Як зупинити блювоту у дитини і дорослого

Неприємним супутником багатьох хворобливих станів є відчуття нудоти і подальша блювання, викликані різноманітними причинами. Справлятися з цими симптомами в домашніх умовах можна і потрібно. Сьогодні відомо чимало протиблювотних засобів і методів, які допомагають зупинити виснажливі прояви з допомогою лікарських препаратів або народної медицини.

Що таке блювання

Мимовільне несвідоме виверження залишків з'їденої їжі або іншого вмісту шлунка через рот називають блювотою. Вона супроводжується характерним звуком і є результатом різкого скорочення діафрагми і черевних м'язів. Сам по собі цей рефлекс не небезпечний, але украй неприємний, він важко переноситься організмом, стан яких потребує надання першої допомоги в домашніх умовах.

Що робити при блюванні

Зіткнувшись з появою нудоти, слід негайно звернутися за медичною допомогою, щоб з'ясувати, що стало причиною стану. Нудота може виявитися захисною реакцією організму, симптомом прихованого захворювання або результатом патології нервової системи, тому прояв блювоти вимагає негайної реакції. Блювання може викликати гіпертонію. Перевірити це необхідно, вимірявши артеріальний тиск. Якщо блювотні позиви — результат різкого підвищення температури, її слід збити з допомогою жарознижуючого. При підозрі на травму терміново викликайте лікаря.

Перша допомога

Найголовніше при появі блювоти — не панікувати (при істериці спазми гірше піддаються контролю) і викликати швидку допомогу. Блювотні позиви можуть бути зупинені за допомогою медичних препаратів або простих домашніх засобів. Необхідно постаратися як можна скоріше точно встановити причину блювоти, оскільки подальші дії залежать від того, чим вона була спровокована. Причини можуть бути наступними:

  • Харчове отруєння — зіпсовані продукти нерідко стають причиною нудоти. Такі блювотні позиви не потрібно зупиняти відразу, адже організм позбавляється від джерела інтоксикації. Краще, якщо весь обсяг неякісної їжі буде виведений з харчових шляхів. При виключенні можливості прориву травних органів дієвою буде процедура промивання шлунка водою з сіллю або марганцівкою. Після припинення блювоти слід давати хворому часте тепле пиття. Добре підходить міцний солодкий чай або настій шипшини, з квіток ромашки, меліси.
  • Передозування ліками — медикаменти, прийняті в надмірній кількості, можуть швидко призвести до тяжких наслідків. Такі випадки потребують термінового виклику швидкої допомоги і негайно вжитих заходів по звільненню організму від проковтнутих ліки. Рясне пиття і промивання шлунка — перші дії, які необхідно провести, щоб уникнути попадання речовини в кровоток. Якщо у потерпілого збереглася упаковка від препарату, її слід показати лікарю для швидкої постановки діагнозу і призначення лікування. Якщо пацієнтами є вагітна жінка, особа похилого віку або людина в ослабленому стані, інтенсивне промивання шлунка до приїзду лікарів швидкої допомоги небезпечно. Воно може стати причиною зневоднення в результаті втрати великого об'єму рідини. При такому збігу обставин хворому до огляду лікаря краще тільки пропонувати невеликі порції пиття.
  • Кишкова інфекція — патогенна флора, яка стала причиною інфекційного захворювання шлунка, що видаляється з організму за допомогою захисного механізму блювоти. У перервах між нападами хворому пропонують пити невеликі об'єми розчину препарату Регідрон. Він відновлює дефіцит необхідних речовин, що видаляються з організму разом з рідиною. Якщо блювота не зупиняється, можна випити Церукал або Мотиліум.
  • Інтоксикація отруйними парами — вдихання отруйних речовин (отруєння газом або парами хімічних препаратів) може призвести до розвитку нудоти і блювоти. Потерпілого потрібно як можна швидше вивести на свіже повітря, щоб забезпечити надходження кисню в легені. Неміцний солодкий чай або кава допоможе зупинити блювотні позиви. Не слід залишати потерпілого без нагляду, щоб у разі раптової втрати свідомості він не захлинувся блювотними масами.
  • Заколисування — слабкий вестибулярний апарат нерідко стає причиною нудоти і блювання у транспорті. Особливо схильні до цієї неприємності діти. Щоб попередити такий розвиток подій, слід постаратися забезпечити собі і близьким зручне положення в дорозі (краще напівлежачи), виключити перегодовування дітей напередодні поїздки, взяти з собою кілька простих засобів, які можуть полегшити стан підступає нудоти:
  1. карамель зі смаком м'яти для розсмоктування;
  2. скибочка лимона з шкіркою (тримати за щокою);
  3. кисло-солодкий льодяник на паличці (можна запропонувати від блювоти дітям);
  4. таблетка Валідолу (тримати під язиком);
  5. нашатир.

