Перші ознаки гаймориту у дитини - як розпізнати і чим лікувати в домашніх умовах
- 1. Що таке гайморит у дітей
- 2. Ознаки
- 2.1. Перші ознаки
- 3. Симптоми хронічного гаймориту
- 4. Причини
- 5. Види
- 6. Діагностика
- 7. Лікування гаймориту у дітей
- 7.1. Промивання пазух
- 7.2. Застосування антибактеріальних препаратів
- 7.3. Фізіолікування
- 8. Лікування хронічного гаймориту у дітей
- 9. Народні засоби
- 10. Ускладнення
- 11. Профілактика
- 12. Відео: як дізнатися, що у дитини гайморит
Інфекційні хвороби нерідко діагностуються у дитини і дорослого, але маленькі пацієнти страждають від таких недуг значно частіше. Гайморит у дітей: симптоми і лікування, відноситься до запальним захворюванням, яке вражає слизову оболонку гайморової пазухи носа. Патологія класифікується на кілька видів, має певну симптоматику і причини виникнення. Діагностика захворювання та його лікування у дітей повинні проводитися виключно кваліфікованим медиком, щоб уникнути ускладнень.
Що таке гайморит у дітей
Один з видів синуситу, особливістю якого є запалення верхньощелепної (гайморової) пазухи – це гайморит. Пазухи розташовані в товщі верхньощелепної кістки, вони мають загальні стінки з ротової, носовою порожниною, очницями. Найчастіше ця недуга провокується попаданням інфекції в дихальну систему. За медичною статистикою, діти частіше страждають від недуги на відміну від дорослих. У малюків до року, а також з 1 до 3-4 років не розвивається це захворювання. Пояснюється цей факт дуже просто: у малюків ще не сформований череп і гайморові пазухи в тому числі.
Важливу роль в появі гаймориту у дитини грають різні віруси. Захворювання «активізується» у холодну пору року, коли імунітет особливо ослаблений і інфекція легко потрапляє в організм. Хвороба розвивається наступним чином: вірус руйнує захист носової слизової оболонки, викликаючи її набрякання. В результаті з'являється перешкода для нормального відтоку рідини з гайморових пазух. Вона накопичується всередині і викликає патологічний процес.
Ознаки
Щоб вчасно розпізнати захворювання і уникнути виникнення ускладнень, необхідно заздалегідь ознайомитися з його ознаками. Нерідко симптоматику плутають з класичної застудою, але коли він починає активно розвиватися, то з'являються явні специфічні симптоми. Нижче описані перші ознаки запалення гайморових пазух і симптоматика, що залежить від віку.
Перші ознаки
Якщо вірити статистиці, початкові ознаки дитячого гаймориту не відразу проявляються. Їх можна помітити, коли захворювання вже значно розвивається. Основними початковими «сигналами» про запаленні гайморових пазух вважаються:
- больові відчуття біля носогубної складки при незначному натисканні на неї або при нахилі голови;
- біль у внутрішньому куті ока в разі дбайливого натискання на точку в центрі щоки;
- одностороння або двостороння закладеність носа;
- помітне припухання нижніх повік, щік;
- запальний процес на століттях, сльозоточивість;
- зубний біль;
- гній і слиз в носових пазухах (вони можуть не виходити назовні);
- збільшення температури тіла;
- сонливість, млявість, загальне нездужання.
Ознаки гаймориту у дітей від трьох до п'яти років:
- сильна інтоксикація організму;
- виникає часткова або повна втрата апетиту;
- капризи, апатія, зниження активності;
- ще один симптом – рясне виділення гною з носових пазух;
- набряк губ, верхньої і/або нижньої повіки на стороні запального процесу.
Симптоматика у віці від п'яти до семи років:
- болі, що віддають в очі, чоло, перенісся, зуби, очниці, брови;
- значна головний біль, іноді викликається яскравим світлом або нахилом голови в бік;
- слизові виділення з носової порожнини або навпаки їх відсутність;
- як розпізнати гайморит у дитини – сильний кашель, напади якого часто загострюються в нічний час;
- часткова або повна втрата нюху.
Симптоми хронічного гаймориту
Гостра форма перетворюється в хронічну після частих рецидивів хвороби, аденоидите, викривленої носової перегородки, ослабленому імунітеті, неграмотного лікування запального захворювання. Головні симптоми хронічного гаймориту можуть являти собою:
- слабкість, швидка втомлюваність;
- поява труднощів з вдиханням і видиханням повітря через носову порожнину;
- водянисті, слизові або гнійні виділення з пазух;
- може зустрічатися відчуття неприємного запаху;
- ще один симптом - біль в області чола;
- температура у дітей, хворих хронічним гайморитом, може бути в нормі або підніматися до невисоких показників;
- ще одна ознака хвороби – відчуття розпирання або натискання біля запаленої гайморової пазухи, при сильному тиску на цю ділянку спостерігається значний дискомфорт.
