Що таке ФГДС
- 1. Що таке ФГДС обстеження?
- 2. Свідчення до проведення дослідження
- 3. Як правильно підготуватися до ФГДС
- 4. Як роблять ФГДС дослідження
- 5. Протипоказання до процедури
- 6. Відповіді на часті запитання
- 6.1. ФГДС - боляче це?
- 6.2. Як правильно дихати під час дослідження
- 6.3. Які наслідки можуть бути після ФГДС
- 7. Відео: відгук про ФГДС дослідженні шлунка
Для діагностики стану пацієнта, що має проблеми з органами системи травлення, використовують різноманітні методики. Часом виникає необхідність вдатися до такої процедури, як фіброгастродуоденоскопія. Питанням, ФГДС що це таке, задається кожен хворий, якому призначене дане обстеження. Процедура є самою інформативною, оскільки дозволяє вивчити стан слизової шлунка і кишечника візуально.
Що таке ФГДС обстеження?
Фіброгастродуоденоскопія (ФГДС) є найкращим і понад точним методом обстеження захворювань верхньої частини дванадцятипалої кишки, стравоходу, шлунка. Обстеження здійснюється при допомозі спеціального медичного оптичного інструмента – ендоскопа. Зовні прилад представлений у вигляді тонкої гнучкої трубки невеликого діаметра (до 1 см). Усередині трубочки ендоскопа є тонкі оптичні волокна, які подають освітлення, передають зображення і проходить тонкий каналець, через який проводять прилади для збору аналізів.
Свідчення до проведення дослідження
Діагностику ФГДС проводять і без особливих на те причин, адже багато різновидів захворювань, особливо на початковому етапі, протікають без видимої симптоматики. Досвідчені лікарі завжди радять проводити процедуру ФГДС за бажанням або на всяк випадок, тому що будь-яке захворювання простіше лікувати на перших порах розвитку. Пряма потреба у проведенні обстеження ФГДС, виникає при наступних симптомах хвороби:
- Часті больові відчуття в животі неясного походження, які носять різний характер, і повторюються з різною частотою.
- Почуття дискомфорту і тяжкості в стравоході.
- Підозра на проковтнуті сторонні предмети (монети, ґудзики, кульки).
- З'являється протягом тривалого часу печія.
- Нудота з невідомих причин.
- Регулярно повторювана (протягом декількох днів) блювота з домішкою крові.
- Неприємна відрижка невеликою кількістю повітря або їжі після трапези.
- Порушення ковтання (дисфагія).
- Проблеми з апетитом – часткове або повне його відсутність на протязі тривалого періоду.
- Анемія.
- Незрозуміла стрімка втрата маси тіла.
- Захворювання печінки, підшлункової залози, жовчного міхура.
- При підготовці до полостным або тривалих операцій.
- Підозра на рак шлунка, гастрит, виразку.
- Після видалення поліпа шлунка кожен семестр протягом року.
За допомогою методу ФГДС:
- витягають сторонні тіла з кишечника;
- видаляють поліпи та інші доброякісні освіти;
- вводять лікарські препарати;
- виконують електрокоагуляцію кровоточить посудини;
- роблять біопсію;
- накладають лігатури, кліпси і при кровотечі в кишечнику або шлунку.
Як правильно підготуватися до ФГДС
На підставі результатів ФГДС ставиться підсумковий діагноз, підтверджуються або спростовуються попередні зроблені в ході інших обстежень висновки. Величезну роль для успішного виконання діагностики та отримання точних даних відіграє підготовка. Перед процедурою пацієнт повинен виконати деякі правила. Спеціальну дієту дотримувати немає необхідності, однак слід враховувати швидкість засвоєння їжі. Щоб повністю переварити з'їдену їжу, шлунку необхідно до 8 годин. Деякі продукти перетравлюються довше звичайного, і їх потрібно виключити з раціону. Це:
- алкогольні і слабоалкогольні напої;
- шоколадки й шоколадні цукерки;
- насіння та горіхи;
- гостра їжа;
- крупи;
- хлібобулочні вироби;
- салати.
На вечерю (до 18 годин), напередодні процедури, приготуйте страва з легко засвоюваних продуктів. Наприклад, з'їжте відварну курку, сир. В день обстеження потрібно зовсім відмовитися від їжі, навіть якщо вона призначена на другу половину дня. Чи можна пити воду перед ФГДС? Так, дозволено вживання невеликої кількості води або чаю без цукру за 4-5 годин до процедури. Вранці не дозволяється палити (може посилиться блювотний рефлекс і збільшиться кількість слизу в шлунку), приймати всередину препарати у вигляді таблеток та капсул.
У день проведення процедури ФГДС з ранку дозволено:
- чистити зуби;
- виконувати УЗД;
- робити ін'єкції (за 6 годин до процедури ФГДС або на світанку);
- вживати медикаментозні препарати, які необхідно розсмоктувати;
- пити воду або чай без цукру (максимум за 4 години до проведення процедури.
Існують деякі правила щодо одягу пацієнта. На ФГДС шлунка необхідно прийти трохи раніше призначеного часу, щоб зняти (якщо вони є) очки, краватка, зубні протези. З одягу вибирайте просторі наряди, в яких легко розстібається комір і пояс. Не варто перед процедурою душитися одеколоном або туалетною водою. Якщо є ліки, які приймаються регулярно, їх потрібно взяти з собою, щоб випити після діагностики.
