Саліциловий спирт - інструкція із застосування, показання, побічні ефекти і ціна
- 1. Що таке саліциловий спирт
- 2. Склад
- 3. Застосування саліцилового спирту
- 4. Інструкція по застосуванню
- 4.1. Від прищів
- 4.2. Застосування від пігментних плям
- 4.3. Для лікування лишаю і грибка на шкірі
- 4.4. Використання при вітряній віспі
- 4.5. Від врослого волосся
- 5. Чи можна пити саліцилову кислоту
- 6. Вагітність та лактація
- 7. Побічні ефекти
- 8. Протипоказання
- 9. Ціна
- 10. Відео
Суміш саліцилової кислоти і етилового спирту називають саліциловим спиртом. Вперше даний антисептичний продукт був отриманий з кори верби і застосовувався для лікування від ревматизму. Пізніше саліцилову кислоту використовували в дерматології для лікування зовнішніх шкірних висипань, які викликані діяльністю бактерій і мікробів. Речовина відноситься до класу аромакислот, що володіють вираженою бактерицидною, судинозвужувальну, дезинфікуючим властивістю.
Що таке саліциловий спирт
Існує величезна кількість різних медикаментів, які входять в кожну домашню аптечку. Серед них спиртовий розчин саліцилової кислоти. Цей популярний продукт можна зустріти не тільки в домашніх аптечках, але і окремих сферах промисловості, медичних установах і косметології. Спиртовий розчин саліцилової кислоти являє собою ліки кератолітичну дії, який використовується для зовнішнього застосування, щоб лікувати різні захворювань шкірного покриву.
Склад
Це синтетичне засіб, що складається з двох компонентів: саліцилової кислоти, розчиненої в етиловому спирті в різній концентрації. Як правило, до складу розчину входить 1 або 2% самого антисептика і 100 мл 70% етанолу. Кислота без залишку розчиняється в спирті, в результаті утворюючи концентрований продукт з яскраво вираженим лікувальним ефектом. Препарат має протимікробну, дезінфікуючу, протизапальну дію та виконує інші функції:
- підсушує вугри та прищі;
- дезінфікує шкірні покриви;
- знімає запальні процеси;
- знищує патогенні грибки і бактерії;
- у місці нанесення звужує судини.
Застосування саліцилового спирту
Препарат призначають при інфекційних або запальних патологіях шкірних покривів. Користуватися розчином потрібно обережно. Щоб не виникли реакції непереносимості, необхідно починати терапію з 1% спиртового розчину. Використовується спиртовий розчин для лікування підвищеного потовиділення стоп, гіпергідрозу, гіперкератозу, псоріазу. Іноді речовина застосовується від бородавок, але в цьому випадку ефективність невисока. Показаннями для призначення салицилки є:
- грибкові та бактеріальні дерматити;
- грибкові патології стоп;
- екзема;
- натоптиші і мозолі;
- висівкоподібний лишай;
- жирна себорея;
- вугри звичайні;
- дискератоз;
- червоний лишай Девержи;
- піодермія;
- акне;
- прищі;
- шкірні висипання;
- випадання волосся.
Інструкція по застосуванню
Купити розчин саліцилового спирту в будь-якому відсотку концентрації сьогодні можна в будь-якій аптеці. Низька ціна і висока ефективність зробила препарат дуже популярним серед населення. Особливо часто спирт купують молоді люди, щоб боротися з підлітковими прищами, вугрів і акне. Слід пам'ятати, що це концентрований розчин, який може не тільки травмувати шкіру, але і завдати глибокі опіки. З цієї причини самостійне лікування неприпустимо. Тривалість і частоту застосування салицилки повинен вказувати лікар в індивідуальному порядку.
Згідно інструкції, спиртовий антисептик використовується для місцевої обробки болючою області. Частіше застосовується точкове нанесення за допомогою ватної палички. Якщо вогнище ураження маленький, то використовувати складу для лікування потрібно 1 раз/добу. При чутливій шкірі краще застосовувати лікарський засіб через день. Лікування триває не більше 2 тижнів. Не можна наносити спиртовий розчин на здорову шкіру, так як висока ймовірність пошкодити неінфіковані тканини.
