Дірофіляріоз у людини - симптоми хвороби. Лікування та діагностика дирофіляріозу у людини

Такі паразитарні хвороби, як дірофіляріоз, частіше вражають тварин і лише зрідка діагностуються у людини. Захворювання негативно відбивається на різних органах, його вкрай важко виявити і легше попередити, ніж вилікувати. Дізнайтеся, де заселяються і розмножуються паразити, яка терапія і профілактика рекомендовані.

Хвороба дірофіляріоз

Для захворювання характерне ураження переважно тварин, але і у людини може зустрічатися дірофіляріоз. Хвороба викликає личинка Dirofilaria, яку переносять комарі. Як правило, хвороба вражає органи зору, серце, легені, шкіру, але паразити можуть бути виявлені і в інших відділах організму. Дірофіляріоз у людини характеризується хронічним перебігом. Хоч переносниками черв'яків є кішки і собаки, від них заразитися паразитами неможливо.

Перш ніж виявляються первинні симптоми хвороби, проходить кілька місяців, протягом яких триває інкубаційний період личинок. Для перетворення паразита в хробака необхідно близько 9 місяців. Відразу після попадання личинки в організм людини починається запальний процес, провокує зміни в підшкірно-жировій клітковині. З-за паразита під шкірою хворого утворюються щільні утворення, гнійні вузлики і ущільнення, тому дірофіляріоз часто помилково приймають за кісту, пухлина.

Паразити в серце людини

При цій формі хвороби спочатку уражається серце, після личинка паразита з лівого шлуночка потрапляє в легеневі артерії. Дірофілярій переміщається з кров'ю і в зоні своєї локалізації утворює фіброзну капсулу. Глист виявляється раптово, коли лікар робить пацієнту рентгенографію грудної клітки або під час проведення операції на легенях, призначену при підозрі на наявність злоякісного процесу. При цьому на знімках рентгена визначаються невеликі вузлики в області легенів (їх діаметр становить 1-2 см).

Дірофіляріоз очі

У 50% випадків личинки дірофілярії локалізуються в очах або оточуючих їх тканинах – століттях, склері, очниці, кон'юнктиві, передній очної камері. Хвороба викликає дискомфорт, відчуття знаходження в оці стороннього предмета. Після проникнення паразита в тіло людини, в тканинах очниці формується гранульома, яка служить захисною оболонкою для личинки, поки вона розвивається. Це викликає поява у хворого диплопії (роздвоєння) і екзофтальму (зміщення вперед очного яблука).

Підшкірний дірофіляріоз

При зараженні шкіри паразитами інкубаційний період триває протягом 1-12 місяців. Характерною ознакою дирофіляріозу у людини є переміщення паразита. Візуально хробак сприймається, як невелике підшкірне новоутворення, але його міграція вказує на те, що організм уражений черв'яками. За кілька діб личинка здатна переміститися на 20-30 см. Підтвердити здогадку про наявності дирофіляріозу можна лише оперативним шляхом. Паразити під шкірою людини мають улюблені місця локалізації, наприклад:

 • особа;
 • повіки;
 • шия;
 • корпус;
 • руки;
 • груди;
 • ноги;
 • мошонка.

Симптоми дирофіляріозу

Існує два роду дирофілярій – repens і immitis. Вони викликають різні захворювання. Перший вид личинок вражає шкірні покриви, другий служить причиною розвитку вісцеральної хвороби. На території Східної Європи і Росії, як правило, зустрічається дірофіляріоз, спричинений личинками repens. Вісцеральні паразитарні захворювання (внутрішніх органів) характерні для США, Південної Європи, Канади, Японії.

