Будова променевої кістки руки людини - види переломів, лікування та реабілітація

Якщо взяти для вивчення статистику переломів передпліччя, променева кістка (латинська назва radius), при практично таких же анатомії і будову, ламається набагато частіше ліктьової. Це пов'язано з психологічною особливістю людини при падінні виставляти руки перед тілом, тоді самий потужний удар припадає на ту частину поверхні, куди виходить кістка. Хоча вона і не служить опорою для організму, як нижні кінцівки, але від правильного функціонування залежить можливість рухати руками. У разі травми важливо швидко звернутися за консультацією до лікаря.

Що таке променева кістка

Передпліччя (область руки від ліктя до початку кисті) складається з двох схожих за будовою кісток (на латині ліктьова – ulna, променева – radius). Кістки передпліччя у людини часто стають буфером при ударі або падінні, тому ймовірність травми дуже висока. Як показує практика, з-за менш щільної кісткової тканини, жінки страждають переломами цієї зони частіше, ніж чоловіки. До груп ризику відносяться жінки клімактеричного віку (від 50 років) і діти (вік до 10 років).

Супутні ушкодження при травмі променевої кістки:

  • вивихи кісток, розташованих поруч;
  • розриви зв'язок;
  • пошкодження ліктьової кістки.

Де знаходиться променева кістка

В області передпліччя radius – найближча сусідка» ліктьової кістки. Тому вони взаємопов'язані і залежні один від одного. Якщо долоня розвернута назад при піднятій руці, вони обидві знаходяться паралельно, але при розвороті долоні в іншу сторону кістки «перехрещуються». Промінь частково обертається навколо ліктьової, чим забезпечує поворотну здатність (пронацию) і обертальну можливість (супінація). Крім того, де знаходиться променева кістка з положення, можна визначити по великому пальцю руки.

Будова променевої кістки

Складається променева з довгого тіла (діафіза) і двох кінців – дистального і проксимального. Дистальний епіфіз більш масивний, на ньому розташована суглобова поверхню зап'ястя і шилоподібний відросток, який сполучається з пензлем. Анатомія променевої кістки проксимального кінця така: вона складається з голівки і суглобової окружності, з допомогою якої промінь з'єднується з кістками плеча. Нижче голівки розташована шийка променевої кістки, ще нижче – горбистість, до неї прикріплюється плечовий м'яз двоголовий. Розвиток променевої відбувається за рахунок виникнення точок окостеніння.

Розрізняють три види граней:

  • передня (край закруглений);
  • задня (край закруглений);
  • латеральна (край загострений, грань спрямована до ліктьовий).

Перелом променевої кістки

Будь-яка травма передпліччя не несе серйозної небезпеки для життя пацієнта, але може викликати неприємні наслідки за рахунок порушень в роботі нервової і судинної систем. Переломи променевої кістки болючі, часто після них порушується функціональність верхніх кінцівок. При правильній діагностиці та продуманому лікуванні пацієнт повністю відновлюється за чверть року. Залежно від способу пошкодження виділяють паталогические і травматичні переломи, а за ступенем ураження шкірних покривів визначають закритий або відкритий.

Наслідки пошкодження radius:

  • пошкодження судин, нервових закінчень руки;
  • порушення кровообігу і початок некрозу тканин внаслідок защемлення;
  • втрата рухової можливості руки (повна або часткова);
  • інфікування сполучної тканини та епітелію, гнійники і інші осередки запалення, рана заживає повільно;
  • розвиток остеопорозу з-за інфікування при відкритому переломі.

Поширені типи переломів наведено в таблиці:

ТипОсобливості

Поперечний

Лінія розлому перпендикулярна осі

Косий

Лінія розлому пряма, але перетинає тіло променя за різними кутами

Гвинтоподібний

Лінія розлому спіралеподібної форми, відламки розгорнуті

Поздовжній

Лінія розлому паралельна осі променя

Осколковий

Кілька уламків (більше 3 шт.), лінія зламу не чітка

Вколочений

Уламки під тиском входять один в одного

В типовому місці

Найчастіше кістка схильна переломів у самому тонкому місці, бо такі травми позначають як перелом променевої кістки в типовому місці. Цей тип пошкодження передпліччя зустрічається дуже часто, становить 15% від усіх травм кістяка людини. Типові переломи відбуваються приблизно на відстані 3 см від зап'ястя, і називаються дистальним метаэпифизом. Як показує статистика, найчастіше ламають ліву руку, ніж праву. Типовим переломи променя в міжнародній практиці відведено код МКБ S52.5.