Медикаментозні способи

Сьогодні в аптеках представлений багатий вибір протиблювотних засобів, що мають різне дію на організм. Кожен з препаратів має свою сферу дії. В залежності від фармакологічної групи виділяють наступні види засобів, які допомагають зупинити нудоту:

  • Блокатори М-холінорецепторів — ліки діють на периферичну нервову систему, знижуючи її активність. До препаратів цієї групи відноситься Метеразін — ефективні таблетки від захитування. Активна діюча речовина ліки — прохлорперазин. Приймають засіб після їжі, запиваючи водою. Безпечна дозування обмежена 4 таблеток на день. Список побічних дій засоби очолюють сонливість і запаморочення. Воно не рекомендовано особам з порушеною функцією печінки, серця, захворюваннями судин.
  • Засоби від нудоти центральної дії купируют безпосередньо блювотний центр головного мозку. До них відноситься антигістамінний засіб Дипразин. Активна речовина прометазин зменшує стимуляцію вестибулярних рецепторів і володіє седативним ефектом. Приймають ліки одноразово за годину до поїздки, діти — 10-20 мг, дорослі — 25-50 мг. Препарат не призначають вагітним, людям з алергією на складові, із захворюваннями серця, печінки, кісткового і головного мозку.
  • Протиблювотні змішаного дії, що блокують центральні і периферичні рецептори, знижують активність вихідного відділу шлунка, зупиняють зворотний закид вмісту кишечника. До цієї групи відноситься Метоклопрамід — ефективний і дешевий препарат, придатний для припинення блювання у дітей. Він неефективний при лікуванні нудоти вестибулярного походження. Випускається у вигляді таблеток та розчину для ін'єкцій. Дозування для дорослих — тричі на день по 0,01 р.
  • Інгібітори Н1-рецепторів гістаміну — засоби, що зменшують в крові кількість гістамінів, що викликають подразнення вестибулярного апарату. Широко застосовується мандрівниками Піпольфен, допомагає від заколисування. Активна речовина ліки – гідрохлорид прометазину відносять до швидкодіючим — він зупиняє нудоту вже через 5-10 хвилин після прийому і зберігається 4-12 годин.

Дорослі приймають 1 таблетку перед дорогою, при необхідності випиваючи по 1 штуці кожні 4-6 годин. До побічних ефектів ліків належать: сонливість, апатія, занепад сил і зниження артеріального тиску. Його не призначають хронічним гіпотонікам, особам, які страждають брадикардією, порушення передачі нервових імпульсів, вагітним, дітям до 6 років.

  • Сорбенти (речовини, які виводять з організму токсини) застосовують при блювоті, викликаної дуже великою кількістю їжі, лікарських або інших препаратів, що потрапили в шлунок. Найвідоміший препарат цієї групи — активоване вугілля. При отруєннях призначають промивання шлунка розчином з 1-2 таблеток на склянку води. Після цього вугілля приймають з розрахунку по 4-8 таблеток тричі за добу, лікування триває кілька днів. Тривалий прийом вугілля може призвести до гіповітамінозу, він протипоказаний при внутрішніх кровотечах і виразкової хвороби.

Протиблювотний засіб у домашніх умовах

Якщо причина блювоти не потребує лікування в умовах стаціонару, то прийняти ефективні заходи щодо її зупинці можна вдома. При неважкої кишкової інфекції лікар порекомендує приймати препарати групи нітрофуранів або антибіотик від 5 до 7 днів. Щоб зупинити блювотні позиви, краще пити розчини Регідрону або Гидровита. За першу годину потрібно прийняти не менше 10 мл на кожний кг маси. Для дорослої людини масою 70 кг слід прийняти 700 мл розчину невеликими ковтками. Далі дозу знижують до 5 мл на кг

Що дати дитині при блювоті

Перша допомога при блювоті у дитини — це термінові заходи по відновленню водно-сольового балансу організму, діти дуже чутливі до втрати рідини. Якщо причина блювоти — тепловий удар, постарайтеся знизити температуру. Для отпаивания дітей підходить засіб Регідрон у поєднанні з 5% розчином глюкози. Змішувати розлучені препарати слід в пропорції 2:1. Готувати розчин слід виходячи з норми 25 — 60 мл на кожний кг маси тіла. Цей обсяг випивається за 10 годин. Після дозування знижується до 10 мл на кг ваги.

Якщо потрібних препаратів, щоб зупинити блювоту у дитини, під рукою немає, відпоювати можна мінеральною водою Боржомі або Боржомі. Попередньо з неї потрібно видалити газ. Підійде і неміцний солодкий чай. Пити рідину краще дробовими порціями, оскільки малята можуть зригувати ще якийсь час після зупинки спазмів. Рекомендована щадна дієта (годування кашами, овочевими та фруктовими пюре, сухофруктами).

