ІХС - що це таке, симптоми і лікування

Провідною причиною інвалідності та смертності у всьому світі є захворювання серцево-судинної системи. За медичними і науковими даними в Росії щорічно помирає 1,2 мільйона чоловік, 35% з яких припадає на діагноз «ішемічна хвороба серця (ІХС). Ситуацію можна виправити, якщо люди будуть більше знати про це захворювання.

Причини ІХС

Недостатнє надходження крові до серцевого м'яза крові – це основна причина ІХС. Не проходить вона через коронарні артерії серця в потрібній кількості з-за їх закупорки або звуження. В залежності від вираженості серцевого «голодування», розрізняють кілька форм ішемічної хвороби. 98% клінічних випадків пов'язане з атеросклерозом коронарних судин. Іншими причинами, що викликають ІХС служать:

 • тромбоемболія, яка розвивається на тлі атеросклеротичного ураження;
 • гіперліпідемія і зменшення альфа-ліпопротеїнів;
 • артеріальна гіпертонія;
 • стабільна стенокардія напруги;
 • куріння;
 • ожиріння;
 • високий холестерин;
 • гіподинамія;
 • цукровий діабет.

Класифікація ІХС

Прийнято виділяти хронічну та гостру форму ІХС. До першої категорії відносять серцеву недостатність, аритмію, кардіосклероз. Гостра ішемія включає в себе раптову смерть, нестабільну стенокардію, інфаркт. Також існує кілька класів захворювання, які характеризуються певними особливостями:

 1. Ходьба або підйом по сходах не викликає нападів. Симптоми патології проявляються при тривалих або інтенсивних навантаженнях.
 2. Спостерігається невелике обмеження рухової активності. Напад іноді розвивається після пробудження, прийняття їжі, стресовій ситуації.
 3. Значне обмеження активності. Напад наздоганяє після 200 метрів звичної ходьби.
 4. Повністю втрачається можливість виконувати будь-яку фізичну роботу. Ангинальные болі з'являються навіть у спокійному стані.

Раптова коронарна смерть

Під цим терміном розуміють природний летальний результат. У чоловіків припинення роботи серця зустрічається набагато частіше, ніж у жінок за співвідношенням 10:1. Ця форма хвороби в більшості випадків пов'язана з фібриляцією шлуночків, коли відбувається хаотичне скорочення різних серцевих волокон при частоті серцевих ритмів 300-600 ударів/хвилину. Такий стан не адекватно до нормального кровообігу, тому з життям не сумісна. Рідше така форма ІХС може бути пов'язана з асистолією або брадикардією.

ІХС - стенокардія

Під цим станом розуміють ішемічний синдром, який проявляється загрудинної болем, що віддає в епігастрії, щелепу, верхні кінцівки, шию. Безпосередня причина патології – недостатнє кровопостачання серцевого м'яза. Стабільна стенокардія напруги легко купірується ліками, оскільки має стереотипні напади. Нестабільне порушення іноді призводить до інфаркту міокарда або смерті. Спонтанна форма (хронічна серцева недостатність) проявляється навіть у спокійному стані і має вазоспастическое походження.

ІХС - кардіосклероз

Коли рубцева сполучна тканина розростається в міокарді, а клапани деформуються, то така патологія називається кардіосклерозом. Цей стан є проявом хронічної ІХС. Атеросклеротична форма хвороби має тривалий процес розвитку, а його прогресування порушує серцевий ритм, що провокує некротичні зміни і рубцювання тканин міокарда. Склеротичні зміни ведуть до розвитку придбаного пороку серця або брадикардії.

ІХС - інфаркт міокарда

Некроз ділянки м'язового шару, обумовлений недостатністю кровопостачання, називають інфарктом міокарда. Дана форма ІХС - що це таке? Захворювання в клінічному прояві виділяє три ступені: больову (1-2 дні), гарячкове (7-15 днів), рубцювання (2-6 місяців). Інфаркту передує, як правило, загострення ІХС, яке проявляється в посиленні нападів стенокардії, відчутті порушення ритму серця, початковими ознаками серцевої недостатності. Цей стан називають предынфарктным.

Арітміческая форма ІХС

У медицині аритмією називають перебої в роботі серця, коли змінюється регулярність і частота скорочень. Арітміческая форма ІХС є самою поширеною, оскільки нерідко є єдиним симптомом захворювання. Спровокувати аритмію може не тільки хронічна ішемічна хвороба серця, але і шкідливі звички, тривалий стрес, зловживання ліками, інші захворювання. Характеризується дана форма ІХС уповільненим або прискореним серцебиттям через порушення функціональності електричних імпульсів.

