Молоко при гастриті: як пити продукт на дієті
Щоденні стресові ситуації, неправильний раціон харчування, харчові отруєння, перекуси і їжа на ходу, брак часу на тривале пережовування їжі – все це може привести до захворювань шлунка, кишечника і дванадцятипалої кишки. Найпоширеніша хвороба, яка виникає в такому випадку – це запалення слизової оболонки шлунка, або гастрит. Рекомендовано вживати молочні продукти і молоко при гастриті? Спробуємо розібратися і знайти відповідь.
Чи можна пити молоко при гастриті
Найголовніше при наявності гастриту – дотримання суворої дієти з включенням різних продуктів для регуляції секреторної функції шлунка. Молочні продукти і молоко - це обов'язкові складові дієти при гастриті. З раціону виключаються всі солоні, гострі, смажені страви, а також алкоголь і тютюн.
Особливо неприємні відчуття може доставити рефлюкс, при якому вже перероблена їжа з дванадцятипалої кишки повертається назад, в просвіт шлунка. Вона наповнена жовчю, що в свою чергу, викликає опіки на поверхні слизової. В зв'язку з таким порушенням у травному тракті можуть виникнути захворювання печінки – панкреатит і холецистит. Більш підступний рефлюкс – езофагіт (грижа діафрагми), це захворювання може призвести до утворення злоякісної пухлини.
Шлунок – головний орган травного тракту. Він складається з трьох шарів – слизового, м'язового і серозного. Їжа, потрапляючи в шлунок, обробляється шлунковим соком і відправляється в дванадцятипалу кишку. Збої в роботі одного з цих шарів можуть призвести до розвитку гастриту.
Козяче молоко при атрофічному гастриті
Особливо ефективним при лікуванні гастриту може бути натуральне свіже козяче молоко. Воно містить лізоцим, який має здатність зменшувати ураження слизової оболонки шлунка, не викликає хімічних реакцій в шлунку, нейтралізує руйнівну дію шлункового соку. Особливо корисно дію козячого молока при атрофічному гастриті (коли атрофується слизова оболонка і знижується кількість вироблюваного шлункового соку).
Лікарі навіть рекомендують лікування козячим молоком: випивати вранці і ввечері натщесерце склянку теплого свіжого молока. І протягом дня випивати по дві склянки молока, але в уповільненому темпі – маленькими ковтками. Курс такого лікування – 21 день.
Які молочні продукти корисні
Зверніть увагу, що не всі молочні продукти корисні при цій хворобі. Деякі з них навіть небажано вживати. До таких продуктів відноситься кефір – він сам по собі кислий, і тому вживання його може призвести до підвищеного виділення шлункового соку, що протипоказано при такої хвороби. Також небажано вживати солоні і гострі сири. Всі інші молочні продукти – молоко, сир, ряжанку, ацидофілін, нежирні вершки – сміливо вживайте в їжу.
Гастрит і його причини
До захворювань шлунково-кишкового тракту, а зокрема, гастриту, призводить:
- нехтування нормами правильного харчування
- порушення секреції шлунка
- вживання алкоголю
- тютюнопаління
- часті стреси
До норм правильного харчування відноситься не тільки дотримання режиму прийняття їжі. Також важливим є досягнення балансу в раціоні за рахунок зменшення вживання неправильних продуктів – гострої і солоної їжі, і збільшення в ньому частки «правильних» продуктів – овочів і фруктів, багатих клітковиною і вітамінами.
У багатьох випадках гастрит виникає, завдяки потраплянню в систему травлення бактерії хелікобактер пілорі. Ця бактерія стійка до впливу шлункового соку. Більш того, вона здатна збільшувати кислотність соку, що в свою чергу призводить до збільшення концентрації гормоноподобної речовини (гастрину), підвищує вироблення соляної кислоти – основною складовою шлункового соку.
На цьому фото у збільшеному вигляді показана бактерія хелікобактер пілорі в шлунку людини:
Потім, при дії ферменту ліпаза, відбувається розщеплення слизової оболонки шлунка, провокуючи виділення токсинів. Ці речовини знижують імунний захист і призводять до відторгнення слизової оболонки шлунка. Сукупність усіх цих факторів в свою чергу призведе до більш серйозних захворювань – ерозії і навіть до виразки шлунка. Для усунення дефекту необхідно навчитися правильно харчуватися і дотримувати режим дня.
Наявність гастриту визначається клінічним способом. На це вказує печія, нудота, рідше блювання, здуття живота, підвищення/пониження апетиту, мова покривається густим білим нальотом. Іноді ознакою цієї хвороби може бути відсутність дефекації або суха щільна консистенція калу. Вже при одному із симптомів слід негайно звернутися до фахівця. Лікар-терапевт обов'язково повинен призначити вам проведення зондування шлунка для огляду слизової і визначення рівня кислотності шлункового соку.
В цілях виявлення наявності в шлунку бактерії хелікобактер пілорі лікар призначить вам лабораторне дослідження калу. При дослідженні сечі пацієнта визначається кислотність шлункового соку. Всі ці обстеження необхідні для визначення виду гастриту, причин захворювання, а також для призначення правильного лікування і відповідної дієти.
