Як виглядають глисти-гострики - симптоми у дітей і дорослих, діагностика, лікування та профілактика
- 1. Що таке гострики
- 1.1. Як виглядають
- 1.2. Як виглядають яйця
- 1.3. Життєвий цикл
- 1.4. Де живуть
- 1.5. Чим небезпечні
- 2. Як можна заразитися
- 3. Симптоми
- 4. Причини у дорослих і дітей
- 5. Лікування ентеробіозу
- 6. Таблетки
- 6.1. У дорослих
- 6.2. Для дітей
- 6.3. Клізма
- 6.4. Свічки для дітей
- 7. Лікування народними засобами
- 7.1. Часникова клізма
- 8. Профілактика зараження
- 9. Відео
- 10. Відгуки
Жодна людина на сто відсотків не застрахований від зараження паразитами. Можна лише убезпечити себе певною мірою, але повністю захиститися не вийде. Одну з найбільших небезпек представляють гострики. Кожному необхідно знати, як виглядають ці глисти і чим їх лікувати.
Що таке гострики
Зараження цими глистами називають «ентеробіоз». Гострики – це паразити з виду нематодозів (круглих червів). Проникаючи в організм людини, ці глисти нищівно впливають на певні органи та системи. По тілу гострики поширюються дуже швидко. Більш схильні до ризику зараження діти, але й дорослі теж можуть виявитися такі глисти.
Як виглядають
Перше, що привертає увагу – це сірувато-білий колір глистів, з-за чого їх добре видно в кале. Як виглядають гострики? Це залежить від статі:
- Самці не перевищують половини сантиметра завдовжки. У них закруглений задній кінчик.
- Самки в довжину досягають від 0,7 до 1,2 див. Задній кінець черв'яка тонкий і загострений.
- У будь-якої особи потовщена ротова частина, якої вони прилипають до кишкових стінок.
Як виглядають яйця
Людському оку вони абсолютно непомітні і можуть виявитися лише при розгляді мазка під мікроскопом. Яйця гостриків виглядають так:
- Розмір складає 0,02-0,05 мм.
- Форма яйця овальна, асиметрична. З одного боку є ущільнення, а з іншого опуклість.
- Яйця мають двоконтурну прозору оболонку.
Життєвий цикл
Особина все живе близько місяця. Життєвий цикл гострики повністю проходить в людському організмі і включає такі стадії:
- Запліднення. У товстому кишечнику самці запліднюють самок, після чого гинуть. Решта ж поступово переміщуються до анусу.
- Відкладання яєць. Для цього процесу самки вибирають область навколо ануса, шкірні складки на сідницях, промежину. За один раз особина відкладає до 15000 яєць, потім помирає. Як правило, процес відбувається рано вранці або вночі. При прикріпленні яєць до шкірі, людина відчуває свербіж.
- Розвиток личинок. Для нормального перебігу цього процесу у людини температура тіла повинна бути 36,6 градусів. Дозрівають личинки, що знаходяться в яйцях, приблизно за 5 годин.
- Зараження. Місця, де відкладені яйця гостриків, людина розчісує з-за страшного свербежу, тим самим розносячи їх руками на навколишні його продукти та предмети побуту: постільна білизна, рушники, посуд і т. д. З них личинки потрапляють в ротову порожнину людей, потім у кишечник. Там вони швидко ростуть і приблизно через два тижні приступають до розмноження. В результаті життєвий цикл повторюється.
Де живуть
Статевозрілі глисти існують в організмі людини, у зовнішній середовищі живуть тільки яйця. Гострики живуть:
- У піхву. Це відбувається, якщо яйця, відкладені в промежини, при недотриманні правил щоденної особистої гігієни переносяться в жіночі статеві органи, де для них створюється дуже сприятливе середовище. Гострики можуть існувати не тільки в піхву, але і в фаллопієвих трубах, матці, що загрожує величезною кількістю проблем для здоров'я.
- У кишечнику. Це основне середовище проживання гостриків. Вони можуть мігрувати по різним відділам органу.
- У носі і легенів. Зараження відбувається, якщо людина, у якого на руках є личинки, почухає особа.
