Контрастний душ - правила прийому, користь і шкода
- 1. Що таке контрастний душ?
- 2. Користь контрастного душу
- 2.1. Для схуднення та від целюліту
- 2.2. При варикозі ніг
- 2.3. При вегетосудинної дистонії
- 2.4. Для обличчя та тіла
- 3. Як правильно приймати чоловікам і жінкам
- 4. Чи можна робити обливання при вагітності?
- 5. Шкода від контрастного душу
- 6. Протипоказання до застосування
- 7. Відгуки про результати після застосування процедури
Всі люди хочуть бути здоровими, але часу у багатьох з нас на фітнес - клуби, СПА-салони та походи не вистачає. Хорошою альтернативою процедурами в салоні є контрастний душ, який не вимагає багато зусиль, часу. Основний сенс: при короткочасному раптовому охолодженні активуються всі захисні сили організму. Таке обливання загартовує, освіжає, заряджається енергією. Давайте розберемося, у чому користь контрастних водних процедур, є протипоказання і як правильно їх проводити.
Що таке контрастний душ?
Водні процедури ми приймаємо щоранку, щоб прокинутися, а ввечері – зняти втому. Щоденний душ дуже корисний для всього організму. Але ефект від нього збільшується, якщо обливання зробити контрастним: чергувати гарячу (приблизно 45 градусів) воду і холодну (близько 20 градусів). Така процедура покращує роботу нервової, імунної системи, за лічені хвилини ви отримуєте заряд бадьорості, а також гарний настрій на цілий день.
Користь контрастного душу
Контрастне обливання робить позитивний вплив на весь організм:
- зміцнює імунітет;
- допомагає схуднути;
- дає шанс позбутися целюліту і варикозу;
- сприятливо впливає на шкіру обличчя і тіло людини;
- допомагає в лікуванні від остеохондрозу, аритмії, артрозу.
Але душ, заснований на контрасті температури води, потрібно проводити тільки після консультації з лікарем. Це цілком доступний спосіб загартовування для кожної людини в домашніх умовах. Він підвищує стійкість організму до різних несприятливих кліматичних умов, стимулює роботу нервової системи, нормалізує діяльність ендокринної. Щоб отримати результат, потрібно строго дотримувати основні принципи даної процедури.
Для схуднення та від целюліту
Контраст температур надає тонізуючу дію на судини. Завдяки цьому посилюється кровообіг у всьому організмі людини, включаючи проблемні зони, нормалізується швидкість обміну речовин, значно поліпшується сукупність процесів клітинного живлення, що забезпечують збереження структури та функції тканини (органів), активізується розщеплення жиру в клітинах. Ефект схуднення буде виражений краще, якщо поєднувати душ і гідромасаж.
Бажано виконувати водні процедури зранку, але в разі проведення їх увечері закінчуйте злегка прохолодною водою, а не холодною, і паралельно масажуйте тіло. Для цього треба тримати головку душа на відстані близько 20 см, пересуваючи її по колу, захоплюючи груди, живіт, сідниці. Завдяки таким рухам додатково посилюється кровообіг. Використовуючи контрастні водні процедури, ви зможете позбавитися від зайвої ваги, а також різноманітних захворювань (кісти яєчників, міоми матки, пухлини, застуди, нормалізувати кровообіг).
Масаж, холодний і гарячий душ роблять шкіру пружною, еластичною, зміцнюють м'язи грудей, живота, сідниць. Так ви зможете позбутися від целюліту. Душ, заснований на контрасті температури води, використовують в профілактичних і лікувальних цілях:
- Починаємо з теплої води, приємною для тіла, поступово збільшуємо її температуру до гарячої, щоб розігріти тіло (1-1,5 хв).
- Потім на 30-60 секунд перемикаємо на холодну (якщо робите обливання кожен день, то сміливо перемикайте з гарячої води на холодну).
- Кілька разів повторюємо цикл.
- Потім добре розтираємо тіло рушником, наносимо на проблемні ділянки антицелюлітний лосьйон або крем.
Якщо взяти за правило проведення таких процедур кожне ранок або вечір, целюліт зникне безслідно. Щоб прийняття процедур приносило користь з першого ж разу, необхідно придбати жорстку мочалку або ручний масажер, хороший антицелюлітний крем або лосьйон. Мочалкою потрібно масажувати проблемні ділянки тіла (живіт, стегна, сідниці) під час прийняття душу і не забувати міняти по черзі температуру води. Після процедури ретельно втирайте в шкіру крем або лосьйон.
При варикозі ніг
Виступили на ногах вени (варикоз) говорять про те, що їх стінки розтягнулися виснажилися і під тиском крові, а із-за порушення роботи венозних клапанів кров у венах погано циркулює. Ця проблема для жінок має і косметичне значення – вени синього кольору здуваються, утворюючи на шкірі виступають плями. Душ з контрастною зміною температури води корисний при варикозі тим, що сприяє посиленню кровотоку, підвищення венозного тонусу, усуває явища застою у венах, з-за яких відбувається їх випинання на ногах.
При проведенні водних процедур для профілактики цього захворювання потрібно дотримуватися основне правило: прохолодну воду охолоджувати необхідно поступово, а температуру теплої води підвищувати повільно (при різкій зміні температури вени ще більше розширюються). Неправильне застосування контрастних процедур може погіршити перебіг хвороби або призвести до загострення.
