Тридцять четвертий тиждень вагітності
- 1. Зміни в організмі на 34 тижні
- 2. Розвиток плоду на 34-му тижні: вага розмір і стать
- 3. Відчуття майбутньої мами
- 4. Пологи на 34 тижні
- 5. Стан матки на 34 акушерської тижня
- 6. Ультразвукове дослідження (Узд)
- 7. Обвиття пуповиною
- 8. Виділення
- 9. Болі в животі
- 10. Застуда та способи лікування
- 11. Режим харчування і вага мами
- 12. Секс
До пологів залишається все менше часу, залишилося всього шість тижнів до зустрічі з малюком, і зараз ви вже чітко розрізняєте, де у нього головка, ніжки і спинка. Дитина значно виріс, і ваш живіт майже досяг максимального розміру, а малюк в ньому зайняв майже весь вільний простір, і для пологів він зайняв саме зручне положення головкою вниз. Хоча можуть бути варіанти і тазового передлежання, тоді про спосіб розродження потрібно буде вирішувати питання з лікарем. Зараз малюк активно і щодня набирає вагу, все більше стає схожий на немовля, і якщо пологи пройдуть у цей тиждень буде цілком життєздатний, і йому буде потрібно лише незначна допомога та нагляд лікарів. Зараз він активно збирає кальцій і залізо для внеутробного існування, і тому потрібно правильно харчуватися і багато відпочивати.
Зміни в організмі на 34 тижні
34 тижня вагітності – це дев'ятий акушерський місяць, а за календарем – це вісім місяців вагітності. Третій триместр йде до кінця і до пологів залишилося приблизно п'ять-шість тижнів. Рідко коли пологи починаються точно в ПДР, зазвичай терміновими вважають пологи 38, 40-му тижні. Зараз животик став великий, тіло жінки сильно змінилося і можуть виникати численні нові, часом не дуже приємні відчуття.
Зараз ваша дитина вже зайняв стабільне положення для пологів – до 98% дітей до пологів займають головне положення в матці, найоптимальніше для народження. Але в цьому терміні хоча і мало шансів, але може виникати переворот неправильних положень (тазового, наприклад) в головний, і ще рідше може бути навпаки. Потрібно намагатися не провокувати моментів сильного стресу або переляку, щоб дитина не спробував перевернутися. Пологи вже скоро і ваш організм почне до них активно готуватися, змінюється структура статевих шляхів, тому багато лікарі можуть рекомендувати обмеження або відмова від інтимної близькості в цьому терміні, щоб не провокувати розвиток інфекції або кандидозу. Це несприятливо для подальших пологів.
Зараз груди стала великою і важкою, на неї проступили вени і з сосків все частіше може відділятися молозиво. Це не небезпечно і вимагає лише дотримання гігієни. Відбувається почастішання тренувальних перейм, але вони не небезпечні і просто тренують стінки матки до швидких пологах. Вони нерегулярні, не болючі, швидко проходять після відпочинку або сну.
Розвиток плоду на 34-му тижні: вага розмір і стать
До терміну 34 тижні вагітності дитина важить близько 2000-2500г і досягає довжини до 45-46 див. Його легенева система досить розвинута, і він зможе дихати самостійно, якщо з якихось причин пологи будуть відбуватися раніше покладеного терміну. Але утримувати тепло дитина може ще дуже слабо, і при передчасних пологах у цьому терміні його будуть поміщати в умови особливої палати і кювези з заданою температурою. Тому, варто берегти себе і доходити до покладеного терміну.
Зараз дитина вже досягла майже повної досконалості – його обличчя набуло індивідуальність і риси, схожі на батьківські, вушка відокремилися від головки і стали щільними. Поступово з тіла пропадає пушок (лануго) і первородне мастило, яка залишиться тільки у великих складках, при цьому шкіра блідне – за рахунок відкладення підшкірного жиру судини перестають через неї просвічувати. У дитини округлюються щічки, які необхідні для смоктання грудей, він тренує м'язи обличчя, посмоктуючи свій пальчик. Після пологів цей навик знадобиться йому при першому прикладанні до грудей відразу в родзалі – необхідно буде отримати перші і найважливіші краплі молозива. Поки плід повністю залежить в плані харчування і дихання від матері, отримуючи через плаценту і пуповину кисень і поживні речовини, вітаміни і мінерали. Особливо активно зараз відбувається запасання заліза, яке буде необхідно для формування власних клітин крові в перші місяці самостійного життя, коли поповнення заліза з харчуванням буде обмежено. Діти, народжені раніше терміну, мають мізерні запаси заліза і у них часто виникає анемія в перші місяці життя.
