Причини болю в грудній залозі

Біль у молочних залозах називають мастальгией – це симптом, який іноді турбує 2/3 жінок. Як правило, він виникає у молодому віці, коли дівчина ще знаходиться в репродуктивному стані. Однак у жінок в період постменопаузи може також спостерігатися даний стан. Чому болять грудні залози? Природа симптому може бути різною: обґрунтованою фізіологічними процесами, гормональними збоями, механічними пошкодженнями, розвитком якого-небудь захворювання. При виникненні болю слід звернутися до лікаря.

Чому болять груди

Молочна залоза – орган, за розвиток якого відповідають статеві гормони. Цим пояснюється, що будь-які порушення гормонального фону можуть стимулювати хворобливість в області грудей. Перед менструацією жіночий організм намагається зберегти можливість вагітності в даний період. Зростає рівень гормонів. З цієї причини відбувається запалення грудних залоз, внаслідок чого вони збільшуються і постійно ниють. Симптом проходить відразу після закінчення менструації, а молочні залози знову стають м'якими і мають колишній розмір.

Якщо у жінки в середині циклу болять грудні залози, при цьому є дискомфорт внизу живота – це пов'язано з процесом, коли гормони видаляють яйцеклітини. Такі болі проходять після овуляції. Гормони грають важливу роль, надаючи вирішальний вплив на функцію молочної залози. Якщо рівень прогестерону знижується одночасно із збільшенням кількості естрогенів, розвиваються різні патології: кістозні захворювання, мастопатія, рак грудей.

Дізнайтеся більше промастопатії молочної залози - що це таке, що робити при такому діагнозі.

Природні причини болю

Чому можуть хворіти грудні залози? Мастальгия ділиться на циклічну і нецикличную. Перша пов'язана з менструальним циклом, друга не має відношення до фізіологічних процесів, які відбуваються в жіночому організмі. Нецикличная біль найчастіше свідчить про пошкодження (травмування) м'язів, але жінці може здаватися, що болить молочна залоза.

Циклічні болю, як правило, охоплюють обидві молочні залози, поширюючись на зовнішні і верхній її частині. Це супроводжується такими симптомами, як: припухлість, набряк, роздратованість проток. Причому жінки говорять про відчуття розпирання в грудях, ніби вона стала важче. Як розпізнати:

  • яскраво виражена циклічна біль в останній тиждень перед початком менструації;
  • зустрічається у 70% жінок до клімаксу.

Біль нециклічного типу часто вражає лише одну грудну залозу, локализируясь в конкретному місці. Рідше симптом має дифузний характер, вражаючи всю молочну залозу, аж до пахвової області. Таку біль описують як печіння. Як правило, нецикличные симптоми виникають у віці після 40 років, а циклічні можуть проявлятися в період від 30 до 40 років.

У дівчаток

Підлітки 10-12 років часто відчувають хворобливість в області грудних залоз – це ознака початку статевого розвитку. В такому віці починається збільшення кількості вироблюваних естрогену в жіночому організмі, формування вторинних статевих ознак, включаючи молочні залози. Груди болить, тому що капсула залози починає швидко розтягуватися, як наслідок – сполучні тканини не встигають рости так само швидко. Виникають болі, адже молочна залоза постійно знаходиться у здавленим стані. Ознакою початку статевого розвитку є набряклі соски.

У жінок

Причини, чому болять жіночі грудні залози, можуть бути різними. Приміром, викликати неприємний симптом здатний дисбаланс жирних кислот у тканинах грудей, внаслідок чого зростає чутливість клітин до гормонів. Крім того, циклічні болі можуть бути пов'язані з прийомом контрацептивів або гормональних препаратів, за допомогою яких лікують безпліддя. Причиною болісності грудних залоз може послужити прийом прогестерону та естрогенів. Це пояснює, чому у деяких жінок груди болить навіть в період менопаузи, коли вони змушені пити гормональні засоби.

Зафіксовані випадки, коли біль у молочних залозах виникала з-за прийому антидепресантів. Якщо стріляє і коле в грудях, це часто пов'язують із захворюваннями кровоносної системи (проблеми з коронарними судинами). Якщо у вас спостерігаються неприємні відчуття, потрібно терміново звернутися до лікаря. Нижче описані найбільш поширені причини, чому болять груди у жінок.

При годуванні

Лактація – це період утворення молока у жінки після пологів для годування немовляти. При цьому груди у багатьох дівчат збільшується на 1-2 розміру, стає важкою (наливається). Під час першого тижня вигодовування болить сосок і молочні залози. Якщо малюка годувати грудьми неправильно, на сосках можуть з'являтися тріщини. Це призводить до сильного болю. Навіть при правильному прикладанні дитини больові відчуття не проходять, тому цей період варто просто перечекати.

