Лікування алкогольної залежності у чоловіків і жінок - медикаментозними, психологічними та народними методами

Одним з найпопулярніших сучасних продуктів є алкоголь. У переважної більшості людей користуються попитом спиртні напої всіх видів і марок. Різні тільки приводи і регулярність їх застосування. Нерідко ненормований вживання алкогольної продукції призводить до запоям, що свідчить про небезпечну хворобу – алкоголізм. Лікування алкогольної залежності можна здійснювати і в домашніх умовах, але іноді потрібна допомога нарколога, який буде проводити терапію в спеціалізованій клініці.

Що таке алкогольна залежність

Серед медиків давно проводяться дебати з приводу, вважати чи алкогольну залежність захворюванням. Національний інститут по зловживанню алкоголем визнає це стан хворобою. Згідно з їх заявою, алкогольна залежність – це психічна патологія, в результаті якої падає працездатність людини, знижуються моральні цінності, зменшується добробут, погіршується здоров'я.

Проблема пияцтва з'являється після того, як чоловік (жінка або чоловік, неважливо) починає асоціювати кращі моменти свого життя зі спиртним, отримувати від нього задоволення. У моменти розпивання напоїв етиловий спирт вступає в реакцію з жировими молекулами організму, з кожним разом все більше підлаштовуючись в обмін речовин, і руйнуючи внутрішні органи. Щоб його вилучити, потрібна тривала терапія.

Лікування алкоголізму

Прийнято вважати, що саме перше лікування хворих на алкоголізм проводиться медикаментозними препаратами з метою виведення етилового спирту з організму. Однак перша наркологічна допомога не виліковує, а лише очищає організм. Основні причини алкогольної залежності криються глибоко і пов'язані з деструктивним зміною психіки. Стандартна схема – це комплексне лікування в наркологічному центрі, що включає в себе:

 • купірування алкогольного сп'яніння;
 • прийом медикаментів для відновлення нормальної роботи внутрішніх органів;
 • лікування нервової системи алкоголіка.

Принципи лікування

В залежності від тяжкості захворювання, лікування алкоголізму може проводитися і в домашніх умовах і в стаціонарі. Якщо хворий знаходиться на третій стадії захворювання, то його вихід із запою супроводжується настільки сильним абстинентним синдромом, що полегшити його підручними засобами неможливо. Контролювати стан хворого повинен професійний нарколог. Після купірування запою принципи лікування алкоголізму полягають у:

 • формування у людини відрази до спиртного з допомогою блювотних препаратів і невеликих доз алкоголю;
 • усунення психологічного відрази до випивки з допомогою психотропних засобів;
 • профілактику можливих рецидивів за допомогою аверсивної терапії.

Методики лікування

Як правило, для терапії та реабілітації хворих використовують комплексні методи лікування алкоголізму. Широко застосовується індивідуальна, групова і сімейна психотерапія. Ведеться робота з членами сім'ї алкоголіка, спрямована на те, щоб надавати хворому всіляку підтримку в домашніх умовах. До людей, які страждають алкогольною залежністю в хронічній стадії, застосовують наступні способи лікування:

 • медикаментозна корекція фізіологічного потягу до випивки;
 • психотерапевтичний вплив на усунення психологічної залежності від алкоголю;
 • соціальна реабілітація алкоголіка, трудотерапія.

Детоксикація

Лікування алкогольної залежності на перших порах зводиться до видалення отрути з організму і нейтралізації наслідків його впливу. Завдяки останнім науковим відкриттям у біології існують найкращі методи детоксикації. Засновані вони на прискоренні природніх процесів виділення, а також на використанні лікарських препаратів і технічних засобів. Велике значення має сучасна антидотна терапія, що містить у введенні в організм специфічних речовин, які отрута приводять в неактивний стан, повністю нейтралізуючи його вплив на людину.

Методи детоксикації

Варіантів виведення отрути з тканин і органів, а вони класифікуються за різними ознаками. Основні методи поетапної детоксикації, які проводяться при стаціонарному лікуванні:

 • консервативні: ультрафіолетове опромінення крові, гастроинтенсивная сорбція, форсований діурез;
 • активні: обмінне переливання крові, биоискусственная печінка, гемофільтрація, гемодіаліз, перитонеальний діаліз;
 • лімфатичні: лимфоферез, лимфофильтрация, лимфодиализ, лімфосорбції, заміщення лімфи.

Медикаментозна терапія

Доктора використовують спеціальні медикаменти, що викликають огиду до пагубній пристрасті. Це потрібно для того, щоб пацієнт не повернувся знову до старої звички. Щоб людина, схильна до депресивних станів, не почав випивати після лікування, лікарі прописують антидепресанти. Основні лікарські засоби, що застосовуються при алкогольній залежності:

 1. Метадоксил. Застосовують при хронічному алкоголізмі, алкогольної інтоксикації, для купірування абстинентного синдрому. Дозування призначається індивідуально. Середня доза – 1 таблетка 2 рази/добу. Якщо уколи, то 5-10 мл/добу внутрішньом'язово. Курс лікування – не менше 3 місяців. При неправильному дозуванні можуть розвинутися алергічні реакції.
 2. Лоразепам. Протитривожну засіб, що допомагає при панічних атаках. Добова доза – 2 мг, розподілена на 3 прийоми. Період лікування 7-10 днів. Відміна ліків повинна проводитися поступово, інакше можуть виникнути побічні ефекти з боку ЦНС: безсоння, збудження, головний та м'язові болі.

