Ефективне лікування простатиту сучасними методами і народними засобами
- 1. Що таке простатит
- 1.1. Причини
- 1.2. Симптоми
- 2. Як лікувати простатит
- 2.1. Медикаментозна терапія
- 2.2. Хірургічне лікування
- 2.3. Безоперационниє методи
- 2.4. Лікувальний масаж
- 3. Сучасні методи лікування
- 3.1. Гострий простатит
- 3.2. Хронічний простатит
- 4. Лікування простатиту в домашніх умовах
- 4.1. Фізичні вправи
- 4.2. Народні засоби
- 5. Відео
Захворювання простатит сьогодні все частіше стало з'являтися не тільки літніх, але й у молодих чоловіків. Патологія пов'язана з порушенням мікроциркуляції крові в області таза, в результаті чого відбувається запалення передміхурової залози. Біль при сечовипусканні і дефекації, дизуричні розлади і передчасна еякуляція доставляють чоловікові великий дискомфорт. При відсутності лікування патологія переходить в хронічну форму і призводить до склерозування простати та інших серйозних ускладнень. Щоб цього не допустити, важливо вибрати кращі ліки від простатиту.
Що таке простатит
У медицині під цим терміном розуміють урологічне захворювання у чоловіків, що супроводжується запаленням передміхурової залози. Патологія провокує появу цілого ряду неприємних симптомів, а іноді і несуть небезпеку ускладнень. За характером течії вона буває:
- Гострою. Стрімко розвивається, характеризується частим сечовипусканням, болем в попереку і промежностях. Цю форму провокують грамнегативні бактерії, тому вона ще називається бактеріальної. Для лікування використовують антибіотики.
- Хронічною. Розвивається по спіралі з періодами стабілізації і загострення. Хронічна форма буває бактеріальної та абактериальной або безсимптомною (асимптоматичною). Ознаки менш виражені або зовсім відсутні, що ускладнює остаточну діагностику.
Причини
Бактеріальна форма в 80% випадків провокується кишковою паличкою. Причиною стафілококової інфекції можуть бути анаеробні або нетипові бактерії, такі як легіонели, коки, мікобактерії, хламідії. Живильним середовищем для їх розвитку є простатический сік. Поширюються бактерії через кров, а з інфікованого сечівника через лімфу вони проникають в передміхурову залозу.
Простата володіє особливою будовою. Вона не має власних магістральних кровоносних судин, тому її кровопостачання забезпечується кількома дрібними судинами. Слабкий кровообіг і призводить до застою і появі інфекційного процесу. Крім фізіологічних причин, виділяються чинники ризику розвитку простатиту:
- часті переохолодження чи травми;
- нерегулярна сексуальне життя;
- знижений імунітет;
- погіршення лімфообігу і кровопостачання органів малого тазу;
- гормональні збої;
- венеричні захворювання;
- неправильне харчування з переважанням смаженої, гострої, важкої їжі, що викликає припливи крові до кишечнику;
- сидяча, малорухлива робота;
- ожиріння;
- незахищені статеві контакти;
- зловживання алкоголем, куріння.
Симптоми
До загальних ознак простатиту відносяться ріжучі болі внизу живота, часті позиви в туалет вночі, порушення ерекції, біль під час статевого акту і проблеми при сечовипусканні. За цих симптомів можна запідозрити таке захворювання. Виявити конкретний її вид допомагають ознаки, характерні для гострої і хронічної форми. Перша проявляється наступним чином:
- озноб;
- лихоманка;
- біль в попереку;
- дискомфорт і відчуття тепла в промежностях;
- припухлість простати, збільшення її розмірів;
- помутніння сечі;
- біль під час дотику до промежностям і при натисканні на простату;
- поширення больових відчуттів на інші ділянки тіла;
- печіння при сечовипусканні;
- підвищення температури;
- нудота, блювання;
- проблеми з потенцією;
- слабкість.
Хронічна форма рідко супроводжується підвищенням температури тіла. Чоловіки частіше скаржаться на стомлюваність, апатичність, знижений апетит і порушення сну. На хронічну форму також вказують:
- тягнуть болі в області попереку;
- виділення з уретри;
- симптоми циститу;
- болі в суглобах кінцівок;
- болючість при еякуляції;
- зниження кількості еякуляції, порушення цілісності сперматозоїдів;
- кров у спермі;
- сексуальна дисфункція;
- відчуття неповного випорожнення сечового міхура;
- зміни кольору шкіри в області тазу.