Види типового перелому променя:

  • Коллеса (згинальних, уламок зміщується до тильної поверхні);
  • Сміта (разгибательный, уламок зміщується до долонної поверхні).

Зі зміщенням

Ситуація, при якій осколки епіметафіза, виходячи зі звичного місця зміщуються в бік, – це зміщення. Рука при такому пошкодженні сильно болить, збільшується набряклість, навіть за зовнішніми ознаками видно, що кістки розміщені неправильно. Перелом променевої кістки руки зі зміщенням передбачає репозицію і накладення лангетки, у складних випадках – операцію. Для правильного зрощення необхідно накласти гіпс на термін до місяця. Інформацію, як зняти набряк після перелому променевої кістки, краще отримати у лікаря, самолікуванням можна собі нашкодити.

Симптоми перелому зі зміщенням:

  • різкий сильний біль;
  • хрускіт при спробі рухати рукою;
  • зовнішні ознаки неправильної форми руки;
  • сильний набряк, не спадає;
  • цілком можливо поява гематоми;
  • порушення рухливості пальців.

Перелом шилоподібного відростка

Цей тип травми зустрічається частіше в осінні і зимові місяці, з-за частих падінь на льоду. Вирізняють 2 види переломів шилоподібного відростка променевої кістки – компресійний (виникає невелика тріщина, зміщення не відбувається) і відривний (під час падіння в руці відбувається вивих суглобової поверхні всередину, відбувається відрив). Останній вид зустрічається рідше, але він більш болючий і вимагає термінового вправляння. Запам'ятайте, скільки носять гіпс при переломі променевої кістки такого типу. Знадобиться не менше 30 днів з моменту накладення.

Вколочений перелом

У ситуації, коли зламана кістка примусово входить в іншу, діагностують вколочений перелом променевої кістки. У практиці вона зустрічається рідше, ніж інші види пошкоджень. У разі травмування лучевидного суглоба внаслідок вколоченного перелому рука часто втрачає функціональність. Зростається рука повільно і вимагає постійного контролю. Для застосування правильних методик лікування лікаря потрібно володіти максимумом інформації про характер травми.

Лікування перелому променевої кістки

Відновлення функціональності руки після травми в основному залежить від вибору правильного методу боротьби з хворобою і кваліфікації травматолога. Лікування перелому променевої кістки найчастіше проводять консервативним (накладення иммобилизационной пов'язки) і хірургічним (при зміщеному або вбитому переломі) шляхами. Для досягнення доброго ефекту при осколочном переломі проводять відкриту (вправлення уламків вручну) або закриту (розріз шкіри на місцем удару) репозицію, а також застосовують методи остеосинтезу.

Методики остеосинтезу:

  • спиці;
  • пластини;
  • дистракційні апарати.

Реабілітація після перелому променевої кістки

Лікар проводить огляд, знімає гіпс і направляє на контрольний рентген. Якщо все гаразд, потрібно приступати до реабілітації після перелому променевої кістки:

  1. Для швидкого відновлення працездатності використовують різні еспандери, рекомендують робити лікувальну фізкультуру, особливо вправи для пальців і кисті.
  2. Процедури фізіотерапії, масаж і правильне харчування мають велике значення для процесу одужання, особливо в комплексі з ЛФК.
  3. Виходячи з історії хвороби пацієнта призначають прийом внутрішньо відновлювальних препаратів.

Розрізняють такі причини переломів:

  • падіння вперед;
  • остеопороз (особливо у людей віку 60+);
  • ДТП;
  • падіння з велосипеда, мопеда, мотоцикла;
  • недбале ставлення до техніки безпеки на виробництві.

Відео: перелом променя в типовому місці

Перелом променевої кістки в типовому місці. Чисто жіноча травма

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!