Як роблять комп'ютерну томографію головного мозку - показання до діагностики, підготовка і проведення

Для уточнення діагнозу або з'ясування причин хвороби пацієнтів часто направляють на незвичайні сучасні дослідження. Більшість процедур досі залишається незрозумілим для населення, а загадкові абревіатури викликають трепет. Наприклад, не всі хворих знають, для чого може знадобитися КТ головного мозку, що показує томографія і які захворювання допомагає виявити дане обстеження.

Що таке КТ головного мозку

Комп'ютерний томограф – це, по суті, та ж рентгенівська установка, відмінна особливість якої полягає в якості фотографії. Якщо звичайний рентген робить статичне фото органу, то апарат КТ обертається навколо тіла пацієнта і показує зображення, отримані під різними кутами.

При цьому суб'єктивна оцінка результату часто доповнюється точними математичними розрахунками, наприклад, щільністю кісток. Установка для КТ вміє розрізняти тканини, всього на 0,5% відрізняються один від одного, тому комп'ютерна томографія дає кілька разів більше інформації, ніж рентген.

Показання до КТ головного мозку

Направити на обстеження відділів головного мозку лікар може при наявності таких скарг:

 • головні болі;
 • запаморочення;
 • втрата свідомості;
 • загальна слабкість;
 • занепад життєвих сил;
 • відсутність концентрації;
 • порушення, пов'язані з орієнтацією в просторі;
 • зміна якості зору або слуху;
 • сплутаність свідомості, мови;
 • ускладнення інших хвороб.

Ще одна головна мета КТ мозку – виявити наслідки травм черепа. Діагностику використовують як контрольне обстеження після тривалого лікування. Подібний огляд допомагає лікарям виявити безліч неврологічних проблем, встановити наявність пухлини, виділення ліквору, визначити кількісні переломи кісток черепа, розвиток патології кровоносний судин, наявність крововиливів або набряк головного мозку.

Чим відрізняється КТ від МРТ головного мозку

Порівнювати комп'ютерну томографію та магнітно-резонансну не можна, хоча обидва методи діагностики вважаються найбільш інформативними. За принципом роботи і впливу вони сильно відрізняються один від одного. Приміром, МРТ допоможе лікарю розглянути органи з великим скупченням рідини, але при цьому захищені щільним кістковим скелетом: сам головний мозок, спинний мозок, суглоби, органи малого тазу, міжхребетні диски.

Комп'ютерна томографія головного мозку за рахунок високої роздільної здатності рентгенівського випромінювання допомагає побачити будову черепної коробки. КТ і МРТ можуть давати нормальні равнозначимые результати тільки при обстеженні органів травлення, ендокринних залоз, шиї або нирок. Однак навіть у цих випадках лікарі часто віддають перевагу КТ як більш швидкого методу діагностики.

Підготовка

Сама комп'ютерна томографія - це абсолютно безболісний метод діагностики, який не вимагає від пацієнта підготовки. Однак перед тим, як відправитися на КТ, з себе рекомендується зняти всі металеві предмети, прикраси, зубні протези, слухові апарати. Треба переодягнутися в більш зручний одяг. На прийом у діагноста перед КТ з собою необхідно взяти ряд документів:

 • направлення від лікаря;
 • анамнез у письмовому вигляді або виписку з історії хвороби;
 • висновок від раніше пройдених лікарів;
 • результати проведених раніше процедур;
 • інші медичні довідки або папери, що мають відношення до обстеження.

Як роблять

Перед тим, як почати сканування головного мозку, лікар укладе пацієнта на спеціальний стіл-транспортер. При натисканні на кнопку пристрій почне плавно рухатися в спеціальний відсік до тих пір, поки хворий не виявиться в тунелі. При обстеженні головного мозку більша частина тіла не потрапляє в камеру, що важливо для тих, хто боїться замкнутого простору. Процес займає 30-60 хвилин. За цей час результати 360 положень апарату КТ надходять у комп'ютер і обробляються.

Єдиний дискомфорт від процедури КТ – необхідність постійно лежати на кушетці нерухомо. Це може бути проблемою, якщо томографію головного мозку проводять у дітей. Щоб дитина зберігав нерухомість, лікарям доводиться використовувати загальний наркоз. Варто знати, що якщо планується виконувати КТ з контрастом, у хворого можуть виникати мінімальні побічні реакції препарату у вигляді легкого запаморочення, нудоти або появи металевого присмаку в роті.

Що показує

Нейровизуализация головного мозку на даний момент – розвивається сфера діагностики. За допомогою рентгенівського томографа лікар може оцінювати не тільки тонку структуру мозку, але і бачити рівень обміну речовин, кровообіг, дивитися на стан вен або великих артерій, а іноді оцінити особливості функціонування окремих часток або областей головного мозку.

Томограма головного мозку, що проводиться з контрастом, лише посилить всі перераховані вище переваги. На такому КТ чітко видно структуру м'яких тканин голови, стан черепної коробки і великих частин мозку. Крім наявності крововиливів або травм голови, на КТ можуть проглядатися тромби, гематоми, аневризми, злоякісні та доброякісні новоутворення, гострий менінгіт та інші серйозні захворювання.

Як часто можна робити КТ головного мозку

Існує помилка, що при КТ променеве навантаження на організм значно нижче, ніж при проходженні рентгена легенів. Однак на практиці все виходить трохи інакше. У деяких випадках променеве навантаження на організм від КТ значно перевищує старі методи діагностики.

При цьому варто розуміти, що КТ мозку – не лікарська примха. Призначається вона тільки в тих випадках, коли це дійсно потрібно для постановки правильного діагнозу: наприклад, коли головний мозок міг раптово набрякнути. Якщо після проходження процедури ви помітили нездужання або неприємні відчуття, слід про це відразу ж повідомити лікаря.

Протипоказання

Комп'ютерна томографія голови отримала широке поширення не тільки за рахунок якісних знімків і швидкості проведення процедури, а ще тому, що протипоказань для цього методу діагностики існує дуже мало. До них відноситься:

 • вагітність на будь-яких термінах;
 • дитячий вік до 3 років;
 • наявність в тілі сторонніх вставок з металу або металопластику;
 • маса тіла понад 130 кг.

Якщо планується комп'ютерна томографія мозку з введенням контрастної речовини, список протипоказань стає ширше. Такий метод діагностики не рекомендується проводити:

 • людям з печеної або нирковою недостатністю;
 • при важкому ступені цукрового діабету;
 • алергікам і людям з індивідуальною непереносимістю контрастної речовини;
 • при психічних захворюваннях;
 • у рідкісних випадках КТ мозку не роблять людям, які страждають на клаустрофобію.

Ціна

У державних клініках, є страховка і направлення від лікаря, пройти КТ мозку можна безкоштовно. Якщо ж ви вирішите звернутися за допомогою до приватного лікаря, тоді процедура виявиться платною. Скільки коштує КТ головного мозку буде залежати від регіону проживання, кваліфікації клініки або медперсоналу, де буде виконуватися процедури, а також від часу, протягом якого доведеться чекати результатів. Середні ціни в Москві представлені в таблиці.

Назва клініки

Вартість в рублях

Відкрита клініка на Пресні

4300 р.

Медскан. рф

5000 р.

Діагностичний центр МРТ в Перово

3900 р.

АВС-Медицина Парку Культури

4500 р.

Центр ендохірургіі та літотрипсії

6000 р.

Клініка Ниармедик на Полежаевской

4000 р.

СМ-Клініка на вул. Клари Цеткін

4590 р.

Відео: КТ судин головного мозку

МРТ і КТ судин головного мозку та шиї

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!