Як лікувати простатит
Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням. При появі характерних ознак необхідно звернутися за допомогою до уролога. Правильна діагностика забезпечує призначення адекватної терапії. Підхід до лікування простатиту комплексний, зачіпає всі сфери життя чоловіка. Терапія включає наступні заходи:
- Використання ліків. Ефективне лікування простатиту здійснюється за допомогою свічок, внутрішньом'язових ін'єкцій, нестероїдних протизапальних препаратів, мікроклізм, таблеток та інстиляцій. Остання процедура являє собою введення ліків безпосередньо в місце призначення.
- Лікувальний масаж. Сприяє поліпшенню циркуляції крові в області передміхурової залози. Це допомагає зменшити запальний процес. Ректальний масаж проводиться курсами по декілька процедур.
- Дієту. Передбачає відмову від шкідливої їжі, яка перевантажує кишечник і викликає роздратування сечовивідної системи. Її замінюють на велику кількість овочів, фруктів, пісного м'яса і риби, зелені, злакових.
- Фізичні навантаження. Важливі для усунення застійних явищ у малому тазі. З цією метою використовуються прості вправи за типом ходьби на місці, напруги/розслаблення сідничних м'язів, присідань і полуприседаний.
- Фізіотерапію. Процедури спрямовані на поліпшення мікроциркуляції крові. Цьому сприяють ультразвуковий фонофорез, лазерна коагуляція.
- Загально-хірургічні маніпуляції. Популярність радикальних методів невисока, але у важких випадках вони використовуються. Іноді застосовують звичайні процедури, такі як простатектомія, трансуретральна резекція передміхурової залози. Більш поширені малоінвазивні операції, такі як кріодеструкція, балонна дилатація уретри, ультразвук, термальні методи, магнитолазероиндуктотерапия, стенирование простатичної уретри, лікування п'явками.
Медикаментозна терапія
Ефективне лікування простатиту передбачає використання різних груп медикаментозних препаратів, які спрямовані на усунення певних симптомів патології. Лікар призначає різні форми ліків, такі як:
- Свічки. Показано для ректального введення, необхідні для поліпшення обміну речовин, усунення бактеріальної інфекції, знеболювання.
- Уколи. Вводяться в м'яз, завдяки чому активні речовини швидше потрапляють в організм. Уколи стимулюють судинну та імунну системи.
- Таблетки і капсули. Призначені для перорального прийому. При лікуванні захворювання потрібно розглядати антибіотики, альфа-адреноблокатори, міорелаксанти, гормональні засоби, імуностимулятори, нестероїдні протизапальні препарати, антитромбозные медикаменти, спазмолітики.
- Крапельниці. Інфузії показані при вираженій інтоксикації. Вони впливають на капілярному рівні, сприяючи відтоку лімфи і венозної крові з області тазу. Внутрішньовенно вводять електролітні (розчин Рінгера, Трисоль, Лактасол, Дисоль, розчин хлористого калію з глюкозою), реологічні (Гемодез, Неокомпенсан) та дезінтоксикаційні розчини.
Для ефективного лікування простатиту використовують різні не тільки форми, але і категорії препаратів. Залежно від причини захворювання і симптомів у кожного пацієнта лікар призначає наступні ліки:
- Антибіотики. Для лікування бактеріальної форми показані антибіотики фторхинолы (Офлоксацин, Ципрофлоксацин, Левофлоксацин). Вони використовуються першими до отримання результатів дослідження на виявлення збудника. Фторхинолы у деяких пацієнтів викликають фотосенсибілізацію, порушення серцевого ритму, зниження рівня глюкози в крові. Антибіотиками другої лінії є тетрацикліни (Міноциклін, Окситетрациклін), пеніциліни (Ампіцилін, Амоксицилін), макроліди (Сумамед, Азитроміцин) і цефалоспорини (Цефазолін, Кефзол).
- Знімають спазми. Усувають больовий синдром, викликаний судинними спазмами. Найбільш ефективним у цій групі вважається препарат Но-шпа.