Від прищів
Для того щоб позбутися від чорних крапок і прищів на обличчі, використовується 1% розчин ацетилсаліцилової або саліцилової кислоти. Якщо висипань багато, то засіб наноситься на ватний диск, потім протирають проблемні місця, якщо мало – використовується ватяна паличка, а препарат наноситься точково. Після обробки потрібно почекати 15 хвилин, потім умити обличчя звичайною водою для нейтралізації кислоти. Якщо результат з часом не з'явився, після консультації з дерматологом можна використовувати 2% розчин кислоти.
Препарат буде ефективним тільки тоді, коли прищі викликані запаленням сальних залоз. Спирт допомагає:
- знезаражувати шкіру;
- очищати і звужувати пори;
- відлущувати старі клітини;
- підсушувати;
- зменшувати саловиділення;
- скорочувати вугрові висипання;
- стабілізувати роботу сальних залоз;
- рятувати від червоних плям.
Лікування вугрів, вугрів і акне салицилкой можна проводити з допомогою домашньої маски. Потрібно додатково замовити по каталогу і купити в інтернет-магазині або в аптеці косметичну глину. Це очищає засіб, багате мінералами. Блакитна чи біла глина тонізує шкіру, виводить токсини, підсушує, відбілює, загоює ранки. Для приготування маски від прищів знадобиться саліцилова кислота (1-2%), біла або блакитна глина (1 упаковка), вода. Інгредієнти треба розвести до консистенції густої кашки і наносити 2-3 рази/тиждень на очищену шкіру обличчя на 15 хвилин.
Застосування від пігментних плям
Пігмент, який надає шкірі людини темний відтінок, називається меланін. Іноді він нерівномірно розподіляється по тілу, накопичуючись в одному місці у вигляді непривабливих плям. Вони надають шкірі неестетичний вигляд, змушуючи людину шукати способи позбавлення від проблеми. Для лікування пігментних плям використовується 1 або 2 процентний саліцилової-резорцин спирт або саліциловий спирт для особи.
Згідно відгуками жінок, застосування спирту є порятунком для проблемної шкіри. Вартість кошти – копійки, а ефект від використання не поступається дорогим косметичним процедурам: тон світлішає і вирівнюється, пігментні плями зникають. Перед застосуванням препарату обличчя треба очистити від бруду і макіяжу, потім протерти будь-яким антисептиком.
Салицилка на спиртовій основі допомагає тим, у кого жирна шкіра або змішана (комбінована). Для сухих шкірних покривів препарати з вмістом саліцилової, резорцинів кислоти або з сірчаною маззю не підходять. Найпростіший спосіб боротьби з пігментними плямами – протирати їх засобом щоранку і перед сном. Курс лікування – 15 днів. При недостатній ефективності після 5-денної перерви терапію можна повторити.
Для лікування лишаю і грибка на шкірі
По інструкції, лікувати грибкову інфекцію і лишай на тілі людини потрібно тільки в складі комплексної терапії. Оскільки препарат володіє бактерицидною і протизапальною ефектом, його нерідко використовують для позбавлення від грибка нігтів. Перед процедурою рекомендується очистити і розпарити нігтьову пластину. Для цього підійдуть мильно-содова, оцтова або сольова ванночка.
На розпарювання нігтів знадобиться близько 15-20 хвилин. Завдяки цій процедурі саліцилова кислота швидше досягне вогнища інфекції і нейтралізує патологічні мікроорганізми. Після ванночки нігтьові пластини слід просушити й нанести 5 відсотковий спиртовий розчин (2 рази/добу). Лікування грибка триває не менше місяця. Іноді потрібно більш тривала антимикозная терапія (до 6 місяців).
