Пульсуючий біль у голові - причини і лікування
Головний біль має різний характер, форму, локалізацію і, знаючи ці дані, лікар здатний визначити можливі причини її виникнення. Під час прийому медик обов'язково задасть вам питання щодо больових відчуттів. Одна з форм болю – пульсуючий. Варто розуміти, що такий прояв не є захворюванням. Це чіткий симптом іншої недуги.
Причини пульсації в голові і болю
Саме відчуття пульсації в різних областях голови відбувається при механічних та регуляторних змінах судин. При наповненні кров'ю вони перестають правильно реагувати, спочатку занадто стискуються, потім розслабляються, що і створює відчуття наявності «пульсу». Спазми судин утруднює приплив крові до потрібного місця, а при розслабленні її надходить дуже багато. Такі перепади говорять, як правило, про порушення в вегетососудистом відділі ЦНС. Локалізація пульсуючого болю в голові відрізняється і вказує на різні захворювання.
У скронях
Головний біль у скронях і очах пульсуючого характеру іноді вказує на неправильно підібрані діоптрії або окуляри. З-за цього зоровий апарат людини знаходиться постійно в напруженому стані. Воно провокує біль в області очей, яка проявляється, як правило, після першої половини дня. Якщо ж болить лівий висок після чхання або кашлю (відразу ж) – це вказує на високий артеріальний тиск, який ігнорувати не можна.
Якщо болі в скроневій частці виникають після травми голови (навіть легкої), то це говорить про наявності струсу мозку. При постійному пульсуючому характер больових відчуттів підозра падає на розвиток енцефаліту, менінгіту або предынсультного стану. При таких симптомах без втручання фахівця (остеопата) не обійтися, тому що захворювання можуть призвести до фатальних наслідків.
Біль у лівій скроні і області очей може вказувати на наявність мігрені, глаукоми або вегетативної дисфункції. При мігрені голова сильно болить протягом декількох годин або днів, не довше. Спровокувати напад можуть зміни погодних умов, фізичні або емоційні перевантаження. Глаукома має іншу природу виникнення, але більше відноситься не до болів голови, а до проблем з очима.
У правій частині голови
Пульсуючий біль правій частині голови, як правило, вказує на мігрень. Обов'язковою властивістю цієї недуги стає чергування сторін болю (спочатку права, потім ліва). Якщо больові відчуття не різкі, помірної інтенсивності тільки ліворуч чи праворуч – це говорить про можливий розвиток великого патологічного процесу, наприклад:
- абсцесу мозку;
- крововиливи після травми;
- паразитарної інвазії;
- пухлини.
У потилиці
Якщо больові відчуття поширюються на тім'яну частку (верхівка) і потилицю, то це говорить про цілу низку можливих захворювань, які викликають пульсуючий біль у голові. Іноді це вказує на розвиток пухлини мозку. Прийнято розділяти можливі захворювання, коли болить потилиця, на такі групи:
Судинні:
- спазми судин;
- гіпертонія;
- вегетосудинна дистонія;
- внутрішньочерепна гіпертензія.
Неврологічні:
- мігрень;
- стресові неврози;
- запалення потиличного нерва.
Захворювання шиї (шийного відділу хребта):
- миогелоз;
- шийна мігрень;
- спондильоз;
- остеохондроз;
- міозит;
- болю напруги (професійні).
Список виглядає лякаюче, але пульсуючий біль в потиличній області не обов'язково вказує на небезпечні патології. Іноді раптова одноразова гострий біль може проявлятися в таких випадках:
- під час куріння;
- під час вживання кави або при різкій відмові від напою;
- при неправильному положенні під час сну;
- при неправильне положення під час робочого дня;
- після сну на твердій поверхні.
У лівій частині голови
Неприємні відчуття в лівій частині голови можуть бути викликані різними причинами. Болі можуть локалізуватися ззаду зліва, в скроневій області, по всій лівій частині, часом вона стає віддає у вухо (іноді його закладає). Пульсуючий біль у голові з лівого боку виникає з наступних причин:
- інфекції;
- мігрень;
- інсульт;
- остеохондроз;
- травма голови;
- метеочутливість;
- м'язове напруження;
- пухлина головного мозку.
