Профілактика і лікування дирофіляріозу: як позбутися від серцевих черв'яків
Біологічне середовище влаштована так, що її населяє величезна кількість різноманітних живих істот, у тому числі й небезпечних. Найнеприємнішими з них є глисти дірофілярії, або серцеві черв'яки, які, проникаючи в організм людини, провокують розвиток у зараженої особи багатьох негативних станів. Дізнайтеся, як вчасно розпізнати і вилікувати це серйозне захворювання.
Що таке серцеві черви
Дірофіляріоз є вкрай рідкісним недугою. Головна небезпека цього захворювання полягає в тому, що паразити в серці розвиваються неймовірно швидко. Так, інвазія людського організму одним хробаком ніяк не позначається на функціонуванні імунної системи, тоді як присутність декількох глистів викликає стійкі порушення. Безсимптомний перебіг початкових стадій паразитарного захворювання робить практично неможливим його своєчасне виявлення і лікування.
Види серцевих черв'яків
Серед усього видового різноманіття подібних гельмінтів для людини небезпечними вважаються дірофілярій иммитис (Dirofilaria immitis) і дірофілярій репенс (Dirofilaria repens). Личинки цих паразитів дуже малі (близько 320 мкм). З цієї причини зазначені види серцевих черв'яків прийнято відносити до невидимим трематодам. Щодо дорослих особин варто сказати, що їх довжина може досягати 30 див. Будова самців і самок серцевих глистів різниться. Так, останні мають ротову порожнину, стравохід, кишечник, яєчники, матку. У самців присутні спікули і сосочки.
Шляхи зараження
Причини зараження хробаками дуже детально вивчені. Так, паразити в серці людини проникають трансмісивним шляхом через укуси комах (проміжних господарів): комарів, ціп'яків, кліщів. Як правило, носіями личинок, черв'яків виступають заражені домашні тварини (кішки, собаки). Тим не менш відомі випадки, коли серцеві глисти виявлялися у вовків, ведмедів, тигрів.
Організм тварини виступає своєрідним інкубатором, де статевозріла самка хробака виробляє потомство. Личинки циркулюють в крові близько 2 років до тієї пори, поки не проникнуть в тіло проміжного хазяїна, наприклад, комара. Подальший розвиток серцевого паразита відбувається в кишечнику комахи, звідки він згодом з кровотоком потрапляє в головну частину і нижню губу цього членистоногого тварини, де і очікує остаточного господаря.
Симптоми серцевих черв'яків у людей
Ознаки хвороби можуть проявлятися по-різному. Після укусу комара серцевий гельмінт впроваджується в підшкірну клітковину людини, всередині якої починає активно паразитувати. Інкубаційний період триває 2-3 місяці. Першим симптомом проникнення хробака є виникнення на шкірному покриві пухлиноподібного освіти. При цьому локалізація цього ущільнення постійно змінюється. На цій стадії в місці розташування пухлини, викликаної хробаком, зазначаються:
- паління;
- біль;
- свербіж;
- рух;
- токсичні і алергічні реакції;
- гіперемія і здуття шкірних покривів.
З часом глист пробирається всередину, вражаючи при цьому нові шари епідермісу. Важливо відзначити, що серцеві черв'яки можуть із кров'ю заноситися практично в будь-який внутрішній орган (легені, печінка), провокуючи при цьому утворення кіст і ділянок фіброзного переродження тканин. Нерідко така картина розцінюється, як пухлинний процес. Під час гострого періоду серцевої глистової інвазії хворий відчуває наступні симптоми:
- підвищення температури тіла;
- болі в області грудей (якщо инвазирована серцевий м'яз);
- швидку втомлюваність;
- прискорене серцебиття;
- нудоту.
Діагностика дирофіляріозу
Визначити тип паразитарної інвазії можна за допомогою лабораторних та інструментальних методів. Черв'яки в серці людини до певного етапу не виявляються, але на останніх стадіях виявити збудника захворювання не так вже й складно. Фахівці стверджують, що глисти у людини в серці з більшою точністю виявляються при рентгенографії і ультразвуковому дослідженні. Що стосується аналізу крові, то цей спосіб виявлення серцевих паразитів достовірний лише на 70%. Крім того, діагностувати черв'яків можна за допомогою:
- ехографії серця;
- УЗД;
- ЕКГ;
- МРТ;
- серологічних реакцій (ІФА, ПЛР).
Лікування дирофіляріозу
Позбутися від хробака можливо тільки шляхом хірургічного втручання. Лікування дирофіляріозу лікарськими засобами марно і навіть небезпечно для здоров'я. Виявивши паразита в ході обстеження пацієнта і з'ясувавши стадію серцевої глистової інвазії, лікар призначає операцію. Перед проведенням хірургії хворому дається спеціальний препарат, парализующе діючий на хробака, що допомагає уникнути таких серйозних ускладнень, як поширення інвазії на інші органи. До того ж проводиться супровідна медикаментозна терапія серцевої глистової інвазії:
- глюкокортикостероїдами;
- антигистаминами;
- протизапальними засобами;
- заспокійливими.
Профілактика дирофіляріозу
Попередження розповсюдження серцевої глистової інвазії в основному здійснюється шляхом контролювання чисельності бродячих кішок і собак. Аскариди в серці людини проникають через укуси комарів, тому профілактика дирофіляріозу також передбачає використання спеціальних репелентів від комах. До того ж слід відмовитися від відвідування ендемічних хробаками дирофілярій зон. Що стосується домашніх тварин, то вони повинні піддаватися дегельмінтизації у весняно-літній період.
Відео: дірофіляріоз м'ясоїдних
Серцеві глисти Що це Як потрапляють Наочно у ролику