Саліцилова кислота успішно бореться з проявами позбавляючи різного виду. Для лікування береться 2-3 процентний спиртовий розчин, який наноситься на уражену ділянку від 2 до 4 разів/день. Щоб не сушити шкіру, після нанесення препарату необхідно зверху оброблений ділянку намазати тонким шаром живильного крему (можна дитячого). Для поліпшення результативність даний засіб комбінують з дьогтем і сірчаної маззю.
Використання при вітряній віспі
Недорогий, але ефективний препарат використовують і для лікування шкірних покривів під час вітрянки. При тяжкому перебігу захворювання, коли ветряночных прищів багато і вони гниють, постійно лопаються, використовувати саліциловий спирт особливо необхідно, незалежно від віку хворого. Якщо загноившиеся ділянки не обробляти, то вони перейдуть у буллезную форму.
Небезпека цього стану – стійкі обсипання, зливаються в глибокі і великі виразки. Вони довго не загоюються, а після залишають шрами і грубі рубці, позбавлені меланіну. Болісну форму вітряної віспи викликають стрептококи і стафілококи, які з організму виводяться тривало і тільки в комплексному лікуванні, в яку обов'язково мають входити спиртовмісні препарати.
Спиртовий розчин салицилки в стандартній концентрації 1-2% при вітряній віспі потрібно наносити до 3 рази/день, але акуратно, щоб не допустити опік. Курс лікування – до повного позбавлення від хвороби. Найбільшу ефективність салицилка проявляє при лікуванні висипу, викликаної класичної або бульозної вітряну віспу. Дія препарату:
- зняття запалення;
- підсушування;
- запобігання нагноєння;
- пригнічення хвороботворних бактерій;
- знезараження;
- прискорення процесу загоєння тканин.
Від врослого волосся
У косметичних цілях теж широко застосовують салицилку. Невід'ємна складова догляду за собою – видалення небажаного волосся на тілі. Найпоширенішим побічним ефектом епіляції є вростання окремих волосків, незалежно від методу (епілятор, бритва, смола, віск, шугарінг та інші). Відбувається це в основному в області бікіні, пахв, нижніх кінцівок. Трохи рідше проблема виникає на стегнах, животі, обличчі.
Хоча сьогодні існує багато засобів для усунення врослих волосків, найефективнішим вважається саліциловий або резорцин спирт. Дані препарати за короткий проміжок часу усувають побічний ефект епіляції. Засіб усуває роздратування, зволожує, очищає пори, володіє отшелушивающим дією, створює ефект пілінгу. Під час процедури спиртовий розчин чинить антисептичну дію, запобігає розвиток нагноєння у волосяному фолікулі.
Краще використовувати для видалення врослого волосся саліцилову бовтанку, яку легко приготувати самостійно в домашніх умовах. Слід взяти 2% спирт, гліцерин і воду. Згідно з рецептом, необхідно змішати 1 ст. л. салицилки, 0,5 склянки холодної води і 20 г гліцерину. Щоб дія бовтанки було ефективним, треба застосовувати її 1-2 рази/день, намазуючи область врослого волосся. За рецептом лікаря бовтанку можуть виготовити в аптеці провізори. Тривалість лікування – до повного усунення проблеми.
Чи можна пити саліцилову кислоту
Категорично забороняється вживати всередину спиртовий розчин саліцилової кислоти. При його прийомі сильно уражається слизова оболонка, а перший же ковток кислоти викличе серйозний опік внутрішніх органів. Якщо розчин випадково потрапив у рот, потрібно терміново зробити такі дії:
- прополоскати ротову порожнину содовим розчином (1 ст. л. на 300 мл теплої води);
- випити багато молока;
- прийняти активоване вугілля для адсорбції шлунка (1 таблетка на 10 кг ваги);
- для очищення кишечника зробити клізму з водою;
- при сильному отруєнні викликати лікаря, який призначить симптоматичне лікування.