- А-блокатори. Розслаблюють гладку мускулатуру уретри і шийки сечового міхура. Широко застосовуваними альфа-блокаторами є Альфузозин, Фінастерід, Силодозин.
- Нестероїдні протизапальні та знеболюючі препарати. Сюди відносяться Ібупрофен, Кетопрофен, Піроксикам, Індометацин, Парацетамол, Німесил, Аспірин, Диклофенак.
- Антитромбозные. Усувають дрібні тромби, знижують загрозу згортання крові. Ефективним препаратом проти тромбоутворення є Гепарин.
- Поліпшують мікроциркуляцію крові. Допомагають усунути застійні явища. Такою властивістю володіють препарати Кавінтон, Пентоксифілін, Трентал.
- Імуномодулятори. Зміцнюють імунітет, запобігають хронитизацию захворювання. Популярними в цій категорії є Тимозин, Тимолин, Вітапрост.
Не можна точно визначити кращий засіб від простатиту. З урахуванням перебігу захворювання у кожного пацієнта лікар призначає певні препарати. Серед особливо ефективних виділяються наступні лікарські засоби:
- Левофлоксацин. Заснований на однойменному компоненті, випускається у вигляді таблеток та розчину для інфузій. Простатит є прямим показанням до застосування Левофлоксацину. Це перевага препарату. Ще один плюс – безліч аналогів. Серед недоліків відзначається великий список можливих побічних реакцій.
- Але-шпа. Це найефективніший засіб щодо купірування больових відчуттів. Перевага – можна використовувати як таблетки, так і ампули Но-шпи. Ін'єкції діють набагато швидше, приблизно через 5 хвилин. Недолік – ін'єкційна форма продається тільки за рецептом.
- Альфузозин. Це неселективний альфа-блокатор. Альфузозин знижує тиск в сечовипускальному каналі, усуває опору струму сечі. Мінус – препарат несумісний з іншими альфа-адреноблокаторами. Якщо це не враховувати, можливий розвиток гіпотензії. Серед переваг відзначається рідкісне прояв побічних реакцій.
- Диклофенак. Перевага застосування цього засобу в тому, що воно додатково позитивно впливає не тільки на передміхурову залозу, але і на інші органи. Препарат зменшує болі в животі, усуває запори або діарея. Ще один плюс – ліки діє безпосередньо в області запалення, якщо використовувати форму випуску у вигляді свічок. Серед недоліків виділяються печіння, висип, порушення стільця, які можуть виникнути після використання супозиторіїв.
- Гепарин. Препарат знижує в'язкість крові, запобігає застійні явища, знижує проникність судин. Плюс – додатково володіє антигістамінним ефектом. Гепарин частіше використовується при хронічній формі захворювання. Мінус – при такому захворюванні можливе використання тільки ампул для введення підшкірно.
- Кавінтон. Гідність ліки в тому, що воно зовсім незначно впливає на артеріальний тиск. Кавінтон розширює судини, покращує кровообіг. Інші плюси: при прийомі всередину добре всмоктується з ШКТ, сумісний з Гепарином. Недолік – інформація про передозування препаратом обмежена.
- Вітапрост. Проявляє антиагрегационные властивості, завдяки чому обсяг пухлин при гіперплазії простати зменшується. Плюс Витапроста – додатково володіє антибактеріальною і протизапальною діями. Ще одна перевага – не змінює дані результатів клінічного та біохімічного аналізів крові. Недолік – препарат більш ефективний тільки при небактерійний хронічній формі запалення передміхурової залози.
Хірургічне лікування
Радикальні способи ефективного лікування простатиту не придбали велику поширеність. Це пов'язано з малим відсотком одужання – близько 40-45% чоловіків. Крім того, у багатьох пацієнтів спостерігаються небезпечні ускладнення у вигляді ретроградної еякуляції, звуження сечоводу, порушення ерекції аж до імпотенції. Показаннями до хірургічного втручання є неефективність консервативної терапії.
Радикальні методи використовують і при невідкладних станах, таких як парапроктит, абсцес простати, затримка сечі, анурія, камені в нирках або сечовому міхурі. Види операцій, що проводяться:
- Трансуретральна резекція передміхурової залози. Являє собою видалення частини або всієї простати, що зменшує тиск на сечівник, позбавляє пацієнта від ніктурії і болю. Операцію проводять закритим способом, тобто за допомогою резектоскопа.