Кодування

Заблокувати фізичну тягу до вживання алкоголю дозволяють сучасні методи лікування – кодування. Даний метод не є безкоштовною послугою. Лікар впливає на пацієнта на психологічному рівні, на певний час позбавляючи його від тяги до випивки. Нерідко цей метод лікування стає першим кроком до повного позбавлення від алкогольної залежності. Кодування від алкоголізму формує в пацієнта страх перед виникненням важких захворювань, пробуджує інстинкт самозбереження.

Види кодування

Існує два способи впливу на алкоголіка кодуванням:

 1. Гіпнотичний вплив. На рівні підсвідомості пацієнту навіюється почуття байдужості до спиртних напоїв. Однак потрібно добровільна згода людини і тижневий відмова від спиртного. Це можна віднести до мінусів процедури, оскільки не кожному хворому вдається відмовитися від алкоголю надовго.
 2. Лікарська терапія. Лікування медикаментозним кодуванням проводиться на фізичному і психічному рівні. Цей вид кодування передбачає підшкірну імплантацію (Еспераль, Торпедо), внутрішньовенне введення (Алгоминал), внутрішньом'язову блокування (гель Еспераль), пероральний прийом (Колме). Серед мінусів – множинні протипоказання.

Психотерапевтичні методи

Люди, страждаючі хронічною алкогольною залежністю, потребують психологічної допомоги та індивідуального підходу. В основі методів психотерапії лежить вміння фахівця відучити пацієнта від алкоголю на психологічному рівні. Індивідуальна програма передбачає кілька етапів терапії. Спочатку лікар вселяє думки про можливості щасливою, успішною і здорового життя без алкоголю. У процесі впливу у хворого формуються асоціативні ряди, пов'язані зі спиртним як з негативної програмою, викликаючи у нього виключно негативні емоції.

Комплексна терапія

Пацієнт з хронічним захворюванням або схильний до тривалих запоям вимагає комплексного лікування і декількох курсів терапії. На консультації лікар визначає терапевтичні методи в індивідуальному порядку. Комплекс заходів проводиться анонімно на амбулаторному лікуванні в умовах клініки. Хворий виводиться з запою, після чого з ним працює психотерапевт. Залежно від стану, пацієнти проходять курс від 3 до 7 днів. Потім людина проходить домашній етап, де приймає противоалкогольные препарати, після чого вирішує, закодуватися йому чи ні.

Як вийти із запою в домашніх умовах

Існує два способи вийти швидко. Перший метод підходить людям із сильною волею. Щоб досягти мети, потрібно проводити боротьбу із зневодненням і детоксикацію за допомогою активованого вугілля (1 таб./10 кг ваги). У перший день краще зупинитися на мінеральній воді, на другий – в раціон додати чай з лимоном, морс. Тривалий спосіб, який часто застосовується при жіночий алкоголізм, передбачає поступове зменшення дози алкоголю протягом 7-14 днів. Головне в ньому – розробка повноцінного харчування з обов'язковим прийомом вітамінно-мінеральних комплексів.

Таблетки

Самолікування в домашніх умовах на перших стадіях алкоголізму допустимо наступними препаратами:

 1. Сорбенти. Очищають організм від токсинів. Препарати: Ентеросгель, Смекта, Поліфепан.
 2. Заспокійливі. Стрес і нервові розлади, які виникають після прийому алкоголю, можна прибрати за допомогою Корвалолу або Валокордину.
 3. Знеболюючі. Позбутися від головних і суглобових болів допоможуть Але-шпа або Аспірин.
 4. Снодійне. При порушенні поліпшити сон допоможуть Ново-Пасит, Донормил.

Крапельниця при алкогольної інтоксикації на дому

Якщо ніякі ліки не допомагає, то потрібно викликати лікаря додому. Фахівець поставить крапельницю, склад якої залежить від ступеня зневоднення і стану хворого. Після огляду лікар вирішує, яким засобом і скільки разів необхідно прокапати пацієнта і давати напрям в клініку на примусове лікування. Більш часто використовуються наступні препарати:

 • Глюкоза;
 • Фізіологічний розчин;
 • Трисоль;
 • Реосорбілакт;
 • Реополіглюкін;
 • Дисоль;
 • Аскорбінова кислота.

Лікування алкоголізму народними засобами в домашніх умовах

Вилікуватися від отруєння етиловим спиртом і прибрати симптоми інтоксикації організму можна народними рецептами. Для лікування алкогольної залежності будинку роблять трав'яні відвари, напої та суміші:

 1. Содовий розчин. Сода – це луг, який, потрапляючи в організм, створює лужне середовище. Завдяки їй прискорюється розпад алкоголю, швидко виводяться його компоненти. Для приготування розчину треба 3-10 г соди розчинити в 1 л води і випити.
 2. Полин і чебрець. Викликають сильне неприйняття випивки. Для ефекту потрібно трави подрібнити, змішати, заварити в пропорції 1 ч. л. на 200 мл окропу. Після наполягати і додавати в безалкогольні напої без відома хворого. Можна наливати і горілку. Тривалість лікування 1-2 тижні.
 3. Яблука і мед. Слід щодня вживати 3 кислих яблука і 6 ч. л. якісного меду. Таке лікування слід продовжувати не менше 6 тижнів.

Відео

Алкоголізм. Лікування. Топ 5 методів лікування алкоголізму.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!