Для всіх форм хвороби характерна слабкість у тілі, порушення сну, інтенсивний головний біль, дратівливість, неспокій. Тим не менш, є специфічна симптоматика, притаманні конкретному типу дирофіляріозу:

 1. При ураженні паразитом дерми: відчуття, що щось повзає під шкірою, почервоніння, свербіж, набряк, болючість у місці виникнення освіти, підвищення температури, нудота, мігрені. При несвоєчасному отриманні личинки або глиста починається запалення м'яких тканин.
 2. При ураженні дирофілярій очей. Пацієнт відчуває сильний біль, свербіж, сльозотеча – ці симптоми провокує паразит, пересуваючись з однієї області в іншу. Якщо дірофіляріоз у людини локалізується безпосередньо в очному яблуці, хвороба протікає важче. До всіх перерахованих ознаками додається погіршення зору. При дирофиляриозе хворий може навіть бачити пересувається хробака.
 3. При внутрішньому дирофиляриозе. Дана форма хвороби протікає майже безсимптомно, однак деякі пацієнти відзначають кашель, болі в грудній клітці, виділення мокротиння з кров'ю.

Діагностика дирофіляріозу

Єдиним можливим способом підтвердження дирофіляріозу є проведення паразитологічного дослідження витягнутого хробака. При цьому фахівець ретельно вивчає паразита під мікроскопом і за характерними ознаками визначає, дірофілярій це чи ні. Допоміжним діагностичним методом служить імуноферментний аналіз. При дирофиляриозе у людини в крові можуть бути виявлені антитіла личинок паразита. Позитивний результат даного аналізу не може бути єдиним аргументом для постановки діагнозу.

Перед проведенням операції можуть, крім того, застосовані методи комп'ютерної томографії та УЗД дослідження. При цьому на знімках, отриманих при діагностиці, лікар може виявити мале освіта веретеноподобной або овальної форми. Результати аналізу крові пацієнта, якщо такі були зроблені, можуть показати еозинофілію при дирофиляриозе, однак це спостерігається лише у 1 хворого з 10.

Лікування і профілактика дирофіляріозу

Терапевтичний курс буде залежати від того, яку форму патології виявили у хворого. Незамінною при цьому є операція з видалення хробака. Щоб запобігти міграцію паразита під час проведення втручання, використовують Дитразин. У рідкісних випадках після вилучення гельмінта хворому призначають прийом Івермектину або іншого препарату. Додатково лікар іноді виписує:

 1. протизапальні медикаменти;
 2. антигістамінні;
 3. заспокійливі засоби.

При очній формі дирофилсяриоза операція з видалення хробака проводиться хворому невідкладно, а після пацієнта чекає курс лікування протизапальними препаратами – Сульфатом натрію, Колбиоцином, Левомецитином. Крім того, лікар для зняття запалення може призначити Дексаметазон. Після проходження курсу протизапальної хворий повинен пропити антигістамінний засіб типу Зиртека, Еріусу, Діазоліну, Кларитина.

В якості профілактики дирофіляріозу, необхідно:

 • при поїздках на природу, під час риболовлі використовувати репеленти і одягати захисний одяг, щоб запобігти укуси комарів і зараження личинками;
 • регулярно проводити дегельмінтизацію домашніх тварин влітку і навесні;
 • не контактувати з бродячими собаками і кішками.

Відео: серцеві глисти

Дірофіляріоз. Дірофіляріоз у людини, симптоми і лікування дирофіляріозу

Відгуки

Ганна, 28 роківУ минулому році їздили на шашлики до лісу, де мене сильно покусали комарі. Через 3 місяці помітила під шкірою невеликий овальний горбок: він за кілька днів опустився нижче сантиметрів на 15. Я запанікувала і пішла до лікарні, лікар зробив надріз і дістав маленького хробака. Добре, що поставили діагноз дірофіляріоз на ранньому етапі розвитку паразита.
Неля, 24 рокиУ моєї знайомої паразита знайшли на столітті, симптоми були страшні – око постійно сльозилося, свербів, отекал. Вона алергік, і спочатку прийняла це за прояв реакції на цвітіння амброзії. До лікаря пішла, коли помітила під шкірою століття щось, схоже з ниткою. Видалили паразита швидко, після дівчина пропилу антигістамінні таблетки.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!