Ліки

Після визначення причини блювоти, дитині призначають лікарські препарати, що застосовуються в педіатрії. Їх можна віднести до однієї з наступних груп:

  • Кишкові септики — ліки, які діють проти хвороботворних мікробів, що знаходяться в кишечнику, знищуючи патогенні бактерії. До цієї групи належить препарат Энтерофурил. Форма випуску — капсули або суспензія, активна речовина — ніфуроксазид. Ліки призначають малюкам вже з 1 місяця (по 2,5 мл суспензії 2-3 рази на добу). Діти з 7 років можуть приймати по 1 капсулі 4 рази на день. До побічних ефектів кошти відносять алергічні реакції, тому при індивідуальній чутливості до складових його не призначають.
  • Антибіотики — протимікробні препарати, які зупиняють розвиток кишкових інфекцій. Дітям рекомендують цефалоспорин Ципрофлоксацин або макролід Азитроміцин.
  • Сорбенти — речовини, що поглинають токсини і виводять їх з організму. Для дітей лікарі рекомендують активоване вугілля, Смекту, Атоксіл. З першого року життя можна давати дитині Ентеросгель. Полиметилсилоксана полигидрат в його складі відповідає за всмоктування і евакуацію токсинів. Очищаючий гель розводять невеликим об'ємом води або молока і пропонують дітям. Для зупинки блювоти немовлятам до року дають 0,5 чайної ложки гелю 6 разів на день, старшим — десертну ложку тричі на день. Ліки не застосовують при печінковій або нирковій недостатності.
  • Ферментні препарати, що відновлюють роботу травного тракту (Моторикс, Панкреатин), дають дитині, якщо він старше 5 років. Лікарі часто рекомендують доступне засіб Мезим. Ферменти ліпаза, протеаза і амелаза в його складі допомагають при блювоті, викликаної кишковими інфекціями, запальними процесами, дисбактеріозом. Дітям до 7 років дають по 1 таблетці 2 рази в день, після 7 років можна приймати по 1-2 таблетці 2-3 рази на день. До рідкісних побічних ефектів належить алергічна реакція. Мезим протипоказаний при кишкової непрохідності, гострому панкреатиті.
  • Протиблювотні препарати — зупиняють нудоту шляхом блокування рецепторів. Ефективний Мотиліум. Його активна речовина домперидон — антагоніст дофаміну. Дитині до 12 років призначають суспензію по 0,25-0,5 мл на кг ваги до 4 разів на добу. Препарат протипоказаний хворим, які страждають шлунковими кровотечами, пухлинами гіпофіза, нирковою або печінковою недостатністю. Рідкісні побічні ефекти спостерігаються у вигляді алергії, сонливості, спазмів у шлунку.

Як зупинити блювоту при токсикозі у вагітних

Поява блювотних позивів у вагітних краще попередити за допомогою режимних заходів. Необхідні неутомительные прогулянки, дієта, що виключає страви, багаті жирами, відмова від шкідливих смажених продуктів і фаст-фуду. Багатьом допомагає простий метод — почистити зуби м'ятною пастою. Лікар може виписати дозволені вагітним Аерон, Бонін, Церукал або Етаперазін:

  • Аерони — таблетки, що зупиняють нудоту у транспорті. Активні речовини (камфорнокислый скополамін і гіосціамін) справляють седативну дію, знижують тонус м'язів органів травлення. Препарат не рекомендований при глаукомі. За годину до поїздки потрібно прийняти 2 таблетки натщесерце, а далі по 1 таблетці 2 рази в день. Максимальна добова доза — 4 таблетки.
  • Церукал — популярне ліки від нудоти, яке зупиняє блювоту протягом 30 хвилин. Активна речовина — метоклопрамід. Дія препарату зберігається 12 годин. Приймають таблетки по 1 за півгодини до їди 3 рази в день. Максимальна доза — 6 таблеток на добу (2 рази в день по 2 таблетки). Ліки з обережністю призначають при дисфункції нирок і печінки.
  • Бонін — м'яко діючий препарат. Рекомендована доза становить 1 таблетку за 60 хвилин до початку поїздки, а потім по 1 таблетці на добу, якщо потреба зупинити нудоту залишається актуальною. Зареєстровані побічні ефекти — стомлюваність, сонливість, сухість у роті, порушення зору.

Народні засоби

Допомогти може не тільки ліки при блювоті у дітей і дорослих, відомо чимало ефективних народних методів, які зупиняють нудоту. До прийому таблеток варто спробувати наступне:

  • Відвар з м'яти, приготований з 2 ложок подрібненого листя, залитих склянкою киплячої води. Йому треба постояти накритим близько 2 годин, після чого засіб приймають по столовій ложці протягом дня.
  • Зелений чай, приготований з додаванням меду, теж є хорошим протиблювотну.
  • Запечені плоди айви або яблука, вживаються в охолодженому вигляді невеликими порціями — старовинні народні засоби від блювоти у дітей.
  • Цілющий напій з сушеного імбиру, завареного 250 мл води, настояний протягом тривалого часу, п'ють перед їжею по чайній ложці тричі на день.
  • Кропова вода (чайну ложку насіння заварити окропом і настояти 2 години), приймається по 5 мл протягом дня, допоможе зупинити блювоту у дитини в домашніх умовах.

Відео

Без лікаря. Нудота і блювота

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!