Гіперплазія ендометрія – що це. Лікування залозистої і осередкової гіперплазії ендометрію матки
- 1. Що таке гіперплазія ендометрія
- 1.1. Залозиста гіперплазія ендометрія
- 1.2. Залозисто-кістозна гіперплазія ендометрію
- 1.3. Аденоматозний гіперплазія ендометрія
- 1.4. Вогнищева гіперплазія ендометрія
- 2. Чому розвивається гіперплазія ендометрію матки
- 3. Симптоми гіперплазії ендометрію матки
- 4. Як лікувати гіперплазію ендометрію матки
- 5. Відео: розростання ендометрія в матці
Коли у жінки з'являється маткова кровотеча, ця ознака не можна залишати без уваги. Він може сигналізувати про серйозну проблему – гіперплазії ендометрія. Не вчасно надана допомога призведе до безплідності, викликає анемію, спровокує утворення ракових пухлин. Жіноче здоров'я в цей період повинно бути під наглядом лікарів.
Що таке гіперплазія ендометрія
Внутрішня поверхня матки вистелена ендометрієм – слизовою оболонкою. Складається вона з сполучної тканини, пронизане судинами і має два шари:
- Базальний, який забезпечує ендометрію міцність і еластичність, відрізняється постійною структурою, не схильний до впливу гормонів.
- Функціональний – змінює клітинний склад, свої розміри відповідно фазам менструального циклу. Знаходиться в залежності від вмісту гормонів.
Збільшення клітин у функціональному шарі протікає з перших днів циклу менструації під дією естрогену. Це призводить до збільшення його товщини. Починається проростання шару судинами – йде підготовка місця, щоб прийняти зародок дитини. Одночасно відбувається дозрівання яйцеклітини, що залишає в середині циклу яєчник. Якщо вона не запліднилась, кількість естрогенів зменшується. Процес закінчується відторгненням фізіологічного шару – відбувається менструація.
Гіперплазія ендометрія – що це за явище? Внаслідок різних причин відбувається гормональний збій в організмі жінки. Естрогени продовжують вироблятися, хоча перша фаза циклу повинна закінчитися. Фізіологічний шар замість покладеного відторгнення збільшує свою товщину. Це доброякісне розростання і є гіперплазія ендометрію, яка може розташовуватися на стінках, дні, шийці матки. Виділяються такі різновиди захворювання:
- залозиста;
- вогнищева;
- залозисто-кістозна;
- аденоматозний.
Залозиста гіперплазія ендометрія
Слизовий шар цієї форми захворювання розростається за рахунок збільшення кількості залозистого епітелію. При цьому обидва шару ендометрію об'єднуються в загальний конгломерат. Залози мають різний формат, розташовуються нерівномірно. Бурхливе розмноження клітин здатне спровокувати переростання освіти у злоякісну форму, хоча з таким видом гіперплазії це зустрічається рідко. Захворювання супроводжується ознаками:
- порушення менструацій;
- сильною кровотечею;
- анемією;
- безпліддям.
Залозисто-кістозна гіперплазія ендометрію
Захворювання цього різновиду відрізняється розростанням залоз, що супроводиться появою потовщень. Утворюються кісти – порожнини, які заповнені рідким вмістом. Вони можуть існувати окремо або цілком вистилати ендометрій, надаючи вплив на сусідні тканини. Розростання кісти:
- викликає болю знизу живота;
- заважає овуляції;
- робить неможливою вагітність;
- збільшує виділення між менструаціями при тих ситуаціях, коли новоутворення лопається.
Аденоматозний гіперплазія ендометрія
Атипова гіперплазія ендометрія – що це за форма і в чому її небезпека? Цей вид захворювання називають ще аденоматозним по. Супроводжується процес бурхливим розростанням і зміною клітин слизової оболонки. Вважається передраковим станом, що вимагає хірургічного втручання. Особливо небезпечний в період менопаузи. При цьому:
- починається активне розмноження клітин;
- залози неправильної форми, розташовуються поблизу одне від одного;
- всередині їх утворюються сполуки епітелію;
- переростає у форму ракової пухлини.
