Герпес при вагітності
Інфекції, що виникають в організмі жінки при виношуванні плоду, відстежують лікарі, щоб уникнути ускладнень внутрішньоутробного періоду. Герпес під час вагітності – небезпечне захворювання, яке може спровокувати мутації ембріона в першому триместрі вагітності, патологічні пологи раніше встановленого терміну.
Види вірусів герпесу
Небезпечний збудник живе в організмі кожної другої людини протягом усього життя, але його підвищена активність і руйнівний вплив на організм пов'язано з певними обставинами – провокуючими факторами хвороба. Герпес у вагітних може бути декількох видів, кожен з яких має свої шляхи зараження, особливості, наслідки для здоров'я:
- Герпес 1 типу в народі називають «застудою», оскільки він з'являється на губах, має вигляд невеликих ранок з подальшим формуванням пухирів.
- Герпес 2 типу вражає статеву систему або органи прямої кишки, оперізує, доставляючи дискомфорт вагітної пацієнтки. Це невеликі ранки червоного кольору, які дуже сверблять і мають мокнучу структуру.
Герпес на губах під час вагітності передається повітряно-крапельним і контактним шляхом, має яскраво виражену симптоматику і певну схему інтенсивної терапії для жінок в «цікавому положенні». Лікарська діагностика і збір даних анамнезу – основа успішного лікування в домашніх умовах. Генітальний герпес при вагітності передається виключно статевим шляхом, тривалий час не виявляє себе, протікає в жіночому організмі безсимптомно. Крім того, може маскуватися під ознаки іншого захворювання.
Чим небезпечний герпес
Якщо не розпізнати симптоми захворювання на самому початку інфікування, наслідки герпесу при вагітності для здоров'я матері і дитини можуть виявитися непередбачуваними, фатальними. Відбувається повне зараження крові: вірус проникає через плацентарний бар'єр і руйнує імунну систему ембріона. Антитіла дитячого організму не вироблені в достатній кількості, тому опір герпесу неможливо. Серед можливих ускладнень для дитини лікарі виділяють наступні патології:
- мікроцефалія (органічне ураження головного мозку плоду);
- викидень на ранньому терміні;
- завмерла вагітність;
- вади серця;
- вірусна пневмонія вродженого характеру;
- аномалії розвитку;
- зовнішні каліцтва;
- мертвонародження дитини;
- патологічні і передчасні пологи.
Герпес при виношуванні плоду негативно позначається на організмі новонародженого, тим більше при відчутно ослабленому імунітеті. Серед можливих ускладнень з дитячим здоров'ям фахівці нагадують про таких патологічних процесах організму:
- синдром раптової смерті немовлят;
- дитячий церебральний параліч;
- епілепсія;
- затяжна і ускладнена жовтяниця;
- геморагічний синдром;
- обширні ураження ЦНС;
- гідроцефалія;
- вроджена глухота і сліпота;
- гепатоспленомегалія;
- зовнішні каліцтва дитини.
При загостренні герпесу при вагітності жінка може чудово себе почувати, при цьому навіть не здогадується, які незворотні патологічні процеси протікають в її організмі. При відсутності позитивної динаміки прогресує інтоксикація продуктами розпаду ембріона. Це зайвий раз доводить, що перед зачаттям дитини доцільно пройти повну діагностику організму, виконати профілактичну вакцинацію.
ВУІ при вагітності
Внутрішньоутробна інфекція при виношуванні плоду небезпечна на будь акушерської тижня, тому майбутня матуся повинна подвійно контролювати своє здоров'я. Побоюватися потрібно вірусів, бактерій, найпростіших і грибів. Герпес у вагітних відноситься до категорії вірусів, активність яких викликана ослабленим імунітетом, хронічними захворюваннями, генетичною схильністю та іншими провокуючими факторами.
Лікарі систематизували ВУІ в одну групу, яка в медичній практиці називається TORCH. Якщо говорити про докладної розшифровки, секрет дуже простий: перша буква відповідає назві хвороботворної інфекції. Звідси можна виділити наступних патогенних мікроорганізмів з підвищеною активністю в вагітному організмі:
- Т – токсоплазмоз;
- Про – Others;
- R – краснуха;
- З – цитомегаловірусна інфекція;
- Н – герпес.
