Як поливати кактус в домашніх умовах взимку, влітку і в період цвітіння - основні правила догляду

Батьківщина колючих рослин – посушливі райони пустелі. Кактуси пристосувалися до несприятливих умов: під час рідких опадів волога накопичується всередині листя і стовбура, а потім економно витрачається протягом тривалого часу. Для вирощування в домашніх умовах важливо правильно доглядати за рослиною, знати, як поливати кактус, щоб це не призвело до загнивання коренів.

Особливості поливу кактусів

Часте і рясне зволоження грунту шкідливо для сукулентів: вода витісняє повітря і не дає коріння дихати. Надлишок вологи, відсутність кисню в землі провокує появу і розмноження гнильних інфекцій. Виняток з цього правила – кактус шлюмбергера (зігокактус), який любить рясний полив і не росте в темному приміщенні. Умови утримання, погода, сорт, час року, впливають на кількість води, необхідної рослині. Так, якщо невеликий горщик стоїть в сонячній кімнаті, то грунт швидко висихає, і квітці потрібен рясний полив.

Влітку кактус активно росте, розвивається, тому грунт необхідно щоранку поливати, а в сонячні дні ще й обприскувати. Важливо при цьому направляти потік не на саму рослину, а поверх нього. Виключення – опунції та епіфітні кактуси, листя яких допустимо обмивати під струменем води. У похмуру і дощову погоду повітря зволожений, тому від водних процедур краще відмовитися. У холодні осінні дні частоту поливу потрібно поступово скорочувати.

Взимку важливо забезпечити домашньому квітці спокій: потурбуватися про достатньому освітленні кактуса, свіжому повітрі і мінімальному поливі. Горщик краще помістити в прохолодне місце з оптимальною температурою – 5-10°С. Полив кактусів взимку повинен бути зведений до мінімуму: великі сорти за ці місяці зволожуйте 1-2 рази, дрібні – 1 раз в 2 тижні.

Полив кактусів в домашніх умовах

Запорука успішного зростання будь-якої рослини – правильний догляд. Регулярний полив кактусів в домашніх умовах не така проста справа, як може здатися з першого разу. Існує багато нюансів, які потрібно враховувати при зволоженні субстрату: якою водою поливати, як часто, яким способом, що робити в період цвітіння кактуса, як і в якому обсязі підгодовувати.

Способи

Квітникарі виділяють кілька методів поливу кімнатного рослини: через піддон або зверху. Порівняння цих способів представлено в таблиці:

Спосіб

Переваги

Недоліки

Через піддон

поживні речовини довше залишаються в субстраті; земля не розмивається

важко визначити необхідну кількість води

Зверху

звичний метод; поверхню грунту повністю змочується; видно витрата води

вимиваються поживні речовини з верхнього шару ґрунту; ризик попадання води на стебло

Правила

Для поливу колючих рослин підходить тала або дощова вода. Для тих, у кого немає можливості її збирати, рекомендується використовувати відстояну (не менше доби) або теплу кип'ячену. Застосування жорсткої води небажано: краще пом'якшити її торфом або пропустити через фільтр, щоб очистити від хлору. Інакше у підстави стебла з'явиться білий наліт – відкладуться солі кальцію. Це не тільки зіпсує зовнішній вигляд колючки, але й завдасть шкоди рослині.

Запам'ятайте основні правила:

  • процедуру зволоження треба проводити вранці або ввечері, головне – не жарким днем;
  • воду використовувати теплу (не нижче 12°С);
  • подбати про дренажі, щоб уникнути застою води;
  • воду лити тонкою цівкою по краю горщика, щоб змочувати тільки ґрунт, але не на саму рослину;
  • краще недолити, ніж перелити;
  • при цвітінні рослина не надмірно зволожувати: бутони переростуть в відростки;
  • при низькій температурі і високій вологості потрібно рідкісний полив (вода з землі випаровується повільно), і навпаки;
  • при появі квітів горщик не пересувати, не перевертати, інакше бутони опаде;
  • деякі різновиди, наприклад, цереусовые, при цвітінні потрібно обприскувати теплою водою.

