Демеркуризація – що це таке і ознаки отруєння ртуттю
- 1. Суть демеркуризації
- 1.1. Демеркуризационный розчин
- 2. Небезпека розбитого градусника
- 2.1. Ознаки отруєння ртуттю
- 3. Як виявити ртуть в квартирі
- 3.1. Вимірювання парів ртуті
- 4. Як відбувається демеркуризацію приміщень
- 4.1. Нейтралізація ртуті в медичних установах
- 4.2. Як знешкодити ртуть в домашніх умовах
- 5. Служби утилізації ртуті
- 6. Відео
Процедура являє собою комплекс заходів щодо усунення ртутних забруднень. Для цього застосовують механічний і фізико-хімічний методи – збирають залишки речовини пластиром або шприцом, проводять прибирання демеркуризаторами – марганцівкою, мильно-содовим розчином або сіркою. Після вимірювання парів процедура може повторюватися.
Суть демеркуризації
Чистка приміщення може знадобитися після пошкодження градусника, люмінесцентної лампи і різних побутових приладів. Метал випливає і потрапляє на відкриті поверхні. Процес прибирання може різнитися – все залежить від обсягу розлитої ртуті, ступеня забруднення, розмірів кімнати.
Демеркуризационный розчин
Рідина допомагає перервати процес випаровування ртуті. Розчин застосовують для замочування забруднених речей або прибирання приміщень. Наноситься за допомогою кисті, ганчірки або пульверизатора. В різних установах для прибирання використовують порошок сірки – їм засипаються всі забруднені ділянки, щілини, кути. При з'єднанні з металом речовина перетворює ртуть в менш небезпечне нелетучее речовина. Твердий матеріал простіше прибирається, не розлетиться на дрібні кульки.
Вдома можна застосовувати розчин марганцю або хлорсодержащие миючі склади. Попередньо ртуть збирається шприцом, гумовою грушею, паперовим скотчем або пластиром, далі проводиться обробка поверхонь хлоркою або марганцівкою. Підлогу рекомендується повністю залити концентрованим розчином з хлоровмісних засобом.
Демеркуризацію ртуті проводиться за такими рідинами:
- 1 л «Білизни» + 5 л води;
- 1 л темно-бурого розчину марганцівки + 1 ст. л. оцтової есенції + 1 ст. л. солі;
- 1 л теплої води + 50 г мила + 50 г соди – застосовуйте після марганцівки.
Небезпека розбитого градусника
При проникненні в організм речовина не виводиться, а накопичується. Особливо небезпечна ртуть для вагітних жінок, літніх людей, дітей, пацієнтів із захворюваннями печінки, нирок, дихальної системи. Перші ознаки ураження організму незначні – легке запаморочення, втома. Далі ртуть накопичується і з'являються ускладнення:
- постійна нудота;
- болі при ковтанні;
- порушення роботи нирок, печінки;
- проблеми з серцем (аритмія, тахікардія);
- розлади нервової системи (дратівливість, безсоння, погана пам'ять, депресія);
- проблеми з диханням (бронхоспазм, пневмонія);
- порушення функції щитовидної залози.
Ознаки отруєння ртуттю
Речовина з пилом або повітрям потрапляє всередину організму з диханням або продуктами харчування. Може виникнути один з видів отруєння ртуттю:
- Гостре – настає в жаркому, тісному приміщенні, при інтенсивному випаровуванні ртуті. Пари у великій концентрації можуть з'явитися при попаданні речовини на нагрівальний прилад.
- Хронічне (мікромеркуріалізм) – настає при вдиханні отруєного повітря в малих кількостях протягом 5-15 років. Це відбувається при порушенні правил збору розбитої ртуті – кульки можуть закотилася під плінтус або меблі і поступово випаровуватися.
При вдиханні концентрованих парів можливі такі прояви:
- знижений або підвищений артеріальний тиск;
- слабкість, сонливість;
- нудота;
- блювання;
- кровоточивість, набряклість ясен;
- кашель з мокротою;
- утруднене дихання, задишка;
- підвищена температура тіла (часто 38-40 градусів);
- головний біль, запаморочення;
- відсутність апетиту;
- біль і дискомфорт при ковтанні;
- присмак металу у роті;
- болі в животі;
- кривавий пронос;
- рясна слинотеча.
