Профілактична дезінфекція - цілі, види та як проводять заходи

Превентивне знезаражування – це важливі заходи, що забезпечують безпеку людському здоров'ю. Реалізація методів дезінфекції допомогла «приспати» багатьох смертельно небезпечних збудників, знизила швидкість їх поширення і кількість хворих людей.

Що таке дезінфекція

Знезаражування – сукупність заходів, необхідних для ліквідації або зменшення кількості патогенних і умовно-патогенних збудників, їх суперечка, токсинів. Правила профілактичної дезінфекції розроблені на державному рівні регулюються нормативними актами.

Види дезінфекції

Фахівці описують два види знезараження:

  • Профілактичне.Комплекс заходів запобігає можливе поява і накопичення збудників у громадських місцях. Дезінфекція проводиться регулярно, незалежно від епідемічного вогнища. Вона має превентивний характер.
  • Осередкове. Проводиться безпосередньо в місці скупчення вірусів, бактерій, грибків, найпростіших. Ділиться на два підвиди:
    1. Поточна дезінфекція – заходи проводяться в присутності джерела патогенних мікроорганізмів. Збудники ліквідуються за мірою їх виділення носієм або хворим. Комплекс заходів попереджає поширення інфекції і токсинів за межі вогнища патології. До методу відноситься дезінсекція (знищення комах) і дератизацію (боротьба з гризунами).
    2. Заключна – знезараження проводиться після видалення джерела інфекції: після одужання, госпіталізації або смерті хворого. Головне завдання – повне позбавлення від збудників.

Мета і об'єкти профілактичної дезінфекції

Знезараження не допускає розповсюдження патогенів та підтримує безпечні умови життя для людини. Важливе завдання дезінфекції – переривання шляхів передачі збудників від їх джерела до інших людей. Профілактичне знезараження проводиться на таких об'єктах:

  • дошкільні, освітні заклади;
  • лікувально-профілактичні установи;
  • місця масового скупчення людей, загального користування;
  • об'єкти харчової промисловості і торгівлі;
  • підприємства по зберіганню і переробці продуктів тваринного походження;
  • водопровідні, каналізаційні, очисні споруди;
  • плавальні басейни, лазні/сауни, спортивно-оздоровчі комплекси, салони краси.

Показання до проведення профілактики

Необхідність дезінфекції виникає, коли підвищується ймовірність скупчення мікроорганізмів і розповсюдження інфекції. Планове знезараження реалізується за раніше складеним графіком.

Частоту проведення превентивних заходів визначає керівництво підприємства, спираючись на вимоги санепідемстанції.

Позапланова профілактична дезінфекція необхідна при раптових перевірках або інфекційних спалахах на інших підприємствах, аналогічних за видом діяльності. Термінове знезараження потрібно і в таких випадках:

  • на окремій ділянці об'єкта виявлений одиничний випадок інфекції;
  • вогнище збудників утворився на підприємствах, які контактують з об'єктом;
  • підприємство знаходиться в незадовільному санітарно-гігієнічному стані.

Правила превентивного дезинфікування

Для кожної групи об'єктів існують свої вимоги до профілактичному знезараженню. Вони встановлюються органами нагляду і підлягають неухильному виконанню. У документах прописані такі пункти:

  • періодичність дезінфекції;
  • методи проведення знезараження;
  • порядок дій для видалення різних збудників;
  • способи профілактичного знезараження приміщень, інструментів, одягу, текстильних матеріалів;
  • рекомендації із застосування дезінфекційних засобів, апаратів, прибиральної техніки;
  • правила зберігання інструментів спеціального призначення.

Нормативне регулювання дезінфекції та стерилізації в медичних установах

Загальні положення, які реалізують права громадян на охорону здоров'я й сприятливе навколишнє середовище, прописані у Федеральному законі «Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення». Нормативне регулювання вкрай необхідно, адже з його допомогою досягається громадський порядок, а підприємства отримують конкретну інструкцію, допомагає реалізувати вимоги.