Чим небезпечні
Будь-які глисти завдають шкоди людині, адже вони живуть за його рахунок. Гострики небезпечні тим, що в ході своєї діяльності виділяють продукти розпаду, що викликають інтоксикацію. Глисти значно вражають травні органи. В результаті людина відчуває дискомфорт у шлунку, здуття, біль у животі. Гострики поглинають величезну кількість поживних речовин, які потрапляють в організм. Для людини це загрожує почуттям втоми, роздратованості.
З-за присутності гостриків в жіночих репродуктивних органах розвивається безліч захворювань:
- вульвовагініт;
- запалення сечовивідних шляхів;
- порушення функції дітонародження.
Як можна заразитися
Шляхів проникнення паразитів дуже багато. Зараження гостриками настає при попаданні яєць в організм. Найпоширеніші шляхи інвазії:
- Самозараження. Розчісуючи ділянки шкіри, на яких відкладені яйця, людина переносить їх на долоні і під нігті. Потім вони можуть виявитися в ротовій порожнині.
- Рукостискання.
- Потрапляння яєць в організм з постільної білизни, одягу, побутових предметів, посуду, іграшок.
- Догляд за інфікованою людиною.
- Заковтування заражену глистами пилу.
- Вживання немитих продуктів в їжу.
- Контакт з тваринами, до шерсті яких присутні яйця гельмінтів.
Симптоми
Є маса ознак наявності глистів і у кожного вони можуть бути різними. Вираженість симптомів гостриків залежить від того, наскільки імунітет у людини міцний. Якщо в організм потрапила не багато яєць, то ентеробіоз може зовсім ніяк не проявлятися. При цьому вони не розмножуються, тому що знаходяться в несприятливому середовищі, та через деякий час гинуть. Однак, так легко обходяться лише одиниці. У більшості випадків ентеробіоз може проявлятися ознаками:
- Область анального отвору страшенно свербить, особливо ввечері та вночі. Періодично дискомфорт проходить, що вводить в оману хворої людини. Він може подумати, що видужав, або що причина свербіння – звичайне роздратування. Дискомфорт зникає, коли змінюється покоління глистів, потім відновлюється.
- На расчесываемых ділянках з'являються виразки і тріщини. Якщо в них потрапляють бактерії, то розвивається вторинна інфекція, додатково ослабляющая імунітет і ускладнює процес лікування глистів.
- Алергічні реакції. Може з'явитися висипка на шкірі, супроводжується сверблячкою, плями.
- Інтоксикація. Людина втрачає апетит, стає апатичною, шкіра блідне.
- Розлад травлення. Людину мучать сухість у роті, біль у животі, нудота і блювота, запори, пронос. В калових масах можуть бути домішки слизу, крові.
Глисти-гострики у дітей викликають такі симптоми:
- дратівливість, примхливість;
- скрип зубів вночі;
- порушення сну;
- втрата ваги навіть при хорошому апетиті;
- тягнучі болі в животі;
- підвищення температури тіла.
Причини у дорослих і дітей
Більшість людей вважають, що їм ні за яких обставин не загрожує зараження глистами. Всі причини гостриків у дорослих і дітей у підсумку зводяться до недотримання правил особистої гігієни. У групі підвищеного ризику зараження перебувають люди:
- діти дошкільного і молодшого віку, які відвідують садочок, школу;
- нехтують правилами особистої гігієни;
- вживають немиті овочі та фрукти, недосмажені харчові продукти;
- використовують чужі предмети гігієни;
- приймають їжу у невідведених для цього місцях (в ліжку, за робочим столом тощо);
- носять довгі нігті;
- мають звичку обкушувати нігті, смоктати пальці.
Лікування ентеробіозу
Якщо чоловік запідозрив виникнення глистів у себе або дитини, варто відвідати лікаря і зробити аналіз калу, щоб діагностувати паразитів. Лікування ентеробіозу призначається виключно лікарем з урахуванням віку хворого та ступеня інвазії. Застосовуються комплексні терапевтичні методи. Хороший результат іноді дають і народні рецепти. Як правило, пацієнту рекомендують:
- приймати сорбенти;
- робити очисні клізми;
- приймати антигельмінтні препарати.
