Догляд за пенсіонером старше 80 років: документи для оформлення

Після досягнення 80-річного віку люди, отримують щомісяця від держави додаткову фінансову допомогу. Це не тільки збільшення фіксованої частини пенсії і розширення пакета пільг, але і призначення грошової виплати по догляду. Така допомога по догляду за пенсіонером належить людині, яка доглядає за літнім. Хто може розраховувати на подібну фінансову підтримку і що необхідно, щоб почати отримувати її?

Що таке догляд за пенсіонером старше 80 років

По мірі наближення старості будь літній людині важче стає обслуговувати себе в побуті. Якщо положення обтяжене хворобами, ситуація переноситься ще важче. У цьому випадку постійно потрібна стороння підтримка інших людей. Людям похилого віку, як правило, надають безкоштовну допомогу їхні родичі. Не всі знають, що для осіб 80 років і старше на державному рівні передбачена можливість отримувати допомогу від інших громадян, яка оплачується Пенсійним Фондом.

Компенсація виплачується щомісяця разом з пенсією. При тій обставині, що виплата покладається яка доглядає, суми отримує сам непрацездатний, потребує допомоги. По отриманню коштів літня людина самостійно розраховується з громадянином, доглядають за ним. Догляд за літньою людиною старше 80 років оплачується не всім. На компенсацію можуть розраховувати росіяни, які не працюють і не отримують допомогу як безробітні, але є працездатними по пенсійному законодавству.

Для догляду родинні зв'язки і проживання спільно ролі не грають. Доглядати за людьми похилого віку, отримуючи за це оплату, право сторонні люди. До категорії непрацездатних осіб, які мають право фінансової допомоги від держави, відносяться:

 • інваліди I групи;
 • пенсіонери, визнані медкомісією потребують постійного догляду;
 • громадяни 80-ти років і старше.

Які обов'язки треба виконувати по догляду за пенсіонером

Допомога пристарілого – не тільки клопітка заняття, це ще велика відповідальність та нелегка праця. Патронаж над літньою людиною старше 80 років увазі організацію харчування, побутового, господарського і гігієнічного обслуговування з боку людини, що добровільно взяв на себе таку працю. Різним непрацездатним людям потрібна своя допомогу в залежності від стану здоров'я. Одним одиноким людям потрібно більше людської уваги, допомога з прибиранням та закупівлею продуктів, іншим – підтримка іншого рівня.

Часто пенсіонери оформляють з помічниками договору, де прописуються обов'язки та обсяг допомоги. Отримання грошової компенсації супроводжується виконанням обов'язків:

 • оплачувати рахунки (комунальні, податкові тощо) з власних коштів підопічного;
 • купувати необхідні продукти, одяг, взуття, предмети гігієни;
 • допомагати в побутових питаннях (прибирання приміщення, особисті гігієнічні процедури);
 • купувати призначені ліки і стежити за своєчасним їх прийомом;
 • готувати їжу;
 • регулярно вимірювати біомаркери – свідчення, що вимагають контролю (тиск, цукор крові, температура, частота серцевих скорочень);
 • відправляти і отримувати кореспонденцію.

Поточне законодавство не вводить визначення поняття «опіка над літнім з правом успадкування його майна». Це означає, що автоматичне успадкування житла підопічного особи людиною, доглядають за ним, не передбачається. Якщо старий пенсіонер самостійно вирішує залишити працездатного помічникові свою власність (її частину) в якості спадщини, то необхідно написати заповіт.

Компенсаційна виплата по догляду за непрацездатними громадянами

За догляд за людьми похилого віку старше 80 років виплачується компенсація 1200 р. Розмір встановлений Президентом Указом №175 від 26.02.2013 р. Помічникові гроші передаються літнім обличчям. Розмір компенсації збільшується на районний коефіцієнт за місцем проживання пенсіонера. Виплати передбачені за кожне опекаемое особа. Так, якщо громадянин допомагає двом пенсіонерам, щомісячна сума складе подвійний розмір від 1200 р., тобто 2400 р.

