гройсман, урядовці порахували, що підвищення тарифів таки відбудеться «від 1,3 до 3 разів, що є неприпустимим, оскільки стосуватиметься декількох мільйонів домогосподарств», і він має намір звернутись до НКРЕКП з проханням скасувати скандальне рішення.

Відповідне звернення глава уряду підписав і подав керівництву НКРЕКП. «Прошу переглянути рішення НКРЕ з метою недопущення зростання сумарної вартості газу для окремих категорій споживачів. Про вжиті заходи прошу поінформувати Кабінет Міністрів... Уряд виходить з того, що будь-які рішення, спрямовані на впорядкування оплати послуг з постачання газу відповідно до законодавства, не повинні призводити до збільшення щомісячних платежів абонентів», — йдеться у зверненні.

Голова НКРЕКП Дмитро Вовк на це звернення спочатку відповів у соцмережах у стилі «сам дурень»: «Рішення регулятора є логічним продовженням загальної реформи ринку природного газу.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, звернеться до Кабінету Міністрів України з пропозицією забезпечити непідвищення загального рахунку (кінцевої ціни) для населення».

Що стосується самої методики розрахунку вартості, за якою плата залежить від приєднаної потужності або встановленого лічильника на газ, то, за словами заступника начальника департаменту з енергоефективності та енергозбереження «Нафтогазу» Олексія Хабатюка, в результаті такого рішення абонплата для тих споживачів, які мають лише газову плиту (без газового котла) і лічильник G1,6, зросте в середньому в 1—4 рази, а для власників газових плит без лічильника — у 5—8 разів. Згідно з оцінками директора аналітично-дослідницького центру «інститут міста» і експерта з питань тарифної політики в секторі ЖКГ Олександра Сергієнка, нова методика розрахунку тарифів дозволить облгазам додатково заробляти близько 7,7 млрд. грн. на рік.

Тож не дивно, що врешті-решт своє слово сказав і Президент Петро Порошенко, який, за повідомленням його прес-служби, заявив, що рішення про введення абонплати за газ має бути призупинено. «Без діалогу з людьми такі рішення не приймаються. Дія зазначеної постанови має бути призупинена! Звертаюся до уряду та НКРЕКП знайти узгоджене рішення, яке передбачало б непідвищення тарифів та розповсюдження субсидій на всі види платежів для всіх, хто цього потребує», — зазначив Порошенко.

Відтак НКРЕКП пообіцяла призупинити дію свого рішення про введення абонплати за газ. Комісія обіцяє доопрацювати своє рішення та провести додаткові консультації з Кабінетом Міністрів щодо збільшення субсидій на послуги з транспортування та розподілу газу. Також регулятор планує надати населенню з найменшим обсягом споживання газу додатковий період для адаптації та перенести запровадження окремої плати для споживачів цієї категорії до прийняття рішення про зниження тарифів на теплову енергію.

Додамо, що неоднозначна ситуація з введенням абонплати за газ спонукала до серйозних дискусій, у яких ішлося і про те, що газорозподільні компанії нині безоплатно користуються державними мережами, і про те, що у селах місцеві мережі часто люди будували за власні кошти, і про впровадження реального ринку газу замість нинішньої безальтернативної монополії. Зокрема, НАК «Нафтогаз України» просить Кабмін, НКРЕКП та АМКУ усунути монополію «Group DF» Дмитра Фірташа на ринку постачання газу для населення. «Нафтогаз...» звертає увагу на те, що так звані «газзбути» — псевдопостачальники газу, більшість яких належить «Group DF», — є непотрібними посередниками на ринку газу для населення, не несуть відповідальності та ризиків, пов’язаних із постачанням газу, та не створюють додаткової цінності для споживачів», — йдеться в повідомленні прес-служби компанії.

«Нафтогаз...» просить уряд України, НКРЕКП та АМКУ розглянути можливість усунення необррунтованої монополії групи Дмитра Фірташа у цьому важливому сегменті ринку газу. Та закликає, згідно з вимогами чинного законодавства, забезпечити прозорість функціонування ринку розподілу газу — природної монополії, також контрольованої переважно «Group DF». Бо нині НАК фактично змушена виконувати заявки на постачання газу на пільгових умовах у обсягах, визначених псевдопостачальниками, які мають монопольний та неконтрольований доступ до споживачів.

Повідомляється, що НАК готова запропонувати на розгляд уряду рішення, яке дозволить усунути з процесу постачання газу населенню з ресурсів «Нафтогазу» непотрібних посередників від «Group DF». У такому разі газ постачатиме безпосередньо «Нафтогаз...».

Насамкінець зазначимо, що голова НКРЕКП Дмитро Вовк на брифінгу у вівторок повідомив: регулятор наразі має намір лише відстрочити на три місяці введення абонплати за газ. «У понеділок (10 квітня) це рішення буде остаточно сформульовано. Як мінімум до опалювального періоду ніякого ноу-хау, ніяких навантажень не буде. Якщо будуть новації, вони мають нести лише позитив, аби споживач розумів, за що він платить і що він у результаті отримує», — сказав він.

Отже, селянам таки варто подумати про введення абонплати на обслуговування корови.

Олег БАСОК, газета "Галичина"

Читайте також:

- E-декларація заступника мера Івано-Франківська Кайди: коштовні подарунки від екс-дружини

- На Прикарпатті навчались снайпера (Фото)

- Двоє прикарпатців викрали 20 л інструментального масла (Фото)

10 Квітня 2017, 8:35
Версія для друку Iнтернет-видання "Паралелі"
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Loading...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Економіка:

На Прикарпатті затримали браконьєра: вилучено сітку та човна (Фото)
На Прикарпатті ростуть купи чужого сміття (Фото)
В Івано-Франківську 80% прибутку ресторану йде на проекти розвитку міста (Відео)
В Івано-Франківську тривають роботи з благоустрою території (Фото)
Як поділити стадіон