Жовтець садові – посадка й догляд в домашніх умовах і на відкритому грунті

Ніжні квіти жовтці – вишукане прикраса будь-якої клумби. Вважається, що ця декоративна культура примхлива і вимагає багато зусиль при вирощуванні, але при певному обсязі знань труднощів можна уникнути. Посадка в відкритому грунті та догляд за рослиною повинні бути грамотними, щоб пишне цвітіння стало нагородою садівникові.

Що таке жовтці садові

Одним з представників сімейства Жовтців є трав'яниста рослина жовтець (лат. Ranúnculus). Природним ареалом його зростання є луки, болотисті місцевості помірного і субарктичного клімату Північної півкулі. Цю квітку ще називають ранункулюсом по латинській транскрипції назви роду рослин. Ботаніки відомо понад 600 видів жовтцю садового. Серед них є однорічні, багаторічні квіти, що ростуть в дикій природі і окультурені людиною для використання в ландшафтному дизайні, флористики.

Квітка лютик садовий частіше має прямостояче стебло заввишки 30-50 див. Коренева система у нього мичкувата з потовщеними утвореннями, схожими на бульби. Цільні або розчленовані листя розташовані на стеблах по черзі. Ранункулюс має квітки одиночні або зібрані в суцвіття. Його плід – багатогорішок. Насіння з прицепками поширюються в природі через тварин. Багато видові представники роду Лютик отруйні. Сік їх стебел їдкий і пекучий. Квітка ранункулюса має 3-5 пелюсток яскравого кольору, безліч маточок і тичинок.

Види

На російських просторах росте більше 40 видів ранункулюса. Рясно квітучі жовтці, надають природного ландшафту яскравості фарб. Опис деяких видових представників:

 • Ranunculus sarmentosus Adams (отпрысковый) – багаторічна рослина з повзучим стеблом, яке вкорінюється у стеблових вузлах, утворюючи нові пагони. Довгочерешкові округлі листки зібрані в прикореневі розетки. Квітки жовті поодинокі п'ятипелюсткові. Культура поширена на морських узбережжях Далекого Сходу, на просторах Сибіру, Монголії, Китаю.
 • Ranunculus acer L. (їдкий). Багаторічник досягає 1 м у висоту. У народі він відомий під назвою «куряча сліпота». Стебло опушене волосками, прикореневі листки на довгих черешках з пальчасто-роздільної листової пластиною. Квітки п'ятипелюсткові, яскраво-жовті на довгих квітконіжках. Стеблові листки сидячі, трироздільні. Представники цього виду поширені по берегах річок, на луках, лісових галявинах помірного клімату.
 • Ranunculus sceleratus L. (отруйний) має стебло довжиною 50 см, потовщені трироздільні листя з довгастої лопатою. Опушені квітконоси несуть дрібні жовті квітки діаметром 10 мм, що мають довші за чашолистки пелюсток. На подовженому квітколоже дозрівають безліч насіння-листівок. Період цвітіння культури – травень-червень.
 • Ranunculus repens L. (повзучий) – багаторічник з коротким кореневищем і сланким товстим, опушеним стеблом розміром 40 див. Листи двох видів: прикореневі черешкові, утворюються у вузлах і верхні сидячі, ланцетні. Діаметр квіткового віночка – 2-3 див. Забарвлення одиночних, розташованих на верхівці стебла квіток – жовтий. Є підвиди культури з суцвіттям суцвіття. Цвіте ранункулюс в червні. Розповсюджений у вологих затінених місцях по берегах річок і болотах.
 • Ranunculus polyanthemos L. (багатоквітковий) – багаторічник до 80 см у висоту. Має розгалужене ребристе стебло, листя й жовті квітки опушені відстовбурченими білястими волосками. Отруйна рослина з різким запахом поширене на сухих луках і в лісах. Жовтий жовтець цвіте з червня по серпень. Використовується народною медициною для приготування тонізуючих, ранозагоювальні і болезаспокійливих засобів.
 • Ranunculus flammulaL. (пекучий) – багаторічна рослина з довгим стеблом (50 см), прикореневими широкими листям на довгих черешках і сидячими стебловими дрібними листовими пластинками. Має одиночні верхівкові квітки жовтого кольору діаметром 8-12 мм, Період цвітіння – з травня по вересень. Росте біля водойм середньої смуги Росії і Західному Сибіру.