Вирушаючи на процедуру ФГДС, візьміть з собою:
- амбулаторну карту;
- бахіли;
- направлення на ФГДС;
- паспорт;
- простирадло або рушник.
Як роблять ФГДС дослідження
Процедура ФГДС проводиться лікарем через ніс або рот після письмової згоди пацієнта. За бажанням клієнта, фіброгастродуоденоскопію шлунка проводять під наркозом. Маніпуляція через рот триває до 7-10 хвилин, відбувається в такій послідовності:
- Пацієнт лягає на лівий бік, а фахівець обробляє його горло й порожнину рота антисептиком (лідокаїном).
- Потім обстежуваному пропонують затиснути зубами загубник.
- Після – доктор починає вводити трубку в стравохід. У цей момент можливі появи неприємних відчуттів, блювотні позиви, відрижки.
- Щоб побачити, що показує ендоскоп, його опускають в шлунок. Під час процедури лікар проводить огляд його стінок, при необхідності бере для аналізу шматочки тканини стравоходу.
Літнім людям та людям з підвищеною чутливістю до болю рекомендується проводити обстеження ФГДС через ніс. Дана процедура є більш зручним, не викликає блювотний рефлекс, зменшує неприємні відчуття і має менший вплив на організм. Послідовність дій при обстеженні ФГДС через ніс аналогічна процедурі через ротову порожнину. Тільки ендоскоп починають вводити через носову пазуху.
Протипоказання до процедури
ФГДС вважається безпечною процедурою, однак при її проведенні лікарем індивідуально враховується безліч чинників і можливих ризиків. ФГДС шлунка заборонено робити:
- якщо пацієнт страждає психічними розладами;
- при стенокардії;
- якщо стан хворого важкий;
- при проблемах зі щитовидкою (зобі);
- під час загострення або при важкому перебігу бронхіальної астми;
- при гіпертонії;
- частково під час вагітності;
- при нещодавно перенесеному інсульті;
- під час стенозу;
- у перші 7-10 днів після перенесеного інфаркту міокарда;
- при поганий згортання крові.
Відповіді на часті запитання
Якщо ви будете виконувати всі приписи і рекомендації лікаря, дотримуватися правил підготовки, то процедура ФГДС пройде для вас швидко, не завдаючи суттєві незручності. Перед діагностикою кваліфікований лікар обов'язково розповість вам про техніку її проведення та можливі наслідки. Якщо ви панічно боїтеся проходити ФГС, ознайомтеся з декількома відповідями на основні питання пацієнтів.
ФГДС - боляче це?
Перед обстеженням лікарі обробляють горло пацієнта спеціальними знеболюючими засобами, тому процедура ФГДС проходить безболісно, але з дискомфортом. Дітям або неспокійним спостережуваним для повного усунення болю і неприємного відчуття застосовується короткочасний наркоз, за допомогою якого пацієнт занурюється у сон і нічого не відчуває.
Як правильно дихати під час дослідження
Дотримання рекомендацій лікаря і перебування в спокійному стані – запорука успішного проведення дослідження. Під час процедури ФГДС необхідно правильно дихати: робити неглибокі і нечасті рівні вдихи носом, щоб м'язи живота постійно перебували в розслабленому стані. Через ендоскоп теж подається повітря, який розправляє стінки травної трубки.
Які наслідки можуть бути після ФГДС
Ускладнення після обстеження трапляються вкрай рідко (1%), велика їх частина не несе серйозних загроз для життєдіяльності або здоров'я пацієнта, за все ж в окремих випадках не виключено їх виникнення. Після проведення процедури ФГДС виникає відчуття першіння і сухості в горлі. Тому у пацієнтів виникає питання, через скільки можна їсти після ФГДС та вживати воду. Лікарі рекомендують це робити через годину-дві, а при застосуванні наркозу є можливо буде через 3-4 години.
При проведенні процедури ФГДС можливі:
- незначний дискомфорт від роздування повітрям (щоб полегшити це почуття, потрібно відригнути);
- тимчасові неприємні відчуття під час дії наркозу;
- невеликі болі внизу живота;
- легка нудота;
- занесення інфекції;
- кровотеча з судин стравоходу;
- пошкодження стінки стравоходу або шлунка.
Якщо на наступний день після ФГДС шлунка вас все ще турбують перераховані нижче симптоми, негайно зверніться до лікаря:
- температура тіла вище 38 градусів;
- сильні, різкі больові відчуття в животі;
- пронос чорного кольору;
- блювота з кров'яними згустками.
Дізнайтеся, що таке поліпоз шлунка.
Відео: відгук про ФГДС дослідженні шлунка
Наскільки б не був професійним лікар і як би сильно він не намагався забезпечити спостерігається максимальний комфорт при ФГДС шлунка, скільки б не пояснював, що процедура безболісна, багато пацієнти все одно відчувають страх. Якщо ви з їх числа і вам найближчим часом належить пройти ФГДС, ознайомтеся з думками і відчуттями пацієнтів, які вже проходили цю процедуру, подивившись наступний відеоролик.