При вегетосудинної дистонії
Порушення в роботі судинної системи організму, які призводять до недостатнього постачання органів і тканин киснем, називаються вегетосудинною дистонією. Людям, які страждають від цього явища, корисно контрастне обливання. Такі водні процедури збільшують в крові рівень стимулюючих гормонів, посилюють обмін речовин у всьому організмі людини, сприяють звуження і розширення кровоносних судин, покращують роботу серця, швидкість кровотоку, надають велике навантаження на серцевий м'яз, кров надходить до органів тіла, які страждають від нестачі харчування.
Але робити це потрібно правильно. Потрібно розігріти тіло так, щоб з'явилося бажання охолодитися. Завжди починаємо з теплої води, обливаємося з нижніх кінцівок, піднімаючись уздовж тіла вище, за винятком голови, а закінчуємо особою (30 сек). Потім поступово повертаємося до гарячої. Повторюємо не менше 3 разів. Вранці закінчуємо процедуру холодною водою, а ввечері – теплий. Якщо це робити регулярно, по кілька разів на тиждень, тоді головні болі відбуваються рідше, зникає безсоння, з'являється апетит.
Для обличчя та тіла
Умивати особа, чергуючи холодну воду з гарячою корисно і ефективно: пори шкіри під дією гарячої відкриваються, а холодної – звужуються. Відбувається очищення шкіри, вона набуває гладкість, пружність. При контрастному вмиванні щодня користуватися милом доведеться лише один раз в тиждень. Якщо такі процедури виконувати регулярно, незабаром ви помітите, що на вулиці перестають сльозитися очі, поступово поліпшується зір, під очима зникають мішки.
Під впливом контрастного обливання тіла виходять шлаки з організму, поліпшується кровообіг, шкіра людини очищується і омолоджується (за рахунок розширення і звуження пор), набуває здоровий вид, відбувається ефективне загартовування організму, що благотворно впливає на загальний стан здоров'я. Душ, включає чергування гарячої і холодної води, на цілий день дає заряд бадьорості і гарний настрій.
Як правильно приймати чоловікам і жінкам
Щоб отримати більше користі від прийняття контрастних водних процедур, потрібно виконати кілька нескладних правил. Для чоловіків і жінок вони дещо відрізняються. Якщо ви жінка, то проводити душ з контрастною температурою води вам рекомендується так:
- зігрійтеся під теплою водою;
- перейдіть на гарячу воду (але для вас комфортну), зачекайте 1 хвилину;
- різко перемкніть на холодну (а не крижану), почекайте (5-10 секунд);
- повторюйте процедуру 3 рази;
- закінчуйте гарячим душем;
- по закінченні процедури розітріться махровим рушником.
Для чоловіків:
- постійте під холодною водою, поки тіло не охолоне (1 хвилину);
- перейдіть на гарячу воду, але не окріп (60-90 секунд);
- повторіть 3 рази;
- закінчуйте обливання холодною водою;
- розітріться махровим рушником.
При регулярному прийомі контрастного обливання організм ефективніше спалює калорії, швидше відбувається обмін речовин, значить, зайва вага не затримується. Жінки можуть позбутися целюліту, варикозного розширення вен. Для чоловіків чергування контрастних температур води під час прийняття душу робить позитивний вплив на потенцію, допомагає боротися з простатитом. Час інтервалів між холодною і гарячою водою потрібно збільшувати поступово. Приймати душ краще вранці, а якщо ввечері, то, не менш ніж за 2 години до сну.
Чи можна робити обливання при вагітності?
Перед початком прийому контрастних водних процедур необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем-гінекологом. При поперемінному обливання тіла теплою і прохолодною водою самопочуття майбутньої матері поліпшується, активізується кровообіг, зменшується ймовірність варикозного розширення вен, розтяжок, целюліту, зникають біль у попереку, в цілому організм омолоджується. При виношуванні малюка не можна направляти струмінь води на живіт, це загрожує викиднем. Вагітна жінка повинна робити обливання тільки в області стегон, ніг, сідниць.
Шкода від контрастного душу
Водні процедури можуть принести людині не тільки користь, але і шкоду. Холодний душ – це сильний стрес для організму. Якщо часто хворіють люди обливаються прохолодною (19-20С) водою, а не чергують гарячу з холодною, це може погіршити стан. Оздоровча дія контрастних водних процедур полягає в різкій зміні температур, а при обливанні просто прохолодною водою захисні механізми організму "дрімають". Тому перед початком загартовування організму необхідно проконсультуватися з лікарем.
Протипоказання до застосування
Водні обливання бажано проводити вранці, після зарядки. Потрібно розраховувати час так, щоб не довелося відразу виходити на вулицю. Проте не можна його приймати при злоякісних пухлинах, гострому тромбофлебіті, захворюваннях серцево-судинної системи, крові. Якщо у людини гіпертонія, проведення оздоровчих процедур небажано, але, якщо є дозвіл лікаря, приймати душ необхідно з великою обережністю. Не можна починати процедури під час місячних, в період вагітності, при різноманітних запальних захворюваннях (наприклад, ангіні, циститі).
Відгуки про результати після застосування процедури
Оксана, 33 роки:"Раніше часто хворіла на ангіну. Зараз для загартовування регулярно роблю контрастне обливання. Це доступно, не вимагає багато часу, рік вже не хворію".
Наталя, 36 років:"щоранку доставляю собі радість – роблю контрастне обливання. Кілька миттєвостей масажу струменями води і на цілий день гарний настрій забезпечено".
Ксенія, 30 років:"При варикозі порадили робити водні процедури з чергуванням гарячої та холодної води. За короткий час опуклості вен на ногах значно зменшилися".