Підгодівля

Немає єдиної точки зору з приводу добрива кактусів. Ці своєрідні рослини вимагають особливої підживлення. Так, до обов'язкових компонентів харчування відносять:

  • Азот. Для звичайних рослин хімічний елемент необхідний для росту. Квіти пустелі ростуть повільно. Якщо грунт сильно збагачена азотом – це негативно позначиться на рослині: стебла стануть водянистими і пухкими, шкірка буде тріскати, утворюються рубці і ранки, а дітки кактуса не зможуть повноцінно розвинутися. Не варто в якості підгодівлі використовувати багато цього органічного елементу, але і повністю виключати його не варто, щоб не настало азотне голодування. Виняток – швидкорослі, епіфітні кактуси.
  • Калій. Життєво необхідний елемент регулює зростання, формує щільну шкірку, стимулює дозрівання та цвітіння. Його дефіцит може надати суккуленту бронзовий відтінок.
  • Кальцій. Незамінний будівельний матеріал для колючок, волосків і щетинок. При його нестачі коренева система стає слабкою, колючки – м'якими, а сама рослина – крихким.
  • Фосфор стимулює ріст коренів, впливає на життєздатність насіння та дозрівання плодів.

Органічні добрива квітникарі застосовують рідко. Для підгодівлі підходять рідкі розчини, які легко дозувати. При цьому важливо дотримуватися концентрацію – 1 г солей на 1 л води. Удобрюють грунт 2 рази на місяць з березня по вересень, в інший період кактуси не підгодовують. Якщо влітку довго стоїть дощова погода, то кількість підгодівлі потрібно скоротити. Метаболізм сповільнюється, і рослині вже не потрібно багато поживних речовин. При пересадці удобрюють грунт не раніше, ніж через 20 днів.

Як часто поливати кактус

Регулярність водних процедур також залежить від місця розташування і матеріалу квіткового горщика. Так, якщо вікно виходить на сонячну південну або західну сторону, то потрібно більш частий полив, ніж при орієнтуванні його на північ або захід. При використанні керамічної ємності зволожують землю рясніше, ніж при пластиковому посуді. Вік також впливає на режим: молоді кактуси вимагають більш частого поливу, ніж дорослі.

Взимку

У зимовий час року у кактуса настає час спокою, сповільнюється швидкість росту, тому кількість поливу потрібно скоротити, а підживлення – не використовувати. Для контролю періодичності рекомендується вести календар. У деяких видів цвітіння не пов'язане з періодом росту, тому рослина може зацвісти в будь-який час. Це не привід для збільшення кількості поливу. Можна зволожувати землю трохи частіше або більше, але не в тих обсягах, як влітку і навесні.

Влітку

У теплі дні колючему рослині потрібно обприскування. Процедуру проводять вранці або ввечері, коли сонячні промені не потрапляють на квітку. Вода для поливу повинна бути вище кімнатної температури (35-40°С). Кактусам, у яких є листя, наприклад, эпифиллюм, ріпсаліс, додатково можна влаштовувати душ: змивати пил і бруд. Додатково це допоможе запобігти появі павутинного кліща.

Під час цвітіння

У період вегетації здоровий і сильний кактус може цвісти і без поливу. Хоча в сонячний день субстрат краще зволожити. Якщо ваш домашній улюбленець ослаблений, то йому може не вистачити сил для повноцінного цвітіння без зволоження. Попередньо добре переставити квітковий горщик в тепле місце. Важливо не повертати рослину, щоб не пошкодити бутони. Не слід і перезволожувати рослина – краще недолити води.

Відео

Як доглядати за кактусами // Як поливати кактуси? // ВСІ кактуси цвітуть

Як правильно поливати кактуси?/ How to water the cactus ?

ЯКЩО НЕ ПОЛИТИ КАКТУС ...... що буде ?

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!