Підвищені лімфоцити в крові

Що таке лімфоцити в аналізі крові? Це різновид лейкоцитів (клітин білої крові), які утворюються в кістковому мозку і лімфатичних вузлах (пролимфоциты), реагують на появу інфекційних вірусів в організмі, відповідають за імунну систему, так само як і моноцити. Підвищені лімфоцити при розшифровці можуть розповісти про ті зміни, які відбуваються в організмі. Відомі кілька видів і форм лімфоцитів. Їх норма буде різною, все залежить від віку хворого. Дізнайтеся, як може позначитися на стані людини зростання показника лімфоцитів.

Види лімфоцитів та їх форми

Лімфоцити відповідають за знищення хворих, уражених вірусом клітин, що знаходяться в крові. У зв'язку з тим, що лімфоцити в чистому вигляді можуть існувати лише кілька днів, далі вони перерозподіляються на підгрупи, що відповідають за різні функції. Підрозділ відбувається на B-лімфоцити, Т-лімфоцити і NK-лімфоцити. Існування Про-лімфоцитів вже доведено, але вивчено мало. Детальніше про те, чим вони відрізняються:

  1. B-лімфоцити. Дуже важливі клітини у всій імунній системі людського організму, мають 10-15% від усього складу лімфоцитів. Поборів раз хвороботворний вірус, B-лімфоцити здатні запам'ятати його. Завдяки такій якості існує можливість проводити вакцинації, що дає шанс не заборонити хвороби надати згубний вплив.
  2. T-лімфоцити. Найбільший за змістом вид – до 80%, розбивається на підгрупи Т-лімфоцитів: кілерів, хелперров, супресорів. При придушенні хвороботворних бактерій кожен з цих підгруп відповідає за свою ділянку роботи: Т-кілери знаходять і знищують чужорідні клітини, Т-хелпери підтримують життєдіяльність кілерів з допомогою речовин, що виділяються, Т - супресори стежать за тим, щоб знищувалися тільки чужі шкідливі бактерії, а атака на них не переросла в загибель власних клітин.
  3. NK-лімфоцити. NK – натуральний кілер, налічує 5-10% від загальної кількості лімфоцитів, якому довірено дуже відповідальна ділянка – знищувати клітини власного організму, які з різних причин піддалися зараженню. Боротьба з клітинами пухлини, в тому числі ракової, безпосередньо залежить від працездатності NK-лімфоцитів.

Абсолютний

Коливання у бік збільшення абсолютного показника лімфоцитів складу крові відзначається, якщо людина хвора кашлюк, вітрянку, гострим вірусним гепатитом, скарлатину. Гостра інфекція, потрапивши в організм, викликає сплеск числа лімфоцитів крові. Абсолютний лімфоцитоз є характерним показником для туберкульозу, для гіпертиреозу, коли функції щитовидної залози працюють за посиленим режимом. Зміст абсолютного показника виражається як *109/ літр.

Відносний

Набагато частіше зустрічається відносний лімфоцитоз, де враховується процентне відношення до нормального вмісту лімфоцитів. При розшифровці аналізу крові % буде підвищено, якщо передбачається грип (гостра вірусна інфекція), гнійно-запальні процеси, загальне зниження імунітету і опірності організму після перенесеного голодування або профілактичних щеплень.

Фізіологічні межі норми

Як вже зазначалося вище, для різної вікової категорії існують свої нормативні показники лімфоцитів. Одні і ті ж значення, які мають лімфоцити, будуть вище норми для однієї людини, а для дитини це буде вважатися нормою. Здавши клінічний аналіз крові, до результату пацієнт отримує розшифровку по референтним значенням норми, яка може піддаватися коригуванню, виходячи від віку, інших факторів.

Звернувши увагу на показники ШОЕ, кількість еритроцитів (гемоглобін), ви зможете підтвердити або спростувати гіпотезу доктора про те, чи протікає запальний процес в організмі. Наведена нижче таблиця, в якій вказані допустимі норми (всі інші лімфоцити вище норми або нижче її, незначно або навпаки), допоможе самостійно розібратися в кількісних значеннях і можливі причини цього. Показники підвищених лімфоцитів насторожують, але остаточний вердикт видасть тільки лікар.