Перед місячними

Це часте явище, коли перед місячними болять молочні залози. Симптом виражається не сильно, тому не приносить серйозного дискомфорту жінці, проте все ж негативно позначається на її загальному самопочутті. Причиною виникнення болісності грудних залоз є сплеск гормону прогестерону. Під його впливом груди кілька збільшується і починає тягнути, а тіло ломить. Цей симптом виникає не у всіх жінок, а лише у тих, хто страждає від інших ознак ПМС – головного болю, різких перепадів настрою.

Після сексу

Якщо болять груди при натисканні – це може бути наслідком механічного пошкодження грудної залози. Симптом нерідко проявляється після удару, інтенсивних спортивних тренувань, в результаті сильного здавлювання тісним нижньою білизною та грубих пестощів під час сексу. При цьому ніякого особливого догляду або лікування груди не вимагає. Жінці варто більш уважно ставитися до свого організму, вибирати відповідне за розміром білизна і запобігати надмірне натискання на молочні залози, попередивши партнера.

Можливі захворювання

Якщо до грудей неможливо доторкнутися із-за різкого болю, це може бути симптомом запального інфекційного процесу, що протікає в молочній залозі. Разом з тим у жінки нерідко підвищується температура, виникає слабкість. При наявності запального процесу болю іноді віддають в лопатки, живіт або пахви. Вони можуть бути гострими, ниючими або стріляють. Крім того, груди деколи болить як наслідок:

  • захворювання щитовидної залози;
  • хвороби серця;
  • розвитку грудного остеохондрозу;
  • запалення оперізувального лишаю;
  • кісти;
  • фурункульозу.

Мастопатія

У жінок з'являються нецикличные болю часто внаслідок мастопатії. Це захворювання, при якому в грудній залозі виникають кістозні розростання. Мастопатія не виникає раптово, а розвивається протягом багатьох років. Причиною розвитку хвороби є збої гормонального фону, які були стимульовані:

  • неврозом;
  • абортом;
  • патологією щитовидної залози;
  • нерегулярним статевим життям і іншими причинами.

У жіночих грудей порушуються фізіологічні процеси. Епітеліальні тканини починають розростатися і здавлювати відростки нервових закінчень. Це стає на заваді нормальному відтоку секрету в молочних залозах. Під час патогенного процесу відбувається деформація часточок залози. При наявності таких симптомів слід терміново відвідати лікаря:

  1. При пальпації і обмацуванні грудей жінка знаходить тверді ущільнення (шишки).
  2. Біль проявляється як печіння. Відчувається розпирання молочних залоз.
  3. Іноді виникають незначні поколювання.

Кіста грудей

Фіброаденома – пухлиноподібне утворення, що мають вигляд капсули з чітким контуром. Кіста молочної залози характеризується хворобливістю грудей, виділеннями рідини із сосків, наявністю ущільнень. При підтвердженні діагнозу лікар призначає операцію з видалення новоутворення. Оскільки кіста, як правило, є доброякісною, вона не руйнує тканини грудної залози і лише в рідкісних випадках переростає в ракову пухлину.

Рак

На першій стадії захворювання протікає без виражених симптомів. Пізніше на місці пухлини можуть з'явитися горбки (схожі на целюліт). Болі при раку молочної залози схожі з тими, які притаманні мастопатії. Щоб попередити розвиток захворювання, жінка повинна регулярно проходити обстеження мамографом. Іншими симптомами раку є:

  • лущення соска;
  • зміна його форми;
  • виділення з грудей;
  • лущення шкіри;
  • збільшення лімфовузлів;
  • поява вузликів і ущільнень.

До якого лікаря звертатися, якщо болить груди

Неприємні відчуття в області грудей – привід проконсультуватися у гінеколога, який при необхідності направить вас до мамолога або ендокринолога. Звернутися до лікаря, якщо біль не проходить після менструації. Пора терміново до лікаря, якщо біль сильна і поступово її рівень зростає. При дискомфорті в одному конкретному місці, якщо це заважає займатися повсякденними справами або носити звичну одяг, теж необхідна медична консультація. Терміново викликати лікаря, якщо нарівні з іншою симптоматикою у вас підвищилася температура тіла.

Відео: Біль у молочній залозі у жінок

БОЛІ В МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗАХ У ЖІНОК (Що робити при болю. Поради лікаря)

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!