Широкий лентец - цикл розвитку у людини, лікування і симптоми захворювання
- 1. Що таке дифілоботріоз
- 2. Життєвий цикл лентеца широкого
- 3. Шляхи зараження
- 4. Симптоми у людини
- 5. Діагностика дифиллоботриоза
- 6. Як вивести лентеца широкого
- 6.1. Медикаментозне лікування
- 6.2. Лікування народними засобами
- 7. Як приймати Більтріцід при широкому лентеце
- 8. Профілактика
- 9. Відео: Паразит лентец широкий
Стрічковий черв'як широкий лентец потрапляє в організм людини разом з сирої або погано обробленої рибою і викликає хвороба дифілоботріоз. Розмір паразита, як правило, перевищує десять метрів, тому лентец стає причиною диспепсичних явищ, дефіциту цінних речовин і загальним виснаженням.
Що таке дифілоботріоз
Ця паразитарна патологія супроводжується анемією мегалобластного типу та ураженням органів ШКТ. Лентец широкий викликає захворювання, при якому організм людини починає виснажуватися через брак цінних поживних речовин, вітамінів. Паразит має довжину до 10 метрів, складається з декількох тисяч проглоттид (члеників), які містять яйця, міцно прикріпляються до стінок кишковим. Збудник дифиллоботриоза потрапляє в людське тіло, пройшовши довгий ланцюжок проміжних господарів.
Життєвий цикл лентеца широкого
Яйця паразита проходять етап дозрівання в прісноводних водоймах, де температура води дорівнює 10-20 градусів. Цей період триває близько місяця, після з яєць виділяються зародки, що з'їдаються згодом маленькими рачками або іншими ракоподібними. Далі цикл розвитку широкого лентеца переходить на другий етап, коли рачків поїдають риби (йорж, щука, форель, минь, тощо) Личинки, при цьому, завершують свій розвиток, виростаючи до статевозрілої особини.
Остаточний етап циклу закінчується, коли гельмінт знаходить господаря – людини або, рідше, рыбоядного тваринного (лисицю, тюленя, ведмедя чи кабана). В організмі, де паразитує стрічковий черв'як, починається відкладання яєць, які виходять шляхом дефекації. Після сім'я паразитів потрапляє в прісні водойми, цикл починається по новій і відбувається така ж ланцюг заражень.
Шляхи зараження
Попадання паразита diphyllobothrium latum в кишечник людини відбувається, як правило, через проміжних господарів – риб. Яйця і личинки, що живуть у водоймах, незаразних для людей. Можливі шляхи зараження широким лентецом – це споживання рибних продуктів в сирому вигляді або після недостатньої обробки. Іноді, щоб заразитися паразитом, вистачає простого контакту з інфікованими органами, тому після обробці риби слід ретельно мити руки, ніж та дошку. Єдиний шлях зараження – їжа, а від хворої людини або тварини підхопити гельмінта неможливо.
Симптоми у людини
Після інкубаційного періоду, який триває від 20 днів до двох місяців, захворювання переходить в активну фазу. При цьому починають проявлятися первинні симптоми дифиллоботриоза. Протягом етапу розвитку личинки лентеца широкого розвиваються, виростаючи до гельмінтів, прикріплюються до кишкових стінок і починають паразитувати. Наявність патології можна запідозрити за певними ознаками. Характерні симптоми широкого лентеца – це:
- порушення травлення (здуття, нерегулярність випорожнень, запор/діарея);
- відрижка;
- блювання;
- біль в очеревині;
- відсутність апетиту.
Вторинними симптомами паразита, які проявляються на більш пізньому етапі розвитку хвороби, є:
- слабкість;
- збліднення шкіри;
- підвищення стомлюваності;
- болі в животі;
- освіта тріщин мовою;
- парестезія;
- ахілія;
- тахікардія;
- сонливість;
- запаморочення, спричинені гіпотонією;
- систолічні шуми.
Важка форма дифиллоботриоза здатна викликати:
- слабкість ніг;
- порушення глибокої чутливості;
- алергічні висипки;
- збільшення розміру селезінки або печінки;
- судомні напади;
- нерізкі парестезії;
- порушення роботи вестибулярного апарату.
Діагностика дифиллоботриоза
Щоб підтвердити наявність у людини широкого лентеца, лікар проводить опитування для отримання інформації про те, вживалася чи пацієнтом сира, недостатньо оброблена прісноводна риба або ікра. Крім цього, обов'язковими складовими діагностики паразита є наступні дослідження:
- аналіз широкого лентеца в кале (може проводитися різними методами: нативним мазком, мазком по Като, Калантаряну, Фюллеборну, тощо);
- загальний аналіз крові, сечі;
- біохімія крові з тимолової пробій, тощо;
- вивчення шлункового соку;
- копроовоскопия (не обов'язкове дослідження на чаечный лентец).