- Аденэктомия, або простатектомія. Це втручання здійснюється відкритим шляхом за допомогою хірургічних інструментів. Таке видалення простати відрізняється тривалістю проведення і більш тривалим періодом реабілітації.
Безоперационниє методи
Більш поширені ефективні методи лікування простатиту з категорії малоінвазивних. Вони відрізняються меншою хворобливістю і не занадто довгим періодом реабілітації. До таких методів належать:
- Трансуретальная мікрохвильова термотерапія. Передбачає зменшення передміхурової залози за допомогою високих температур.
- Ультразвук. Вважається найефективнішим методом. Являє собою вплив на простату ультразвуковими хвилями. Перевагою методу є відсутність больових відчуттів.
- Кріодеструкція. У цьому випадку запалені тканини видаляються за допомогою припікання рідким азотом.
- Магнитолазероиндуктотерапия. Припускає комбінування лазера і магніту. Вони благотворно впливають на кровообіг, прискорюють загоєння тканин, усувають біль.
- Стентування простатичної уретри. Стінки сечовипускального каналу розширюють за допомогою введення стента – полімерного каркасу циліндричної форми.
- Рефлексотерапія. Сюди відносяться електропунктура, голковколювання та інші методи впливу на біологічно активні точки тіла людини.
- Гірудотерапія. Являє собою лікування п'явками, які збільшують приплив лімфи до передміхурової залозі.
Лікувальний масаж
Ефективне лікування простатиту гострої або хронічної форми не обходиться без масажу. Його проводять через протоки передміхурової залози, метою чого виступає виділення запального секрету. У результаті пацієнт позбавляється від застійних процесів. Масаж передбачає проведення 10-15 сеансів. Після такого курсу судини, що живлять простату, приходять у тонус. Процедура проводиться двома способами:
- На буже. В цьому випадку використовують спеціальне пристосування у вигляді тонкої трубочки, яка називається буж. Її вводять через канал статевого члена і за допомогою кінця масажують простату.
- Трансректально (пальцями). Проводиться через задній прохід.
Сучасні методи лікування
Щодо сучасних способів ефективного лікування простатиту йдуть серйозні суперечки. Більшість лікарів не рекомендують покладатися на такі методи, як на основні. Деякі способи дають індивідуальний ефект, часто негативний, або просто не надають ніякої дії у вирішенні такої чоловічої проблеми. Використовувати нові методи краще у поєднанні з традиційною терапією. Сучасні варіанти боротьби із запаленням передміхурової залози включають такі процедури:
- масаж простати;
- введення в тканину залози стовбурових клітин;
- акупунктура;
- гірудотерапія;
- гіпноз;
- використання продуктів бджільництва;
- вживання біологічних добавок;
- лікування травами;
- біоенергетичне вплив на хворого.
Гострий простатит
Тактика ефективного лікування гострого простатиту обумовлена яскраво вираженою клінічною картиною. Ця форма захворювання супроводжується важким станом хворого із-за сильної інтоксикації. З урахуванням цих особливостей визначаються наступні принципи лікування:
- дотримання постільного режиму;
- прийом антибактеріальних препаратів;
- відмова від масажу з метою попередження розповсюдження інфекції і септикопіємії;
- прийом препаратів, що поліпшують мікроциркуляцію;
- зняття запалення і спека за допомогою НПЗП, таких як Ібупрофен, Парацетамол, Кетопрофен, Піроксикам;
- усунення больового синдрому за рахунок прийому знеболюючих – Німесил, Найза, Кетанов і ректальних свічок, використовуваних при флебіті гемороїдальних вен;
- зняття симптомів вираженої інтоксикації за допомогою внутрішньовенного введення дезінтоксикаційних, електролітних та реологічних розчинів.
Хірургічне втручання показане у разі гнійного запалення простати. При гострій формі часто призначають антибіотики, не чекаючи результатів бактеріологічного дослідження. Першими використовують препарати широкого спектру дії – фторхинолы. Після отримання результатів дослідження або неефективності призначених антибіотиків вдаються до допомоги макролідів та цефалоспоринів. Корекція терапії, якщо вона не допомогла, потрібно через 2 тижні від початку лікування.