Зараз ви помічаєте, що дитина сильно штовхається, так як місця в матці йому дуже мало – своїми шевелениями він буде проявляти настрій і характер, самопочуття і невдоволення. Його руху можуть бути різними – точки і стусани, потягування, ворушіння головкою і кінцівками. Іноді виникають ритмічні здригування живота – дитина часто гикає, тренуючи дихальну і травну систему. Потрібно розмовляти з дитиною, співати йому, читати казки, гладити по животу. Якщо ворушіння стали незвично мізерними або надто різкими і болючими, варто звернутися до лікаря, це може бути ознакою страждання плода. В нормі за дванадцять годин дитина повинен ворушитися не менше десяти разів, а в ідеалі – два-три рази на годину. Вдень ворушіння відчуваються слабше, так як мама відволікається на звичні справи, а в хвилини відпочинку руху можуть бути більш чіткими.
Зараз активно дозріває нервова система і мозкова тканина, налагоджуються нервові зв'язки між усіма органами і системами, активно працює травлення, малюк ковтає і перетравлює навколоплідні води і формує меконій, його нирки виділяють сечу в навколоплідні води, які оновлюються кожні два-три години. Активно виділяються гормони практично усіма ендокринними залозами плоду, добре розвинені всі органи чуття.
Відчуття майбутньої мами
Зараз тіло сильно змінилося, ви досить додали у вазі, а живіт став дуже великим. Тому, багато хто з відчуттів вашого тіла можуть бути для вас не зовсім приємними і комфортними. Це тимчасові труднощі, вам залишилося потерпіти зовсім трошки, і ви зустрінетеся з дитиною. Природно, що найяскравішими з відчуттів стане ворушіння плода, а його руху в області ребер і печінки можуть бути дуже чутливими. Іноді допомагає зміна положення тіла, прогулянка і відпочинок, щоб малюк трохи заспокоївся. Відпочивайте на лівому боці – так і вам, і малюкові буде найбільш комфортно.
Зараз ви могли вже звикнути до болів в спині і поясниці, майже дві третини жінок страждають від таких відчуттів у цьому терміні. Живіт в 34 тижні досяг майже максимального розміру, і сильно збільшився вага тіла, з-за чого відбувається зміщення центру ваги тіла. Крім усього, виникають ще і гормональні перебудови організму, розслаблення зв'язок і суглобів, що впливає на ходу і дає болю. Для їх зменшення потрібно носити спеціальний бандаж, стежити за поставою, носити зручне взуття та одяг. Зростаючий вага може бути причиною болю в ногах і колінах, зміни у венах. Для того, щоб зменшити подібний дискомфорт, потрібно частіше розвантажувати ноги, піднімаючи їх догори, сидите з невеликою підставкою для ніг, а перед сном корисно проводити масаж ніг, прохолодні ванни для ніг.
Розслаблення зв'язок в області крижів, тазової області та суглобів призводить до дискомфорту в цих зонах, формування качиної ходи, а іноді і формування небезпечного ускладнення – симфизита, патології в області лонного зчленування. Зараз потрібно строго стежити за своїми відчуттями, вони не повинні приводити до підвищення тонусу матки, виділення крові з піхви і сутичок. Поява таких симптомів – привід для негайного виклику швидкої і госпіталізації в пологовий будинок.
Пологи на 34 тижні
Хоча термін вагітності вже солідний, і у вас повинні бути зібрані всі сумки та документи для пологового будинку, але пологи в цьому терміні будуть вважатися передчасними, а народжений дитина – недоношеним. Важливо, щоб у вас завжди був з собою телефон, і ви могли в разі чого зателефонувати близьким, хто може вас супроводжувати, якщо раптом почнуться перейми. Пологи можуть застати ас де завгодно, тому завжди з собою носите обмінну карту і ваші документи.
До того, щоб вважати малюка доношеним ще три тижні, і по можливості варто поберегти себе, але якщо ви відчули переймоподібні болі в животі, відійшли або підтікають води, є кров'янисті виділення, тягне низ живота і поперек – швидше за все, пологи почалися. Мама і малюк ще не зовсім готові до таких пологів, і часто вони можуть бути ускладненими, тому, важливо під час пологів перебувати в стаціонарі, під наглядом лікарів.
