Травневий жук - середовище існування та стадії розвитку. Чим харчується травневий жук і як позбутися від личинок

Хрущ (Melolontha pectoralis) відноситься до роду пластинчатоусых. Назва його пішла від місяця найбільшої життєвої активності комахи. Незважаючи на симпатичний зовнішній вигляд, він здатний завдати великої шкоди лісопарковій зоні, лісах і дачних посадок. У наш час існує велика кількість способів, як боротися з цими комахами.

Хрущі

Існує 3 загону жуков: західноєвропейський, східний і рідкісний. Всередині цієї класифікації – близько 25 підвидів, що відрізняються великими розмірами. Кожен з 3 видів у період активного пересування здатний за ніч знищити кілька гектарів лісу-молодняку. Швидкість перельоту дорослої особини досягає до 3 метрів в секунду, а висота польоту вагається до 100 метрів. Така особливість, як політ по прямій траєкторії, до цих пір залишається загадкою для ентомологів. Ще одна характерна частина фізіології – напрям голови в стані спокою: північ або схід.

Виглядає жук непримітно: тіло овальної форми, а забарвлення, залежно від виду, може бути чорним або червоним. Наперекір законам аеродинаміки 2 подвійних крила, прикріплених до грудей, здатні підняти власний вагу тіла і переміщати його на великі відстані. У нього три пари лапок. Є головний орган – вусики, який допомагає з пошуком харчування. Крім цього він володіє чудовим зором. Травний орган – щелепи. Жук-шкідник активно себе виявляє в нічних умовах, що і ускладнює боротьбу з ним.

Де мешкає травневий жук

Травневий хрущ (друга його назва) може зустрічатися в будь-якій країні світу, крім території з вічною мерзлотою. Якщо говорити про загальну середовищі, то східні облюбували для себе високі крони дерев, а ось західноєвропейські травневі жуки мешкають на лісистих пагорбах і височинах. На території Росії живе кілька підвидів, які можна зустріти в різних куточках країни, в тому числі і в Якутії.

Чим харчується травневий жук дорослий

Живиться доросла особина виключно листям таких дерев як клен, липа, береза, горобина і практичними всіма плодовими деревами і чагарниками, при цьому він не вживає траву. Ще одна особливість: жуки живляться не лише листами, але і квітами, зав'яззю плодів, не нехтують хвоєю. Переважний час жора: квітень-травень, після зимової 8-місячної сплячки.

Личинка травневого жука

Розмноження відбувається за допомогою кладки яєць (вони виглядають великими, брудно-білими), а розвиток – трьома стадіями: личинка, лялечка, доросла особина. Дорослий травневий хрущ живе недовго. Самка відкладає яйця (тільки під землею) за 2-3 заходи, в загальній складності до 70 штук, і при останній кладці гине. Самці вмирають після акту запліднення самки. Особина для кладки яєць завжди повертається в те місце, де сама з'явилася на світ. Виглядає личинка схожа на маленького, але жирного скоцюрблену черв'яка і відрізняється великою рухливістю.

Личинка травневого жука – середовище існування

Середовище проживання личинки хруща до процесу появи імаго (вилуплення дорослого жука з лялечки) – простір під землею. Від моменту виходу з яйця до імаго може пройти до 5 років. В період активної діяльності – можна виявити при перекопуванні землі, а восени личинка йде вглиб до 1 метра для зимівлі, навесні повертається до корінцях.

Чим живиться личинка травневого жука

Якщо дорослий жук несе загрозу для зав'язі і листя, то личинка приносить куди більшу шкоду, бо як пошкоджує корінці. Достовірний факт: за ніч 1 личинка може повністю знищити коріння 2-річного дерева. Згідно зі спостереженнями вчених, личинка травневого жука харчується корінням рослин залежно від ступеня розвитку:

 • 1 рік: їсть кореневу систему трав'янистих рослин;
 • 2 рік: пожирає коріння молодих дерев і чагарників;
 • 3 рік: харчування йдуть вже коріння дорослих дерев.

Боротьба з личинкою хруща

З-за підземного способу життя боротьба з личинками хруща сильно ускладнена. Тим не менше, існують перевірені засоби проти них. До них відносяться як використання інсектицидів, так і народні рецепти. Не менш ефективним способом знищити личинок є задерніння ґрунту. Для цього навколо дерева, чагарники садять сидерати, наприклад, білий конюшина. Якщо розглядати природних ворогів личинок, то це птахи, їжаки і деякі комахи-паразити.

Кошти від личинок хруща

З кожним роком вчені намагаються винайти «розумний» препарат, який знищував личинок, але не накопичувався в самій рослині. Зараз існує ряд ефективних засобів від личинок хруща, які допомагають боротися з ними, в залежності від типу впливу на організм комахи:

 • Землін. Крім хруща знищує та інших шкідників, що мешкають в землі. Дозування: 50 г на 1 кг ґрунту.
 • Немабакт. Знищує личинки протягом 1-3 днів. Безпечний для домашніх тварин і рослин. Пропорція 1:100. Полив здійснюється в ранковий або вечірній час. Діє тільки проти комахи.
 • Починь. Аналог Землина, але склад йде у вигляді гранул. Використовувати необхідно при посадці рослин, кинувши кілька гранул в землю. Діяти починає на наступну добу.
 • Актара. Не вимагає спеціальних погодних умов. Розчиняється в воді або підмішується з грунтом. Застосовувати можна в будь-який час року.
 • Антихрущ. Випускається у формі суспензії. Стійкий до дощу і довго зберігає свої захисні властивості.
 • Базудин. Небезпека представляє тільки для риб. Змішати гранули з піском (3/4 літрової банки). Для захисту капусти: 10 г суміші на 10 м2, для капусти: 15 г на 10м2.
 • Валлар. Приготувати розчин з розрахунку 8 г препарату на 1 л води і витримати коріння. Поливати таким розчином забороняється.

Народні засоби від личинок хруща

Приносять хороший результат народні засоби від личинок хруща. До них відносяться:

 • Механічний збір. Малоефективний, але не витратний спосіб. Личинок слід шукати на глибині 10-20 см від земляного покриву.
 • Посадка люпину, бузини та інших представників сімейства хрестоцвітних. Пагони гірчиці і листя капусти закопують у ґрунт.
 • Розчин аміаку або нашатирного спирту і води для обробки ніжних коріння полуниці і суниці.
 • Азотфіксаторів. До них відносяться білий конюшина, горох, квасоля, боби. Виділення бактеріями коріння цих рослин азоту робить неможливим для продовження життєвого циклу і розвитку личинки. Восени ці рослини можна перекопати з землею як зелене добриво.

Щоб боротися з дорослою комахою, застосовують різного роду світлові пастки в нічний час, приманки на основі солодкого сиропу, збір в ранковий час, коли травневий жук знаходиться в сплячому стані. Навесні можна перемішати землю з хлористими сполуками. Характерний запах хлору, як і вапна, не дає можливості дихати личинкам, що віддають перевагу кисень.

Відео: як позбутися від личинок хруща

Боротьба з личинками хруща.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!