Як не дати кліщам шансу вкусити вас і що робити, якщо це сталося

Середина квітня – час, коли кліщі виходять на полювання, адже встановилася тепла волога погода. І зараз у них звірячий апетит: зголодніли за зиму. До того ж у паразитів в розпалі шлюбний сезон. Їх нашестя відбувається щорічно, і фахівці з разу в раз дають широкий спектр порад. Тому, здавалося б, білих плям в народному кліщоведенні бути не повинно.

Проте сформувалося багато міфів про цих кровопивців і боротьбу з ним. Їх розвінчали Павло Дьяченко, старший науковий співробітник відділу нейроінфекцій Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Л. Громашевського, і Тетяна Майкова, невропатолог.

З ОБЛАСТІ ФАНТАСТИКИ

З приводу боротьби з кліщами існує багато хибних і навіть шкідливих порад. Ось основні з них.

ТРИМАЙТЕСЯ ПОДАЛІ ВІД ДЕРЕВ

Безумовно, "кровопивці" розгулюють і серед їх гілок. Але при цьому їх "гуртожитком" є не дерева, а трава або низькорослі чагарники висотою 40-60 см. І оскільки кліщі вичікують свою здобич частіше біля стоптаних стежок, то стати їх жертвою можна не на пікніку під дубом, а в міських дворах, на стежках вздовж трави і кущів.

ОГЛЯДАЙТЕ МІСЦЯ МОЖЛИВИХ УКУСІВ КОЖНІ 1-1,5 ГОДИНИ

Дістатися до місця укусу "кровосіся" може навіть за 20 хвилин, якщо улюблені місця виявляться поблизу. І так як це не тільки пахви і пах, а й голова, область за вухами і на шиї, то стрибнути з трави прямо в ціль кліщ може, коли ви присіли помилуватися квіточкою, зірвати ягоду або поглянути на кросівки: "А чи не повзе по мені паразит? "Тому оглядати себе і попутників в парку і в лісі необхідно кожні 15-20 хвилин і ще раз – по приході додому: і одяг, і все тіло, роздягнувшись догола.

НЕ БІЙТЕСЬ КЛІЩА, ВИТЯГНУТОГО ВІДРАЗУ Ж ПІСЛЯ УКУСУ

Люди, далекі від медицини, вірять, що чим довше паразит просидів в тілі жертви, тим більше і ймовірність зараження, і масштаби інфікування. Насправді інфекцію кліщ (якщо він її носій) передає людині відразу ж при укусі. Але витягати його дійсно потрібно якомога швидше, і так само швидко нести на аналіз в найближчу районну санстанцію або приватну лабораторію (в травмпункті діагностику не проводять). Там визначать вид зарази. А видів хвороб від укусу – більше 20. Найпоширеніші в нашому регіоні – хвороба Лайма та енцефаліт. І ось тут так: швидке визначення і початок лікування знижують ймовірність ускладнень від інфікування.

ВИГАНЯЙТЕ ПАРАЗИТА ЖИРОМ

Так, під час відсутності кисню (при змазуванні будь-яким маслом) паразит буде змушений покинути укушенну людину добровільно-примусово. Але зробить він це не раніше ніж через 20 хвилин, частіше – 30. При цьому, як уже було сказано, затягування з діагностикою збільшує ризик ускладнень. А витягнути слизького від масла паразита буде непросто, а частіше – неможливо.

НЕ ЙДІТЬ ДО ЛІКАРЯ, ЯКЩО МІСЦЕ УКУСА НЕ ЗМІНИЛО КОЛІР

Так, воно червоніє, тільки якщо кліщ був інфікований. Наприклад, при зараженні борелліями (а в середньому вони є у 60% кліщів) з'являються кільцеподібні почервоніння. Але відбувається це тільки через 1-3 тижні. Притому не завжди, а лише в 70% випадків. А супутні ознаки – простудні відчуття (підвищена температура, слабкість і ломота в тілі) – можуть так і не з'явитися. Тому до лікаря в будь-якому випадку йти треба. Крім того, через 3-7 днів після укусу краще здати загальний аналіз крові: низький рівень гемоглобіну при збільшеній кількості лейкоцитів і ШОЕ (швидкості осідання еритроцитів) майже 100% вказує на зараження. Якщо з якоїсь причини ви не встигли з діагностикою в зазначені терміни, поспішіть в лабораторію через 3-4 тижні: при інфікуванні в крові з'являються антитіла класу М (говорять, що зараження в гострій фазі). Антитіла G можна виявити через 3-4 місяці: їх наявність говорить, що контакт з інфекцією був і хвороба набула хронічної форми.