Зазначені ознаки проявляються вже через 2 години після вдихання токсичних парів. Якщо не надати першу допомогу, можливі такі прояви:
- емоційна нестійкість, дратівливість, зниження концентрації уваги;
- тремтіння пальців рук, губ, повік (розвивається «ртутний тремор»);
- втрата свідомості;
- пневмонія;
- порушення функцій дихальної та видільної систем;
- зниження чутливості шкіри;
- збільшення щитовидної залози;
- порушення менструального циклу у жінок;
- часте сечовипускання;
- посилена пітливість;
- коматозний стан і летальний результат.
Як виявити ртуть в квартирі
Вимірювання концентрації ртутних парів проводиться за допомогою:
- Палладиевой або йодидно-мідної індикаторного паперу.
- Спеціальних пристроїв – аналізаторів «Меркурій», АГП – 01, ЭГРА-01, УКР – 1МЦ, РДА-11, РА-915+ – швидко показують результати, допомагають безперервно шукати джерела випарів.
Вимірювання парів ртуті
Особливості індикації ступеня ураження:
- Паладієва або йодидно-мідна індикаторний папір розміщується на рівні людського зросту (на висоті 1,5 м). Якщо через 8-10 годин матеріал стає рожевим, значить переважає допустима концентрація парів.
- Аналізатори «Меркурій», АГП – 01, ЭГРА-01, УКР – 1МЦ, РДА-11, РА-915+ оснащені ртутної лампою з довжиною хвилі 253,7 нм. В ході роботи її випромінювання поглинається токсичними парами. Їх концентрація визначається в межах 1 хвилини або безперервно, щомиті.
Як відбувається демеркуризацію приміщень
Якщо кімната нежитлова – приступайте до прибирання через добу після розливу ртуті. Так летючість речовини сильно знизиться і проводити чистку буде більш безпечно для здоров'я. У житловому приміщенні приступайте до прибирання негайно. Це можна зробити двома способами:
- Своїми руками – збір кульок, обробка поверхонь демеркуризаторами.
- Із залученням служб МНС, СЕС. Повне видалення ртуті проводиться за 2-3 візиту з інтервалом у добу. По завершенні збирання наявність шкідливих парів перевіряється приладом-аналізатором.
Процес очищення буває механічним і фізико - хімічним. Для повного видалення ртуті використовують обидва способи – спочатку збирають кульки вручну, далі миють поверхні спеціальними розчинами – демеркуризаторами. Головна відмінність демеркуризації вдома і в лікувальних закладах полягає у застосуванні різних миючих складів. На підприємствах часто використовують порошок колоїдної сірки і мильно-содовий розчин, в домашніх умовах – марганцівку і хлорку.
Нейтралізація ртуті в медичних установах
Очищення поверхонь проводиться за спеціальною схемою:
- З приміщення виводяться люди.
- Для дезінфекції готується мильно-содовий розчин.
- Пластиром або шприцом збирається ртуть, що міститься в скляну банку, щільно закривається кришкою.
- Всі використані інструменти, приладдя, розбитий термометр кладуть в ємність з написом «Для демеркуризації». Все заливається мильно-содовим розчином, що закривається кришкою.
- Забруднене місце просочується мильно-содовим розчином.
- Через 30 хвилин проводиться вологе прибирання, провітрюється приміщення.
- Ємність з пошкодженими предметами здається на утилізацію працівникам СЕС, МНС.
Набір для демеркуризації в ЛПЗ
В лікувально-профілактичних закладах повинен бути спеціальний комплект для нейтралізації ртуті. Він включає:
- 2 ємності для створення демеркуризационного розчину;
- упаковку лейкопластиру;
- 5 упаковок з мильною стружкою (пачки по 40 г) і кальцинованої содою (пачки по 50 г);
- халат;
- марлеву маску;
- захисні гумові рукавички.
Як знешкодити ртуть в домашніх умовах
Речовина може поширитися на поверхнях приміщення за різних обставин – після неакуратного струшування градусника або зміни лампочки. Варіанти вирішення проблеми витоку ртуті – виклик фахівців або самостійна демеркуризація. Інструкція з підготовки до процедури:
- Виведіть людей, тварин з приміщення.
