Периферична нервова система людини: функції та будова

ЦНС – це головний і спинний мозок, які відповідають за правильне функціонування організму. Для цього існує периферична нервова система, що складається з нервів, рецепторів, вузлів, чутливих клітин, що передають сигнали від всього організму центральної НС. Багато захворювань: від радикуліту до вертеброгенних уражень пов'язані конкретно з ураженням ПНР, яка не має власних захисних механізмів або гематоенцефалічного бар'єру.

Що таке периферична нервова система

В структуру периферичної нервової системи входять нервові закінчення, ганглії (локалізовані пучки нейронів у всіх частинах організму), органи відчуттів, нерви, нервові вузли. Сама ПНР умовно поділена на декілька підсистем, які в комплексі своїх дій передають інформацію про навколишній світ, стан організму в мозок.

Фактично, периферична нервова система відповідає за взаємодію з зовнішнім світом, передачу інформації в мозок, адекватне функціонування внутрішніх органів, правильну реакцію на зовнішні подразники після отримання відповідного сигналу від мозку (наприклад, викид адреналіну в момент небезпеки). На відміну від ЦНС дана частина нічим не захищена і схильна великій кількості небезпек.

Класифікація

Периферичний відділ нервової системи прийнято розділяти на кілька підсистем в залежності від напрямку її дії (зовнішній або внутрішній світ), місця сполучення з ЦНС, тимчасового моменту роботи. Однак, вони настільки тісно взаємодіють, що часто важко віднести якийсь процес до окремої системи. Медичне поділ частин нервової периферичної системи за основними типами функціонування:

  1. Соматична. Система забезпечує самостійне функціонування організму в навколишньому світі, пересування, управління м'язами. Сюди ж відносяться органи почуттів як спосіб сприйняття оточення, повноцінної взаємодії з ним.
  2. Вегетативна (вісцеральна). Ця частина периферичної нервової системи відповідає за внутрішні органи, залози, судини і частково за деякі м'язи.

Вегетативну систему прийнято також розділяти на частини головного та спинного мозку, центрами яких відповідають нервові закінчення, і періоди функціонування:

  • симпатична система: відповідає за пульс, моторику шлунка, дихання, кров'яний тиск, роботу дрібних бронхів, розширення зіниці і т. д. обслуговується спеціальним волокнами, що починаються в бічних рогах спинного мозку, активується в момент стресу;
  • парасимпатична система: функціонально протиставлена попередньої, приміром, відповідає за звуження зіниці (більшість органів отримують обидва сигналу від обох частин нервової периферичної системи), отримує сигнали від центрів в крижовому відділі спинного мозку і стовбура головного, працює в момент спокою людини.

Функції

Периферична нервова система являє собою парні нерви трьох ключових груп: черепні, спинномозкові, периферичні. Вони відповідають за передачу імпульсів, команд тіла, органів від мозку і зворотного зв'язку його з зовнішнім світом. Кожна група закінчень відповідає за конкретні функції, тому їх пошкодження призводить до втрати тієї чи іншої здібності або її модифікації. Ось тільки деякі життєво важливі процеси, які контролює ПНР:

  • вироблення гормонів, відповідальних за психологічні реакції (хвилювання, радість, страх);
  • сенсорне визначення світу (зорове сприйняття, тактильні відчуття, смак, запах);
  • відповідає за функціонування слизових покривів;
  • координація у просторі (вестибулярний апарат);
  • відповідає за функціонування сечостатевої, кровоносної системи, кишечника;
  • вироблення пептидів, нейропептидів;
  • скорочення сухожиль;
  • відповідає за регулювання частоти серцебиття і багато інших.

Периферичні нерви

Це група пучків змішаної функціональності. На відміну від інших елементів периферичної нервової системи ці нерви сформовані потужні канали, ізольовані сполучною тканиною. З-за цієї особливості вони набагато більш стійкі до пошкоджень, але їх травмування несе великі проблеми для систем організму. Периферичні нервові пучки розділені на три групи за місцем кріплення до поперекової стовпа:

  • плечова;
  • поперекова;
  • крижова.

Спинні нерви шийного відділу

ПНР являє собою парні нерви в кількості 12 пар, які відповідають за передачу імпульсів, команд тіла, органів від мозку і зворотного зв'язку із зовнішнім світом. Кожна група нервових закінчень відповідає за конкретні функції, тому їх пошкодження призводить до втрати тієї чи іншої здібності або її модифікації. 12 пар мозкових (черепних) нервів ПНР:

  1. Нюховий.
  2. Зоровий (відповідає за зрачковую реакцію).
  3. Глазодвигательный.
  4. Блоковий (відповідає за контроль руху очей).
  5. Трійчастий – передає сигнали від особи, що контролює процес жування.
  6. Відвідний (бере участь в русі очей).
  7. Особовий – управляє рухом м'язів особи,що відповідає за сприйняття смаку.
  8. Переддверно-улітковий. Відповідає за передачу слухових імпульсів, відчуття рівноваги.
  9. Язикоглоткового.
  10. Блукаючий – відповідає за контроль м'язів глотки, гортані, органів грудей, очеревині.
  11. Спинний – відповідає за роботу м'язів шиї, плечей.
  12. Під'язиковий.

Плечове нервове сплетіння

Це комплекс з 4-8 шийного і 1-2 спинномозкових нервів, які відповідають за іннервацію шкіри рук і функціонування м'язів. Саме сплетіння локалізовано в двох областях: в пахвовій ямці і бічному трикутнику шиї. Короткі і довгі гілки нервів складаються з каналів, кожен з яких відповідає за окрему м'яз і нервове сприйняття шкіри, м'язів і кісток.

