Норма тиску у дітей

Про стан здоров'я можна судити за різними показниками. Людський організм – складна система, в якій стан судин, робота серця впливають на загальний стан і самопочуття. У дітей відхилення від норми можуть бути такими ж небезпечними, як і у дорослих, тому що це призводить до розвитку серйозних захворювань.

Що таке артеріальний тиск

Кров, що циркулює по артеріях і судинах, тисне на еластичні стінки, що призводить до розширення та звуження просвіту. Величину АТ визначає сила серцевих скорочень, кількість і в'язкість крові, стан судин, коливання грудної та черевної порожнини. Одиницею вимірювання кров'яного, як і атмосферного тиску, служить міліметр ртутного стовпа (мм рт.ст). На практиці прийнято розрізняти систолічний (верхнє), що виникає при скороченні серцевого м'яза, і діастолічний (нижнє) АТ, яке з'являється в розслабленому стані.

Який тиск має бути у дітей

В будь-якому віці дитячий організм має свої особливості. У підсумку нормальні показники артеріального тиску і пульсу будуть відрізнятися від дорослих. Стінки судин у маленьких більш еластичні, і, утворюючи більший просвіт, сприяють появі низьких значень. Норма тиску у дитини визначається індивідуальними особливостями, рівнем навантажень, спосіб життя. У медичній практиці є загальноприйняті межі. У разі нормального артеріального тиску для дітей говорять про те, що немає приводу для занепокоєння про здоров'я.

Норма артеріального тиску у дітей

Щоб зрозуміти, нормальний тиск у дитини або є відхилення, можна орієнтуватися на цифри з таблиці. Ось значення для різних вікових груп з урахуванням мінімальних і максимальних показників:

Вік

Діастолічний (нижнє) АТ (мм рт. ст.)

Систолічний (верхнє) АТ (мм рт. ст.)

мінімальне

максимальна

мінімальне

максимальна

1-12 місяців

40-50

50-74

60-90

96-112

2-5 років

60

74-76

100

112-116

6-10 років

60-70

76-82

100-110

122-126

12-15 років

70

82-86

110

126-136

Причини відхилення від норми

По мірі росту дитячого організму відбувається розширення капілярної мережі. Показники АТ починають збільшуватися. У результаті норма тиску у дітей досягає значень, які характерні для здорового організму дорослої людини. Викликати побоювання у доктора або батьків можуть відхилення від норми артеріального тиску у дітей, тому що за цим нерідко ховається розвиток серйозних захворювань. Також здатні стати причиною відхилення:

  • надмірні фізичні навантаження;
  • порушення харчування;
  • поява надмірної ваги;
  • гормональна перебудова;
  • недолік сну.

Підвищений тиск у дитини

Якщо нормальний тиск у дітей відхилена в бік підвищення від середніх допустимих меж, то мова йде про гіпертонії. Виявляє себе патологія тим, що на серце лягає подвоєна навантаження, відбуваються зміни в судинній системі і порушується живлення органів. Провокувати появу порушення і збільшення показників АТ може:

  • недолік відпочинку;
  • стрес;
  • непомірні фізичні заняття;
  • схильність до ожиріння.

Малюки рідко стикаються з такою проблемою, зате дитина шкільного віку і підліток під впливом гормональної перебудови організму найчастіше має такі проблеми. Залишати без уваги, який тиск у дітей, особливо при систематичних проявах гіпертонії небезпечно. Часті випадки порушення допустимих меж ПЕКЛО в більшу сторону або коли зашкалюють пульсові показники, потребують серйозного обстеження з подальшим медикаментозним лікуванням.

Серед екстрених заходів рекомендується зробити компрес з оцтом (кухонна, яблучний), приклавши його на п'яти і залишивши на чверть години. При гіпертонії слід збагатити раціон чорною смородиною, запеченою картоплею, кавуном. Повноцінний відпочинок і хороший сон – це обов'язкові умови, щоб норма тиску у дітей залишалася в допустимих межах.

Знижений

Нормальний тиск у дитини свідчить про його хорошому самопочутті, але якщо малюк схильний до частих застуд, перепадів настрою або швидко стомлюється, то це може вказувати на гіпотонію. Якщо норма артеріального тиску у дітей знижена, то такий стан не завжди свідчить про проблеми зі здоров'ям. Лише при різкому падінні або у випадках, коли знижений АТ супроводжується головним болем, потрібно пройти обстеження. Це потрібно, щоб виключити захворювання серця, порушення обміну речовин або роботи нирок.

Гіпотонія часто спостерігається в період одужання після перенесеного інфекційного захворювання. Привести показники в норму і повернути «життєвий тонус» можна без медикаментів. Вистачає простих заходів: збільшення фізичних навантажень, зниження до мінімуму чинників, що викликають стрес, нормалізації режиму харчування, часті провітрювань приміщення. Від сонливості допоможе чашечка кави, а для профілактики простудних захворювань слід зайнятися загартовуванням.

Відео: як правильно виміряти тиск дитині

Як правильно виміряти артеріальний тиск у дитини? Поради батькам - Союз педіатрів Росії.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!