Шанси на виживання у дитини практично 100%-ві, він може самостійно дихати, всі його органи і системи цілком активно працюють, але він погано тримає температуру і потребує зігріванні і особливого догляду. У середньому, малюк проведе в дитячому відділенні кілька тижнів, поки не зміцніє і не зможе самостійно смоктати, набирати вагу і зігрівати тіло. Часто таких дітей називають навіть не недоношеними, а народженими достроково.
Стан матки на 34 акушерської тижня
Матка на 34-му тижні зросла в багато разів і займає майже всю черевну порожнину. Він важить близько кілограма, а її стінки в товщину становлять близько 2 см. Висота стояння дна матки становить зараз близько 34 см, це майже максимальна висота, кількість навколоплідних вод зараз також досягає максимуму в один літр. Води оновлюються регулярно, раз на два-три години, вони стерильні, мають особливий склад залежно від прийнятої їжі.
Живіт значно збільшений в розмірах, пупок вивернуть і його неможливо сховати під одягом. За формою він може бути загостреним або округлим, за рахунок розмірів живота рухи стають плавними і повільними, особливо при змінах положення тіла.
У цьому терміні стінки матки повинні бути розслаблені з рідкісними тренувальними переймами, підвищений тонус матки шкідливо відбивається на дитині і приносить дискомфорт матері. При постійному тонусі варто негайно звернутися до стаціонару, це може бути загрозою для плода. Лікар уважно стежити і за областю шийки матки – коротка шийка матки буває результатом істміко-цервікальної недостатності і може призвести до передчасних пологів. У таких випадках призначають повний статевий та фізичний спокій, щоб як можна довше доносити плід до визначених термінів.
Ультразвукове дослідження (Узд)
У цьому терміні зазвичай планових УЗД не призначають, але за особливими показаннями може бути показано і додаткове дослідження. Якщо ж ви раніше не проходили УЗД, необхідно буде провести оцінку всіх основних показників УЗД – уточнити термін вагітності, можливий вага і ріст плода, подивитися стать дитини, а також оцінити ступінь його розвитку – немає вад та відхилень у перебігу вагітності, немає внутрішньоутробної затримки росту поду.
Розшифровка УЗД проводиться лікарем – за даними дослідження виглядає передлежання і позиція плоду, стан стінок і шийки матки, пуповини, кількість навколоплідних вод і розташування, товщина плаценти і ступінь її зрілості. При необхідності буде призначено додаткове дослідження – доплерометрия кровотоку плода, яке покаже, наскільки активно плід отримує харчування і кисень. У цьому терміні можливе проведення 3Д УЗД, але з-за великих розмірів плода цілком побачити його на екрані монітора не можна, можна лише переглянути окремі частини.
Обвиття пуповиною
Іноді при УЗД виявляється стан обвиття пуповиною тіла або шиї плода. Такий стан часто лякає вагітних, але не варто переживати. Петлі пуповини можуть надаватися на тілі або шиї плода при рухах плода, при багатоводді, при довгій пуповині або гіпоксії плода. Найчастіше до пологів ці петлі зникають. Якщо ж обвиття пуповиною за даними УЗД перед пологами зберігається, під час народження голівки малюка акушерка надає матері і поду особливу допомогу, акуратно знімаючи з шиї петлю. При необхідності малюкові надалі проводять ще й додаткове лікування, якщо обвиття завадило нормальної доставці кисню.
Виділення
В терміні 34 тижні виділення повинні бути цілком фізіологічними, це слизові виділення невеликого обсягу, прозорі або з легким молочним відтінком, без запаху і патологічних домішок. При посиленні виділень, при появі на білизну слизового грудочки, слизу з прожилками крові, варто думати про відходженні слизової пробки. Вона зазвичай відходить за кілька днів або тижнів до пологів, а до цього захищає шийку матки і цервікальний канал від інфекції. Незначні слизові виділення можуть бути варіантом норми за наявності слизової пробки, але якщо виділення рясні, рідкі з солодкуватим запахом і постійно підтікають, варто провести тест на підтікання навколоплідних вод – якщо є дефекти плодового міхура і води підтікають, зволікати не можна, потрібно негайно вирушати в стаціонар і вирішувати питання щодо пролонгування вагітності. Дефекти в плодовому міхурі здатні пропускати небезпечні інфекції до плоду, що буде ризиком для його життя та життя матері.
