Гранола - що це таке, корисні властивості і як готувати в домашніх умовах за рецептами з фото
Основним зарядом бадьорості на весь день вважається сніданок, який повинен бути корисним, ситним та смачним. Необхідними якостями наділена гранола – це традиційне американське блюдо (його ще називають у США снек, трайл-мікс, сухий сніданок), що складається з різноманітних поживних компонентів. У складі солодощі є вівсяні пластівці, сухофрукти, мед, горіхи, трохи рослинної олії. Інгредієнти змішуються і запікаються в духовці. Для отримання смачного, красивого страви потрібно знати особливості його приготування.
З чого готують гранолу
Класичний рецепт страви з Америки виглядає, як суміш із злакових, натурального фруктового соку (яблучного, виноградного, апельсинового і т. д.), невеликої кількості соняшникової олії, меду. Нерідко додають різні сухофрукти, горіхи. Гранола проводиться як в розсипчастої консистенції, так і у вигляді батончиків. Продукти спресовуються, а потім запікаються в спеціальній формі. Результат – хрусткий, апетитний снек. Такі ласощі дуже затребуване в США, Японії, Канаді, Європі.
Історія страви
Якщо вірити історії, то гранола була придумана священиком з Америки Сильвестром Грехемом (Sylvester Graham). Він здобув популярність на початку 19 століття після того, як став пропагувати здорове, дієтичне харчування. Священнослужитель закликав людей відмовитися від застосування білого борошна, а замість неї рекомендував використовувати цільнозерновий продукт (борошно Грехема), не завдає шкоди організму.
Харчовий продукт «гранула» запустив у виробництво доктор Джеймс Джексон, це відбулося в другій половині 19 століття. Ласощі робили з борошна Грехема. Замішане тісто ділили на порції, тонко розкатували, випікали за допомогою пічки. Потім отримані пластини ламали на шматочки, які перемішували і повторно запікали. У 1898 році Чарльз Пост почав випускати гранолу «Виноградна насінини» за рецептурою Джексона. Продукт не отримав великої популярності. У 1960-ті роки сухий сніданок знову з'явився, його готували з нового набору інгредієнтів.
Через десятиліття фірми Pet Milk і Lassen Foods майже в один період поставили на конвеєр виробництво своєї гранолы. Через деякий час стали продаватися продукти Country Morning (фірма Kellogg) і Nature Valley (General Mills). Патент на перший корисний злаковий батончик в США отримав Едвард Тайер. Під захистом «авторських прав випускали сухий сніданок Peanut Butter Crunch, Granola Grabber.
Користь і шкода
Смачний, поживний продукт стане ідеальним сніданком для всієї родини, але перед тим як є гранолу, варто вивчити її позитивні і негативні якості. Користь страви криється в його складі:
- Головний інгредієнт – вівсяні пластівці. Вони містять повільні вуглеводи, вітаміни групи B, кальцій, цинк. Вівсянка дуже ситна, покращує стан шкірного покриву, стимулює роботу кишечника, налагоджує правильне травлення.
- Продукт природного походження – мед. У ньому є вуглеводи, фолієва кислота, а ще вітаміни E, B, До, С.
- Горіхи – це джерело ненасичених рослинних жирів. Вони добре впливають на функціонування мозку, нервової і серцево-судинної систем.
- Ще один продукт, що входить до складу гранолы – сухофрукти. Завдяки їм організм отримує клітковину, концентровані вітаміни (С, В), мікроелементи (кальцій, калій, магній), цукор.
Негативні якості:
- Солодке страву не можна вживати при наявності непереносимості сухофруктів, горіхів (щоб уникнути алергічної реакції).
- Вівсяні пластівці з добавками не варто включати в меню людей з хронічним панкреатитом, виразкою шлунка.
- Гранола з горіхами під забороною для людей з хворобами жовчного міхура (наприклад, холецистит).
- Якщо людина дотримується дієти, то в його меню не повинно бути американського снека, так як ласощі дуже калорійне (на 100 грамів продукту доводиться приблизно 450-470 ккал).
Як є
Апетитна, ситна гранола відмінно поєднується за смаком з молоком, натуральним йогуртом, кефіром та іншої кисломолочкой. Корисний сніданок прийнято подавати зі свіжими фруктами і ягодами (наприклад, полуницею, малиною, бананами, яблуками, цитрусовими і т. д.). Сухий продукт може застосовуватися, як топпінг (добавка, кондитерське прикраса страви) для десертів, морозива.