Причини
Існує ряд основних причин, які провокують розвиток захворювання і його симптомів у дітей:
- Нежить, викликаний алергією. Як правило, подразнюючі речовини викликають алергічний риніт, переростає в гайморит. У більшості випадків при захворюванні виникає значний набряк гайморової пазухи.
- ГРЗ, ГРВІ, грип. Якщо у дитини застуда, то відтік слизу стає проблематичним. В ніс проникає інфекція, яка провокує розвиток гаймориту.
- Збій роботи кровоносних судин. Іноді причиною запалення пазух стає судинний тонус знижений. У дихальних шляхах порушується кровообіг і розвивається інфекція.
- Генетичні патології пазух носа.
- Захворювання у роті (карієс, стоматит).
- Травми, забиття, переломи перегородки носа і подібні пошкодження.
- Запалення аденоїдів теж нерідко стає причиною розвитку недуги.
- Слабка імунна система – ідеальний варіант для атаки вірусів, які викликають хворобу. Організм позбавлений захисту, тому захворювання розвивається дуже активно.
Види
Класифікація видів гаймориту і його симптоми залежать від декількох факторів. Нижче будуть розглянуті основні з них. Отже, захворювання стадії протікання буває таким:
- Гострий гайморит у дітей. Він має яскраві симптоми, особливо виражені больові відчуття.
- Хронічна форма хвороби. Щоб гостра форма не перейшла в цю стадію, необхідно провести своєчасне лікування. Симптоми в даному випадку менш виражені, ремісії чергуються з рецидивами. Головна небезпека хронічного виду захворювання – незворотні зміни в носової слизової, з-за яких вона позбавляється захисних здібностей.
По локалізації запального процесу захворювання буває:
- одностороннім (запалюється тільки одна пазуха);
- двостороннім (відбувається інфекційне ураження обох носових пазух).
Класифікація гаймориту у дитини за типом запалення виглядає так:
- Катаральна різновид хвороби. Дана стадія відноситься до гострих, в деяких випадках запальний процес вражає кістки, окістя або кісткову тканину. Основна відмінність катарального – це абсолютна відсутність гною в пазухах.
- Гнійна стадія. Назва говорить сама за себе. Слизова носа сильно запалюється, з носа рясно виділяється гній.
Діагностика
Перш ніж лікувати гайморит у дитини, потрібно звернутися до лікаря, який призначить всі необхідні діагностичні заходи і пропише препарати для ефективного лікування захворювання. Як правило, для постановки правильного діагнозу дітям, використовуються наступні методики:
- Огляд носових отворів.
- Дослідження для виявлення алергічної природи захворювання.
- Загальний аналіз крові.
- Рентген носа. Цей метод дозволяє побачити захворювання, про що говорять затемнення на знімку.
- Диафаноскопия – просвічування гайморових пазух за допомогою спеціальної електролампи. Якщо одна або обидві пазухи наповнені гноєм, то диафаноскопия допоможе швидко виявити.
- КТ (комп'ютерна томографія) дає шанс детально вивчити носові ходи. За допомогою КТ можна виявити ранні симптоми гаймориту або ознаки його хронічної форми.
- Ще один метод діагностики – обстеження виділень з носа, яке визначає збудника інфекції.
Лікування гаймориту у дітей
Кваліфікований фахівець до призначення терапії завжди з'ясовує причини виникнення гаймориту у дітей і оцінює тяжкість перебігу хвороби. На сьогоднішній день використовується консервативні та оперативні способи лікування. Перший варіант включає в себе застосування медичних препаратів, фізіотерапію і так далі. Операція при гаймориті у дитини здійснюється в самій критичній ситуації. Основними медикаментами для лікування запалення гайморових пазух є наступні:
- Антигістамінні препарати. Вони здатні прибрати набряклість, значно посилити вплив антибіотиків на організм. Найбільш затребуваними антигістамінними засобами вважаються Діазолін, Супрастин, Тавегіл, Лоратадин, Димедрол.
- Препарати, що знімають набряки, ефективно полегшують дихання і усувають набряк слизової. Серед них Зестра, Оринол, Колдакт, Фервекс, Флюколд.
- Кошти судинозвужувальної дії прискорюють вихід слизу з пазух, що позитивно впливає на дихання носом. До них відносять Риназолін, Називін, Фармазолин, Санорин, Нафтизин.
- Антисептики теж використовують для лікування. Такі препарати, як Протаргол, Коларгол запобігають збільшення кількості гною в гайморових пазухах.
- Щоб слизові, гнійні виділення легше виходили з носа, лікарі прописують спеціальні розріджують ліки. Наприклад, Амброксол, Бромгексин, АЦЦ-лонг.
- Якщо температура тіла піднімається занадто високо, то варто використовувати жарознижуючі препарати (Парацетамол, Нурофен, Ібупрофен).