Не менш небезпечно і зміна характеру виділень, так як в останні тижні вагітності із-за перебудови організму легко підчепити різні інфекції, в тому числі і ті, що передаються статевим шляхом. Особливо небезпечно наявність землистих, сірих, зеленуватих або жовтих виділень, з домішками слизу, гною, пластівців, крошковидные, пінисті або з неприємними різким запахом. При інфекціях також виникає дискомфорт, свербіж і печіння в області піхви і промежини. При такому негайно потрібно звернутися до лікаря, зробити мазок і пролікувати інфекцію. Не менш небезпечна і молочниця при вагітності, вона проявляється зубом і печінням з сирнистими виділеннями.
Особливо небезпечними можуть бути мажучі, кров'янисті виділення або кровотеча із статевих шляхів, при такому стані необхідна негайна госпіталізація в стаціонар, і визначення причин кровотечі з вирішенням питання про подальший перебіг вагітності. При відшаруванні плаценти або початку пологової діяльності негайно переводять жінку до пологової зали або операційної.
Болі в животі
У цьому терміні живіт при нормально протікає вагітності хворіти не має. Можуть бути потягивающие відчуття через натягу шкіри і зв'язок, що утримують матку. При виникненні будь-яких блей в животі необхідно проконсультуватися з лікарем – це можуть бути ознаки проблем із травленням, гострого апендициту, холециститу, запорів, отруєнь, інфекції сечових шляхів. При таких станах буде нудота, порушення випорожнення та блювання. Але так буває нечасто, в основному болю животі виникають при загрози для вагітності і передчасних пологах.
Особливо уважно потрібно стежити за самопочуттям, якщо кам'яніє живіт, тягне низ живота болить поперек, можливо, це починаються перейми і роди. Не менш небезпечно поява на тлі таких симптомів кровянистое вміст піхви, нудота, підвищення тиску, сильні набряки.
Не менш небезпечні болі в животі різкого характеру без сутичок з виділенням крові або без нього, з різкою блідістю і порушенням загального стану. Це можуть бути ознаки відшарування плаценти – небезпечного для матері і плода ускладнення, коли порушується живлення плоду і виникає сильна кровотеча. При такому стані рахунок йде на хвилини, необхідно негайне розродження.
Застуда та способи лікування
Імунітет вагітної жінки в пізні терміни вагітності фізіологічно знижено, і тому, особливо в міжсезоння, для неї стають небезпечними застуда та грип. Майже половина вагітних в цьому терміні можуть переболевать ГРВІ, коли виникає підвищена температура, загальне нездужання, кашель, нежить і зниження апетиту. Хоча дитина має власну імунну систему і може захищатися від вірусів, але вони можуть негативно впливати на будову і роботу плаценти, що призводить до її прискореного старіння і гіпоксії плода.
Як лікувати застуду, обов'язково потрібно дізнаватися у лікаря, самолікування в цьому терміні небезпечно – багато ліків можуть спровокувати негативні ефекти для плода або викликати передчасні пологи. По можливості, застосовуються немедикаментозні методи лікування – постільний режим, рясне пиття, трав'яні настої, безпечні для вагітних. Варто запам'ятати, будь-які теплові процедури в цьому терміні заборонені – банки, гірчичники, гарячі ножні ванни.
Режим харчування і вага мами
До 34-му тижні вагітності вага жінки може збільшитися на 10-12 кг, залежно від статури надбавки коливаються від 8 до 15 кг. Худорлявим жінкам припустимо додати більше. Важливо стежити за щотижневої надбавкою – вона не повинна перевищувати 300-500 грамів, при підвищених прибавках виключають розвиток гестозу вагітних, патологій нирок і набряків в результаті неправильного харчування і затримки рідини.
Важливо зараз важливо правильно і повноцінно харчуватися, дрібними порціями, але часто, не менше п'яти-шести разів на день. В харчуванні потрібно збільшити кількість білка і свіжих овочів-фруктів, клітковини, зі зменшенням кількості солі, жирної і углеводистого харчування. При підвищених прибавках ваги лікар може рекомендувати проведення розвантажувальних днів – кефірних, рисових, яблучних.
Секс
При відсутності протипоказань секс на цьому тижні не заборонений, але все-таки рекомендовано знизити темпи і виявити розумну обережність. Статеві шляхи жінки зазнають особливі зміни, що може підвищувати їх сприйнятливість до чужорідної флори і розвитку запалення. Заборонений секс буде при аномальні передлежання плода, при передлежанні плаценти або недостатності шийки матки, при загрозі передчасних пологів. При заняттях любов'ю варто вибирати пози з неглибоким проникненням і без тиску на живіт.
Дізнайтеся, як починаються перейми, як це визначити.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!