Симптоми овуляції - перші ознаки, способи визначення тестами, на УЗД або вимірюванням базальної температури

Часто подружні пари, в яких якийсь час не відбувається зачаття, користуються методом обчислення самого сприятливого дня для запліднення яйцеклітини. Якщо уважно поспостерігати за жіночим організмом, то легко помітити, коли настає овуляція. Лабораторні методи визначення рівня гормонів, відповідальних за дозрівання і вихід статевої клітини, і вимірювання базальної температури найбільш точні способи. Існують ще фізіологічні ознаки овуляції і її закінчення, після чого, якщо не відбулося зачаття, настає менструація.

Що таке овуляція

Функція дітонародження є, мало неголовній для будь-якої представниці жіночої статі. Овуляція – ключовий етап репродуктивної діяльності. Це момент виходу зрілої яйцеклітини з яєчника. Планове зачаття під час овуляції, на думку фахівців, становить лише 33%. Відбувається процес приблизно за 14 днів до початку чергових місячних. У кожної жінки тривалість менструального циклу індивідуальна, тому день виходу клітини може зрушуватися на кілька днів в ту або іншу сторону.

Зупиняється процес дозрівання і виходу здатної до запліднення яйцеклітини тільки в період вагітності і з настанням менопаузи. Періодичність регулюється за рахунок нейрогуморальних механізмів – гонадотропних і фолікулярних гормонів яєчників. Гормональний баланс в цьому процесі має основне значення. Відповідальні за вихід яйцеклітини з статеві гормони, які повинні бути в необхідній концентрації:

  1. Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) – гормон передньої частки гіпофіза. Він підвищується до моменту дозрівання фолікула. Коли ЛГ досягає максимальної концентрації, відбувається розрив фолікулярної капсули, завдяки чому жіноча статева клітина виходить назовні і потрапляє у фалопієву трубу. Залишковий фолікул перетворюється на жовте тіло.
  2. Естроген стимулює збільшення ФСГ, необхідного для росту фолікула, без якого вихід статевої клітини неможливий.
  3. Естрадіол – це тип естрогену, що утворюється з тестостерону. Він відповідальний за розвиток ендометрію і зростання домінантного фолікула (одного або декількох).
  4. Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) – поряд з естрадіол несе відповідальність за дозрівання фолікула.
  5. Прогестерон – гормон, що виробляється жовтим тілом. Він здатний стимулювати або пригнічувати овуляцію. Якщо настає вагітність, рівень гормону зростає, у разі відсутності зачаття, концентрація прогестерону поступово знижується і через 12-14 днів настає менструація.
  6. Тестостерон – гормон, що відноситься до андрогенів, здатний впливати на період вивільнення жіночої клітини. Надлишок цієї речовини перешкоджає дозріванню яйцеклітини і розриву домінантного фолікула.

Як проходить овуляція у жінок

Процес полягає в забезпеченні можливості зустрічі чоловічої і жіночої клітини в порожнині матки для зачаття нового життя. Яйцеклітина вступає в статеві шляхи, назустріч їй спрямовуються сперматозоїди. При заплідненні ембріон прикріплюється до стінок матки і розвивається, якщо зачаття не відбулося, статеві клітини гинуть, щоб через деякий час на їх місце прийшли нові. Процес повторюється щомісяця, він припадає орієнтовно на середину циклу. Щоб краще зрозуміти, як відбувається овуляція, потрібно розглянути весь менструальний цикл:

  1. Фолікулярний період триває від 11 до 17 доби, нормою прийнято вважати 14 днів. З першого дня початку кров'яних виділень відбувається дозрівання бульбашок в яєчниках. У нормі кожен місячний цикл функціонують яєчники поперемінно. Хоча бувають виключення з правил, коли підготовка до запліднення, відбувається в одному яєчнику кілька разів поспіль, в обох одночасно або взагалі процес не відбувається. По закінченні певного часу один з бульбашок помітно випереджає інші в розвитку, в ньому дозріває яйцеклітина. Коли фолікул досягає розмірів від 18 до 24 мм (збільшується на 2 мм за добу), статева клітина вважається дозрілої. Незатребувані бульбашки зникають, піддаючись процесу зворотного розвитку (атрезії).
  2. Овуляція триває 1-2 дні, залежить від життєздатності клітини. Повністю сформувавшись, яйцеклітина розриває оболонку фолікула. Жіноча клітина виходить у фалопієву трубу, де при сприятливих обставинах відбудеться злиття зі сперматозоїдом. При відсутності чоловічих клітин жіноча руйнується через добу після виходу.
  3. Лютеїнова фаза триває 14 днів, дуже рідко фаза може тривати 12-13 діб. На місці розриву кліткою оболонки фолікула утворюється жовте тіло. Воно виробляє специфічне речовина – прогестерон, який сприяє загоєнню ранки. Гормон супроводжує процес запліднення, імплантації, розвитку вагітності. При зачатті прогестерон продукується всю вагітність, забезпечуючи правильне формування плоду. Якщо запліднення не відбулося, то до кінця менструального циклу жовте тіло припиняє свою діяльність і відторгається з кров'ю з порожнини матки через шийку в піхву і назовні.

Перші ознаки

Початкові сигнали настання овуляції в лабораторних умовах визначають за збільшеними показниками прогестерону в плазмі крові. Жінка може відчути короткочасні болі внизу живота. Помітно збільшення прозорих слизистих виділень з піхви. Якщо виміряти базальну температуру, то вона сильно знижена в момент розриву фолікула, а наступний день настає різкий стрибок показників. Красномовні провісники овуляції, за яким з упевненістю судять про вивільнення яйцеклітини з фолікула:

  • збільшення грудних залоз;
  • головні болі;
  • набряклість;
  • стомлюваність;
  • зміна виділень;
  • кров'янисті виділення;
  • дратівливість;
  • емоційні сплески;
  • прилив енергії;
  • підвищена активність;
  • загострення нюху, смаку;
  • збільшення лібідо.

Ознаки

Якщо симптоми овуляції не дають про себе знати в дітородному віці, то це свідчить про ановуляції. Збій супроводжується порушенням менструального циклу і дисфункціональними кровотечами з матки. Сигнали, супутні розриву фолікула, свідчать про здоровому організмі жінки, про правильно сформованої репродуктивній системі, допомагають сімейній парі підібрати сприятливий час для зачаття дитини. Поширені ознаки овуляції у жінки наступні:

  • зростання лютеїнізуючого гормону;
  • різке збільшення базальної температури;
  • набрякання грудних залоз;
  • підвищений сексуальний потяг;
  • зміна цервікальних виділень;
  • болі з якої-небудь однієї сторони нижній області живота.

Зовнішні

В період овуляції зміняться не тільки внутрішній стан жіночого організму, але також зазнає зміни зовнішній вигляд, емоційний настрій, харчові звички та інші фактори. Видимі симптоми настання самого сприятливого періоду для зачаття незначно відрізняються у кожної жінки. Виділяють загальні для більшості представниць прекрасної статі зовнішні симптоми овуляції:

  • набрякання грудей;
  • підвищена втома;
  • посилений апетит;
  • схильність нервувати, стреси;
  • сильний сексуальний потяг;
  • різкі перепади настрою;
  • зміна виділень;
  • можливе незначне виділення крові;
  • спазми або тягнучі болі в нижній частині живота.

Відчуття при овуляції

Змінюється настрій жінки, спостерігаються емоційні сплески. Предовуляционное стан характеризується різними емоціями: дратівливості, образливості, плаксивості. З боку тіла теж можна помітити особливі відчуття. Жіночі статеві органи стають більш чутливими, підвищується бажання близькості з партнером. На білизну помітні секреторні виділення, які призначені для зволоження піхви, щоб забезпечити ковзання під час коїтусу і просування сперматозоїдів через відкриту шийку матки у фалопієву трубу до дозрілої яйцеклітини.

