Причини тазового передлежання плода: діагностика, класифікація, ніж небезпечно для дитини
- 1. Що таке тазове передлежання плоду
- 2. Причини
- 3. Класифікація
- 4. Чим небезпечно
- 5. Опускається чи живіт при тазовому передлежанні
- 6. Діагностика
- 7. Ведення вагітності при тазовому передлежанні плоду
- 8. Пологи
- 8.1. Біомеханізм пологів при тазовому передлежанні
- 8.2. Показання до кесаревого розтину при тазовому передлежанні плоду
- 9. Можливі ускладнення при пологах
- 10. Наслідки для дитини
- 11. Відео
Ситуація, коли дитина в тазовому передлежанні у вагітної жінки на останніх термінах, вважається рідкісною – на 100 вагітних зустрічається близько 5 жінок з даними відхиленням. Це пояснює те, що багато вагітні не знають, чим тазове передлежання плода, неправильне положення голівки дитини в матці, може загрожувати дитині і самої вагітної при пологах, які патології виникають у малюка, якщо не провести пологи вміло і грамотно. В інших випадках тазове розташування плода є показанням до кесаревого розтину, як самому безпечного методу дітонародження.
Що таке тазове передлежання плоду
За весь час вагітності зародок кілька разів змінює своє положення в матці. Гінекологи вважають ці рухи нормальним процесом аж до останнього періоду вагітності, коли у більшості випадків, плід займає позицію головкою вниз, що вважається правильним передлежанням для проведення природних пологів. Головка плоду - найбільш об'ємна частина тіла, тому при звичайних пологах, коли головка пройшла через промежину, інше тіло йде інерційно за нею, не викликаючи проблем при пологодопомозі.
Ситуація, коли після 30 тижня вагітності акушером зафіксовано анатомічне сідничне або ножне передлежання плоду, може сильно ускладнити пологи. У дитини народжуються спочатку ніжки або сідниці, які не займають багато простору, і лише потім з'являється на світ головка, при проходженні якого через родові шляхи можуть виникнути труднощі, чреваті загрозою виникнення у народженого малюка серйозних патологій.
Причини
Якщо плід в тазовому передлежанні на останніх термінах вагітності, то причин цього стану безліч. Фактори, що впливають на аномальне передлежання плода, діляться на три основні групи:
- Залежні від матері, або материнські. До них відносяться: вузький таз, заважає дитині зайняти правильну позицію голівкою до тазовому дну, в анамнезі міоми або фіброми, пухлини яєчників, гіпоплазія, патологічні відхилення будови матки.
- Викликані відхиленнями у розвитку плоду, або плодові. До них відносяться: багатоводдя, обвиття пуповини навколо зародка, занадто мала її довжина, гіпоксія, гідро –, анэн - і мікроцефалія плоду, двійня або трійня за результатами УЗД.
- Плацентарні, коли тазовому предлежанию дитини сприяє низький передлежання плаценти і високий тонус нижніх відділів матки, викликаний різними операціями, рубцями, частим вишкрібанням порожнини матки. Плід намагається зайняти верхнє положення, коли його головка не буде притиснута спазмованими м'язами матки.
Класифікація
Видів аномального передлежання плоду в тазовому кільці матері кілька:
- Повністю сідничне передлежання плода, коли опущені вниз сідниці зародка, а ніжки він згинає і притискає ручками до животика.
- Ножне передлежання, коли у зародка ступні, одна або дві, знаходяться в тазовому кільці. Іноді там виявляються коліна плода.
- Змішане передлежання. У цьому випадку на тазовому кільці знаходяться сідниці і одна ступня, друга ніжка випрямлена.
Чим небезпечно
Стан із зафіксованим акушерами тазовим передлежанням небезпечно ризиком раннього переривання вагітності, що заважає нормальному формуванню ЦНС та ендокринної систем зародка. На останніх термінах виношування відбувається формування довгастого мозку зародка, а тазове положення плоду може призвести до порушення цього процесу, викликаючи набряки головного мозку у народженого немовляти. Також можуть бути зафіксовані вади розвитку, що включають серцеву недостатність, аномалії розвитку кісток, м'язів, ЦНС, статевих органів.
Опускається чи живіт при тазовому передлежанні
Одним з найголовніших ознак того, що плід в тазовому передлежанні, є те, що живіт у вагітної на останніх термінах не опускається, а перебуває у піднесеному стані. Вниз живіт «тягне» головка, яка після 30-32 тижні опускається до тазовому кільцю. Якщо головка розташовується на верхніх сегментах матки, а внизу знаходяться сідниці, ступні або коліна плоду, то опускатися вниз живіт не буде.