Вік пацієнта

Абсолютне значення (х 109/ л)

Відносне значення (%)

До 1 року

3-10

50-70

1-4 роки

2-9

35-58

5-10 років

1,5-6,5

32-50

10-17 років

1,2-5,0

30-40

Дорослий, старше 18 років

1,0-4,6

20-35

Причини лімфоцитозу

Коли виявлено в крові багато лімфоцитів, потрібно пройти додаткове обстеження, призначене лікарем, щоб виявити причину появи даних показників. Різкий стрибок лімфоцитів у бік збільшення і знизить показники нейтрофіла, що означає запальний процес, який можливо ще не проявив себе зовні. Зниження імунітету стає передвісником появи хвороби лімфоцитозі. У дітей і у дорослих причини можуть перетинатися або бути полярно різними.

У дорослого

Доросла людина (чоловік це чи жінка) має багато лейкоцитів у крові, якщо в період здачі аналізу мав погане самопочуття. Краще зробити контрольний забір через деякий час, який визначить лікар, коли покращиться стан хворого. Часто у дорослих людей лімфоцитоз з'являється на тлі перенесених інфекційних захворювань, але можуть бути й інші причини:

  • велика крововтрата або переливання;
  • деякі психічні і нервові розлади;
  • недостатня кількість вітаміну B 12;
  • зловживання дієтами або голодуванням;
  • прийом медичних препаратів, які можуть змінювати склад крові, як побічне явище;
  • зловживання наркотичними речовинами, алкоголем, тютюновими виробами;
  • гнійні процеси, що спостерігаються в організмі, сегментоядерный інфільтрат;
  • наявність вірусного гепатиту, Сніду, атипової пневмонії;
  • інфекційні захворювання, як сифіліс, туберкульоз.

У дитини

Норма лейкоцитів в крові у дітей спочатку повинна бути вище за показниками, ніж у дорослих. Починаючи від народження, результати аналізу немовляти мають значення, які для дорослого були б перевищенням норми в кілька разів. У період зростання норми відсотка відносного і абсолютного значення поступово знижуються, але і в педіатрії спостерігаються випадки, коли за станом малюка потрібно уважно стежити, якщо виявлена плазматизация лімфоцитів, особливо якщо у нього є симптоми:

  • отруєння миш'яком або свинцем;
  • прийом ліків наркотичної дії;
  • слабка імунна система недорозвинена, часта схильність хворобам;
  • ультрафіолетові опіки, придбані після тривалого перебування під сонячними променями;
  • недолік свіжого повітря, перевтома, великі навантаження.

Лікування при підвищеному рівні лімфоцитів в крові

Будь-яку хворобу, у тому числі пов'язану зі зміною складу крові, краще попередити. Лімфоцитоз – це не стільки хвороба, скільки показник того, що в організмі відбуваються неприємні зміни. Доктор, що знає причину, по якій підвищився рівень лімфоцитів, може призначити антибіотики, препарати протизапальної дії, спрямовані на знищення вогнища захворювання.

Знизити кількість лімфоцитів допоможе профілактика, спрямована на зміцнення імунітету. До народних засобів відноситься загартовування, помірні заняття спортом. Мієлома, рак крові (лейкоз) вимагає більш складного підходу до лікування, що вимагає призначення кілька етапів хіміотерапії або пересадку кісткового мозку. Для постановки таких складних діагнозів потрібно проходити додаткове обстеження.

Що робити, якщо лімфоцити збільшені у вагітних жінок

Вагітні жінки, які стоять на обліку у акушера-гінеколога, повинні регулярно здавати аналізи сечі і крові. При будь-якому відхиленні від норми лікар повинен вжити всіх заходів, щоб зберегти плід. Особливо підвищений рівень лімфоцитів небезпечний на першій половині терміну вагітності. Якщо організм майбутньої мами не зможе виробити потрібну кількість Т-супресорів, то білі кров'яні тільця потраплять всередину матки і спровокують викидень. Строго дотримуючись лікування, призначення гінекологом, навіть при високих показниках лімфоцитів є можливість зберегти життя малюка.

Відео: про що говорять підвищені лімфоцити (Олена Малишева)

Організм людини так влаштована, що кожна клітина в ньому за щось відповідає. Лімфоцити (білі кров'яні тільця) розпізнають віруси, представників інфекції, борються з джерелом захворювання. Представлене відео з медичної передачею допоможе зрозуміти, де проходить та межа, коли лімфоцити стоять на варті здоров'я і коли вони перетворюються в «зрадників». Показані візуальні приклади захворювання доступно пояснюють причини появи зайвих лімфоцитів в крові і чим може загрожувати несвоєчасно розпочате лікування.

Лімфома. Лімфоцити-зрадники: як їх знешкодити

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!