Таблетки
Препарати від глистів обов'язково повинен призначати лікар, тому що самостійний прийом ліків може призвести до невтішних наслідків. Таблетки підбираються після проведення лабораторного аналізу з урахуванням віку пацієнта, ступеня зараження. Іноді замість них призначають свічки, краплі, клізми від глистів. Як правило, такі кошти використовуються для дітей.
На організм таблетки, як і будь-які інші лікарські препарати, що мають токсичну дію. Глисти вмирають або паралізуються і з каловими масами виходять з ануса. Якщо слідувати інструкції і дотримуватися дозування, то ніяких побічних ефектів виникнути не повинно. Препарати знищують і виводять не тільки дозрілих паразитів, але і личинки, яйця, тим самим повністю очищаючи організм.
У дорослих
Кошти від гельмінтів, які користуються найбільшою популярністю:
- Вермокс. Таблетки з активною речовиною мебендазолом випускаються в дозуванні 0,1 грам. Як правило, приймають одну таблетку і через два тижні другу. Заборонено вагітним і годуючим жінкам.
- Декарис. Препарат широкого спектру дії, паралізуючий паразитів. Одну таблетку, дозуванням 150 мг, випивають для того, щоб повністю позбутися глистів. У ліки практично немає побічних ефектів. Краще пити його перед сном. Не рекомендований до прийому людей з нирковою та печінковою недостатністю.
- Немозол. Препарат з амбендазолом, що рятує від глистів дуже швидко, вони виходять з організму менше, ніж за добу. Ліки рекомендується приймати з якимось жирним продуктом, щоб уникнути негативного впливу на систему травлення.
- Піперазин. Препарат, паралізуючий паразитів. Після його вживання бажано зробити клізму, щоб вони швидше залишили організм. Не дуже токсична ліки, яке дозволяється застосовувати навіть при вагітності.
- Ворміл. Знищує дорослих глистів і личинок. Курс лікування становить від трьох до п'яти діб.
Пірантел
Цей препарат – один з кращих. Він паралізує гельмінтів і виводить з калом. У кожній таблетці Пірантелу від гостриків міститься 250 мг діючої речовини. Дозування підбирають з урахуванням ваги пацієнта. На 1 кг маси тіла потрібно 10 мг ліки від глистів. Можна приймати Пірантел і для зниження ризику заразитися. У таблеток є ряд протипоказань:
- індивідуальна непереносимість;
- вагітність, лактація;
- міастенія в стадії лікування.
Прийнявши ліки від глистів, людина може відчути такі побічні ефекти:
- нудоту, блювоту;
- головний біль;
- галюцинації;
- розлад кишечника;
- запаморочення;
- кропивницю.
Для дітей
Маленьким пацієнтам підходять такі препарати:
- Пірантел. Ліки від гостриків для дітей старше року. Краще давати не таблетки, а суспензію від глистів.
- Декарис. Дозування підбирають по вазі пацієнта. Дозволений дітям старше трьох років.
- Вермокс. Курс лікування для дитини розрахований на три доби. Через кілька тижнів його слід повторити.
- Піперазин. Найбільш безпечне ліки для діток від року. Щоб виключити інтоксикацію, після прийому препарату рекомендується зробити очисну клізму.
- Зентел. Дозволений дітям з року, дозування підбирають по вазі.
Клізма
Процедура має найбільшу ефективність при ентеробіозі, хоча і від інших видів глистів теж допомагає. Рецепти клізм від гостриків:
- 40 г сухої пижма залийте 440 мл окропу. Накрийте і залиште на чверть години. Процідіть. Робіть клізму остившім розчином кожен вечір тиждень поспіль, намагаючись утримувати рідину всередині не менше п'яти хвилин.
- В 0,5 л гарячої води розведіть чайну ложку соди. Вводите в задній прохід і потримайте деякий час. Повторюйте тиждень поспіль кожен вечір.
Цинкова мазь
Це засіб дешево коштує і продається в будь-якій аптеці. Багато хто дивується, дізнавшись, що добре допомагає цинкова мазь від гостриків, адже це не головне її призначення. Речовина позбавляє тільки від цих паразитів, тому що їх розміри незначні. Маззю обробляється область навколо анального отвору. Вона дуже густа, тому самка, виходячи назовні для розмноження, грузне в ній разом з яйцями.