Діагностика
Сталий тазове передлежання фіксується гінекологами, починаючи з 32 тижня гестації при плановому гінекологічному обстеженні вагітної. На дні матки промацується велика голівка, серцебиття відчувається навпаки пупка, а на вході лона можна промацати крижі, хребет, м'які, неправильної форми, частини тіла дитини, в яких вгадуються сідниці, п'яти, ступні з пальчиками. Виходячи з даних візуального огляду, гінеколог або акушер фіксує аномальне положення зародка.
Вагітній призначають такі додаткові процедури для підтвердження діагнозу патологічного передлежання: дослідження дитини з допомогою тривимірного УЗД, який дає об'ємну картину стану зародка в матці, доплерографія та кардіотокографія, що дозволяють оцінити стан здоров'я внутрішніх органів зародка, що зайняв неправильне передлежання.
Ведення вагітності при тазовому передлежанні плоду
Відмінністю спостереження жінки з зафіксованим сідничним або ножним передлежанням плоду від стандартного ведення вагітності стають спроби виправити тазове розташування зародка. Для цього застосовуються такі способи:
- Жінці пропонується спеціальна гімнастика, при якій треба робити повороти з одного боку на інший і виконувати підняття таза вище рівня голови з положення лежачи. У зарядки є протипоказання: вправи можна робити при рубці і шрами на матці, низьке передлежанні плаценти, гестозу.
- Якщо гімнастика не допомагає, то лікарі можуть госпіталізувати пацієнтку і провести спробу зовнішнього повороту в стаціонарних умовах. При неправильному зовнішньому повороті можна викликати розрив плаценти, плодових оболонок, вилиття навколоплідних вод і передчасні пологи.
Пологи
Щоб визначити, як пройдуть пологи при тазовому передлежанні плоду, вагітну поміщають в лікарню на 33 тижні гестації. Рішення про спосіб пологів приймають, виходячи з оцінки загального стану пацієнтки, способу положення малюка в лоні матки, наявності в анамнезі хвороб, які можуть негативно вплинути на внутрішньоутробний розвиток дитини, віку, артеріального тиску вагітної, кількості попередніх вагітностей майбутньої матері, її готовності виконувати розпорядження акушера.
Біомеханізм пологів при тазовому передлежанні
Тазове положення зародка визначає інші акушерські методи проведення природних пологів, ніж головне. Оскільки сідниці вважаються після головки найбільшою частиною тіла немовляти, то народжуватися дитина буде за наступним алгоритмом:
- Першою народжується сідниця, яка розташована ближче інший до родового шляху. Вона опускається в малий таз, де проводиться переворот і зміщення сідниці на палець, в результаті чого вона витягується кінцем вперед, виходячи з родових шляхів.
- Потім тазова область немовляти фіксується на кінці лонної дуги, хребет дитини сильно згинається, і на світ народжується друга сідниця.
- Якщо ноги немовляти зігнуті в колінах, то одночасно з сідницями народжуються і вони. При розташуванні ніг вздовж тулуба, акушер чекає наступних сутичок породіллі, щоб витягнути ніжки з родових шляхів.
- Тулуб дитини проходить через родові шляхи легко, якщо до цього етапу народження сідниць і ніг немовляти пройшло без ускладнень.
- Плічка немовляти народжуються по черзі, з встановленою точкою фіксації. Одночасно при цьому вивільняються ручки.
- Потім народжується голівка, проходячи гострим кінцем вперед у поперечному розмірі. Від того моменту, як дитина народилася до плічок, до витягання голівки, повинно пройти не більше 10 хвилин, тому що голівка перетискає пуповину, немовля починає задихатися від нестачі кисню.
Показання до кесаревого розтину при тазовому передлежанні плоду
Лікарі призначають оперативний спосіб пологової допомоги при наступних обставинах:
- якщо мати первістка, старше 35 років;
- вузькому тазі;
- наявності в анамнезі запальних і пухлинних захворювань статевих органів, рубців на стінці і шийці матки;
- численних абортах, пологах і постійному невиношуванні вагітності;
- вазі зародка більше 3500 грам або його гіпоксії;
- конфлікт резус-факторів матері і немовляти.
Можливі ускладнення при пологах
Вагітна, що наполягає на самостійних пологів при тазовому розташуванні дитини, повинна знати, що є такі серйозні ускладнення при такому методі народження:
- розрив плаценти, раннє відходження навколоплідних вод, випадіння пуповини, чреваті тим, що дитина може задихнутися;
- закидання ручок;
- травматизм хребта і голівки дитини, що призводять до крововиливів мозку;
- потрапляння води в легені малюка, коли голівка ще знаходиться в родових шляхах.
Наслідки для дитини
При неправильно проведених пологах в умови тазового розміщення немовляти, наслідки для нього будуть самими серйозними, аж до наявності серйозних патологій при народженні і летального результату. Тому лікарями рекомендується кесарів розтин, як найбезпечніший метод родопомочі, при якому у дитини є велика ймовірність з'явитися на світ здоровим і без відхилень у розвитку.
Відео
Тазове передлежання плода або як перевернути дитину | Моя історія
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!