Вагітність та лактація
Медики і вчені застосовувати саліцилову кислоту майбутній мамі категорично забороняють. Її можна використовувати не тільки внутрішньо, але й зовні. Кислота швидко всмоктується в клітини епітелію, глибоко проникає в шкірні покриви. Всі засоби, що містять у складі салицилку (крему, лосьйони, мазі, гелі, пілінг), можуть завдати непоправної шкоди плоду, адже, всмоктуючись у кров, речовина легко проходить через плаценту.
Поки дитина перебуває в животі у матері, її організм є єдиним джерелом харчування. Висока концентрація салицилки, може викликати анемію плода або хронічну патологію серцево-судинної системи у дитини. Застосування препарату негативно позначиться і на породіллі – може спровокувати зниження родової активності або болючі перейми. Жінка під час пологів не зможе нормально тужитися, що призведе до сильного розриву промежини.
Саме серйозне захворювання, до якого може привести не тільки систематичне, але і періодичне застосування саліцилової кислоти вагітною жінкою – синдром Рея. Патологія призводить до проблем з нирками, пороку серця, порушення роботи головного мозку у дитини. Синдром може спровокувати навіть летальний результат у дітей 4-12 років. Також застосування салицилки при вагітності або лактації може стати причиною репродуктивної дисфункції у хлопчиків.
Побічні ефекти
Спиртовий розчин саліцилової кислоти потрібно використовувати обережно, адже спирт у складі може спровокувати побічні ефекти. До місцевих шкірних реакцій належать:
- сильне почервоніння (шкірні покриви набувають бордовий або яскраво-червоний відтінок);
- підвищена сухість шкіри, лущення;
- стягнутість (сильний дискомфорт заподіюють мімічні рухи);
- нові висипання на шкірі;
- опік;
- алергічні реакції.
Зазначені явища не є причиною відміни терапевтичних заходів, якщо мають середню або слабку ступінь вираженості. Необхідно знизити дозування препарату і прослідкувати за подальшою реакцією організму. Якщо побічні ефекти через 1-2 дні пройдуть, то лікування можна продовжити. У разі збереження негативних проявів, застосування препарату слід припинити і звернутися до лікаря для його заміни.
Протипоказання
Як і у будь-якого медикаментозного препарату у саліцилового спирту є свої протипоказання до застосування:
- підвищена чутливість до компонентів;
- алергія на саліцилову кислоту;
- виношування дитини (вагітність);
- годування груддю (лактація);
- ниркова або печінкова недостатність;
- дитячий вік;
- відкриті ранові поверхні;
- непереносимість препарату.
Важливо знати, що саліцилову кислоту можна застосовувати в косметичних цілях тільки при наявності жирної або комбінованої шкіри. Людям, які мають шкірні покриви, схильні до сухості, краще підібрати собі інший продукт. При застосуванні салицилки потрібно враховувати, що описуваний медикамент не з усіма лікарськими засобами взаємодіє. З цієї причини вдаватися до лікування даним препаратом потрібно тільки після консультації з лікарем-дерматологом.
Ціна
Продають саліциловий спирт у флаконах з темного скла по 25 і 40 мл Зберігати препарат можна протягом 3 років. Після розкриття флакона спирт придатний лише 1 місяць, оскільки має властивість зникати. Якщо в пляшці з'явився осад або виник неприємний запах, то використовувати засіб не можна. Найкраще місце зберігання – сухе прохолодне приміщення, в яке не проникають сонячні промені.
Купити препарат можна в будь-якій аптеці. Вартість трохи варіюється в залежності від обсягу ліки і відсоткового вмісту. Середня ціна в аптеках московського регіону:
Назва препарату | Обсяг | Ціна в рублях |
Спиртовий розчин 1% | 40 мл | 11,00 |
Спиртовий розчин 2% | 40 мл | 9,00 |
Спиртовий розчин 2% | 25 мл | 8,00 |
Відео
Рецепт лосьйону для проблемної шкіри.Альтернатива CLINIQUE