Чим лікувати герпес при вагітності
При підвищеній активності герпесу необхідна інтенсивна терапія з участю медикаментів різних фармакологічних груп. Перед початком лікування необхідно виконати аналіз крові на антитіла, ПЛР, цитоморфологічне дослідження за Райту, иммунофлуоресцентную мікроскопію в лабораторних умовах. Це прості і доступні методи з високою результативністю, які в подальшому визначають оптимальну схему консервативної терапії при відхиленні від показників норми. Основна мета запропонованих медикаментів від герпесу:
- прискорення процесів відновлення тканин у місцях появи виразок;
- скорочення кількості нападів;
- ослаблення тривожної симптоматики;
- помірне вплив хвороботворного вірусу;
- прискорення процесу одужання.
Основа обраної терапії – пригнічення активності вірусу герпесу 1 або 2 типу при вагітності протигерпетичними засобами. Такі противірусні препарати характеризуються високою ефективністю і цілеспрямованим впливом на вогнище патології. При вагітності їх призначають з особливою обережністю через протипоказань, побічних ефектів.
Мазь Ацикловір
Такий медичний препарат має протизапальні і регенеруючі властивості, ефективний для будь-якої форми герпесу при прогресуючої вагітності. Це перевірений часом засіб, яке практично не має протипоказань за винятком підвищеної чутливості організму при вагітності. Майбутнім матусям рекомендовано щодня мазати виразки кілька разів за добу, але при цьому не займатися поверхневим самолікуванням. Тривалість інтенсивної терапії – 7-10 діб, після чого потрібно знову звернутися до лікаря за діагностикою.
Зовіракс
Це аналог попереднього медикаменту з посиленим протизапальною дією на вогнище патології. Препарат від герпесу випускається у формі таблеток, призначений для перорального прийому протягом 5 днів. Якщо за цей час зміни в кращу сторону відсутні, доцільно змінити запропоновану схему лікування. Добова доза і кількість підходів зумовлені особливостями захворювання, станом організму жінки при вагітності. У середньому, необхідно приймати 200 мг до 5 разів за добу.
Панавир
Препарат має кілька форм випуску, і всі вони успішно лікують прогресуючий генітальний та оперізувальний герпес при вагітності. Жінок в «цікавому положенні» краще всього вибрати гель для зовнішнього застосування, яким щодня змащувати мокнучі виразки. Тривалість терапії – до 10 діб, а через низьку всмоктування активних компонентів загроза і негативний вплив на плід повністю відсутній. Медикамент є основним або допоміжним лікуванням герпесу при першій і наступної вагітності, відрізняється відсутністю токсичної складу.
Профілактика герпесу
Щоб уникнути герпетичної інфекції під час вагітності, необхідно відповідально підійти до планування цього доленосного моменту. Дуже важливо здати лабораторне дослідження крові на вірус герпесу, щоб при виношуванні плоду уникнути неприємних сюрпризів. Крім профілактичної вакцинації, необхідно відмовитися від шкідливих звичок, зміцнювати імунітет народними та офіційними методами, розподілити фізичні навантаження і вибрати правильне харчування.
Відео: аналіз на герпес під час вагітності
Чим небезпечний герпес під час вагітності?
Відгуки
Марія, 31 рікУ мене був ВПГ при вагітності, але тоді я відразу не зрозуміла, що це таке. На носі з'явилася висипка, яка сильно свербіли. Думала, просто алергія, але ранки ставали більше, поширювалися по тілу. Звернулася до лікаря, пролікувалася, дитина народилася без патологій. Проблема виникла на 33 акушерської тижня.
Ганна, 27 роківчерез герпесу довелося перервати першу вагітність на 8 тижні. Лікар після УЗД сказала, що у ембріона великі патології, і рятувати там просто нічого. Тоді і зараз для мене це дуже велика трагедія. Вдруге більш відповідально підійшла до питання планування вагітності, але перша помилка дорого коштувала.
Світла, 35 роківГерпес у другій половині вагітності вже не так страшний для плоду, головне – вчасно почати адекватне лікування, вибрати гідний препарат. Мені допоміг препарат Зовіракс на 28 акушерської тижня, хоча довго сумнівалася, чи варто його приймати, чи ні.