Хронічний простатит
Характерною рисою хронічної форми захворювання є чергування періодів ремісії і рецидивів, але медикаментозна терапія від цього не змінюється. Вона проводиться за тими ж принципами, що і у випадку з гострим перебігом. Основна складність полягає в призначенні антибіотиків у період ремісії. Деякі лікарі вважають антибіотикотерапію обов'язковою при будь-яких обставин. Це пояснюється припущенням, що бактерії не завжди потрапляють у сім'яну рідину, яка була взята для посіву.
Інші фахівці наполягають, що антибіотики необхідно тільки при хронічному бактеріальному простатиті. Крім цих препаратів, тактика лікування включає:
- прийом НПЗЗ;
- терапію препаратами, які покращують мікроциркуляцію;
- прийом загальнозміцнюючих імуномодуляторів, психотерапевтичних засобів і антидепресантів;
- комплекс лікувальної фізкультури;
- фізіотерапевтичні процедури – мікроструми, електрофорез, трансректальна мікрохвильова гіпертермія, інфрачервоний або ультрафіолетовий лазерна терапія, магнітотерапія, голкорефлексотерапія.
Лікування простатиту в домашніх умовах
Крім медикаментозної терапії ефективне лікування простатиту в домашніх умовах здійснюється декількома методами. До них відносяться фізичне навантаження, яка особливо необхідна пацієнтам з малорухливим способом життя, і рецепти народної медицини. Ці способи є допоміжними. Основною терапією виступає прийом призначених лікарем препаратів.
Фізичні вправи
Якщо природа захворювання не бактеріальна, а запальна, то однією з причин може виступати порушення кровопостачання області тазу. Відновити його допомагають вправи. Найбільш ефективними в цьому випадку вважаються присідання. Перед початком їх виконання необхідно пройти тест – присісти з витягнутими вперед руками, піднятими трохи вище голови. Присед повинен бути глибоким, а не закінченим на рівні колін.
Про хороший потенціал свідчить виконання понад 100 присідань. Якщо з'являється біль у ногах, то це вказує на слабкість м'язового корсету і недостатнє кровопостачання малого тазу. Від вас не потрібно робити по 100 присідань щодня. Ефективними є наступні схеми виконання:
- 3 рази в тиждень по 100 присідань в день;
- 3 підходи по 50 присідань з перервою між ними за 3 хвилини.
Орієнтиром має бути заповітна цифра «100». Присіданнями фізичне навантаження не обмежується. Додатково необхідно виконувати наступні прості вправи:
- Лягти на живіт, ноги випрямити, піднімати їх по 20 разів, зберігаючи прогин у попереку.
- Прийняти положення лежачи на спині, ноги зігнути, покласти так, щоб коліна опинилися близько особи, і обхопити руками. Залишатися в такій позиції протягом 3-20 хвилин.
- Сісти на підлогу, руками спертися позаду себе. Ноги трохи підняти і виконувати ними схрещуються руху, як у вправі «ножиці». Повторити так 20 разів.
Народні засоби
Саме ефективні ліки від простатиту – це не тільки медикаментозні препарати, але і деякі народні рецепти. У них використовують такі лікарські рослини, як звіробій, ехінацея, золотарник, корінь солодки, осика, гарбуз, полин. Відвари і настої на їх основі містять компоненти, які здатні пригнічувати різні патогенетичні прояви запалення передміхурової залози. В цілому ефективне лікування простатиту забезпечується наступними народними рецептами:
- Взяти 100 г сухої кори осики, подрібнити і залити 200 г горілки. Закупорити кришкою, відправити на 2 тижні в темне місце. Далі процідити і приймати по 20 крапель на 1/4 склянки води до 3 разів на день. Курс терапії – 2-2,5 місяця.
- Близько 0,5 кг гарбузового насіння подрібнити за допомогою м'ясорубки. Додати до них 200 г меду, перемішати. Зліпити їх маси невеликі кульки, розсмоктувати по 1 штуці до їди 1-2 рази в день.
- Щодня разом з чаєм з'їдати по 100-200 г меду, використовуючи замість цукру. Вживати до налагодження сечовипускання і усунення больових відчуттів.
Відео
Лікування простатиту народними засобами в домашніх умовах