Черв'яки в оселедці - види паразитів, небезпечні для людини і чи можна їсти рибу

Оселедець – один з найпопулярніших видів риби, особливо поширений на території СНД і Північній Європі. Проте як бути, якщо апетит вам зіпсували дрібні черв'яки, виявлені усередині свіжої, на перший погляд, тушки? Чи небезпечні вони для людини і як не купити зіпсований продукт? Вибираючи солону або свіжу оселедець, завжди потрібно уважно оглядати її на предмет вмісту глистів: черв'яки в оселедці легко виявити за зовнішніми ознаками хворої риби. Як її визначити і що робити, якщо все ж ви з'їли заражену рибу?

Чи небезпечні черв'яки в оселедці для людини

Рибні глисти представляють найбільшу небезпеку для людини, якщо він вживає свіжу, термічно не оброблену рибу. Цим загрожує вживання суші, слабосоленої риби домашнього засолу. Однак і солона і копчена риба можуть бути заражені паразитами – температура копчення не вбиває їх, а тільки сприяє збереженню та розмноженню. Небезпека черв'яків в оселедці для людини полягає в інфікуванні організму паразитами.

Круглі черви в оселедцю

Круглі гельмінти – анизакиды, зустрічаються частіше інших є найбільш небезпечними збудниками захворювання. Це тонка аскарида спіралевидної форми. Такі черв'яки в оселедця можна виявити на нутрощах риби, частіше – на ікрі або молоці, як видно на фото. Вони мають вигляд невеликої закрученої спіральки, легко знімаються. У солоної оселедця круглі черви виявляються мертвими, якщо процедури обробки були проведені правильно. Паразит не представляє великої погрози і рибу можна їсти, якщо вона не має підозрілого запаху, внутрішніх розкладів, занадто м'якого м'яса.

Крім риб, анизакидоз вражає більшість морських мешканців, включаючи молюсків, ракоподібних. Личинки гинуть тільки при нагріванні і заморожування, тому якщо їсти сирі морепродукти, або такі, що пройшли недостатню обробку (соління в слабкому розчині), ймовірність зараження активними хробаками дуже велика. Вони паразитують у кишечнику, викликають різні запальні процеси. Щоб позбутися від дорослих особин, може знадобитися хірургічне втручання.

Кільчасті черви в оселедцю

При технології гарячого копчення або заморожуванню скручені паразити гинуть і більше не становлять небезпеки. Кільчастих черв'яків в оселедці зустрінеш не так часто – людина може заразитися, тільки якщо з'їв сире м'ясо. Попадання всередину організму живого хробака або личинки загрожує серйозними захворюваннями, які можуть довгий час протікати приховано: гельмінт виростає до одного метра, виділяє отруйні речовини, сприяє порушенню внутрішніх процесів кишечника, травного тракту.

Стрічкові черв'яки в оселедцю

Наявність цестод, солітера чи стрічкових черв'яків в оселедці – причина розвитку гельмінтозу. Вони провокують такі хвороби, як дифілоботріоз, лигулез. Самий поширений і небезпечний підвид – широкий лентец: він зустрічається у морських і прісноводних видів риб і виростає до 10 метрів, вражає кишечник і прилеглі органи. Солітер в оселедці може бувати рідко, лише в певних географічних точках. Ураження людини відбувається при вживанні сирого м'яса. При належної термічної обробки личинки гинуть і не представляють загрози.

Як визначити, є чи в оселедці паразити

На жаль, велика кількість риби продається з паразитами, сорт при цьому не важливий: норвезька, атлантична або астраханська – можуть бути заражені всі. При виявленні такої неприємності слід повернути рибу продавцеві та одержати витрачені гроші. Як правильно визначити наявність паразитів в оселедця під час покупки? Уважно оглянути рибу. Основними ознаками того, що черв'яки в оселедці є, можуть бути:

  • Зовнішні прояви: якщо риба рясно заражена, на ній можуть бути пухлини, маленькі або великі нарости, чорні точки на черевці або по всьому тілу. Яскраві приклади можна побачити на фото.
  • Очі: у здорової риби щільні і опуклі очі, зіниці чисті, білі. У хворої вони каламутні, висохлі, з домішкою жовтого або коричневого відтінку.
  • Зябра: за кольором зябер можна визначити здоров'я риби. Темні, чорні зябра з неприємним запахом говорять про наявність черв'яків в рибі.
  • При натисканні на тушку може утворюватися западина.
  • Роздуте черевце є ознакою поганої оселедця.
  • Наявність на нутрощах (ікрі, молоці, кишках) дорослих особин: маленьких прозорих спіральок, білих пуголовків, тонких довгих черв'ячків.
  • Надмірна м'якість – погана ознака. М'ясо повинно бути щільним, пружним, якщо м'якоть розлазиться, неприємно пахне – це говорить про зіпсоване продукті.

Можна їсти оселедець з глистами

Якщо риба пройшла достатню обробку, і ви впевнені в її якості і свіжості, тоді її можна спокійно вживати, після того як прибрати тіла паразитів. Свіжовиловлену рибу обов'язково потрібно ретельно очистити і заморозити. Якщо її солити, то в сильному розчині (не менше, ніж 20:1) і щонайменше 2 тижні. Смажити і варити рибу потрібно не менше 30 хвилин. Оселедець з глистами, які загинули – нешкідливо для здоров'я, але небажано. Тому оглядайте тушки ретельно, вичищайте всі нутрощі, дотримуйтесь необхідні правила зберігання.

При якій температурі гинуть паразити в рибі

Є два надійних способу знищення, після яких гельмінти в оселедці не будуть представляти небезпеки. Це заморожування та гаряча теплова обробка. При температурі 30 градусів і нижче необхідно три доби, щоб м'ясо обезвредилось. Більшість холодильників розраховані на більш високі показники – це 18 градусів нижче нуля. При таких умовах потрібно не менше тижня, щоб не турбуватися за своє здоров'я.

Що стосується гарячих технологій – паразити риби гинуть при температурі вище 60 градусів. Коли м'ясо нагрівається до потрібного рівня, черви кільчасті в оселедці вмирають за лічені секунди: найпростіше цього досягти при гарячому копченні або смаження на мангалі, запіканні в духовці. При цьому смажити рибу потрібно мінімум 20 хвилин– тільки після цього часу вона буде стовідсотково безпечною.

Що робити при зараженні глистами

У разі зараження глистами не рекомендується намагатися вивести їх народними методами: часто це тільки шкодить організму, але не допомагає боротися з паразитами. Якщо ви помітили у себе ознаки гострого отруєння, діареї і алергії, слід негайно звернутися до лікаря. Затяжний гельмінтоз вкрай небезпечний для здоров'я пацієнта, може принести масу ускладнень на все життя. Важлива і профілактика захворювань – потрібно стежити за якістю їжі, чистотою на кухні та особистою гігієною.

Відео: паразити в оселедцю

РР/Обережно оселедець!(приємного мало)

Фото: як виглядають черв'яки в оселедцю

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!