Безбольова форма ІХС

Це тимчасове порушення кровопостачання міокарда, що не супроводжується больовим приступом, але на кардіограмі реєструється. Безбольова форма ІХС може проявлятися самостійно або поєднуватися з іншими формами ішемії міокарда. За класифікацією вона поділяється на кілька типів:

 1. Перший. Діагностується у пацієнтів з коронарографией, але тільки у випадку, якщо раніше не виявляли інші форми ІХС.
 2. Другий. З'являється у людей, які перенесли інфаркт, але без нападів стенокардії.
 3. Третій. Діагностується у пацієнтів з діагнозом «прогресуюча стенокардія».

ІХС - симптоми

Ішемія серця має симптоматику фізичного і психічного прояву. До перших відноситься аритмія, слабкість, задишка, підвищене потовиділення. У хворого спостерігаються спонтанні болі в грудях, які не припиняються навіть після прийому нітрогліцерину, він стає дуже блідим. Психічні симптоми ІХС:

 • різка нестача кисню;
 • апатія, тужливий настрій;
 • панічний страх смерті;
 • безпричинне занепокоєння.

Форми ІХС

При ішемії міокарда для успішного лікування патології лікарі розрізняють клінічну симптоматику за формами ІХС:

 1. Коронарна смерть. Розвиваються симптоми стрімко: зіниці на світло не реагують, відсутня свідомість, пульс, дихання.
 2. Стенокардія. Давить, ріжуча, стискає і пекучий біль локалізується в епігастрії або за грудиною. Напад стенокардії напруги триває від 2 до 5 хвилин, і швидко купірується лікарськими препаратами. Вазоспастична стенокардія характеризується відчуттям дискомфорту за грудиною в стані спокою. При вперше виникла стенокардії спостерігається підвищення артеріального тиску, спонтанні напади до 15 хвилин при фізичних навантаженнях. Рання постинфарктная стенокардія виникає після інфаркту міокарда.
 3. Кардіосклероз. Спостерігається набряк легенів, дифузне або осередкове ураження міокарда, розрив аневризми, стійке порушення серцевого ритму. У хворого з'являються набряки стоп, нестача повітря, запаморочення, згодом – болі в підребер'ї, збільшення живота. Постінфарктний кардіосклероз характеризується нападами нічної астми, тахікардією, прогресуючою задишкою.
 4. Інфаркт. Сильний біль за грудиною, віддає у щелепу, ліву лопатку і руку. Триває до півгодини, при прийомі нітрогліцерину не проходить. У хворого з'являється холодний піт, різке зниження артеріального тиску, слабкість, блювання, страх смерті.
 5. Коронарний синдром Х. Давить або стискаючий біль в передсерцевій області або за грудиною, що триває до 10 хвилин.

Діагноз ІХС

Визначення форми ішемії міокарда процес важливий і важкий. Від правильної постановки діагнозу залежить успішне призначення фармакотерапії. Основна діагностика ІХС – це опитування хворого і фізикальні дослідження. Після встановлення причини і ступеня розладу, фахівець призначає наступні методи діагностики:

 • аналізи сечі і крові (загальний, біохімічний);
 • холтерівське моніторування;
 • електрокардіографію (ЕКГ);
 • ехокардіографію (Ехокг)
 • функціональні проби;
 • УЗД серця;
 • ангіографію;
 • внутрипищеводную електрокардіографію.

ІХС - лікування

Також на основі лабораторних показників лікар призначає, крім дієти і установки щадного режиму, лікування ІХС лікарськими препаратами наступних фармакологічних груп:

 1. β-адреноблокатори. Атенол, Принорм.
 2. Антиаритмічні препарати. Аміодарон, Лоркаинид.
 3. Антиагреганти та антикоагулянти. Верапаміл, Варфарин.
 4. Антиоксиданти. Мексикор, Этилметилгидроксипиридин.
 5. Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту. Каптоприл, Лізиноприл, Еналаприл.
 6. Нітрати. Нітрогліцерин, Ізосорбіду мононітрат.
 7. Діуретики. Гіпотіазид, Індапамід.
 8. Натуральні гіполіпідемічні препарати. Аторвастатин, Мілдронат, Розувастатин, Триметазидин.
 9. Статини. Ловастатин, Симвастатин.
 10. Фібрати. Фенофібрат, Мисклерон.

Профілактика ІХС

Існує декілька заходів профілактики ішемії серця. При безбольової форми ІХС вони спрямовані на гальмування атеросклеротичних явищ. Основні напрямки профілактики ішемії будь-якого ступеня:

 • організація правильного чергування відпочинку та праці;
 • повна відмова від паління;
 • зниження вживання алкоголю до мінімуму (20 г/добу)
 • оздоровчі аеробні навантаження (біг, плавання, аеробіка, теніс та інші);
 • зниження рівня цукру і холестерину в крові;
 • нормалізація харчових звичок допомогою здорового харчування:
 • розрахунок калорій добового раціону для зниження маси тіла.

Відео: що таке ІХС

Що таке ішемічна хвороба серця

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!