Хімічні властивості глюконату натрію - застосування в харчовій промисловості, користь і шкоду, вплив на організм

Якщо ви любите читати етикетки на продуктах перед покупкою, то помічали, що в багатьох товарах присутня речовина з позначкою Е576. Для чого призначається ця речовина? Чи шкідливо воно для людини і який вплив робить на організм?

Що таке глюконат натрію

Смакова добавка, що сіль натрію або глюконова кислота – все це назви однієї хімічної сполуки натрію глюконат. У харчовій промисловості натрієвий глюконат виступає в ролі підсилювача смаку та комплексоутворювача. Він зв'язує іони від лужних металів, не даючи їм осідати на стінках склотари і сприяти розмноженню бактерій.

Смакові якості натрієва сіль збільшує зовсім не тому, що впливає на загальні якості продукту, а за рахунок своїх незвичайних властивостей. Потрапляючи на мову, ця речовина впливає на смакові рецептори, підвищуючи їх чутливість. За принципом дії глюконат схожий з глутаматом натрію, але має дещо іншу хімічну формулу. Якщо натрієву сіль частіше отримують з целюлози, то глутамат може утворюватися в продуктах природним шляхом, наприклад, в соєвому соусі або деяких видах благородних сирів.

Застосування глюконату натрію

Сфера використання натрієвого речовини дуже широка. Якщо не вважати харчову промисловість, то Sodium Gluconate можна зустріти в шампунях, пральному порошку, вибілювачах або миючих засобах. Білий кристалічний порошок, добре розчиняється водою, тому його часто додають до присадкам для бетону або будівельним сумішам, де він служить формообразователем. Сфера застосування глюконату натрію зачіпає навіть металургію: травлення сталі або виробництво алюмінію.

В кулінарії це речовина більше відомо як харчова добавка E576, яка знайшла своє місце застосування в бульйонних кубиках з рибними, м'ясними або грибними смаками. Часто натрієву сіль можна знайти на етикетці коробки з напівфабрикатами і приправи для м'яса або риби. Завдяки своїм властивостям посилення смаку його додають до їжі в багатьох мережах ресторанчиків швидкого харчування.

Вплив на організм глюконату натрію

Натрієва сіль широко поширена в країнах Євросоюзу, Росії, СНД, при цьому законодавчо вважається абсолютно нешкідливою добавкою. Проте вчені з'ясували, що при тривалому прийомі продуктів Е576 викликає звикання, як правило, з-за своїх властивостей збільшення смакових якостей. Крім того, багато непорядні виробники намагаються приховати за цим властивістю погану якість своєї продукції. Цей хімічний елемент здатний тухлу, залежану і несмачну їжу зробити справжнім шедевром.

На цьому вплив на організм глюконату натрію не закінчується. Вважається, що внаслідок звикання звичайна нормальна їжа здасться людині смаку, несолоної або занадто простий. До того ж, харчова добавка здатна притупляти почуття пересичення з-за чого любителі фаст-фудів будуть відчувати постійний голод і купувати все більше гамбургерів, картоплі фрі, чіпсів.

Шкода глюконату натрію

З медичної точки зору харчової підсилювач смаку Е576 все ж шкідливий. Він може змінювати чутливість смакових рецепторів, впливати на травну систему і викликати алергічні реакції. На цьому шкоди глюконату натрію не закінчується. Відомо, що при регулярному вживанні або зловживанням шкідливими продуктами харчування може статися передозування. Симптоми перенасичення організму такі:

  • безперервна мігрень;
  • запаморочення або загальна слабкість;
  • почервоніння обличчя, оболонок очей;
  • відчуття тяжкості;
  • надмірне потовиділення;
  • задишка;
  • тахікардія.

Відео

Глюконат натрію та транс-жири

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!