ЯК НЕ ДАТИ ПАРАЗИТУ ШАНС

ВДЯГНІТЬСЯ, ЯК КОКОН
Оголеними під час прогулянки в лісі і парку можуть бути лише обличчя і кисті. На вас має бути одяг з довгими рукавами, штани, заправлені в шкарпетки, на голові – убір. Так кліщу буде важко пробратися до тіла, у всякому разі, швидко.

РЕЧІ ПОВИННІ БУТИ ЯКОМОГА СВІТЛІШЕ
Тоді паразита буде легше помітити ще на підступах до тіла.

ОГЛЯДАЙТЕ ОДИН ОДНОГО ЯКОМОГА ЧАСТІШЕ
Щоб знайти лазівку в одязі і вибрати найкраще місце укусу, кліщу потрібно в середньому 60 хвилин, іноді – 1,5 години. Але якщо вам доводилося нахилятися або присідати, оглядайте себе і попутників через 15 хвилин після цього.

ВИБИРАЙТЕСЬ В ХВОЙНІ ЛІСИ
Імовірність проживання в них кліщів в рази менше, ніж в листяних.

НЕ ГУЛЯЙТЕ В ВИСОКІЙ ТРАВІ
На рослинах нижче 40 см, як правило, паразити не сидять. Якщо до місця призначення немає іншої дороги, тільки через високу траву, намагайтеся пройти швидко. А якщо трава росте біля стежки – стежте, щоб ви не торкалися її ногами.

ЯКЩО ВСЕ Ж НАПАВ


1. ВИМИЙТЕ З МИЛОМ РУКИ
Це зменшить ймовірність занесення мікробів, які також могли потрапити на місце укусу.

2. ВИКРУЧУЙТЕ ЙОГО, ЯК ГВИНТ
Пінцетом, пальцями або петлею на шиї кліща з міцної нитки захопіть його ближче до рота, і без різких рухів прокручивайте паразита в будь-яку, але постійно одну сторону (як при добуванні гвинта – одночасно вгору), обережно і злегка розгойдуючи.

3. ЗМАЖТЕ МІСЦЕ УКУСУ АНТИСЕПТИКОМ
Наприклад, горілкою, зеленкою, йодом або спиртом.

4. ВІДНЕСІТЬ КЛІЩА НА АНАЛІЗ ЧЕРЕЗ ДВІ ДОБИ МАКСИМУМ
Як можна раніше відвезіть його на аналіз в районну санстанцію або в приватну лабораторію, щоб визначити, чи був кліщ заразний і чому. Паразита для транспортування відразу ж акуратно, щоб не роздавити, покладіть в банку: діагностувати розплющеним кліща неможливо.

5. ЙДІТЬ ДО ІНФЕКЦІОНІСТА
Також не пізніше двох діб після укусу. Навіть якщо кліща ви розчавили. Хоча аналіз крові ще не нічого не покаже, призначення вітамінів і антибіотиків (яких саме, може вирішить тільки фахівець) принесуть менше шкоди, ніж можливе затягування з невилікуваною інфекцією.

"Сьогодні"

Читайте також:

- Магнітні бурі у квітні 2017

- Продукти, які допоможуть перемогти переїдання

- Продукт, що викликає рак грудей

 

18 Квітня 2017, 5:37
Версія для друку Iнтернет-видання "Паралелі"
Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Loading...
Додати новий коментарОстанні новини з категорії Здоров’я:

Названо найкорисніший продукт для мозку
Як прискорити обмін речовин
Продукти, які допоможуть зміцнити суглоби
Чому влітку треба їсти побільше кабачків
Які продукти частіше всього підробляють