Селекціонери вивели багато сортів ранункулюса, взявши за основу невибагливість диких представників роду і поліпшивши його естетичні якості. Декоративний лютик садовий частіше має потужний стебло і махрові квітки різних відтінків, що дозволяє флористам активно використовувати його для складання прекрасних букетів. Самими популярними сортами ранункулюса серед квітникарів є:

 • жовтець махровий;
 • Блумингдэйл Роуз Біколор;
 • Перпл Пікоті;
 • Дабл Пінк Баттеркап;
 • Flore Pleno;
 • Маші.

РАНУНКУЛЮС (ЖОВТЕЦЬ). ЧЕРЕЗ 3 ТИЖНІ ПІСЛЯ ПОСАДКИ

Підготовка перед посадкою

Жовтець садовий – декоративна рослина, вирощування якого не створить труднощів, якщо квітникар грунтовно підготується до посадки культури. Землю в клумбі краще готувати з осені. Після розчищення її від залишків рослинної маси, грунт перекопують з перегноєм. Кислотність землі квітника повинна бути нейтральною. Важкий кислий грунт перекопують на глибину штикової лопати з кістковим борошном, вапном і піском, щоб поліпшити його структуру і властивості.

Ранункулюс садовий не терпить перезволоження. Догляд за квітами буде простіше при закладці дренажного шару з керамзиту або гравію, який буде служити додатковим заходом аерації його кореневої системи. Після зимового зберігання бульби перебирають, видаляючи пересохлі, зіпсовані екземпляри. Попереднє розмочування кореневищ у водному розчині марганцівки протягом 12 годин знезаразить їх, а обробка перед посадкою препаратом «Корневін» буде сприяти швидкому проростанню саджанців.

Насіннєвий спосіб розведення ранункулюса садового більш складний. Завчасно потрібно приготувати тимчасові контейнери для розсади, грунтосуміш, замочити посівний матеріал в стимуляторі росту типу «Новосил», «Циркон», «Екогель» та ін. Ранункулюс садовий – дуже ніжна культура, яка хворобливо реагує на пересадку, тому насіннєвий матеріал краще закладати в грунт, насипаний в торф'яні горщики. Такий спосіб зробить посадку розсади у відкритий грунт і догляд за нею простіше, не потревожится коренева система саджанців.

Посадка

Посадка і догляд за садовими жовтцям повинні ґрунтуватися на знаннях основних правил вирощування декоративного культури. Щоб спростити догляд за ранункулюсом, місце для клумби варто вибирати під кроною дерев, створює тінь. Вона захистить ніжні квіти від прямих сонячних променів. Сусідство чагарників теж буде корисно культурі, адже лютик садовий не любить протягів. Сильні пориви вітру зривають пелюстки квітів і ламають тендітні стебла, тому клумба повинна бути захищена від несприятливих погодних умов рядом стоячими будівлями або зеленими насадженнями.

Бульбами

Посадка ранункулюса садового у відкритий грунт здійснюється в травні-червні (в залежності від кліматичних умов місцевості), коли загроза поворотних заморозків минула. Якщо дотримуватися цього правила, догляд за молодою порослю квітів спроститься – не потрібно буде постійно накривати їх плівкою від холоду. Деякі квітникарі, щоб перестрахуватися, висаджують кожне кореневище ранункулюса в окремий тимчасовий контейнер і пересаджують в квітник після того, як з'являться паростки.

Краще вибирати сприятливий день для закладки садивного матеріалу за місячним календарем. Підготовлені до посадки бульби заглиблюють в грунт клумби на 5 см «ніжками» вниз. Відстань між лунками повинно бути не менше 20 див. Посадку краще проводити прохолодним ввечері або рано вранці. Закінчивши закладку садивного матеріалу, потрібно помірно полити клумбу відстояною теплою водою.