Як вивести лентеца широкого
Позбутися від паразитів, які повністю дозріли і міцно закріпилися до кишкових стінок, можна лише оперативним шляхом. При цьому складність операції полягає в рухливості хробака. Лікування широкого лентеца призначається тільки після підтвердження діагнозу шляхом проведення лабораторних аналізів. При цьому перед лікарем стоїть кілька завдань:
- видалити з організму хворого статевозрілих паразитів;
- знищити перебувають в тілі мікрофілярії;
- знизити рівень інтоксикації, яку викликали продукти розпаду та сильнодіючі препарати від паразитів.
Медикаментозне лікування
При ранній стадії розвитку патології можливо лікування дифиллоботриоза медикаментозними засобами. Застосовуватися можуть наступні препарати проти широкого лентеца:
- Никлозамид (Фенасал, Йомезан, Вермитин). Приймається після 3 годин після вечері 2 г і вранці натщесерце 1 р.
- Празиквантель. Препарат допомагає при лентеце широкому та інших видах паразитів, при цьому приймають його двічі-тричі в добу. Денна доза дорівнює не більше 70 мг на кілограм ваги пацієнта.
- Мебендазол (Вермокс). Препарат приймають по 300 мг двічі за добу, а курс лікування триває 3 дні.
- Паромомицин. Широкий лентец видаляється шляхом прийому засоби за наступною схемою: кожні 15 хвилин хворий приймає 1 грам препарату. Сумарна доза Паромомицина становить 4 м, а лікування проводиться 1 день.
Категорично заборонено самостійне лікування дифиллоботриоза в домашніх умовах – препарати призначаються лікарем після проведення комплексного обстеження. Медикаментозна терапія обов'язково доповнюється прийомом пробіотиків, засобів для нормалізації роботи кишечника. Перераховані препарати допомагають знизити гостроту симптоматики та запобігти розвитку ускладнень, викликаних інтоксикацією.
Лікування народними засобами
Широкий лентец не переносить деякі види продуктів, тому мариновані овочі, грейпфрут, яблучний оцет, свіжий хрін і гранати варто додати в свій раціон. Крім того, лікування народними засобами лентеца широкого передбачає застосування:
- Гарбузового насіння. Перед початком лікування паразитів потрібно два дні поспіль робити очисні клізми, а за добу до прийому насіння гарбуза випити легке проносне засіб. Для приготування лікувальної суміші від лентеца широкого подрібніть 300 г сирого насіння, залийте 50 мл води з невеликою кількістю меду і випийте маленькими порціями протягом години.
- Настій пижма. Подрібнену траву (3 ст. л.) заливають 200 мл окропу, через годину проціджують і п'ють від паразитів щодня по 1 ст. л.
- Полинового настою. Півлітра окропу заливають 1 год. л. трави, після засіб остигає природним шляхом і його потрібно процідити. Пийте настій проти стрічкового паразита за 20 хвилин до прийому їжі тричі на добу по 50 мл Курс триває тиждень, після тижневої паузи можна провести повторне лікування широкого лентеца.
Як приймати Більтріцід при широкому лентеце
Для лікування дифиллоботриоза та інших паразитарних захворювань часто застосовують Більтріцід. Речовини у складі препарату паралізують широкого лентеца, спазмуючи м'язові тканини, порушуючи обмінні процеси в його організмі, що призводить до поступової загибелі хробака. Як правило, процес знищення паразита залишається непомітним для людини. У ряді випадків масова загибель лентецов може призвести до сильної інтоксикації організму, що викликає виражені алергічні реакції.
Як приймати Більтріцід при широкому лентеце? Інструкція по застосуванню засобу містить таку інформацію:
- таблетку потрібно ретельно розжовувати і запивати невеликою кількістю води;
- бажано приймати Більтріцід від паразитів під час або після їжі;
- якщо препарат треба прийняти одноразово, краще робити це ввечері;
- при тривалому лікуванні Більтріцідом, між прийомом таблеток має бути часовий інтервал в 4 години;
- доза та курс лікування паразитів встановлюється в індивідуальному порядку, залежно від віку пацієнта і ступеня тяжкості захворювання;
- щоб ліквідувати дефіцит в12, препарат від лентеца комбінують з Ціанокобаламіном, який вводиться внутрішньом'язово.
Профілактика
У природному середовищі існування (прісних водоймах) паразит не становить загрози для людини, тому профілактика дифиллоботриоза полягає лише в правильному приготуванні риби. Широкий лентец гине під дією високих температур. Профілактика зараження паразитом передбачає дотримання таких правил:
- варити рибу потрібно в розрізаному вигляді, тримаючи на помірному вогні не менше 20 хвилин;
- смажте рибу як мінімум 20 хвилин, попередньо підірвавши її черево і розпластавши шматочки на сковороді;
- якщо готується солона риба, солити її треба не менше 2 тижнів, при цьому відсоток солі повинен становити не менше 10-14;
- гаряче/холодне копчення, сушіння та консервування повністю знезаражує рибу від паразита.
Відео: Паразит лентец широкий
!!!Богонатова Л. Н. Лентец Широкий!!!|!!!Bogonatova L. N. Lentec Shirokij!!!