Нейромедіатори

Вважалося, що обмін сигналами між нервовими закінченнями, ЦНС, периферичної нервової системою відбувається за допомогою електричних сигналів. Але дослідження показали, що їх недостатньо, і були виявлені хімічні речовини – нейромедіатори. Їх призначення – посилення зв'язків між нейронами та їх модифікація. Кількість нейромедіаторів до кінця ще не визначено. Ось деякі з відомих:

  • глутамат;
  • ГАМК (гамма-аміномасляна кислота);
  • адреналін;
  • дофамін;
  • норадреналін;
  • серотонін;
  • мелатонін;
  • ендорфіни.

Захворювання периферичної нервової системи

ПНР настільки обширна і виконує таку кількість функцій, що варіантів її пошкодження безліч. При цьому слід пам'ятати, що дана система практично нічим не захищена, крім власного будови і навколишніх тканин. ЦНС має свої захисні і компенсуючі механізми, а периферична нервова система піддається механічним, інфекційних, токсичних впливів. Хвороби периферичної нервової системи:

  • вертеброгенні ураження: рефлекторні синдроми, цервікалгія, цервикокраниалгия, цервікобрахіалгіі, корінцеві синдроми, радикуліт корінців, радикулоишемия, торакалгий, люмбалгія, люмбаго, аміотрофія, фуникулиты, плексит;
  • поразки, запалення нервових корінців, сплетень, вузлів: менингорадикулиты, плексити, травми сплетень, ганглиониты, трунциты;
  • множинні ураження, запалення корінців: полиневритический синдром, васкуліт, полірадикулоневрити (Гійєна-Барре і ін), токсичні, хронічні інтоксикації (причини - алкоголізм, отруєння на виробництві токсинами, діабет і тд.), медикаментозні, токсикоинфекционные (ботулізм, дифтерія, вплив вірусів та інфекцій), алергічні, дисциркуляторні, идиопатические;
  • травматичні синдроми (каналу Гієна, тунельний, мононевриты, поліневрити, мультиневриты, кубітального каналу та ін);
  • ураження черепних нервів: неврити, прозопалгии (монотипы і поєднання), ганглиониты, запалення нервових вузлів.

Лікування

Із-за складності ПНР і великої кількості захворювань, пов'язаних з нею, реальне лікування периферичної нервової системи передбачає комплексний підхід. При цьому важливо пам'ятати, що виправлення конкретної хвороби потребує індивідуальної системи медикаментозних, оперативних, фізіотерапевтичних втручань. Це означає, що немає універсального підходу до ліквідації захворювання, але можна використовувати прості превентивні заходи, які попередять поява проблем (здоровий спосіб життя, правильне харчування, повноцінні регулярні фізичні навантаження).

Медикаментозне

Лікарський вплив на проблемні ділянки ПНР спрямоване на купірування симптоматики, больових синдромів (негормональні протизапальні засоби, у рідкісних випадках потужні анальгетики, медикаментозні наркотики), поліпшення провідності тканин з допомогою вітамінотерапії, уповільнення поширення порушень. Для відновлення повноцінної функціональності при проблемах з м'язовим тонусом використовуються ліки, що провокують активність нервових зв'язків.

Фізіопроцедури

Даний метод передбачає нелекарственное вплив на уражені ділянки організму. Найчастіше несерйозні захворювання, пов'язані з малорухливим способом життя, можна вилікувати, використовуючи тільки фізіотерапію без використання препаратів. Сучасний спектр впливу на організм великий і включає в себе технологічні способи і мануальну терапію:

  • ультразвук;
  • магнітолазерна терапія;
  • електрофорез;
  • дарсонвалізація;
  • різні типи масажу.

ЛФК

Лікувальна фізкультура передбачає розгальмовування пригноблених нервів і прилеглих до них ділянок. Комплекс вправ підбирається під конкретне захворювання. Важливо правильно виявити проблему, тому що невірно вибраний курс може посилити проблему замість її терапії. Лікувальна фізкультура категорично протипоказана при загальному тяжкому стані пацієнта, при сильному бойовому синдромі. Основні завдання ЛФК при травмах і захворюваннях:

  • стимуляція кровообігу для попередження зрощень, дегенеративних змін у тканинах;
  • боротьба з розвитком обмеження рухливості суглобів, хребетного стовпа;
  • загальнозміцнюючий вплив на організм в цілому.

Масаж

Даний метод лікування ефективно бореться із захворюваннями периферичної нервової системи незалежно від локалізації. Головна вимога – висококласний фахівець. При проблемах з нервами неправильна мануальна терапія може радикально погіршитися стан пацієнта аж до неповоротних наслідків. Тому навіть при незначних дисфункціях нервових зв'язках (оніміння шкірних покривів, погіршення рухливостей суглобів, втрата чутливості шкіри, больові синдроми) слід звертатися до лікаря, слідувати його рекомендаціям без самодіяльності.

Санаторно-курортне лікування

Такий спосіб лікування периферичної нервової системи можна назвати ідеальним, тому що на період реабілітації пацієнт залишає робоче середовище постійно знаходиться під контролем фахівців. Різні лікувальні санаторії спеціалізуються по різних захворювань ПНР. Об'єднує їх комплексний вплив медикаментами, ЛФК, кліматотерапією, правильним харчуванням, специфічними процедурами, спрямованими на конкретну проблему (грязелікування, лікувальні ванни, інгаляції).

Відео

Лекція № 10. Периферична нервова система. Лекція з гістології.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!