Якщо у вас спостерігається загострення гастриту, приготуйте чайний кисіль. Майстер-клас по його приготуванню ви побачите в цьому відео:
Дієта при гастриті з підвищеною кислотністю
Розрізняють два типи гастриту з підвищеною кислотністю і зі зниженою кислотністю. При підвищеній кислотності необхідно дотримуватися дієти для зниження рівня кислоти в шлунку. А значить, в неї повинні входити продукти, за допомогою яких зменшиться активність шлунка. Ось їх приблизний перелік:
- Нежирні сорти м'яса – курка і індичка без шкіри, кріль, телятина. Бажано у відварному вигляді або зварені на пару.
- Риба – короп, сом, щука, окунь.
- Морепродукти – краби і креветки.
- Крупи – вівсянка і гречка.
- Молоко та молочні продукти – сир, нежирні вершки, ряжанка, топлене молоко.
- Деякі овочі і фрукти – гарбуз, кабачки, горох, шпинат, буряк, спаржа, морква, помідори (попередньо очищені від шкірки), малина і полуниця.
Категорично виключаються продукти, що викликають підвищене виділення шлункового соку – м'ясні бульйони, жирне м'ясо, копченості, чорний хліб, кава, алкоголь, цитрусові, кока-кола, фанта і спрайт, деякі овочі (редиска, ріпа, капуста), жирне м'ясо (баранина, гусак, качка). Слід також стежити за температурою вживаних продуктів – занадто занадто гаряча або холодна їжа може викликати подразнення слизової.
У дієті при підвищеній кислотності повинні бути повністю виключені знежирене молоко і кисломолочні продукти, а також вуглеводи – цукор, шоколад, здобне тісто, білий хліб, згущене молоко. Вуглеводи слід вживати в помірних кількостях.
Із зниженою кислотністю
При гастриті зі зниженою кислотністю підбирається дієта, яка буде сприяти стимуляції виділення шлункового соку. Для цього необхідно неухильно слідувати деяким правилам, і результат не змусить себе чекати.
- До прийому їжі необхідно випивати склянку газованої води, наприклад, «Єсентуки № 4» («Єсентуки №17») або «Боржомі».
- Під час обіду ретельно пережовуйте їжу – кожен шматочок не менше 30 секунд.
- У дієті повинні бути передбачені фрукти (яблука і груші), які вживаються під час основного прийому їжі.
У дієту обов'язково повинні бути включені супи і бульйони, вживати їх слід теплими, без приправ і спецій. М'ясні страви – тільки з нежирних сортів птиці без шкіри, таких як кролик або телятина. Дозволяються кисломолочні продукти – кефір, сир, сметана, кисле молоко. Для кращого засвоювання білка введіть в раціон фрукти і овочі, багаті вітамінами і мікроелементами. Вітається вживання меду і соєвої олії.
Дізнайтеся, яка потрібна дієта при гастриті і виразці шлунка.
Лікування гастриту
Тільки після ретельного обстеження і під наглядом спеціаліста – терапевта або гастроентеролога рекомендується проводити лікування гастриту. Обстежитися необхідно в лікарні для встановлення точного діагнозу, адже типів і видів гастриту дуже багато – катаральний, ерозивний, флегмонозний, атрофічний, аутоімунний, гіпертрофічний і алергічний (еозинофільний). Також гастрити діляться на гострі і хронічні, із зниженою кислотністю і з підвищеною.
Під час загострення хвороби або обстеження необхідно дотримуватися сувору дієту для усунення хворобливих симптомів і зменшення запалення. Разом з тим призначаються медикаменти групи антацидів для зниження кислотності шлунка, і препарати, що знижують виділення шлункового соку. До них належать блокатори гістамінових рецепторів і водневої помпи. Вони діють на клітини слизової оболонки, тим самим перешкоджаючи виділенню соляної кислоти в шлунку.
Важливим моментом при зціленні від гастриту є знищення (ерадикація) інфекції у вигляді бактерій хелікобактер пілорі. Для цього призначаються антибактеріальні препарати, ампіцилін, тетрациклін, фуразолідон, омепразол, амоксицилін, вісмут трикалия дицитрат, кларитроміцин або оксацилін. Лікування проводиться на будь-якій стадії захворювання за схемою з обов'язковим включенням антацидів і антибактеріальних препаратів.
Ефективність лікування багато в чому залежить від прийнятих вчасно лікарських засобів і суворого дотримання дієтичного меню. Але ні в якому разі не займайтеся самолікуванням – гастрит може прийняти патологічну форму, і тоді буде потрібно набагато більше часу на лікування.
Більш детально про захворювання «гастрит» дивіться у відео:
Що допоможе вилікувати гастрит? Чим лікувати гастрит?
Якщо для вас виявилася корисною наша стаття, розкажіть у коментарях, як лікували або лікують гастрит у вас, і рекомендують вам лікарі пити молоко при гастриті. Можливо, молоко зіграло важливу роль у вашому зцілення від гастриту.
Дізнайтеся та інші методи і засоби для лікування гастриту.