Цинкову мазь наносять кожен день перед сном товстим рівномірним шаром. Попередньо обов'язково провести гігієнічні процедури. Потім слід надіти бавовняну нижню білизну, щоб не забруднити постіль. Сутра мазь акуратно прибирають серветками, заздалегідь надівши гумові рукавички. Якщо людина воліє її змивати, то рушник, яким він витирається, треба прати відразу ж. Курс лікування становить три тижні, тільки тоді можна бути впевненим в тому, що всі глисти знищені.
Свічки для дітей
Переваги лікування супозиторіями:
- Компоненти проникають безпосередньо у вени прямої кишки, не потрапляючи в печінку.
- Свічки від гостриків для дітей діють швидше інших препаратів.
- В основі складу більшості супозиторіїв рослинні натуральні компоненти.
Ефективні препарати:
- Гирудотекс. Можна дітям старше п'яти років.
- Нигела Sativa. Свічки, що містять масло чорного кмину.
- Гельмавитол. Дитяча остриця гарантовано зникне після курсу лікування цими свічками.
- Простада. Не тільки знищують паразитів, але і знімають запалення, загоюють ранки від расчесов.
Лікування народними засобами
Рецепти:
- Для лікування гостриків народними засобами часто використовують гарбузове насіння. 50 г цього продукту в сирому вигляді перемішують з 1 год. л. рідкого меду, шматочком вершкового масла, і вживають засіб вранці натщесерце.
- Наполягайте свіжовичавлений буряковий сік не менше двох годин у холодильнику. Пийте по півсклянки двічі на день натщесерце.
- Залийте подрібнену цибулину 50 мл оливкової олії. Посоліть. Поділіть на шість порцій і кожну з'їдайте перед сном.
Часникова клізма
Рецепти:
- Одну головку часнику почистіть, зубки роздушіть. Додайте 1 столову ложку сухого полину. Залийте склянкою води і доведіть до кипіння. Остудіть, процідіть. Настоюйте дві години в теплі. Робіть часникову клізму від гостриків ввечері тиждень поспіль.
- 10 зубків часнику подрібніть. Перемішайте з двома склянками молока. Настоюйте 12 годин. Процідіть. Робіть клізму після спорожнення кишечника 7 днів поспіль, якщо не знаєте, як вивести гостриків.
- 10 зубочки часнику і 1 цибулю подрібніть, вичавіть сік. Розведіть з 0,5 літра теплої води. Розчин треба настояти 2 години. Робіть клізму щоранку тиждень поспіль.
Профілактика зараження
Будь-яку проблему краще попередити, а особливо глисти. Заходи профілактики зараження гостриками:
- Регулярно мийте руки перед їжею, після відвідування туалету і приходу з вулиці, і стежте, щоб всі члени вашої родини робили це.
- Щодня міняйте білизну.
- Підстригайте дітям нігті коротко.
- Періть постільну білизну при температурі вище 60 градусів.
- Гладьте всі речі після прання.
Відео
Гострики лікування. Гострики ніж лікувати народними засобами.
Відгуки
Ірина, 33 рокиДитина приніс глисти з садка. Спочатку не помічала нічого дивного, потім побачила, що він весь час перевертається уві сні, свербить. Якщо чесно, я запанікувала, на наступний же ранок потягла сина в лікарню. Доктор узяв мазки, сказав, що у нас остриця. Прописав сорбенти, потім Пірантел. Через два тижні після лікування аналізи були чистими.
Оля, 24 рокиНещодавно звернула увагу на те, що у мене сильно свербить зад, особливо по ночах. Думала, що не підходять засоби, які використовую для купання, але, змінивши їх, проблему не вирішила. Потім побачила, що у мене глисти-гострики в кале. Не знаю, де я, доросла людина, могла їх підхопити. Купила і випила Ворміл, після чого все пройшло.
Яна, 28 роківУ мене двоє дітей, кішка і собака, тому регулярно приймаємо Гельминтокс всією сім'єю для профілактики. Стежу, щоб син з донькою постійно мили руки, коротко обрізаю їм нігтики, ретельно вимиваю всі продукти перед приготуванням. Вважаю, що краще періодично проводити профілактику, ніж потім бігати по лікарнях.