Вогнищева гіперплазія ендометрія
Особливість цього виду захворювання – з'являються полиповидные розростання, дуже чутливі до гормонів. Це можуть бути поодинокі або множинні освіти, які часто розташовуються в місці переходу до маткових трубах або вгорі матки. Поліпи мають округлий вид з гладкою поверхнею рожевого кольору, на ніжці. При порушенні кровообігу на новоутворенні з'являються виразки. Розмір досягає 5 див. Існує ризик виникнення на цьому місці ракової пухлини.
Чому розвивається гіперплазія ендометрію матки
Захворювання починається в момент гормональних перебудов, що відбуваються в організмі в підлітковому віці, при клімаксі. Провокує розвиток процесу збільшення кількості естрогену та зменшення прогестерону. Причиною цьому стають:
- неправильне вживання гормональних засобів;
- часті аборти;
- запалення статевих органів;
- дисфункція кори наднирників;
- гормонопродуктивні пухлини яєчників;
- порушення імунітету;
- синдром полікістозних яєчників;
- спадковість;
- супутні захворювання – ожиріння, гіпертонія, цукровий діабет.
Симптоми гіперплазії ендометрію матки
Оскільки захворювання має серйозні наслідки, важливо знати, які ознаки його супроводжують. Гіперплазія ендометрія – що ж це за хвороба і як її розпізнають? Основний симптом – порушення менструацій. У підлітковому віці це може мати далекосяжні наслідки – неможливість у майбутньому завагітніти. При постменопаузі, коли припинилися місячні, для гіперплазії ендометрія характерні маткові кровотечі. Особливість цього періоду – підвищена ймовірність переходу новоутворень у злоякісну форму.
Один з головних ознак гіперплазії ендометрію – це маткові кровотечі, які залежать від різновиду захворювання і протікають по-різному:
- слідують з порушенням тривалості менструації;
- бувають з невеликими, мажущими виділеннями;
- зустрічаються при відсутності місячних;
- відрізняються багатством під час циклу;
- супроводжуються тривалими – до трьох місяців – затримками, за якими ідуть сильні крововтрати.
До додатковим ознаками відноситься метаболічний синдром, при якому збільшується маса тіла, виникає ожиріння. Із-за росту чоловічих статевих гормонів підвищується оволосіння тіла, знижується голос. Симптоми захворювання:
- невиношування вагітності;
- запальні процеси статевих органів;
- безпліддя при спробах завагітніти протягом року;
- переймоподібні болі;
- поява міом;
- розвиток мастопатії;
- кров'янисті виділення при сексі.
Як лікувати гіперплазію ендометрію матки
Можна остаточно вилікувати гіперплазію ендометрію – що це за методики і допомагають жінці згодом завагітніти? Оскільки в зоні ризику знаходяться дуже юні дівчата, важливо зберегти в них дітородну функцію. Один метод лікування – медикаментозний. Оскільки захворювання провокує гормональний дисбаланс, його відновлюють спеціальними препаратами, які допомагають зупинити ріст ендометрію. Лікування проводиться строго під контролем гінеколога через безліч протипоказань.
Видалення полипообразных одиночних патологій виробляють відкручуванням ніжки і припіканням місця зростання. У майбутньому, після додаткового гормонального лікування, жінка здатна завагітніти. Все йде складніше при сильному розростанні ендометрію. Потрібна хірургічна операція з видаленням яєчників, матки при нагоді аденоматозної форми захворювання, яка може перерости в рак.
Існує хірургічна методика лікування, яка дозволяє придушити зростання клітин і відновити гормональний баланс. Вона включає два етапи:
- діагностичне вишкрібання, при якому видаляється наросший шар, тканини посилають на гістологічне вивчення.
- за результатами визначення різновиди гіперплазії призначають гормонотерапію за відповідними схемами.