Ранункулюс (лютик) - посадка бульб

Насінням

Вигонка ранункулюса садового з насіння здійснюється в середині березня. Для їх посіву краще придбати торф'яні горщики та готову грунтосуміш для розсади – саджанці дуже примхливі і болісно реагують на зміну навколишнього середовища. Якщо вказаний матеріал з якоїсь причини квітникарю недоступний, краще використовувати для тимчасових контейнерів пластикові стаканчики об'ємом 250 мл

Субстрат для посадки насіння можна приготувати і самостійно в домашніх умовах. Склад ґрунтосуміші: дернова земля, торф і великий річковий пісок, узяті в рівних кількостях. У суху землю кожного стаканчика закладають насіння на відстані 5-6 см один від одного, засипають зверху грунтом не більше 3-5 мм. Після посадки ґрунт потрібно зволожити за допомогою пульверизатора та накрити ємність для розсади поліетиленовою плівкою (склом).

Прозорий матеріал захищає грунт від втрати вологи і створює оптимальний мікроклімат для проростання посівного матеріалу. Температура повітря приміщення, в якому знаходяться контейнери з насінням ранункулюса садового, має бути – 18-20°С. Освітлення – не менше 10 годин на добу. Ємності з проростає насінням краще встановити на південний підвіконня для максимального проникнення сонячного світла. Щоденний догляд за сіянцями передбачає зняття на час захисної плівки з поверхні міні-парників, щоб не допускати скупчення конденсату.

Єдино допустимим способом зволоження землі з саджанцями є водяне зрошення за допомогою пульверизатора. Інші види поливу негативно позначаться на розвитку рослини. Перші сходи з'являться через 15-20 днів після висадки насіння. Коли з'явиться молода поросль, догляд за нею включає щоденне зняття захисної плівки для загартування розсади. Час адаптації потрібно поступово збільшувати.

Пікірування травмує ніжні паростки. Вони болісно реагують на зміну місця зростання. Якщо посадка насіння проводилася без дотримання вищезазначених правил, пікіровку саджанців можна проводити тільки при випуску ними третьої пари листків, а посадку на постійне місце – при появі 5-6 листових пластинок. З квітня за теплої сонячної погоди варто виносити розсаду на вулицю для загартування.

Догляд за жовтцям

Після посадки у відкритий грунт ранункулюс садовий вимагає ретельного догляду. При значному зниженні температури повітря краще вкрити грядку з саджанцями поліетиленовою плівкою. Мульчування ґрунту соломою після посадки бульб не дозволить рости бур'янам, збереже вологу і створить сприятливі умови для проростання квітів. В іншому догляд за культурою зводиться до нескладних заходів:

 • полив;
 • розпушування ґрунту;
 • видалення бур'янів;
 • періодична підживлення;
 • обрізка.

Полив

Правильний полив – основа грамотного догляду за ранункулюсом садовим. Не можна допускати перезволоження грунту, ні надмірного його висушування. В залежності від типу грунту поливати клумбу з квітами потрібно 2-3 рази в тиждень. Земля повинна бути постійно вологою, але не мокрою. Через деякий час після поливу потрібно обережно розпушити грунт навколо рослини, намагаючись не пошкодити коріння. Це дасть їй можливість підсохнути, буде сприяти проникненню повітря до кореневої системи та насичення її киснем. При дощовій погоді полив слід на якийсь час припинити.

Жовтець Ранункулюс (Ranunculus) догляд та полив

Добрива для лютіков

Догляд за жовтцям садовими передбачає періодичну підживлення культури мінеральними (органічними) добривами. Щоб декоративна рослина мало добре розвинену зелену масу, на початку червня потрібно внести азотне добриво, наприклад, аміачну селітру. Вона містить 35% азоту і миттєво засвоюється рослиною. Одну столову ложку добрива розчиняють в 10 л води і поливають клумбу. Підживлення коров'яком (водним розчином коров'ячого гною) теж дасть відмінний результат. Готувати живильний розчин потрібно наступним чином:

 1. 1 частина гною залити 10 частинами води;
 2. наполягати 10 днів;
 3. для поливу розбавити рідину водою (1:5).

