Шляхи зараження гельмінтами у людини - способи від іншої людини або тварин, симптоми та діагностика
Паразитичних мікроорганізмів існує в світі величезна кількість. Потрапляючи в тіло людини, вони починають руйнівну для здоров'я носія життєдіяльність. Зараження гельмінтами супроводжується різними симптомами, що залежить від кількості дорослих паразитів. Перші ознаки глистової інвазії після інфікування проявляються лише через кілька тижнів.
Що таке гельмінти
Всі види черв'яків, середовищем існування яких є людина, тварина чи рослина, називають у просторіччі глистами. Гельмінти – це круглі, плоскі або стрічкові паразити. Людина буває носієм 4 видів хробаків: кільчастих, плоских, скребней і нематод. Кожна має кілька класів, які паразитують в організмі ссавців. Зараження гельмінтами називають гельмінтозом. По всьому світу щорічно відбувається інфікування мільйонів людей. Більш поширені такі види гельмінтозу, як трихоцефальоз, анкілостомоз, аскаридоз.
Види гельмінтів
Як вже згадувалося, паразитувати всередині людини гельмінти можуть трьох груп:
- Нематоди (круглі черв'яки). До них відносяться аскариди, волосоголовець, гострики, трихінели.
- Стрічкові (плоскі). Вони поділяються на підгрупи: ехінокок, широкий лентец, щурячий ціп'як, бичачий або свинячий солітер.
- Трематоди (сосальщики). Це двуустки, які бувають сибірськими, котячими, печінковими.
Деякі види гельмінтів не можна усунути ніякими способами, крім хірургічного втручання, але інші легко піддаються медикаментозної терапії. Часто зустрічаються глисти:
- Гострики. Гельмінти, що викликають розвиток ентеробіозу, бувають розміром до 6 мм. Місця поширення – відділи товстого кишечника (нижні). Гострики вночі навколо анального отвору відкладають яйця.
- Токсокари. Нематоди, викликають токсокароз. Довжина цих гельмінтів іноді досягає 40 див. Переносниками є людина і тварини. Личинки розносяться по кровотоку, розселяючись по внутрішнім органам, харчуючись корисними речовинами.
- Аскариди. Гельмінти, що викликають аскаридоз. Основні шляхи зараження – фрукти, овочі, брудні руки. Доросла аскарида може досягати 30 див. Паразит може повністю перекрити кишечник жовчні протоки, верхні дихальні шляхи, викликати алергію.
Як можна заразитися глистами
Багатьох людей, особливо батьків, цікавить питання, як заражаються глистами. Найпоширеніший шлях – проникнення разом з їжею. Гельмінти потрапляють в організм через недотримання правил гігієни або при порушенні технології приготування риби і м'яса. Яйця глист довгий час зберігають свою життєздатність на землі. При сприятливих умовах вони легко проникають в організм людини. Інші шляхи зараження гельмінтами:
- укуси комах;
- контакт з піском/землею;
- передаються від людини або тварини;
- через воду.
Симптоми зараження гельмінтами
В залежності від того, як відбувається зараження людини гельмінтами, і які види черв'яків спровокували гельмінтоз, по-різному проявляється симптоматика хвороби. Також ознаки глистової інвазії можуть залежати від місця паразитування, і від масивності зараження. Якщо в організмі живе один черв'як, то нерідко симптоми зараження глистами взагалі не виявляються. Ознаки інвазії з'явитися тільки тоді, коли гельмінт стане величезних розмірів.
Існує тест, за яким фахівці визначають наявність гельмінтозу у дорослого або дитини:
- постійний або періодичний свербіж анального отвору;
- головний біль, запаморочення;
- висипання на шкірних покривах;
- втрата ваги;
- нудота, блювання;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- порушене травлення;
- нестійкий стілець, здуття живота;
- безсоння, кошмари;
- скрип зубів у сні;
- набряклість нижніх кінцівок;
- періодичний біль живота;
- алергічні реакції;
- гіркий присмак в роті;
- хронічна втома, стомлюваність;
- жовтизна шкіри.
Діагностика гельмінтозу
Підставою постановки діагнозу є не тільки лабораторні дослідження, але і зібрані лікарем дані після опитування пацієнта. Щоб визначити інвазію, лікар повинен знати, чи вживав хворий сире м'ясо (рибу), їв брудні овочі, гладив чи незнайомих собак або кішок. Основна діагностика гельмінтозу у людини:
- кал на яйця глист;
- аналіз крові на гельмінти;
- методика Калантарян;
- метод Фюллеборна;
- внутрішньошкірна та шкірні проби;
- зішкріб на ентеробіоз;
- пасивна гемагглютинация;
- реакція кольцепреципитации;
- УЗД;
- рентген;
- ендоскопічне дослідження;
- комп'ютерна томографія.
Лікування гельмінтозу
Незалежно від причини глистів у людини, лікування зараження гельмінтами проводиться комплексне із застосуванням двох і більше протиглистових препаратів та народних рецептів. Здійснюється терапія пероральним прийомом таблеток, відповідно до інструкції застосування обраного ліки. Високою активністю у боротьбі з гельмінтами володіють ліки:
- Пірантел;
- Медамін;
- Албендазол;
- Мебендазол;
- Празиквантел.
Профілактика глистових інвазій
Щоб не стати жертвою глистової інвазії або щоб хвороба не перейшла в хронічну стадію, спочатку потрібно зрозуміти, від чого бувають глисти. Не завадить поглянути і на фото з гельмінтами, щоб знати ворога в обличчя. Після буде зрозуміло, навіщо потрібна профілактика зараження глистами. Основна боротьба з глистової інвазією – дотримання особистої гігієни. Як не заразитися паразитичними червами? Проводити два рази на рік (навесні і восени) антигельмінтні курси. До профілактичних заходів належать:
- миття рук перед їжею;
- промивання проточною водою овочів і зелені;
- відмова від вживання термічно необробленої риби, м'яса, води з відкритих водойм.