Як приготувати гранолу в домашніх умовах
Щоб зробити американське блюдо в домашніх умовах, треба знати технологію кулінарного процесу. Для апетитного, хрусткого сніданку або перекусу потрібні вівсяні пластівці (або повітряний рис), насіння, будь-які горіхи (волоські, кешью, арахіс, фундук), мед, сухофрукти, рослинна олія. Інгредієнти змішують, запікають в духовці. Середня тривалість приготування становить 30-50 хвилин при температурі 170-180°С.
Рецепти гранолы
Існує великий асортимент способів приготування страви з американським корінням. Можна запекти класичний варіант снека або дієтичний, використовувати мед або виключити цей продукт, замінивши кленовим сиропом. Комусь до душі гранола з йогуртом або молоком, деякі воліють додавати улюблені прянощі (кориця, ваніль, цедру лимона або апельсина, імбир). Вивчіть найпопулярніші рецепти приготування корисного сніданку.
Класична гранола
- Час: півгодини.
- Кількість порцій: 8-10 персон.
- Калорійність: 400 ккал на 100 грам.
- Призначення: сніданок.
- Кухня: американська.
- Складність: проста.
Класичний рецепт гранолы в домашніх умовах дозволяє зробити поживний, корисний сніданок або обід для всієї родини. Блюдо складається з невеликої кількості доступних продуктів, швидко і просто готується. Для посилення смакових якостей рекомендується використовувати ваніль і корицю. Соняшникова олія можна замінити кокосовим або кунжутним.
Інгредієнти:
- мед – 40 грам;
- пластівці вівсяні (плющені овес) – 4 склянки;
- горіхи – 150 г;
- кокосова стружка – 50 г;
- ягоди сушені (вишня, родзинки, журавлина) – 200 г;
- рослинне масло – 2 ст. ложки;
- ваніль – 10 г;
- кленовий сироп – 2 ст. л.;
- кориця – 1 ч. ложка.
Спосіб приготування:
- Взяти глибоку ємність. Змішати в ній горіхи, пластівці і кокосову стружку.
- Влити в окремий посуд масло, мед, кленовий сироп, додати ваніль, корицю. Інгредієнти ретельно перемішати і нагрівати, поки суміш не стане більш рідкою.
- Отриманої гарячою масою заливати сипучі продукти і горіхи.
- Деко застелити пергаментом, зверху викласти солодку масу.
- Запікати при 175 градусах 20 хвилин (кілька разів перемішати).
- До готового блюда додати сушені ягоди.
Рецепт Юлії Висоцької
- Час: близько години.
- Кількість порцій: 2-4 персони.
- Калорійність: 423 ккал.
- Призначення: сніданок.
- Кухня: американська.
- Складність: проста.
Наступний спосіб приготування ситного сніданку – рецепт з фото від Юлії Висоцької. Актриса, телеведуча, мама та кулінар вважає, що гранола є ідеальним варіантом для першого прийому їжі: вона складається з корисних продуктів, поживна, ароматна. Головна особливість цього рецепта у вдалому поєднанні спецій з медом і мигдалем. Домашня гранола подається з морозивом, йогуртом або пудингом.
Інгредієнти:
- насіння кунжуту – 80 г;
- вівсяні пластівці – 300 г;
- коричневий цукор – 50 г;
- мигдаль – 200 г;
- рідкий мед – 6 ст. л.;
- насіння соняшнику – ½ ст.;
- кокосове масло – 20 мл;
- родзинки – 250 г;
- сіль – 1 ч. ложка.
Спосіб приготування:
- Попередньо нагріти духовку до 170 градусів.
- З'єднати разом насіння, пластівці і мигдаль. Залити медом, маслом, перемішати.
- Форму застелити папером для випічки, викласти отриману тягучу суміш. Рівномірно розподілити.
- Готувати 40 хвилин. У процесі запікання продукти перемішати три рази, посолити.
- За п'ять хвилин до закінчення готування страву посипати родзинками.
Дієтична
- Час: 1 година 20 хвилин.
- Кількість порцій: 4-5 персон.
- Калорійність: 178 ккал на 100 ккал.
- Призначення: сніданок, перекус.
- Кухня: американська.
- Складність: проста.