Догляд за ранункулюсом включає в себе підживлення культури фосфорно-калійними добривами для рясного цвітіння. Для цього в 10 л води розчиняють по 1 ст. ложці суперфосфату і сульфату калію. Цього обсягу вистачає для удобрення 1 м2 клумби. Досвідчені квітникарі знають, що пожовклі кінчики листя говорять про нестачу калію в рослинному організмі, уповільнений ріст культури – про азотному голодуванні. Витончені, викривлені стебла і «мляве» цвітіння говорять про те, що рослині не вистачає фосфору. Удобрювати квіти варто не частіше, ніж 1 раз в 2 тижні.

Обрізка

Щоб клумба мала естетичний вигляд, потрібен систематичний догляд за квітами. Для стимулювання активного цвітіння ранункулюса садового потрібно обрізати висохлі квітконоси. У здорової рослини вони формуються густо на стеблі. Це перешкоджає одночасному розкриття бутонів. Коли лютик відцвів, потрібно обрізати квітконіс. Обрізка квітів буде стимулювати формування і розкриття нових бутонів. Зрізані з клумби букети лютіков стоять у вазах з водою не менше двох тижнів.

Розмноження

Розмножуються жовтці садові двома способами: бульбами і насінням. Перший варіант найпопулярніший серед квітникарів, тому що вимагає менше зусиль. Протягом вегетаційного періоду бульби культури обростають «дітками». Восени, коли жовтці відцвітуть і засохнуть, кореневища треба викопати, провести поділ сформувалися бульбочок від материнської частини кореневої системи, обробити місця розриву знезаражувальними засобами і відправити посадковий матеріал на зберігання. Спосіб зимового зберігання «діток» описаний нижче.

Рослина, отримане шляхом розмноження бульбами, формує квітконоси вже на наступний рік. Насіннєве розмноження використовується частіше селекцією для отримання нових сортів культури. Насіння знімають з перших квіток рослини. Для цього квітконоси з плодами обгортають тканиною, закріплюють її на стеблі, щоб уникнути осипання посівного матеріалу. Восени квіти обрізають, обережно витягають насіння. Їх зберігають у полотняних мішечках до наступного сезону. Жовтець садові, вирощені з насіння почнуть цвісти тільки через сезон.

РАНУНКУЛЮС (ЖОВТЕЦЬ). ПОСАДКА І ДОГЛЯД

Вирощування в горщику

Квітникарі вирощують ранункулюс як невибаглива кімнатна рослина. Догляд за квітами в горщиках простіше, ніж у відкритому грунті. Необхідно вибирати гібридні види ранункулюса з короткими стеблами або ампельні сорти. Щоб отримати красиво квітуча декоративна рослина, бульби краще купувати в спеціалізованих магазинах. Вони продаються в спеціальних упаковках, що оберігають кореневу систему від пересихання і механічних пошкоджень.

Для висадки ранункулюса в квіткові горщики знадобиться готова грунтосуміш на основі торфу для квітучих рослин, керамзит для дренажу. Покрокова інструкція посадки лютіков в квітковий вазон:

 1. Замочити бульби рослини в чистій воді кімнатної температури на 2 години.
 2. Обдати окропом горщик для знезараження. Вазон повинен бути обов'язково з дренажними отворами.
 3. Засипати в нього шар керамзиту для вентиляції кореневої системи і оберігання від перезволоження грунту.
 4. Заповнити горщик на ¾ грунтом і полити.
 5. Встановити бульби гострою стороною вгору по всьому об'єму горщика, щоб група квітучих рослин в майбутньому виглядала як пишний кущ.
 6. Засипати бульби землею так, щоб їх верхівки ледь визирали з землі, полити.
 7. Виставити горщик на південний підвіконня.
 8. Оптимальна температура повітря для проростання квітів – 18°С.
 9. Поливати рослини тричі на тиждень. Грунт в горщику повинна бути вологою, але не мокрою.
 10. При появі паростків (через кілька тижнів) температуру підвищують до 22°С.
 11. Раз на місяць підгодовувати жовтці добривами для квітучих рослин.
 12. Після цвітіння полив рослин поступово зменшити і до осені припинити зовсім.
 13. Коли стебла і листя засохнуть, дістати бульби з горщика і підготувати до зимового зберігання (описано нижче).