Сума не така велика і в основному виплати за догляд за родичем старше 80 років одержують члени сім'ї. Індексація для цього виду допомоги за законодавством не передбачена. Застосування районного коефіцієнта відповідає показнику, який використовується при збільшенні пенсій для проживаючих на територіях:

 • Крайньої Півночі і областей, до нього прирівняних;
 • з важким кліматом;
 • інших – там, де потрібні додаткові витрати (фінансові, фізичні) для забезпечення нормальної життєдіяльності.

Вимоги до особі, яка доглядає

Оформлення догляду за пенсіонером старше 80 років можливо, якщо дотримані конкретні умови. Вимоги до особи, що опікає літнього громадянина, з боку держави такі:

 • громадянство РФ;
 • постійне проживання на території Росії;
 • працездатність по пенсійному законодавству;
 • відсутність доходу від трудової і підприємницької діяльності (немає перерахувань страхових внесків в ПФР, зареєстрованого статусу ІП);
 • відсутність факту постановки на облік як безробітний в службі зайнятості з виплатою допомоги по безробіттю.

Будь-яка підприємницька діяльність опікуна (наприклад, адвокатська, охоронна) розцінюється як робота за наявності чинного статусу ІП, навіть якщо у непрацюючого підприємця на час отримання виплат тимчасово немає доходів. Компенсацію можуть отримати студенти/учні, оскільки навчання не входить в трудовий (страховий) стаж, а студентські стипендії не враховуються як дохід.

Крім студентів виплати можуть отримувати домогосподарки і жінки, які, перебуваючи у декретній відпустці, отримують допомогу від органів соцзахисту, так як у роботодавця не зберігається для них робоче місце. Законодавчо обмежений вік для громадян, які доглядають за людьми похилого віку. Така можливість є у росіян, яким вже виповнилося чотирнадцять років. Для такої групи молодих осіб потрібно підтвердити згоду батьків та органу опіки та піклування на надання ними такої послуги.

Як оформити догляд за літньою людиною

Догляд за бабусею чи дідусем старше 80 років передбачає нескладну процедуру оформлення. Допомога літнім людям та інвалідам вимагає певної психологічної витримки і навичок, представляючи собою самопожертву в збиток своїм інтересам. При призначенні помічника перевага віддається, як правило, рідним і добре знайомим. Для початку процедури опікуваний дає особі, яка доглядає за ним, письмову згоду про отримання та оплату такої допомоги.

Після потенційному помічникові потрібно звернутися в територіальне відділення ПФ з заявою, яке можна подати особисто або дистанційно через Портал держпослуг. До заяви додаються необхідні документи. Весь пакет приймає спеціаліст фонду, який зобов'язаний видати офіційну розписку про те, що прийняв до розгляду документи.

Перелік документів

Для призначення доплати потрібно зібрати документи (оригінали) і підготувати їх ксерокопії за переліком. Подаються документи від громадянина, який збирається доглядати за престарілим:

 1. Заява на отримання компенсації.
 2. Паспорт/ Свідоцтво про народження.
 3. Трудова книжка/Довідка з навчального закладу із зазначенням передбачуваного часу закінчення навчання.
 4. Довідка зі служби зайнятості про відсутність допомоги по безробіттю.
 5. СНІЛС.
 6. Підтвердження відсутності здійснення підприємницької діяльності (довідка з податкового органу).
 7. Письмова згода батьків/дозвіл органів опіки (для росіянина 14-16 років).

Потрібні документи від особи, якій потрібна допомога сторонньої людини:

 1. Паспорт.
 2. Згоду від самого опікуваного пенсіонера на конкретну людину з зазначенням ПІБ і паспортні дані обох.
 3. Пенсійне посвідчення.
 4. СНІЛС.
 5. Витяг із висновку медико-соціальної експертизи про інвалідність.
 6. Довідка медичного закладу про потребу постійного нагляду (для пенсіонера менше 80 років).

