Кубики Нікітіна - логічна головоломка для інтелектуального розвитку дитини дошкільного віку

Ранній розвиток дитини – основа фундаменту його подальшого дорослішання. Фахівці рекомендують безліч методик, одна з найбільш популярних – це кубики Нікітіна. Розвиваюча гра типу головоломки відмінно впливає на логіку, уважність, фантазію, посидючість дитини. Починати займатися можна вже в півтора-два роки і, підвищуючи складність завдань, грати аж до шкільного віку.

Що таке кубики Нікітіна

Знаменитий педагог Борис Нікітін при створенні своїх унікальних інтелектуальних завдань для дітей дотримувався принципу, що до правил гри дитина має здогадатися сам. Серед основних його завдань – розвиток самостійності, прагнення до створення нового, тренування логічного і абстрактного мислення. Дерев'яні або пластикові никитинские кубики продаються по 16 штук в наборі.

Кожна фігура має 6 граней, які розфарбовані в різні кольори. Як правило, це червоний, зелений, синій і жовтий. Дитині потрібно зібрати одне-, двох-, трьох - або чотирьохкольорові картинки, ґрунтуючись на завданнях із спеціального альбому. Методика Нікітіна передбачає різні варіанти завдань, наприклад, «Склади візерунок», «Кубики для всіх», «Цеглинки», «Склади квадрат» і «Уникуб».

Як грати

Суть ігри полягає в тому, щоб складати картинки з кубиків у візерунок або фігуру. Завдання відрізняються один від одного за рівнем складності. Найпростіше завдання – скласти фігури у квадрат розміром 4:4. Пізніше, коли дитина освоїться, можна складати візерунки з безліччю граней. Наприклад, можна побудувати башточку або змійку, ялинку, будинок, квітка, дерево. Готові контури малюнків будуть схожі на який-небудь предмет або просто цікавий візерунок.

У своїй книзі «Сходинки творчості або розвиваючі ігри» Нікітін рекомендує організувати гру так, щоб заняття приносили задоволення дитині – головоломка повинна зацікавити малюка, щоб у майбутньому він сам тягнувся збирати нові фігурки. Найменшим можна одночасно розповідати казку або захоплюючу історію, пов'язану з збирається фігурою. Блоки Нікітіна підходять для збору будь-яких різнокольорових узорів.

Однак не варто заважати дітям підказками: краще, якщо малюк сам придумає фігурку, навіть якщо вона буде відрізнятися від заданого зразка. Помилки теж краще шукати самостійно.

Крім того, Борис Нікітін дає кілька порад батькам:

 • Під час занять утримуйтеся від зауважень, якщо у дитини щось не виходить.
 • Якщо дитина не може впоратися з вправою, значить, воно для нього ще занадто складне і приступати до його виконання рано. Рекомендується зробити перерву, а потім починати з більш легких прикладів.
 • Якщо в сім'ї декілька дітей, то краще, якщо власні комплекти будуть у кожного.
 • Не перенасыщайте дітей цією грою. З часом вона набридне, тоді варто повернутися до кубиками через пару місяців.
 • Коли малюк перейде до фігуркам, можна буде запропонувати йому робити замальовки отриманих предметів.
 • Можна влаштовувати змагання по збиранню фігур на час, так діти відчують легкий азарт і бажання зробити якомога краще.

Види кубиків Нікітіна

Педагог-практик Борис Нікітін ще 40 років тому розробив свою методику розвиваючих ігор. Першими дітьми, що виросли на його іграшках, стали власні онуки педагога. Зараз розвиваючі ігри відомі не тільки в Росії, але і по всьому світу.

Перед тим, як зважитися на покупку, визначитеся, які якості ви хотіли б розвинути в дитині: логіку, окомір, фантазію, логічне і просторове мислення і т. д. Виходячи з цього вибирайте набір. Методика Нікітіна для дітей залишає простір для вибору на будь-який смак: вирішіть, в які кольори будуть пофарбовані грані, з скількох частин посібник складається.

Склади візерунок

Найпростіший варіант – набір з 16 пластикових або дерев'яних кубиків і альбому з завданнями, упакованих в коробку. Цю методику ще називають пазли Нікітіна. Вона підходить для початківців.

 • Назва моделі: «Набір «Склади візерунок»
 • Ціна: 550 рублів
 • Характеристики: розвиваюча методика для дітей дошкільного віку, товар представлений в різних кольорах.
 • Плюси: розвиває уяву, колірне сприйняття, здатність комбінувати, розумові операції порівняння, аналізу і синтезу.
 • Мінуси: кубики дуже маленькі (2:2 див.).