Болі

Щоб вирватися назовні яйцеклітина надриває оболонку фолікула. Розрив супроводжується незначною кількістю крові та фолікулярної рідини. Для просування жіночої клітини по фаллопієвій трубі вона скорочується. Цей процес дратує черевну стінку, жінка в цей момент може відчувати болю. Овуляторний синдром, виражений тягнуть болями, покалываниями, вагою, виникають в тому боці, з якого яєчника виходить статева клітина. Больові відчуття в грудях при набуханні тримаються декілька днів, але іноді зберігаються до початку менструації.

Виділення

Уважне спостереження за цервікальної рідиною, що виділяється з піхви, допоможе визначити фертильні дні. Виділення утворюються в цервікальному каналі, їх характер змінюється в залежності від фази циклу. Цервикальні виділення можна помітити при відвідуванні туалету на нижній білизні або туалетному папері. Оцінити консистенцію і колір виділень можна, приклавши серветку до статевих органів. Регулярно відстежуючи зміни цервікальної рідини, стане помітна деяка закономірність.

З початком менструації рясні кров'яні виділення, через 2-3 дні вони стають мізерними. До кінця фізіологічного кровотечі рідина набуває липку гумову консистенцію коричневого кольору. Ближче до дня, сприятливому для запліднення слиз виглядає рідкої, стаючи схожою за текстурою на вершки з білуватим або жовтуватим відтінком. Безпосередньо за 1-2 дні до і після вивільнення дозрілої яйцеклітини, цервікальна рідина змінюється на еластичні, прозорі виділення. По завершенні процесу, виділення припиняються до наступних місячних.

Потяг

Природою все мудро влаштовано, це стосується і функції дітонародження. За кілька діб перед і через 2-3 сприятливого дня зачаття жінка відчуває особливо сильний сексуальний потяг до партнера. Так інстинкт продовження роду, за допомогою гормональної системи, дбає про підтримання життя на Землі. Підвищений потяг не є точною ознакою настання відповідного часу для запліднення, сплески сексуальної активності можуть відбуватися в різний час і залежати від різноманітних факторів.

Арборизация слини

Кристалізація рідини, що виділяється слинними залозами, допомагає визначити настання овуляції. Виявлення процесу арборизации слини відбувається за допомогою спеціальних мікроскопів, що визначають солі в слині, які утворюються під впливом лютеінізуючих гормонів. В період від 24 до 48 годин перед вивільненням статевої клітини слина під мікроскопом буде нагадувати іній на склі, цей процес ще називають «феноменом папороті». Метод не гарантує отримання стовідсоткового результату.

Підвищення температури

Вимірювання базальних показників один із старих і перевірених методів. Температура вимірюється в прямій кишці за допомогою градусника. Щоб дані були точними, температуру вимірюють вранці в один і той же час відразу після пробудження від сну, який тривав не менше 6 годин. Важливо, не вставати з ліжка перед процедурою визначення базальної температури. Напередодні дня зачаття показники опускаються вниз, а коли виходить яйцеклітина температура різко підвищується. Це і є момент овуляції, коли приступають до продовження роду або охороняються, в залежності від планів на майбутнє.

Ознаки подвійний овуляції

Повторне дозрівання яйцеклітини доведений науковий факт, хоча це більше виняток, ніж норма. Підтвердженням виступають випадки подвійної вагітності. При повторній овуляції зачаття наступає в ході двох різних вивільненням статевих клітин. Існує два види репродуктивного феномена: одночасне, коли в одному яєчнику дозріває дві клітини і потім запліднюються; з часовим проміжком, якщо яйцеклітини формуються окремо один від одного з тимчасовим інтервалом.

Ознаки подвійний овуляції такі ж, як і при звичайному процесі: тягнучий біль, набухання молочних залоз, тягучий секрет, збільшення базальної температури і т. д. Симптоми спостерігають два рази за цикл, якщо овуляція з тимчасовим проміжком. При одночасному дозрівання двох яйцеклітин характерні ознаки визначають за допомогою УЗД або тест смужок, які реагують на підвищення рівня лютеїнізуючого гормону.