Промивання пазух
Лікування гаймориту в домашніх умовах у дітей передбачає не тільки вживання медикаментів, але і спеціальні промивання. Цю процедуру можна зробити в домашніх умовах. Для очищення гайморових пазух при гаймориті використовується спринцівки із заздалегідь зробленим розчином (за раз вводять 100-250 мл). Буде потрібно кілька промивань в день. Курс лікування становить приблизно одну-два тижні. Цілюще розчин робиться з наступних засобів (1 склянку теплої води очищеної + 1 чайна ложка):
- марганцівка;
- сольовий розчин звичайної або морської солі;
- відвар з ромашки;
- зелений чай;
- настоянки з череди, календули, звіробою;
- лікарські засоби Фурацилін, Ротокан, Элекасол, Декаметоксин.
Потрібно знати, як правильно робити промивання малюкові, щоб не погіршити ситуацію. Спринцівка з розчином акуратно вставити в ніздрю приблизно на 1 сантиметр. Голову хворого нахиляють трохи вперед, вливаючи ліки невеликими дозами. Тиск струменя потрібно поступово збільшувати. У перервах між вливаннями дитина повинен постаратися добре висякатися.
Застосування антибактеріальних препаратів
Ще один важливий етап в терапії дитячого гаймориту – це прийом антибактеріальних засобів. Вони добре справляються з запаленням, допомагаючи швидше перемогти захворювання. Найбільш популярними і ефективними антибіотиками вважаються Изофра, Аугментин, Амоксицилін, Азитроміцин, Биопарокс. Особливості їх використання вказані в інструкціях, а тривалість курсу терапії призначає лікуючий лікар. Найбільш результативними є ін'єкції з антибіотиками, на другому місці по ефективності – краплі, суспензії, таблетки.
Фізіолікування
Щоб успішно подолати запальний процес, прискорити відтік слизу і гною з носових пазух, налагодити кровообіг і лимфоток, доктор може призначити фізіотерапію. Найбільш відомими методиками прийнято вважати лазеротерапію, магнітотерапію, вплив ультразвуком та УВЧ (ультравысокочастотное лікування). Кожен із способів призначається фізіотерапевтом. Враховуються всі протипоказання і інші нюанси, тільки після цього вибирається оптимальна процедура.
Лікування хронічного гаймориту у дітей
При хронічній формі лікування залежить від того фактора, який став «каталізатором» хронічного запального процесу. Для кожного окремого варіанту, призначається конкретний вид терапевтичного впливу:
- Помірне хірургічне втручання, залежне від віку пацієнта, його стану, необхідно при наявності аденоїдів, хронічному риніті, викривленні носової перегородки. Ці проблеми перешкоджають нормальному виділенню секрету з пазух, тому починається хронічна форма.
- Антибіотики теж виписують, але виключно після того, як буде виявлено збудник патології та рівень його чутливості.
- Якщо гайморит і його симптоми спровоковані проблемами в порожнині рота (наприклад, карієс, стоматит), то потрібна обов'язкова санація ротової слизової. Після цього прописують антибіотики.
- Коли гайморит у дітей знаходиться в стадії ремісії рекомендується зміцнювати імунітет вітамінами і гімнастикою, відвідувати фізіопроцедури, масаж, з'їздити на море.
- Використання антигістамінних засобів доцільно у випадку розвитку гіперпластичної і полипозной форми.
Народні засоби
Іноді консервативні методики поєднують із народними рецептами для підвищення ефективності лікувального процесу. Перед тим як почати натуральний варіант лікування, батько повинен обов'язково обговорити цей момент з лікарем, щоб уникнути несприятливих прогнозів. Популярні народні засоби від гаймориту у дітей:
- Береться одна велика сира морква. Промивається, очищається від шкірки. Свіжовичавленим овочевим соком закапують ніс три рази в день. Кілька крапель концентрованого соку краще трохи розвести водою, щоб уникнути алергічної реакції.
- Свіжий калиновий сік з'єднується з медом (1:1). Отримана суміш злегка нагрівається. Ліки приймається всередину по 1 столовій ложці до їжі.
- Потрібно придбати мазь з прополісом. У неї вмочити ватяну паличку і максимально обережно ввести її в ніздрю. Потримати 3-5 хвилин.
Ускладнення
Наслідки, які можуть з'явитися після захворювання, можна розділити на два типи. Перший з них – це ускладнення дихальної системи:
- тонзиліт (запалення мигдаликів);
- бронхіт (запалення бронхів);
- хронічна форма;
- отит;
- пневмонія;
- фронтит, етмоїдит (запальний процес в інших пазухах).
Наслідки іншого характеру:
- міокардит (патології у роботі серця);
- сепсис (зараження крові);
- внутрішньочерепні ускладнення (менінгіт, абсцес головного мозку);
- нефрит (ураження нирок);
- наслідком можуть стати різноманітні суглобові патології.
Профілактика
Щоб уникнути виникнення гаймориту і його симптомів у дітей, варто дотримуватися простих, але ефективних правил. Профілактика захворювання включає:
- регулярне відвідування стоматологічного кабінету;
- зміцнення імунної системи (правильний режим харчування, загартовування);
- усунення анатомічних дефектів (аденоїди, викривлена носова перегородка тощо);
- грамотне лікування простудних захворювань;
- максимально можлива захист дітей від негативних факторів навколишнього середовища (пил, сигаретний дим, вихлопні гази).