Склади квадрат

Для дітей, які вже освоїли найпростіші завдання, підійдуть варіанти гри з нерівномірним забарвленням фігурок:

 • Назва моделі: «Набір «Склади квадрат»
 • Ціна: 3500 рублів
 • Характеристики: набір з трьох частин, в кожному – 12 квадратів різних кольорів, які розділені на частині (трикутник, прямокутник тощо). Ця гра призначена для дітей з двох років. Дитині належить назад зібрати розрізаний квадрат.
 • Плюси: розвиває логічне мислення, вміння добудовувати до цілого, окомір..
 • Мінуси: наявність дрібних деталей, відколів і задирок на квадратах, і висока ціна.

Уникуб

Корисним навиком стане вміння збирати тривимірні фігури – починаючи від геометричних і закінчуючи кумедними будиночками або звірятами. Для цього є особливі набори:

 • Назва моделі: «Набір «Уникуб»
 • Ціна: 680 рублів
 • Характеристики: Головоломка складається з двадцяти семи універсальних шестигранних однакових кубиків з кольоровими гранями. З них необхідно збирати тривимірні фігури. Гру можна пропонувати дітям з півтора років.
 • Плюси: розвиває просторове мислення, здатність до комбінування, самоконтроль.
 • Мінуси: не виявлено.

Кубики для всіх

Коли дитина освоїться з кубиками, можна йому запропонувати одну з найскладніших ігор серії. На просунутому рівні діти можуть з двох-трьох фігур збирати предмети, тварин, будинок, машинки. Передбачуваний вік дитини – 5-7 років.

 • Назва моделі: «Набір «Яскраві кубики»
 • Ціна: 590 рублів
 • Характеристики: головоломка складається з семи складних фігур, що відрізняються за формою і забарвленням. В комплект входить буклет з прикладами завдань.
 • Плюси: вміння комбінувати, увагу, уяву.
 • Мінуси: наявність сколів на ребрі кубиків.

Цеглинки

Тим батькам, для кого велике значення мають екологічні характеристики і безпеку іграшок, до душі доведеться варіація з дерев'яними брусочками. Вони більш довговічні, хоча малюкові можуть сподобатися менше яскравих легких пластмасових кубиків.

 • Назва моделі: «Набір «Цеглу для маленьких»
 • Ціна: 400 рублів
 • Характеристики: включає вісім дерев'яних брусків, що мають одинарні межі та блокнот із завданнями. Вік дитини – від трьох років.
 • Плюси: допомагає розвивати наочно-дієве і просторове мислення, окомір.
 • Мінуси: не знайдено.

Як вибирати кубики Нікітіна

Як і будь-яку іншу іграшку, розвиваючі кубики Нікітіна варто вибирати, виходячи з побажань дитини. Якщо йому сподобалися дерев'яні брусочки, не треба нав'язувати різнокольорові кубики або квадрати. При виборі кубиків Нікітіна варто враховувати вік дитини і складність гри, психологічні й фізіологічні особливості дитини.

Необхідно починати з простого. Навіть якщо вам завдання бачиться елементарним, дозвольте дитині зібрати приклад: нехай він відчує смак перемоги, і тільки потім переходите на більш складний рівень, використовуючи альбоми завдань.

Гру легко знайти у вільному продажу. Купити кубики Нікітіна можна в магазинах іграшок, замовити в інтернет-магазинах. Інший варіант – купити її на офіційному сайті сім'ї Нікітіних з доставкою з Москви або Санкт-Петербурга поштою. Ціна на кубики Нікітіних варіюється від 350 рублів до 3500 рублів: точна вартість від виробника, матеріалів, розміру набору. На офіційному сайті буде дорожче, але якісніше.

Відео

РОЗВИВАЮЧІ КУБИКИ НІКІТІНА / Розвиваючі заняття для дітей.

Відгуки

Ірина, 29 роківМи довго вибирали, яку іграшку з серії купити, а відповідь нам підказала сама донька – їй так сподобалися дерев'яні брусочки, що після покупки її від головоломки за вуха від них відтягти. Через два тижні мала почала довго займатися однією справою, а не бігати від однієї іграшки до іншої.
Оксана, 43 рокиКирилу ми купили гру «Склади візерунок». Перший час довелося довго з ним разом сидіти і збирати спочатку прості фігурки, а потім складніше. Коли синочок втягнувся в гру, моя присутність не стало настільки необхідним, а потім малюк із задоволенням став придумувати нові фігурки. Купили їх дешево, на розпродажі за акції, всього за 350 рублів.
Галя, 25 роківНастусі виповнилося 5 років, і нам на день народження подарували «Уникуб». Чудова гра, яка виконує відразу кілька завдань. Але донька спочатку не звертала ніякої уваги. Довелося проявити фантазію: ми вивчали напряму – де право, де ліво, запам'ятовували усний рахунок. Потім Настя розпочала процес, сама будує з них фігурки. Хотіли купити другий набір, але дорого навіть зі знижкою.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!