На УЗД

Ультразвукова діагностика відноситься до точних способів визначення сприятливого періоду зачаття. За допомогою апаратного методу стежать за динамікою росту фолікулів. Для спостережень виділяють домінантний пухирець, який по досягненню максимально передбачених розмірів розривається зрілою яйцеклітиною. При дослідженні пацієнтки апаратом УЗД, момент зникнення домінантного фолікула добре помітний. На місці розірвався бульбашки спостерігають спочатку щілину, а потім формування жовтого тіла.

У момент виходу жіночої клітини при огляді гінеколога або введення ультразвукового датчика в піхву спеціаліст спостерігає розширення шийки матки. Матковий вхід стає м'яким, вологим, піднесеним, спостерігають рясні прозорі виділення. До дня сприятливого для запліднення маткова шийка закрита, суха, тверда, нахилена, опущена. По завершенні процесу вхід в матку закривається, твердне, стає сухим, щільним і опускається.

Ознаки відсутності овуляції

Менструальний цикл без овуляції буває у зрілих дам, яким діагностували безпліддя через гормонального дисбалансу. При ановуляторних циклі кровотеча відбувається, але жовте тіло не формується, секреторна діяльність відсутня. Крім звичайних симптомів, які характерні для виходу яйцеклітини, існують ознаки, які явно вказують на ановуляцію – це збій циклу і затримка місячних (від декількох днів до місяців). Тривала відсутність менструації обернеться інтенсивним закінченням крові з матки, що супроводжується сильними болями.

Симптоми після овуляції

Ознаки постовуляторного періоду залежать від того, чи настала вагітність або яйцеклітина загинула і варто очікувати менструації. Якщо зачаття не відбулося, жіноча клітина припиняє життєдіяльність, шийка матки закривається, клейкі кремоподобные виділення припиняються, болі зникають. У разі настання вагітності, імплантація ембріона в маткової порожнини супроводжується кровотечею і болями.

У деяких дівчат з'являються прищі після овуляції, внаслідок зміни гормонального фону. Нормалізується ендокринна система у представниць жіночої статі, як правило, після перших пологів. У юних осіб, які досягли репродуктивного віку, гормональні сплески відображаються на обличчі у вигляді болючих висипань. Проходить висип самостійно, якщо не намагатися видалити її, коли знижується рівень гормонів, що супроводжують процес підготовки до зачаття.

Ознаки запліднення після овуляції

Існують загальновизнані прояви, які вказують на зародження нового життя в тілі вагітної. Організм кожної жінки відрізняється, тому у деяких представниць слабкої статі ознаки дають про себе знати з перших днів зачаття, а в інших не виникають протягом усього терміну вагітності. Загальновідомі симптоми запліднення після дня вивільнення яйцеклітини:

  • кровотеча і спазми бувають в момент імплантації ембріона до слизовому шарі матки;
  • надчутливість грудей спостерігається з одночасним її збільшенням;
  • головні болі з'являються через зміни гормонального фону;
  • часті позиви в туалет виникають внаслідок тиску зростаючої матки на сечовий міхур;
  • швидка стомлюваність відбувається з причини появи подвійного навантаження на організм;
  • підвищена потреба в їжі характерна для вагітних, так як потреба в поживних речовинах як мінімум подвоюється;
  • напади нудоти, блювотні позиви можуть мати місце при неспівпаданні групи крові та резус-фактора матері і дитини.

Додаткові можливості визначення овуляції

Крім спостережень за емоційним станом і фізичними проявами, кожна жінка може скористатися одним з високоінформативних способів визначення дня виходу готової до запліднення яйцеклітини. Вдаються до професійної діагностики пари, які планують вагітність або у них виникли труднощі із зачаттям. Методів, завдяки яким з'ясовують момент вивільнення яйцеклітини, кілька:

  • тести, аналізують склад сечі;
  • ультразвукове дослідження;
  • мікроскопи для дослідження слини;
  • вимірювання базальної температури.

Відео

Ознаки овуляції

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!