Хвороби і шкідники

Жовтець садові – декоративна культура, яка рідко піддається хворобам і атак шкідників при дотриманні правильного режиму поливу. У перезволоженому ґрунті квіти іноді піддаються небезпеці зараження борошнистою росою і кореневою гниллю. При появі білястого нальоту на листках і квітконосах рослини потрібно приступити до невідкладних заходів по захисту ранункулюса від поширення грибкового захворювання.

Заражені частини рослини слід видалити. Знищити шкідливий міцелій грибка – збудника борошнистої роси – допоможе фунгіцид типу «Топаз», «Сапрополь», «Фундазол». Водний розчин препарату потрібно приготувати по інструкції, викладеної на упаковці засобу. Для тих квітникарів, які не сприймають використання фунгіцидів, існують народні засоби для боротьби з небезпечною хворобою:

 • Мильний розчин кальцинованої соди. Розчинити 25 г карбонату натрію в 5 літрах гарячої води з додаванням 5 г будь-якого рідкого мила. Охолодженим розчином обприскують квіти і грунт 2 рази в день протягом тижня.
 • Мильно-содовий розчин. 1 ст. ложку соди залити 100 мл окропу. В 4 л гарячої води розчинити 1 ч. ложку стружки господарського мила. Додати содовий розчин. Обприскувати квіти 2 рази в день протягом тижня.

Боротьба з кореневою гниллю передбачає розпушування ґрунту навколо квітки, видалення пошкоджених частин рослини. Вцілілі листя і стебла потрібно присипати деревною золою для знезараження. Надземна частина лютіков садових іноді пошкоджується метеликами-капустницами, а коріння – нематодами. Щоб відбити атаки шкідників на квіти, необхідно обробити рослини і поверхня землі розчинами інсектицидів («Актеллика», «Карате», «Нематофагін» тощо)

Як зберігати бульби

Восени, поступово припиняють полив квітника. Жовтець почнуть в'янути, а коли вони повністю засохне, можна приступати до викопування бульб для зимового зберігання. У різних регіонах час прибирання садивного матеріалу багаторічної рослини коливається з вересня до кінця жовтня. Основні бульбоподібні пагони за сезон обростають дрібними бульбами-дітками. Ця коренева система неймовірно тендітна, тому вимагає граничної обережності при викопуванні. Очищати від землі її краще шляхом замочування у воді – грудки землі легше від'єднуються від бульб.

Очищену від грунту кореневу систему потрібно розділити. Бульби-дітки відокремлюють від основного бульби. Щоб знезаразити місце розриву, посадковий матеріал поміщають у розчин «Фунзадола» на півгодини. Після цього потрібно викласти бульби на бавовняну тканину одним шаром і гарненько висушити в провітрюваному приміщенні при температурі повітря 20°С. Цей процес займає близько 4 днів. Час від часу бульби потрібно перевертати, щоб волога повністю випарувалася.

Висохлий посадковий матеріал зберігають взимку в підвалі при температурі +4-7°С або в дверцятах холодильника, попередньо загорнувши його в папір або поклавши в тканинні пакети. Дрібні бульби-дітки краще зберігати в ящику з тирсою або сухим піском, щоб вони не пересихали. Деякі садівники вважають, що жовтці, що виросли із зібраних бульб не так гарні, як їх попередники. Вони не викопують посадковий матеріал, а навесні купують бульби однорічної культури – жовтцю азіатського.

Відео

Ранункулюс (садовий жовтець). Красиві квіти для саду. Посадка. Умови утримання.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!