- Закрийте двері, відкрийте вікна мінімум на півгодини – потрібно для вивітрювання небезпечних парів. У холодну пору року провітрюйте приміщення, поки не встановиться температура нижче 15 градусів.
- Надіньте гумові рукавички, респіратор або ватно-марлеву пов'язку, синтетичний одяг – вона менше просочується шкідливими парами.
- Приготуйте скляну банку з кришкою, що щільно закривається, гумову грушу, шприц з товстою голкою або пластир, скотч для збору ртуті. Ні в якому разі не збирайте речовина ганчіркою, віником або пилососом. Кульки можуть роздрібнитися на більш дрібні, їх буде складніше прибрати. Пилосос посилить шкідливе випаровування, після процедури його доведеться викинути.
- Приберіть запачканную одяг і взуття в поліетиленові пакети, винесіть на вулицю для подальшої утилізації.
- Візьміть лампу з довгим кабелем або ліхтар для підсвічування пошкоджених місць.
Під час демеркуризації не наступайте на ртуть. Якщо це сталося, після процедури упакуйте взуття в поліетиленовий пакет для утилізації. Демеркуризація в домашніх умовах проводиться так:
- Спочатку зберіть гумовою грушею або скотчем всі ртутні кульки – можна додатково застосовувати металевий совок. Помістіть їх у банку разом з використаними інструментами, щільно закрийте кришку.
- Забруднене килим скрутіть в рулон, оберніть його краю поліетиленом, винесіть на вулицю.Перед тим, як вибивати виріб, розстеліть під ним поліетиленову плівку. Вибивайте ртуть сильними ударами.
- Якщо ртуть затекла під плінтус, відірвіть його.Зніміть паркетну плитку. Для видалення ртутних кульок використовуйте шприц.
- Після демеркуризації перевірте результат з допомогою лампи або ліхтаря. Підсвітите проблемні області – ртутні кульки будуть блищати.
- Обробіть очищені місця темно-бурим розчином перманганату калію з соляною кислотою (5 мл кислоти/1 л розчину) – це допоможе зменшити шкідливі випари від незначних залишків речовини. Залиште рідину на поверхнях на 8-12 годин. По мірі висихання змочуйте оброблені ділянки водою. Далі змийте розчин будь-яким миючим засобом з хлором.
- Прополощіть рот рожевим розчином марганцю, почистіть зуби, прийміть душ, надіньте чистий одяг.
Після демеркуризації протягом місяця щодня провітрюйте кімнату, проводьте вологе прибирання з використанням хлорвмісних сполук. Зібрану ртуть, забруднені предмети потрібно здати на утилізацію в спеціальний пункт або співробітникам МНС. Ні в якому разі не викидайте матеріал, речі в каналізацію, на вулицю.
Служби утилізації ртуті
Для ретельного видалення забруднень зверніться до професіоналів. Московські служби, що надають послугу утилізації ртуті:
- «МосГорЛаб» – займається перевіркою повітря, демеркуризацією. Для отримання консультації, виклику спеціаліста телефонуйте за телефонами 8(495)125-08-89, 8(925)974-00-21. Режим роботи – цілодобово. Ціни: перевірка концентрації пари – до 100 кв. м/3000 р., демеркуризація – 1 кв. м/3000 р.
- «Садрін» – вивезення та утилізація предметів з ртуттю. Виклик спеціаліста за телефоном – 8(495)926-08-36. Режим роботи – цілодобово. Ціна за вивіз і утилізацію сміття – 8 кв. м/від 6000 р.
- «Мос Еко-Сервіс» – профіль роботи – дезактивація ртуті, подальше очищення приміщень. Виклик спеціаліста за телефонами– 8(800)200-04-26, 8(495)363-62-21. Режим роботи – цілодобово. Ціна за вивіз і утилізацію сміття – 1 кв. м/5000 р.
- «Екотехпром»– займається вивезенням сміття, відходів, утилізацією ртуті. Для отримання консультації, виклику спеціаліста телефонуйте за телефонами 8(499)238-82-05, 8(499)238-39-12, 8(499)238-40-00. Режим роботи – пн-чт з 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:45. Ціни уточнюйте за телефоном.
Відео
ДЕМЕРКУРИЗАЦІЮ РТУТІ З РОЗБИТОГО ГРАДУСНИКА
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!