Дізнайтеся, що робити, якщоболить потилиця з лівої сторони голови.
Як болить голова
На прийомі у лікаря людини обов'язково запитають про характер і місці локалізації головного болю. Чим точніше вдасться її описати, тим простіше медику буде поставити діагноз або призначити уточнюючі аналізи. Це впливає на ті методи, які допоможуть позбутися від больових відчуттів. Виділяють два види болю, з якою доводиться боротися ,– первинну і вторинну. Першу розглядають як самостійне захворювання, наприклад, мігрень, біль напруги. Друга з них – це симптом іншої хвороби. Точний опис відчуттів допоможе визначити, від чого болить голова.
При мігрені
- Пульсуючий біль при цьому захворюванні, як правило, виникає після сну. Її описують в різних випадках як помірну або нестерпний.
- Локалізується з однією з сторін: по лобі, правому або лівому скроні, тім'я.
- Тривалість – від кількох годин до кількох діб. Спостерігається відчуття нудоти, блювання.
- Больові відчуття провокує шум, яскраве світло.
При тиску
- Пульсуючий біль виникає при емоційних перевантаженнях, зміни погоди.
- Супроводжується нудотою, запамороченням, стрибками артеріального тиску.
- Можуть спостерігатися невротичні розлади.
Підвищеному
- При підвищеному тиску відчувається, розпираючий головний біль ззаду (потилична область), яка посилюється при нахилі.
- Супроводжується підвищеною температурою, шумом у голові, запамороченням, «мушками» перед очима.
- Під час руху людини похитує, він відчуває біль у серці і нудоту.
Зниженому
- Пульсуючий характер больових відчуттів з-за низького тиску трапляється рідко. Частіше вона давить, тупа.
- Характерна особливість дистонії – вона не досягає яскравої виразності больової.
- Провокує больові відчуття розумова діяльність, тривалий сон (денний), фізична активність.
- Чіткої локалізації не спостерігається. Можуть проявлятися неприємні відчуття в тім'яній зоні, лобової або потиличній. Супроводжується нудотою, позіханням або блювотою.
Ліки при пульсуючого головного болю
Ліки в подібних ситуаціях покликані лише вгамувати неприємні відчуття, які є ознаками інших захворювань. При хронічних захворюваннях обов'язково зверніться до фахівця. Тільки лікар може визначити причину появи больових відчуттів, призначити індивідуальний курс лікування. Для усунення болю використовують препарати з вмістом ібупрофену:
- «Парацетамол»;
- «Напроксен»;
- «Ібупрофен»;
- «Аспірин» і т. д.
Як правило, людині вистачає однієї таблетки такого засобу, щоб знизити або позбавитися від неприємних відчуттів. Якщо цього не відбувається, то це має бути сигналом, що пора їхати на прийом до спеціаліста і з'ясовувати причину прояву головних болів. Часто вони стають ознакою більш серйозних захворювань, які потрібно лікувати оперативно медикаментозними методами.
Таблетки при підвищеному тиску
Щоб позбутися від болю при підвищеному тиску, його потрібно знизити з допомогою медикаментозних препаратів. Їх повинен призначити лікар після обстеження та призначення уточнюючих аналізів. Особливо важливо не займатися самолікуванням під час вагітності. Серед медикаментів виділяють наступні групи препаратів за принципом дії:
- блокатори кальцієвих каналів;
- спазмолітики;
- діуретики;
- інгібітори АПФ;
- сартани;
- нітрати;
- анальгетики.
Чим зняти головний біль при мігрені
- Людина, що страждає від нападів мігрені, повинен знати правило трьох «Т»: темрява, тиша, тепло. Рекомендується закритися в темній кімнаті і лягти під ковдру. Так біль стане переносити легше. Допомогти може контрастний або гарячий душ.
- Купірувати симптоми захворювання можна, використовуючи знеболюючі препарати: «Аспірин», «Ацетамнофен», «Цитрамон», «Ібупрофен».
- Якщо попередні медикаменти не показали належного результату, призначаються більш сильні препарати: бета-блокатори, «Амітриптилін» (антидепресант), «Топірамат» (протисудомну), блокатори кальцієвих каналів.
Відео
Коли головний біль небезпечна?