Контроль виконання санітарних норм і правил здійснюється уповноваженими працівниками медичного закладу та незалежними фахівцями (наприклад, з Росспоживнагляду, санепідемстанції). Все, що пов'язано з профілактичною дезінфекцією і стерилізацією в медичних організаціях, регулюється такими технічними актами:

  1. Санпін 2.1.3.1375-03 «Гігієнічні вимоги до розміщення, облаштування, обладнання та експлуатації лікарень, пологових будинків та інших лікувальних стаціонарів».
  2. Санпін 3.5.2528-09 «Організація дезінфекційних і стерилізаційних заходів в лікувально-профілактичних організаціях».
  3. МР 3.5.0071-13 «Організація і проведення дезінфекційних заходів на різних об'єктах в період підготовки і проведення масових заходів».

Методи профілактичної дезінфекції

Існує 4 методу знезараження:

  1. Механічний – ручна обробка приміщень, предметів.
  2. Фізичний вплив на збудників за допомогою спеціальних апаратів, екстремальних температурних режимів.
  3. Хімічний – руйнування патогенів з допомогою антисептиків.
  4. Біологічний – використання мікробів-антагоністів для знищення інфекції.

Механічна дезінфекція

Видалення збудників з поверхонь і повітря відбувається шляхом провітрювання, протирання предметів, прання. Прибирання за допомогою сухого та вологого дрантя, мітли, швабри, щіток та іншого інвентарю, регулярне миття рук – це механічна дезінфекція. Також метод передбачає видалення зараженого шару грунту, фільтрацію води, повітря. Механічне знезараження тільки частково позбавляє від збудників, тому його поєднують з іншими способами.

Фізичний метод дезінфекції

Вплив на патогенів здійснюється за допомогою високих або низьких температур, хвиль певної частоти. Проведення дезінфекції цього типу передбачає використання ультрафіолетових ламп, джерел гамма-випромінювання, парогенераторів, холодильних установок, автоклавів, печей Пастера. Предмети кип'ятять, прожарюють на вогні, вымораживают, опромінюють УФ-хвилями, речі пропрасовують. Для очищення повітря від збудників застосовується метод кварцування.

Хімічна дезінфекція

Метод застосовується, коли предмети не можна піддавати термічній обробці. Для хімічного знезараження використовуються спеціальні засоби, від яких збудники гинуть або втрачають здатність розмножуватися, а їх токсини руйнуються. Обов'язковій дезінфекції підлягають інструменти та обладнання, поверхні приміщень і предметів, шкірний покрив і руки персоналу.

Дезінфікуючі засоби

До обеззараживающей хімії висуваються такі вимоги:

  • ефективність проти різних мікробів, найпростіших, вірусів (у т. ч. ВІЛ, вірусів гепатиту);
  • максимально швидке дію на хвороботворні мікроорганізми;
  • безпека для людини, навколишнього середовища;
  • сумісність з матеріалами виробів, які підлягають обробці;
  • відсутність неприємного запаху;
  • тривалий термін придатності;
  • повна розчинність у воді;
  • очищення від бруду та дезодорація;
  • збереження ефективності у поєднанні з органічними сполуками.

Антисептичні і дезінфікуючі речовини випускаються у таких формах:

  • порошок;
  • таблетки;
  • гранули;
  • концентрати для приготування розчинів;
  • готові суміші для застосування.

Знезаражувальні засоби впливають на мікроорганізми по-різному. З'єднання з цідним дією так змінюють структуру патогенної клітини, що її існування стає неможливим. Речовини, що забезпечують статичний ефект, перешкоджають розмноженню збудників. У різних галузях використовують такі засоби дезінфекції:

  1. Альдегіди (формальдегід, глутаральдегид, бурштиновий альдегід, формалін) – руйнують всі види мікроорганізмів. Кошти токсичні, мають різкий запах, але завдяки своїй ефективності і раніше використовуються в медичних установах.
  2. Кислоти (перекис водню) – діють на широкий спектр мікробів та їх спори, розчиняють різні біологічні речовини, не мають запаху. Мінуси окислювачів – знебарвлюють тканини, псують деякі метали.
  3. Хлорвмісні засоби, галогени (хлорамін, хлорне вапно) – характеризуються високою антимікробною активністю. Дезінфікуючий розчин на основі хлору дратує оболонки очей, верхніх дихальних шляхів, має різкий запах. При неправильному зберіганні засіб деактивується.
  4. Спирти(етиловий, ізопропіловий) – руйнують бактерії, гриби, віруси, деякі суперечки. Засоби для дезінфекції не мають миючими властивостями, пошкоджують вироби з гуми, пластмаси.
  5. Поверхнево-активні речовини (бензалконію хлорид) – руйнують різні мікроорганізми, в т. ч. гриби роду Трихофітон і Кандида, мікобактерії, віруси герпесу, гепатитів, збудників внутрішньолікарняних інфекцій. Кошти активно застосовуються в медицині.
  6. Феноли – володіють високою активністю проти оболонкових, деяких безоболочечных вірусів, грибів, бактерій. Мінуси коштів – їдкий запах, подразнювальну дію, канцерогенність.