Заяви на оформлення виплати

Зразок заяв вам нададуть у Пенсійному Фонді, або його можна завантажити з офіційного сайту ПФ. В заяві на виплату компенсації від доглядає людини повинна бути інформація:

 • найменування місцевого органу Пенсійного Фонду;
 • про заявника – номер СНІЛС, громадянство, дані паспорта (серія, №, дата видачі, дата, місце народження), прописка та фактичне проживання, номер телефону;
 • зазначення статусу зайнятості заявника – особа не працює, не отримує допомоги/пенсії;
 • дата початку догляду за громадянином з вказівкою його ПІБ та обставин, що потребують постійний нагляд – вік/інвалідність/за показаннями медустанови;
 • прохання про призначення компенсації з посиланням на вказівку Указу Президента РФ від 26.12.2006 №1455;
 • ознайомлення з попередженням про необхідність сповіщення ПФ про виникнення обставин, за яких виплати припиняються;
 • опис доданих документів;
 • дата заповнення, підпис та його розшифровка.

Строки призначення

На розгляд поданого пакета документації відведено десять робочих днів. Якщо заяву відхилено, ПФ повинен сповістити заявника про це не пізніше п'яти днів після винесення рішення, пояснивши причину негативного результату і порядок оскарження рішення. Для подання відсутніх необхідних довідок і документів дається три місяці. Місяцем прийняття вважається місяць обігу. Виплати призначають з місяця, коли були передані документи, але не раніше виникнення підстав на відшкодування.

Куди подавати

Необхідну для оформлення відшкодування документацію можна відправити через офіційний сайт держпослуг або передати до Пенсійного Фонду (територіального відділення) особисто. Для особистого звернення можливо записатися на прийом заздалегідь через інтернет, що дозволяє економити час, уникнувши черг. Посібник призначає філія ПФ, нараховує літньому особі пенсію.

Якщо ви дбаєте про кількох людей похилого віку, необхідно звертатися у відділення, які відповідають за пенсійні виплати кожного опікуваного. При зміні опікуваним громадянином місця проживання яка доглядає особі доведеться подати заяву в інше відділення, відповідне новою адресою. Можливо, що потрібно повторне подання пакета паперів.

Йде стаж по догляду за престарілими

Час догляду працездатною людиною за досягли 80-річного віку враховується в загальному стажі, необхідному для оформлення пенсії. Слід врахувати, що стаж по догляду за людьми похилого віку старше 80 років, підлягає заліку в разі, якщо цього терміну передує або слідує після нього трудовий період будь-якої тривалості. Пенсійний коефіцієнт нараховується з розрахунку 1,8 бала за рік такого нагляду і не залежить від кількості підопічних. Зазначені умови законодавчо закріплені Законами:

 • «Про трудові пенсії в РФ» №173-ФЗ, статті 11 і 30;
 • «Про страхові пенсії» №400-ФЗ, стаття 12.

Важливо враховувати: таким страховим стажем визначається лише право на пенсійне забезпечення, розрахунок величини пенсії час догляду не включається. Законом №18-ФЗ, визначальним виділення федеральних коштів на конкретні пенсійні виплати, передбачено відшкодування майбутньому пенсіонеру перерахування страхових внесків за цей час. Компенсаційний розмір за нестрахові періоди, що включаються в пенсійний стаж в кожному випадку визначається персонально.

Причини припинення виплат по догляду за старості

Виплата компенсації припиняється за певними підставами, не ограничивающимся причиною смерті одного з осіб. При виникненні ситуацій (наведені далі) доглядає повинен негайно повідомити про обставини в ПФ. Іноді люди просто про це забувають. Така безвідповідальна забудькуватість призводить до неправомірного виплати сум, що загрожує утворенням заборгованості перед державою. Для сповіщення відводиться п'ять днів. Спосіб надсилання можна вибрати аналогічно, як і при поданні заяви особисто або дистанційно.

Виплати припиняються, якщо:

 1. Одержує компенсацію:
  • влаштувався на роботу;
  • зареєструвався на біржі праці і отримує допомогу як безробітний;
  • недобросовісно виконував обов'язки, що підтверджується заявою опікуваного пенсіонера або результатами перевірки співробітниками ПФ;
  • сам вирішив відмовитися від обов'язків;
  • почав отримувати пенсію;
  • призвали на службу в армію.
 2. Підопічний:
  • позбувся I групи інвалідності внаслідок перегляду раніше присвоєній групи;
  • виїхав за межі країни, знявшись з обліку;
  • спрямований на постійне проживання в заклад державного соцобслуговування;
  • помер.

Відео

ДОПОМОГА ПО ДОГЛЯДУ ЗА ПЕНСІОНЕРАМИ

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!