Для людей, які дотримуються дієтичного раціону, підійде цей легкий рецепт з фото. Американське ласощі включає вівсяні пластівці, сушені та свіжі фрукти, невелику кількість горіхів (арахісу). Гранола виходить дієтичної за рахунок того, що в складі немає масла, меду, насіння та інших висококалорійних продуктів. Снек дуже корисний для здоров'я і апетитно виглядає.
Інгредієнти:
- плющення вівсяна крупа – 200 г;
- яблуко – 150 г;
- чорнослив, курага – 50 г;
- мандарин, банан – 1 шт.;
- родзинки, фініки – по 20 р;
- горіхи – 25 грам.
Спосіб приготування:
- Яблуко очистити від шкірки, подрібнити на тертці.
- З банана прибрати шкірку, розім'яти фрукт виделкою.
- Мандарин подрібнити блендером.
- Горіхи, сухофрукти дрібно порубати гострим ножем.
- Інгредієнти змішати з вівсяними пластівцями.
- Форму для випічки викласти пергаментом, зверху розподілити масу для майбутньої гранолы.
- Запікати корисне дієтичне ласощі 30-45 хвилин при 170°С.
З йогуртом
- Час: година.
- Кількість порцій: 6 персон.
- Калорійність: 310 ккал.
- Призначення: сніданок.
- Кухня: американська.
- Складність: проста.
Легкий, ароматний ранковий прийом їжі – гранола з йогуртом. Крім класичних пластівців з вівсянки, мюслі доповнюють пшеничні висівки, пелюстки мигдалю, насіння соняшнику, рідкий мед, цукор. Краще вживати гранолу з нежирним йогуртом без добавок (можна зробити кисломолочку будинку). За бажанням американський сніданок прикрашається свіжими ягодами, фруктами або тертим шоколадом.
Інгредієнти:
- пелюстки мигдалю – 50 г;
- пластівці вівсяні – 300 г;
- рослинна олія – 4 ст. л.;
- родзинки – 200 г;
- рідкий мед – 30 г;
- кунжут – 2 ст. л.;
- коричневий цукор – 75 г;
- екстракт ванілі – 1 ч. л.;
- пшеничні висівки – 100 г;
- насіння соняшнику – 2 ст. ложки.
Подача (на 1 порцію):
- натуральний йогурт – 130 г;
- готова гранола – 40 г;
- малина свіжа – 50 р.
Спосіб приготування:
- Духовку розігріти до 180°С.
- Змішати мигдаль, пластівці, насіння, висівки, кунжут в одній піалі.
- Вилити в каструлю масло, додати цукор і мед. Довести суміш до кипіння, постійно помішуючи.
- Прибрати з плити, додати ваніль. Змішати сипучі інгредієнти з рідиною.
- Готувати на деко з папером для випічки.
- Тримати в духовці близько півгодини, до появи золотистої скоринки.
- Готову гранолу викласти на тарілку, посипати родзинками.
- Подати до столу з йогуртом і ягодами.
Без меду
- Час: близько години.
- Кількість порцій: 2-4 персони.
- Калорійність: 390 ккал на 100 грам.
- Призначення: перекус, сніданок.
- Кухня: американська.
- Складність: проста.
Більшість способів, як приготувати гранолу, передбачає використання рідкого меду. Тільки не всі можуть насолодитися таким ласощами – у деяких людей є непереносимість бджолиного продукту (алергія). Для зв'язки продуктів можна застосувати інші інгредієнти – сироп, джем, варення. Снек вийде не менш смачним і корисним, ніж з медом.
Інгредієнти:
- горіхи – 200 г;
- цукор коричневий – ½ ст.;
- олія соняшникова – ¼ ст.;
- пластівці вівсяні – 500 г;
- сироп цукровий – 60 мл;
- сіль – маленька щіпка.
Спосіб приготування:
- Форму застелити пергаментом. Заздалегідь розігріти духовку до 170 градусів.
- Змішати в одній мисці цукор, масло, сироп, додати сіль. Поставити на вогонь до повного розчинення цукру.
- Пластівці перемолоти в кухонному комбайні або блендері до стану борошна.
- Всі продукти змішати, отримане «тісто» викласти на пергамент (як на фото).
- Запікати гранолу 30 хвилин.
- Готове американське блюдо розділити на порції і після охолодження, зберігати в холодильнику.
Відео
Смачна домашня гранола. Як приготувати?
Домашня запечена гранола | Корисні мюслі | Рецепт гранолы
Рецепт : Корисна Гранола / Granola recipe | carrypingwin
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!