Біологічний метод

Профілактичне знезараження за цим методом використовується у вузьких спеціалізацій. Збудників ліквідують мікроби-антагоністи. Метод застосовується для профілактичної дезінфекції стічних вод, каналізаційних систем, усунення неприємних запахів з компостних ям. Біологічний метод майже не використовується для знезараження приміщень у поліклініках, школах, дитячих садах, громадських закладах, житлових будинках.

Профілактична дезінфекція в домашніх умовах

Превентивне побутове знезараження передбачає регулярне вологе прибирання, миття рук, прання речей, санітарну обробку предметів щоденного використання. Особливо ретельні заходи проводяться, коли в населеному пункті виникають спалахи захворювань.

Профілактичні дії необхідні, щоб занесена в житло інфекція не почала розмножуватися.
Підтримання оптимальних параметрів мікроклімату і чистоти в квартирі покращує імунітет.

Профілактичне знезараження житлового приміщення проводиться при зміні власника, після ремонту і проведення свят з великою кількістю людей. Методи дезінфекції в домашніх умовах:

  • протирання поверхонь для видалення пилу;
  • миття підлоги з дезінфікуючими розчинами;
  • застосування протигрибкових засобів у ванній кімнаті, на кухні;
  • прання речей, кип'ятіння постільної білизни;
  • дезінфекція взуття всередині і зовні;
  • наскрізне провітрювання кімнат;
  • використання приладів, очищувальних і дезінфікуючих повітря: озонаторів, кварцових бактерицидних ламп, зволожувачів, рециркуляторов;
  • очищення вентиляційної системи;
  • профілактичне знезараження води, продуктів харчування.

Санітарна обробка поверхонь

При звичайній вологого прибирання використовуйте тільки чисту ганчірку і воду. Протираючи пил, ви видалите значну частину мікроорганізмів, освіжіть повітря. Коли виникає ризик розмноження збудників, у воду можна додавати хімічні засоби на основі хлору, брому, третинних амінів, гуанідину та інших активних речовин.

З народних засобів для знезараження підходить оцет, насичений розчин кухонної солі, нашатирний спирт. Стерильні умови створювати не потрібно, адже організм людини, особливо дитини, повинен знайомитися з різними збудниками.

Дезінфекція рук

Основний механізм передачі інфекції – через брудні руки. Тому їх потрібно мити перед їжею, після відвідування вулиці, рукостискань, контакту з тваринами, грошима, перед заходами з догляду за тілом. Тривалість процедури – 20 секунд. Якщо ви спілкувалися з хворою людиною, час збільшується до 1-2 хвилин. Правила гігієни рук:

  • Увімкніть теплу воду.
  • Нанесіть мило (в домашніх умовах інші засоби не потрібні).
  • Добре потріть долоню об долоню, між пальцями, охопіть тильну сторону кистей.
  • Приділіть увагу кожному пальцю.
  • Сполосніть руки теплою водою, закрийте кран, витріть шкіру насухо рушником або одноразовою серветкою.

Знезараження води

У виробничих умовах воду хлорують, йодируют, бромируют, озонують. Для домашньої профілактичної дезінфекції ви можете встановити багаторівневу фільтраційну систему або використовувати фільтри-глечики. Для ліквідації патогенів використовуються такі методи:

  • кип'ятіння;
  • сріблення;
  • заморожування;
  • використання сорбентів (активоване вугілля);
  • озонування;
  • наполягання на кремені, шунгіті.

Відео

Профілактична дезінфекція молокозаводу Челябінська область

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!